Faust Özet

Faust Özet

ibadet ederken Melekler Yaradan’a yarattıklarından dolayı , Şeytan Mefistofeles ise dünyadaki durumdan şikayetçidir. İnsanlığın yozlaşmış olduğunu iddia ediyor ve neden olabileceği kötülük ve felaketlerden keyif alıyor. Mephistopheles, hizmetkarlarından biri olan Dr. Faust’u günaha ve kötülüğe teslim edebileceği konusunda Tanrı’yla iddiaya girer. Rab, Faust’un sadık bir takipçisi olarak kalacağını iddia ederek aynı fikirde.

Oyun, çalışma odasında hayatıyla ilgili umutsuzluk içinde oturan Faust’u tanıtıyor. Kendisi bir alim ve simyacıdır ve kendisini tüm bilgilerin sonuna gelmiş gibi hisseder. Artık kitaplar ve kimya onun için hayatını tanımlayamıyor, Doğa ve evrenle uyum içinde bir hayat yaşamanın özlemini çekiyor. Gelip kendisiyle birlikte olması için bir Ruh’u çağırır, ancak bu yalnızca onun ruh değil insan olduğu ve dolayısıyla Ruh’un yüksek bilgisini paylaşamayacağı gerçeğini güçlendirir. Faust çaresizlik içinde intihar etmek için bir zehir hazırlar. Tam zehri almak üzereyken, Paskalya gününü duyuran bir melek korosu belirir ve eylemi tamamlamasını engeller.

ile birlikte kasabasının dışına çıkar Wagner Faust , akademisyen arkadaşı . Faust doğaya ve daha yüksek bir yaşam tarzına olan tutkusunu anlatıyor, ancak Wagner bunu anlayamıyor. Kasaba halkı Paskalya’yı kutlar ve Faust her ne kadar onların yanında olması gerektiğini hissetse de içinde bulunduğu durum karşısında umutsuzluğunu üzerinden atamaz. Kasaba halkı Faust’un etrafında toplanıp onu alkışlıyor çünkü kendisi ve babası genç bir adam olarak veba zamanında insanlara ilaç konusunda yardım ediyordu. Ancak Faust, kullandığı kaba ilaçlarla muhtemelen yarardan çok zarar verdiğini düşünüyor. Wagner ve Faust, çalışmalarına devam etmek üzere eve dönerken, Faust’u odasına kadar takip eden yolda siyah bir köpekle karşılaşırlar.

Faust, çalışmasında Yuhanna İncili’ni okuyarak yeni ilhamlar bulmaya çalışır. Eserin çevirisini yapmaya başlar ama havlayan köpek onun sözünü keser. Kısa süre sonra köpek dönüşür ve Mephistopheles, köpeğin bir zamanlar olduğu yerde belirir. Faust ve Mephistopheles, Faust’un çalışmaları hakkında konuşmaya başlar ve hayatındaki mevcut durumu karşısında umutsuzluğa düşer. Faust’a gücünün tadına bakmak için Mephistopheles, Faust uyurken Faust’u halüsinasyonlu bir yolculuğa çıkaran bir grup ruhu çağırır. Mephistopheles, geri dönüp Faust’a daha fazlasını gösterme sözü vererek çalışmadan ayrılır.

Faust uyandığında Mephistopheles bu sefer bir bahisle geri döner. Faust, tatmin edici bir üstün güç bulma konusundaki yetersizliğini tartışmaya devam eder ve Mephistopheles ona bir teklifte bulunur. Şeytan, Faust’a hizmet edeceğini ve Faust’a bir aşkınlık anı, sonsuza dek kalmayı umduğu bir an yaşatacağını vaat eder. Mephistopheles başarılı olursa, Faust sonsuza kadar cehennemde onun hizmetkarı olarak kalacak. Faust, Şeytan’ın kendisine böyle bir anı asla veremeyeceğine inanarak bahse girer. Mephistopheles, Faust’a yolculuğuna hazırlanmasını söyler ve Faust bunu yaparken, Faust’un yeni öğrencilerinden biri derse gelirken Şeytan doktor gibi davranır. Şeytan ve Öğrenci, öğrencinin gelecekteki öğrenme çabalarından bahseder ve Mephistopheles onu daha çapkın bir yaşam tarzına teşvik eder. Öğrenci, kadınların peşine düşmek için eğitimini bırakmaya hazırlanarak ayrılır.

Mephistopheles, Faust’u önce bir içki meyhanesi olan Auerbach’s Cellar’a götürür. Faust’u oradaki adamların gerçek zevklerini bulduklarına ikna etmeye çalışır; onlar meyhanede hayatlarının tadını çıkaran adamlardır. Ancak Faust, onların kaba kaygıları ve basit yaşamları nedeniyle ikna olmamıştır. Mefistofeles erkeklere oyun oynuyor. Masalardan birinin kenarına delikler açıyor ve deliklerden şarap döküyor. Ancak adamlardan biri şarabını döktüğü anda dökülen sıvıdan alevler çıkıyor. Onlar Mephistopheles’in peşine düşüp onu öldürmeye çalışırken, o ve Faust kaçarken Şeytan onları alternatif bir gerçekliğe taşır.

