Zorba Özet

Zorba Özet

Yunan Zorba adında yaşlı bir adamla birlikte büyük bir kendini keşfetme ve aydınlanma yolculuğuna çıkan isimsiz bir anlatıcı olan Yunanlı bir adamın hikayesini anlatıyor , Alexis Zorba . Hikaye, 1916 yılında Pire’deki bir kafede, anlatıcının en yakın arkadaşı Stavridakis’in Kafkasya’da zulüm gören Yunanlıları kurtarmak için onu bırakmasından bir süre sonra başlıyor. Anlatıcının Zorba ile ilk kez buluştuğu yer burasıdır. Anlatıcının Girit adasında terk edilmiş bir linyit madenini yeniden açma planları var ve Zorba çok güzel çorba yaptığı için kendisinin de gelebileceğini öne sürüyor. Anlatıcı, Zorba’yı tuhaf ve çekici bulduğunda aynı fikirdedir ve maceranın başladığı yer burasıdır.

Anlatıcı, kitap kurdu yaşam tarzından nasıl kurtulup köylüler arasında yaşayıp çalışabileceği bir yere taşınmak istediğini anlatıyor. Zorba, artık “patron” olarak anılan anlatıcıya Girit devrimi sırasında bir asi savaşçı olduğunu ve insanın nasıl kör doğduğunu ve görene kadar kör öleceğini anlatırken, o ve Zorba gemiyle Girit’e gidiyor. bütün bir halkın kurtuluşu.

Gemiye yanaşıp inip köye iniyorlar ve Zorba, dul bir kadın buldukları sürece kendilerine bakılacağını belirtiyor. Kalacak yer bulabilecekleri bir kafeye sorduklarında, Madame Hortense adında dul bir kadının köyde bir hanı işlettiğini keşfederler. Geceyi geçirmek için iki oda istedikleri hana giderler. Anlatıcı ertesi sabah köyü tek başına dolaşmaya, manzaraları görmeye ve deniz kenarında Dante’sini okumaya ayırır, ta ki en sonunda öğle vakti Zorba tarafından bulunana kadar. Madame Hortense’ye geri dönerler ve burada köyün yaşlısı Mavrandoni bir hanımın otelinde kalmanın kendileri için kabalık olduğunu söyleyen ile karşı karşıya kalırlar. Onlara kalacak bir yer teklif eder, ancak reddederler ve Madame Hortense ile öğle yemeğinin tadını çıkarmaya devam ederler. Madam ile neşeli ve doyurucu bir öğle yemeği yiyorlar ve o, bir zamanlar güzelliğiyle dört dünya gücünü nasıl kontrol ettiğinin hikayesini anlatıyor. Muhteşem sakalları ve kokularıyla İngiliz, Rus, İtalyan ve Fransız amiralleri Madame Hortense’in kalbini kazanmıştı ve onları Girit’i bombalamamaya ikna etmişti. Bu durum Zorba’yı, bağımsızlık savaşının kahramanı olan kendisine Bouboulina adını vermeye sevk eder. Zorba’nın onu sevgilisi olarak kabul ettiği gecedir.

Ertesi sabah Zorba ve anlatıcı kadınlardan ve aşktan bahseder ve Zorba, maden işletmesinde ustabaşı olarak göreve başlar. Anlatıcı, Zorba’nın ruhuna ve her şeyi ilk kez görüyormuşçasına görmesine hayran kalır. Kendisi daha yaşlı ve çok seyahat etmiş ve anlatıcıya gittiği yerlerin ve gördüğü şeylerin hikayelerini anlatıyor. Madencilik operasyonunun ilk aşamalarında anlatıcı, işçilerle konuşmak ve onların arasında yaşamak ve çalışmak istediği için Zorba ile birlikte madene gider. Ancak Zorba, anlatıcının sosyalist inançlarının işçiler tarafından istismar edilmesiyle sonuçlanacağından korktuğu için buna karşı çıkıyor. O günün ilerleyen saatlerinde anlatıcı, metafizik yatkınlığından vazgeçip gerçek, fiziksel dünyada sağlam bir şekilde yaşamaya çalışacağına dair kendine söz verir.

Zorba ve anlatıcı, yaşam ve din hakkında ve anlatıcının insanların gözlerini daha iyi bir dünyaya nasıl açmak istediği hakkında daha fazla konuşmaya başlıyor. O gece Budist el yazması üzerinde çılgınca çalışıyor ve canlı ayrıntılarla bahsettiği daha iyi bir dünyayı hayal ediyor. Zorba, anlatıcıya üç tür insan olduğuna inandığını söyler: Yiyeceklerini yağa ve gübreye çevirenler, yiyeceklerini işe ve iyi mizaha dönüştürenler ve yiyeceklerini Tanrı’ya dönüştürmeye çalışanlar. Anlatıcının yemeğini Tanrı’ya dönüştürmek için elinden geleni yaptığına inandığını ve başarısız olduğunda çok hayal kırıklığına uğradığını söylüyor. Zorba daha sonra bir zamanlar tanıdığı ve dans yoluyla iletişim kurduğu bir Rus adamın hikayesini anlatıyor. Anlatıcı, sahip olduğu tüm geleneksel öğrenimi bir kenara bırakıp Zorba’nın okuluna gidip kendi deyimiyle “büyük, gerçek alfabeyi” öğrenmeyi nasıl dilediğini düşünüyor. Hayatının boşa gittiğini hissediyor ve hayatın gerçek gerçeğini bulan Zorba’ya daha çok benzeyebilmeyi diliyor.

Bir sabah anlatıcı nihayet eski arkadaşı Stavridakis’e kitap kurdu hayatından nasıl vazgeçtiğini ve Girit’te dünyayı kucakladığını anlatan bir mektup yazmaya karar verir. Birlikte geçirdikleri güzel günleri anıyor ve Stavridakis’i çok sevdiğini itiraf ediyor. Bu mektup onu bazı kötü niyetlerden kurtarır ve Zorba ile yağmurda yürüyüşe çıkmaya karar verir. İliklerine kadar sırılsıklam bir halde kafede dururlar ve bu, büyüleyici dul kadını ilk görüşüdür. Mavrandoni’nin oğlu Pavli, dul kadına derinden aşıktır ve eğer onunla evlenmezse kendini öldüreceğini hemen söyler. ile konuşmak için bir süre dururlar Köyün aptalı Mimiko ve Zorba, bir kadınla yatağı paylaşmayı reddetmenin en büyük günah olduğuna inandığı için anlatıcının dul kadınla yatması konusunda ısrar eder. Anlatıcı yine de reddeder ve sahildeki kamplarına geri dönerler.

Ertesi sabah anlatıcı, Zorba ve işçilere madene kadar eşlik eder ve bir süre Zorba’nın çalışmasını izler. Ancak madencilerin öğle yemeği molasında Zorba tuhaf bir ses duyar ve tüm işçileri madenden dışarı çıkarır, ardından tüm galeri çöker. İşçiler, Zorba ve anlatıcıyla birlikte yemek yiyor ve işçilerden biri, tüm hayatlarını kurtardığı için Zorba’ya teşekkür ediyor.

Anlatıcı, güzel dul kadını zihninden kovmak için Budist yazılarına devam ederken, Zorba da onu Noel arifesinde bile ona gitmeye teşvik etmeye devam ediyor. Noel Arifesi yemeğini Madam Hortense ile paylaşıyorlar. Yeni yılın ilk gününde anlatıcı mutlu bir şekilde uyanır ve köye doğru yola çıkar ve orada dul kadınla karşılaşır. Bir süre bahçesinin kapısında duruyor, bakıyor ve onunla birlikte olmayı hayal ediyor. Çiçek açan bir badem ağacının altına oturur ve bir süre sonra nihayet Zorba tarafından bulunur.

Yeni Yıl ziyafeti için Madame Hortense’ye gidiyorlar. Bouboulina dünyanın büyük şehirlerindeki gençliğini anıyor. Zorba, doğru eğime yerleştirildiğinde ağaçları hafif bir hızla dağdan aşağıya taşıyacak bir makara hattı yapma planı üzerinde çalışıyor, ancak paraları bittiği için hızlı çalışması gerekiyor. Sonunda yokuşu keşfeden Zorba, sistemi için gerekli malzemeleri almak üzere üç günlüğüne Candia kasabasına gitmesi gerektiğini duyurur ve ertesi sabah kasabaya doğru yola çıkar.

Anlatıcı, Stavridakis’ten mektubuna bir yanıt alır ve görevinin şu ana kadar ne kadar başarılı olduğundan bahseder, ancak bu onun son mektubu olacaksa (ölümünü ima eden), o zaman anlatıcının onu sevdiğini bilmesini ister. onu da çok seviyorum. Zorba, olması gerekenden birkaç gün daha uzun süredir ortalıkta yoktur, ancak anlatıcı ondan her şeyin yolunda olduğunu bildiren bir mektup alır ve birlikte vakit geçirdiği Lola adında bir kadınla tanışır. Daha sonra anlatıcıya Bouboulina yaklaşır ve Zorba’dan bir mektup olup olmadığını sorar. Anlatıcı, Bouboulina’nın çok incindiğini fark ederek ona yalan söyler ve mektubun sadece kendisinden bahsettiğini, Zorba’nın onu ne kadar özlediğini ve geri döndüğünde onunla evlenmeyi planladığını söyler.

Onunla birlikte köye geri döner ve kıyıda meydana gelen büyük bir kargaşayı fark etmeye başlarlar. Mavrandoni’nin oğlu Pavli’nin, dul kadın onunla birlikte olmak istemediği için kendini öldürdüğünü öğrenir. Köylüler dul kadına küfretmeye, alay etmeye ve adaletsizlik nedeniyle birisinin onu öldürmesini talep etmeye başlar. Anlatıcı, çocuğun ölmesinin nasıl onun hatası olduğunu sorarak onu savunmaya çalışır. Yaşlı Anagnosti, hayatın acı çekmekten başka bir şey olmadığı için Pavli’nin daha iyi durumda olduğunu iddia ediyor. O akşamın ilerleyen saatlerinde anlatıcı, dul kadından bir sepet portakal alır ve ona onun için ayağa kalktığı için teşekkür eder.

Anlatıcı, Candia’da planladığından on iki gün daha fazla kaldığı için Zorba’nın dönüşüne çok sevinir. Zorba’nın mektubu hakkında Bouboulina’ya yalan söylediği haberini vermek zorunda kalır ve Zorba, bir kadının kalbiyle bu şekilde oynamanın zalimce olduğunu söyleyerek mutsuzdur. Bir süre sonra keşişlere ait olan ormanı satın almanın bedelini görüşmek üzere bir manastıra doğru yola koyulurlar. Yolda, başrahiple konuşmak için onları manastıra götürmeyi kabul eden Zaharia adında eski bir keşişle tanışırlar. Başrahiple konuşabilmek için gece orada kalırlar ve gece genç bir adam vurularak öldürülür. Bu trajedi, Zorba’nın, muhtemelen genç keşişin şiddetli ölümüyle ilgili haberlerin yayılmasını önlemek için orman için daha düşük bir fiyat için pazarlık yapmasına olanak tanır. Zaharia, içindeki iblisin manastırı yakmak istediğine karar verir ve Başmelek Mikail ondan bunu yapmasını talep eder.

Sahile döndüklerinde, Zorba’yı bu kadar uzun süre beklettiği için zalim diyen Madame Hortense tarafından karşılanırlar. Onu yatıştırmaya karar veren Zorba özür diler ve o gece nişanlanırlar. Zorba, anlatıcıya savaşta nasıl savaştığını ve Bulgar askeri olan bir rahibi nasıl öldürdüğünü anlatır.

Paskalya’da anlatıcı ve Zorba, onun için özel bir yemek hazırladıkları için sahildeki kamplarında Madame Hortense’nin gelmesini bekliyorlar. Sonunda genç bir haberci gelir ve onlara hasta olduğunu bildirir. Zorba ziyarete gider ve geri dönerek anlatıcıya nezle olduğunu söyler. Zorba dans etmek için köye gider ve o anda anlatıcı sonunda dul kadının yanına gidip onunla yatmaya karar verir. Daha sonra canlandığını hissediyor ve okyanusta yüzüyor.

Ertesi gün bir haberci gelir ve Bouboulina’nın Zorba’yı görmek istediğini söyler. Zorba kablo dağıtım sistemi üzerinde çalışmaya gittiğinden anlatıcı onun yerine Bouboulina’yı ziyaret etmeye karar verir. Çok hasta görünüyor ve anlatıcı Mimiko’ya hemen bir doktor çağırmasını söylüyor.

Anlatıcı, Dame Hortense’nin evinden ayrıldıktan sonra, dul kadının kilisede olması nedeniyle bir kargaşa çıktığını fark eder. Köylüler, köye yaptıklarından sonra kilisede yüzünü göstermesinin utanç verici olduğunu düşünerek onu öldürmeye karar verirler. Manolakas bıçağını savurur ve dul kadının üzerine kaldırır, ancak aniden kadını savunmak için ortaya çıkan Zorba tarafından durdurulur. Anlatıcı, Zorba ve dul kadın kaçmaya başlar, ancak dul kadın, bıçağıyla kafasını kesen Mavrandoni tarafından yakalanır. Anlatıcı ve Zorba, korku ve keder içinde sahile dönerler.

Üç dört gün süren yas sürecinin ardından Zorba, Dame Hortense’yi ziyarete gider. Durumu kötüleşiyor. Geri döndüğünde anlatıcı Bouboulina’nın nasıl olduğunu sorduğunda Zorba, hiçbir sorun olmadığını ve öleceğini söyler. Zorba, muhtemelen yas tutmak için yürüyüşe çıkmaya karar verir ve kilisede onurunu lekelediği için Zorba ile savaşmak isteyen Manolakas ile karşılaşır. Ancak kavga etmeden hemen önce anlatıcı devreye girer ve ikisini de arkadaş olmaları ve anlaşmazlıklarını uzlaştırmaları için sahile geri getirir.

Ertesi sabah anlatıcı ve Zorba zavallı Bouboulina’yı ziyarete giderler ve yaşlı Anagnosti onu hâlâ hayatta bulup bulmayacaklarından emin olmadığını söyler. O sabah köylüler evini arayıp eşyalarını çalarken ölür. Zorba papağanını da yanına alır, yavaşça gözlerini kapatır ve ayrılır. Zorba, sahile döndüklerinde anlatıcıya Tanrı hakkında sorular sorar ve Bouboulina’yı kaybetmenin acısını çeker. Zaharia onlara gelir ve manastırı yaktığını ve artık içinde yaşayan şeytandan kurtulduğunu söyler. Sahile gitmek üzere ayrılır ve bir süre sonra Zorba yüzünü tıraş etmek için dışarı çıkar. Zaharia’nın sahilde öldüğü haberiyle anlatıcıya geri döner, kalbi durmuş gibi görünür.

1 Mayıs’tan önceki gün teleferik sisteminin büyük açılışı var. Başrahip dahil birçok köylü davet edildi. İlk ağacın dağdan aşağı gönderilmesinden hemen önce, Zorba onları Kutsal İntikam Bakiresi’nin manastırı yaktığı için Zaharia’yı öldürdüğüne inandırarak kandırırken, bir grup keşiş Kutsal Bakire’yi taşıyan yoldan aşağı koşar. İlk ağacı yükleyip dağdan aşağı gönderiyorlar, ağaç kıvılcım çıkarıp yanıyor. Bu iki kez daha oluyor ve dördüncü devrede tüm sistem çöküyor.

Bu muhteşem başarısızlığın ardından anlatıcı sonunda Zorba’nın ona dans etmeyi öğretmesine izin vermeyi kabul eder. Para kazanma şanslarını mahvedecek bu felaketin ardından burada Zorba’yla ne kadar mutlu olduğunu düşünüyor. Ertesi sabah aşırı derecede mutludur ve dinlenmek için dağa koşar. öldüğüne dair bir önsezi alır Ancak büyük arkadaşı Stavridaki’nin ve böylece adını bağırarak dağdan aşağı koşar. Paniğe kapılmasının boşuna olduğunu anlayınca sakinleşir ve aç ve yorgun olduğunun farkına varır.

Artık tüm maceraları sona ermiştir, artık Zorba ile anlatıcının ayrılma zamanı gelmiştir. Her ikisi de bu konuda duygusaldır ancak bunu ifade edemeyecek kadar gururlu ve utanırlar. Zorba, babasının ona öğrettiği gibi birlikte geçirecekleri son geceyi bir an önce bitirmeleri gerektiğini söylüyor. Anlatıcı sabah uyandığında Zorba gitmiştir. Kendisini Stavridaki’nin ölümü konusunda uyaran bir telgraf alır ve ardından Girit’ten ayrılır. Yıllar geçtikçe Zorba’dan çeşitli kartpostallar alır ama onu bir daha göremez. Sonunda Zorba’nın inanılmaz hayatını ve onunla paylaştığı deneyimleri yazıyor. Daha sonra bir Alman köyünün okul müdüründen Zorba’nın öldüğünü bildiren bir mektup alır. kendisine bırakıldığını bildirmesini istedi .

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Hukuk Bürosu mide ameliyatı Transplante Capilar Turquia Transplante Capilar dentco clinicpark www.okeyoyna.com www.bodyloveinc.com Deneme bonusu veren siteler deneme bonusu bonus veren siteler deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusportali.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler