Ölü Ozanlar Derneği Özet

Ölü Ozanlar Derneği Özet

Vermont’un tepelerinde gizlenmiş, Amerika’nın en iyi ve en parlak genç erkek öğrencilerinden bazılarını yetiştirmek için tasarlanmış bir hazırlık okulu var: Welton Akademisi . Roman, yeni gelen Todd Anderson’ın okula kabul edildiği sonbahar döneminin başında başlıyor. Todd utangaç ve korkaktır; her zaman Welton’da eski bir öğrenci olan ağabeyinin gölgesinde fark edilmeden yürür. Toplantı töreninde tanıtılan diğer karakterler, geleceğin avukatı Knox Overstreet ve geleceğin bankacısı Charlie Dalton’dur her ikisi de babalarının izinden giden . Ailesi Welton’daki diğer ailelere göre daha az varlıklı olan Neil Perry de memnun edilmesi her zaman zor olan babasının yanındadır. Son olarak müdür, öğrencileri ve velilerini Welton’un kadrosuna kattığı en yeni kişiyle tanıştırır: Bay John Keating . Yeni İngilizce öğretmeni

Todd, okul gazetesi de dahil olmak üzere birçok ders dışı etkinlikle ilgilenen popüler bir çocuk olan Neil ile aynı odaya yerleşmeye hazırdır. Todd yerleşirken Neil’in birkaç arkadaşı uğrar ve kendilerini tanıtır. Heyecanın ortasında Neil’in babası Bay Perry içeri girer ve Neil ile konuşmak ister. Neil’in ders dışı etkinliklerle aşırı yüklendiğinden endişelendiğini söyler ve okul gazetesinden istifa etmesini talep eder. Neil, editör olduğu için karşı çıkmaya başlar, ancak babası artık bunu duymaz ve Neil bunu kabul eder. Neil’in arkadaşları çocuk oyuncağı olduğu için onunla dalga geçiyor ama o onlara kendi babalarına karşı aynı şekilde davrandıklarını hatırlatıyor.

Welton (öğrenciler tarafından “Cehennem” lakaplı) Todd’un beklediğinden daha zorlu olduğunu kanıtlar ve okulun öğrencileri için belirlediği yüksek beklentilere ayak uydurmaya çalışırken bulur. Latince, trigonometri ve diğer konulardaki öğretmenler yarıyıla dağlarca ev ödeviyle başlıyor. Çocuklar kendilerini Bay Keating’in sınıfında buluncaya kadar bir an olsun nefes alabildiğini hissetmezler.

Otuzlu yaşlarında genç bir adam olan Bay Keating sınıfta oturuyor ve pencereden dışarı bakıyor. Sonunda kendini tanıtır ve kendisine Bay Keating olarak mı hitap edilmesini ister, yoksa “Ey Kaptan! Kaptanım!” Walt Whitman şiirine gönderme yapıyor. Daha sonra ayağa kalkıyor ve çocukları, son birkaç on yıldaki öğrencilerin fotoğraflarının sıralandığı bir koridora götürüyor. Onlardan daha yakından bakmalarını ve bugün Welton’daki öğrencilerden çok da farklı olmadıklarını görmelerini istiyor. Onlardan kaçının gerçekte hayallerinin peşinden gittiğini ve kaçının hayatın onlar için çizdiği yolu takip ettiğini düşünmelerini ister. Çocukları belirli bir Latince ifadeyi hatırlamaya teşvik ediyor: “günü yakala” anlamına gelen “carpe diem”.

O gece Knox, erkeklerin grup çalışması yapma teklifini reddetmek zorunda kalır. Babasının arkadaşları Danburry’lerle akşam yemeği yemesi talimatı verildi. Knox başlangıçta bu randevudan korkar ancak kapıda Chris adında güzel bir kız tarafından karşılandığında tavrı değişir. Knox, güzel amigo kıza hemen hayran kalır ama onun, babasının arkadaşlarının oğlu Chet Danburry ile çıktığını öğrenince yıkılır. O gece trajik bir haberle oğlanların yanına döner: En güzel kızla tanışmıştır ama kız kapılmıştır.

Ertesi sabah, Bay Keating’in dersinin alışılmadık olduğu bir kez daha ortaya çıkıyor. Bay Keating, öğrencilerinden kendilerine verilen şiir kitabının girişini yüksek sesle okumalarını ister. Dr. J. Evan Pritchard’ın yazdığı giriş bölümü, şiirin, bir şiirin teknik becerisini ve genel olarak dünya için önemini açıklayan bir tür matematiksel ölçeğe göre sıralanabileceğini iddia ediyor. Bu iki rakam çıkarıldıktan sonra şiirin büyüklüğünün ölçüsüne ulaşılacaktır. Bay Keating bu grafiği gösterdikten sonra sınıfa döner ve formülün tamamının saçma olduğunu beyan eder. Bu, sanki bir şey ölçülebilirmiş gibi, bir şiirin büyüklüğünü ölçmenin öyle bir yolu değildir.

Öğrencilerine giriş bölümünün tamamını yırtıp atmalarını emreder. Bu derste şiiri farklı şekilde çalışacaklar ve Dr. J. Evan Pritchard’a ihtiyaçları olmayacak. Çocuklar ilk başta tereddüt ediyor, kitabı neden kendilerinden yok etmelerinin istenebileceğinden emin değiller. Sonunda sayfaları birer birer neşeyle yırtıyorlar. Bay Keating şiirin güzelliğinden ve romantizminden bahsederken koltuklarının kenarına yaslanıyorlar; bunların her ikisi de insan ırkının üyeleri olarak anlayışları için çok önemli.

Aynı günün ilerleyen saatlerinde yemek salonunda Bay Keating’in masasında İskoç Latince öğretmeni McAllister da bulunuyor. McAllister o sabah erken saatlerde şahit olduğu tuhaf sahneyi soruyor: Öğrencilerin kitabın giriş kısmını yırttıklarını görmüştü. Bay Keating’i çocukları sanatçı olmaya teşvik etmemesi konusunda uyarıyor. Bay Keating, sanatçılar değil özgür düşünenler yaratmaya çalıştığını söylüyor. McAllister bu fikirle hafifçe dalga geçiyor ama genel olarak Keating’in coşkusundan etkileniyor ve konuyu bir kenara bırakıyor.

Bu sırada Neil kendi yemek masasında ilgi çekici bir şey bulur. Çocuklara Bay Keating’in mezun olduğu yıldan itibaren her yıl bir okul gösteriyor. Resminin altında Ölü Ozanlar Derneği’nin kurucusu olarak listeleniyor. Öğle yemeğinden sonra Bay Keating’i dışarıda takip ederler ve ona Ölü Ozanlar Derneği’nin ne olduğunu sorarlar. Bay Keating onlara, okulun yakınındaki eski bir mağarada buluşan ve sırayla yüksek sesle şiir okuyan bir grup erkek çocuk olduğunu söyledi.

Yurtlarına döndüklerinde Neil, masasının üzerinde muhtemelen Bay Keating tarafından oraya bırakılmış eski bir şiir kitabı bulur; yanında Henry David Thoreau’dan bir alıntı vardır ve bu kitabın ilk toplantıda okunacağını söyleyen bir yazı vardır. Ölü Ozanlar Derneği. Neil bir grup çocuğu toplar ve o gece mağarada buluşup Ölü Ozanlar Derneği’ni geri getirme konusunda anlaşmaya varır. Grup Knox, Charlie ve diğer üç çocuktan oluşuyor: Cameron (kuralları çiğnemekten korktuğu için ilk başta isteksiz de olsa), Pitts ve Meeks.

Sonunda Neil, Todd’dan katılmasını ister. Todd, Neil’e yapamayacağını çünkü diğerlerinin önünde konuşmaktan çok korktuğunu ve Topluluğun asıl amacının onların sırayla birbirlerine yüksek sesle kitap okuması olduğunu söyler. Neil, diğerlerine Todd’un dinleyip yine de dahil olup olamayacağını sormak için ayrılır. İsteği kabul edilir ve Todd kulüptedir. O gece oradan ayrılıp gizlice mağaraya gitmeyi planlıyorlar.

Ölü Ozanlar Derneği toplanmaya, şiirler okumaya ve sırları itiraf etmeye devam ettikçe ve Bay Keating, kurallara uymanın tehlikelerine karşı ders vermeye devam ettikçe, çocuklar yavaş yavaş kendi seslerini bulmaya başlıyorlar. yapımında Puck rolünü üstlenme tutkusunu keşfeder İstedikleri şeyin peşinde koşarken cesurlaşırlar: Neil oyunculuk, seçmelere katılma ve yerel bir Yaz Gecesi Rüyası ve Knox, Chris’i etkileme girişimlerinde daha cesur hale gelir. Her zaman topluluk önünde konuşmaktan her şeyden çok korkan Todd, anında bir şiir yazmak için Bay Keating’in sınıfının önüne çekilir ve sözleri sınıf arkadaşlarının suskun kalmasına neden olur. Oğlanlar arasındaki dostluk gelişir ve babaları ve Welton’daki profesörler tarafından katkıda bulunmaya şartlandırıldıkları şeyin ötesinde dünyayla paylaşacak hayalleri, fikirleri ve sözleri olduğunu keşfederler.

Sonunda Bay Perry, Neil’in oyunda olduğunu ve kendisinden ve Okul Müdürü Nolan’dan katılmak için sahte bir izin belgesi aldığını keşfeder. Oğluna gösteriyi derhal bırakması gerektiğini söyler. Neil, sorununu anlatmak için Bay Keating’i ziyaret eder. Öğretmenine, babasının beklentileri arasında sıkışıp kaldığını ve nasıl ilerleyeceğinden emin olmadığını söyler. Bay Keating, Neil’i Bay Perry’ye az önce Bay Keating’e söylediği şeyi söylemesi konusunda cesaretlendirir: oyunculuk tutkusunun bir hobiden daha fazlası olduğunu ve onun peşinden gitmek istediğini söyler. Neil bunun üzerinde düşünmeyi kabul eder. Daha sonra Bay Keating ona babasını takip edip etmediğini sorduğunda Neil yalan söyler ve Bay Perry’nin kızgın olduğunu ancak yapımda kalmasına izin vermeyi kabul ettiğini söyler.

Bu sırada Knox, bisikletiyle Chris’in okuluna gider ve tüm sınıfın önünde ona bir aşk şiiri verir. Neil’in Welton’daki oyununa geldiği gece, Knox’u erkek arkadaşının öfkeli olduğu ve kendi güvenliği için ondan uzak durması gerektiği konusunda uyarmak için gelir. Tesadüfen Chris de oyuna tek başına gidiyor ve Knox onu kendisiyle gelmeye ikna ediyor. Bir gece birlikte vakit geçireceğine söz verir ve eğer hâlâ onu bir daha görmek istemezse, onu tamamen yalnız bırakacaktır. O da kabul eder ve ikisi oditoryumda birlikte oturur.

Neil çok güzel bir performans sergiliyor ve tüm arkadaşları seyirciler arasında ona tezahürat yapıyor. Gösterinin sonuna doğru beklenmedik bir seyirci geliyor: Bay Perry. Neil onu kalabalığın içinde görüyor ama son konuşmasına devam ediyor. Daha sonra Bay Perry, Neil’i eve götürür ve oğlanların ve Bay Keating’in kafası karışır ve Neil için endişelenir.

Evde Bay Perry, Neil’e Welton’dan alınacağını ve lise yıllarının geri kalanında askeri okula gönderileceğini bildirir. Oradan tıp öncesi ve tıp fakültesine gidecek ve hayatının toplam 10 yılını Neil’in yapmak istemediği bir şey üzerinde çalışarak geçirecek. Bay Perry, Neil’e bu konuda hiçbir söz hakkı olmadığını ve kendisinin ve annesinin başarılı ve zengin olması için Neil’e güvendiklerini hatırlatır. Başka bir söz söylemeden aile yatmaya gider.

O gece, içinde bulunduğu durumdan kurtulmanın bir yolu olmadığını hisseden Neil, gizlice merdivenlerden aşağıya, masasının çekmecesinde bir tabancanın kilitli olduğu babasının çalışma odasına girer. Puck olarak taktığı tacı takıyor, silahı kendisine doğrultuyor ve ateş ediyor. Anne babası gürültüyle uyanır ve merdivenlerden aşağı koşarken oğullarını çalışma odasında yerde ölü halde bulur.

Welton’da çocuklar haberi vermek için Todd’u uykusundan uyandırır. Todd acıdan perişan haldedir ve çocuklar, arkadaşlarının yasını tutarken birbirlerine sarılırlar. Todd, Bay Perry’yi suçluyor ve eğer Bay Perry ona bu kadar baskı yapmasaydı Neil’in bunu asla yapmayacağını söylüyor. Neil’in ölümü okul çapında bir soruşturma başlatır ve suç sonuçta Bay Keating ve Ölü Ozanlar Derneği’ne düşer. Bu gibi durumlar yüzünden okullar kapanıyor ve Müdür Nolan’ın bir günah keçisine ihtiyacı var. bulma cesaretini veren öğretmendir En kolay hedef, çocuklara kendi seslerini .

Kurallara gönülden bağlı olan Cameron, itiraf eden ilk kişi oldu. Cameron’un ihanetinden tiksinen ve öfkelenen Charlie, onun suratına yumruk atar. Cameron arkadaşlarına bakar ve onlara itiraf etmezlerse okuldan atılma riskiyle karşı karşıya kalacaklarını söyler. Bay Keating her iki durumda da kovulacak ama yine de kendilerini kurtarabilirler. Ölü Ozanlar, Bay Keating’in sınıfındaki deneyimleri ve mağarada olanlar hakkında konuşmak için teker teker çağrılır. Yalnızca Charlie konuşmayı reddeder ve hemen okuldan atılır. Sonunda Todd, Bay Nolan’ın ofisine çağrılır. Orada ebeveynleri onu bekliyor ve Ölü Ozanlar (Charlie hariç) tarafından imzalanan, olanları ayrıntılarıyla anlatan bir sözleşme var. Todd, ebeveynlerine ona imza attırmamaları için yalvarır, ancak sonunda buna uymak zorunda kalır.

Ertesi gün, şiir dersinde Bay Keating’in yerine Okul Müdürü Nolan gelir. En iyisinin baştan başlamanın olacağına karar verir ve çocuklara giriş bölümünü yüksek sesle okumalarını söyler. Sayfaların hepsinin yırtıldığını söylediler. Hayal kırıklığına uğrayan Müdür Nolan, kitabın kendi kopyasını öğrencilerden birinin önüne koyar ve onu okumaya zorlar. O sırada Bay Keating eşyalarını topluyor gibi görünüyor. Okul Müdürü Nolan ona devam etmesini söyler. Sevgili öğretmenlerinin malzemelerini toplamasını izlerken oda asık suratlıdır.

Bay Keating odadan çıkarken Todd ayağa kalkıyor ve ona beklemesi için bağırıyor. Ona, hepsinin belgeleri imzalamaya zorlandığını ve Neil’in ölmesinin onun hatası olmadığını bildiklerini söyler. Okul Müdürü Nolan, Todd’a tekrar oturmasını emreder. Ancak son bir meydan okuma anında Todd masasının üzerinde durur ve Bay Keating ile yüzleşir. Knox katılıyor, Pitts ve Meeks. Sonunda sınıfın neredeyse yarısı (Ölü Ozanlar Derneği’nde olmayanlar bile) Bay Keating’i selamlamak için masalarının üzerinde ayağa kalkar: hayatlarını değiştiren adamla bir ittifak. Bay Keating onlara gülümsedi ve teşekkür etti. Yolları bir daha asla kesişmese de, hayatlarında bir kez olsun kendileri adına düşünmelerine izin veren adamı hiçbiri unutmayacak.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

www.okeyoyna.com www.bodyloveinc.com Deneme bonusu veren siteler deneme bonusu bonus veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusportali.com cratosroyalbet betwoon grandpasha giriş deneme bonusu veren siteler bonus veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusal.net hondacivictirepressure.com