Faust ve Şeytan daha sonra bir cadının mağarasına giderler ve burada bir kazanda iksir hazırlayan iki maymunla karşılaşırlar. Canavarlar Mephistopheles’le eğlenmeye ve onlar onun hizmetkarlarıyken onu kralmış gibi göstermeye başlarlar. Cadı geri döndüğünde, başlangıçta Şeytan’ı tanımaz ama kısa süre sonra onun efendisi olduğunu anlar. Mephistopheles, cadının iksirinden küçük bir parçayı Faust’a vermesini sağlar ve o da onu içer. Faust, dışarıda bir sokakta genç bir kızla tanışır ve ona hemen aşık olur. Margaret ya da kısaca Gretchen onun ilerlemesinden kaçınır ama yardım edemez ve o gün yolda karşılaştığı yaşlı, asil yabancıyı düşünemez.

Faust ve Mephistopheles, Gretchen’in odasına gizlice girer. Faust, odasında kıza karşı beslediği hislerin basit cinsel arzuların ötesine geçtiğini fark eder. Duyguları karmaşıktır ve onun yanında olmayı arzulamaktadır. Onun yatağını görünce, böylesine güzel bir yaratık yarattığı için doğaya saygı duyuyor. Gretchen geri döndüğünde hızla dışarı çıkarlar ama Mephistopheles arkasında bir kutu mücevher bırakır. Gretchen mücevherleri bulduğunda bunların kendisine ait olduğuna inanamıyor ama onları takıp hayranlık duymadan da edemiyor. Faust, Mephistopheles’e ikisini buluşturmasını emreder.

komşusu Martha’yı Gretchen, annesinin davranışları yüzünden endişelenmek için ziyaret eder. Annesi, Gretchen’in mücevherlerini görünce onları hemen bir rahibe götürdü; o da bunların kötü bir kaynaktan geldiğini anlayabilirdi. Daha sonra Gretchen başka bir mücevher kutusu bulur ve Martha onu bu sefer annesine söylememesi konusunda cesaretlendirir. Kapı çalındığında Mephistopheles’in gezgin kılığına girdiğini görürler. Martha için kocasının uzun yolculukları sırasında öldüğünü anlatan bir hikaye örer. Martha, kocasının ahlaksız hayatıyla ilgili hikayelere hem kalbi kırık hem de kızgındır. Martha, meseleyi bir kenara bırakmak için Mephistopheles’ten ve başka bir tanığın gelip kocasının ölümüne yasal olarak tanıklık etmelerini ister. Şeytan, Gretchen’ın da orada olması şartıyla birini getirmeyi kabul eder.

O akşam Martha’nın bahçesinde Gretchen ve Faust ilk kez resmi olarak buluşur. Faust onu büyüler ve ona kur yapar. Ona zor hayatını ve kız kardeşi ölene kadar hasta küçük kız kardeşine nasıl baktığını anlatır. Gretchen’in savaşta olan erkek kardeşi ve annesinden başka ailesi yok. Mephistopheles ve Martha da Şeytan’ın onunla çekingen bir baştan çıkarma oyunu oynamasıyla flört ediyor. Bu sırada Faust, Gretchen’e olan aşkını itiraf ederken Gretchen bir çiçekle “Beni seviyor/Beni sevmiyor” oyununu oynuyor. “Beni seviyor” diyerek odasına koşuyor. Faust onu bir yazlık kulübeye kadar takip eder ve burada vedalaşırlar.

Kızı duygularıyla yozlaştıracağından korkan Faust, ormana kaçar ve bir süre mağarada yaşar. Kendisine bu duyguları yaşattığı için Doğanın Ruhu’na teşekkür eder, çünkü artık kaybetmek istemediği bir an ve yaşam anlayışına sahiptir. Mephistopheles, Faust’u bulur ve sevdiği kadından saklanarak onun aptalca davranışıyla alay eder. Faust’a, Faust’un bu kızı bulması gerektiğini, çünkü kızın gece gündüz onun özlemini çektiğini söyler. Tutkusu onu ele geçiren Faust, gitmesi gerektiğini kabul eder.

Faust, Gretchen’e döner ve bir gece onun odasında onun din hakkındaki duygularını tartışırlar. Gretchen sadık bir Hıristiyan ve ne kendisinin ne de annesinin aynı inanmayan bir adamı kabul edemeyeceğini biliyor. Faust, kızı kendisinin de Tanrı’ya inandığına ve taptığına ikna etmeye çalışır, ancak kız ona pek inanmaz. Faust, annesine uyku iksiri vermesine izin vermesi için onu ikna eder ve ilişkilerini tamamlarlar. Kısa süre sonra Gretchen, Faust’tan hamile olduğunu öğrenir. Bir gün kasabadaki kuyudan su çekerken, kızların başka bir kızın cinsel ilişkiye girip hamile kaldığına dair dedikodularını duyar. Kız bebeğini öldürmek zorunda kaldı ve şimdi bir dilenci ve dışlanmış olarak yaşıyor. Gretchen, kızın kaderini paylaşacağından korkuyor. Gretchen, Meryem Ana’ya Rab’bin ona merhamet etmesi için dua eder.

Faust, onu görmek için Gretchen’in evine gelir ve Gretchen’in erkek kardeşi Valentine ile tanışır . Valentine, kız kardeşinin ahlaksız davranışlarını duymuştur ve onu hamile bırakan adamdan intikam almak için yola çıkmıştır. O ve Faust tartışmaya ve kavga etmeye başlarlar ve Faust, Valentine’in kalbine bir hançer saplar. Gretchen ölmek üzereyken ağabeyini teselli etmeye gelir ama ona bir fahişe muamelesi yapar ve yaptıklarından dolayı lanetleneceğini söyler. Gretchen dua etmek için Katedral’e koşar ve Kötü Ruh onu ziyaret ederek lanetlenmesini sağlar.

Faust, Şeytan’la Walpurgis Gecesi’ne katılmak üzere Gretchen’dan ayrılır. Walpurgis Gecesi, dünyadaki tüm cadıların, kötü varlıkların ve büyülü yaratıkların Brocken Dağı’nda toplandığı yılın tek gecesidir. Faust, yaratıkların eğlencesine tanık olur ve cadılardan biriyle dans etmeye başlar. Mephistopheles ve Faust, ateşin başında bir grup sanatçı ve politikacıyla dünyanın durumu hakkında sohbet ediyor. Faust, Adem’in onu büyülemekle tehdit eden efsanevi ilk karısı Lilith’in bir vizyonunu görür. Ayrıca Mephistopheles’in Faust’u baştan çıkaracağı ve hiçbir iyilik getirmeyeceği konusunda uyardığı Medusa’nın bir vizyonunu da görüyor. Gece biterken Faust dağda kurulmuş küçük bir sahne görür ve gösteriye katılmaya gider.

Oyunun adı “Walpurgis Gecesi Rüyası” ve Shakespeare’in “Bir Yaz Gecesi Rüyası” oyununun bir uyarlaması. Oyun, Kral Oberon ile eşi Titania arasındaki altın düğünün hikayesini anlatıyor. Düğüne politikacılar, sanatçılar, mitolojiden figürler, filozoflar ve hatta canlanmış nesneler de dahil olmak üzere çok sayıda karakter katılıyor. Hayata dair farklı düşünce türlerini, felsefeleri veya sanatsal bakış açılarını temsil ederler. Oyun içinde oyunun tamamı Modernizmin çeşitli akademik ve entelektüel ilgi alanlarını yansıtıyor.

Faust, kasvetli bir ortamda Gretchen’in kaderini öğrenir. Bebek çocuklarını öldürdü ve bunun sonucunda tutuklandı. Yeni bir tür umutsuzluğa kapılır ve bu mutsuz ve kutsal olmayan olayı yarattığı için Mephistopheles’e lanet okur. Mephistopheles ona anlaşmayı yapanın Faust olduğunu hatırlatır. Faust, Şeytan’a onu serbest bırakabilmesi için onu Gretchen’in hapishanesine götürmesini emreder. Mephistopheles atları getirir ve köye doğru at sürerler, ancak Şeytan Faust’u hem yetkililerin hem de intikamcı ruhların kasabada olduğu ve Valentine’ı öldürdüğü için Faust’tan intikam almaya hazır oldukları konusunda uyarır.

Faust gizlice hapishaneye girer ve Gretchen’ı bulur. Delirmiş ve Faust’u tanımıyor, bunun yerine onu celladı sanıyor. Faust, kendisiyle birlikte kaçması için ona yalvarır, ancak kendi suçluluk ve utanç duygusu ve hapishanenin dışında yaşayacağı umutsuz hayat beklentisi onun kaçmasını engeller. Gretchen ruhunu Tanrı’nın yargısına teslim ederken, Mephistopheles Faust’a gitmek zorunda olduklarını, aksi halde yetkililer tarafından yakalanıp aynı kaderi paylaşacaklarını söylemek için içeri girer. Faust ve Mephistopheles, Gretchen’in adını haykırırken hücresinden kaçarlar.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Hukuk Bürosu mide ameliyatı Transplante Capilar Turquia Transplante Capilar dentco clinicpark www.okeyoyna.com www.bodyloveinc.com Deneme bonusu veren siteler deneme bonusu bonus veren siteler deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusportali.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler