Zor Yıllar Özet ve Karakter Analizi

Zor Yıllar Özet

Thomas Gradgrind, zengin, emekli İngiltere’nin sanayi şehri Coketown’daki tüccar, Hayatını rasyonalizm, kişisel çıkar felsefesine adamış, ve gerçek. Göre en büyük çocukları Louisa ve Tom’u büyütüyor Bu felsefe onların hayal ürünü ya da hayali şeylerle meşgul olmalarına asla izin vermez. arayışlar. Bir okul kurar ve hayırsever bir şekilde okullardan birini alır. öğrenciler, nazik ve yaratıcı Sissy Jupe, ortadan kaybolmanın ardından sirk şovmeni olan babasından.

Gradgrind çocukları büyüdükçe Tom sefih bir adama dönüşür. çıkarcı bir hedonist ve Louisa derin bir iç karışıklıkla mücadele ediyor, hayatında önemli bir şeyi kaçırıyormuş gibi hissetmek. Sonunda Louisa, Gradgrind’in arkadaşı Josiah Bounderby ile evlenir. zengin fabrika sahibi ve bankacı onun iki katından daha yaşlı. Sınırlı terk edilmiş, kendi kendini yetiştirmiş bir adam rolünü sürekli olarak borazanlıyor bebekken annesi tarafından olukta. Tom şu okulda çıraklık yapıyor: Bounderby bankasında ve Sissy bakım için Gradgrind’in evinde kalıyor küçük çocuklar için.

Bu arada, Dickens’ın deyimiyle yoksullaşmış bir “El” Coketown fabrikalarındaki en düşük seviyedeki işçiler için – adı Stephen Blackpool bir başka fakir fabrika işçisi olan Rachael’e olan aşkıyla mücadele ediyor. Zaten korkunç bir adamla evli olduğu için onunla evlenemiyor. aylarca, hatta yıllarca ortadan kaybolan sarhoş kadın. Stephen boşanma konusunu sormak için Bounderby’yi ziyaret eder ancak şunu öğrenir: bunları yalnızca zenginler alabilir. Bounderby’nin evinin önünde tanışır Bayan Pegler, açıklanamaz bir bağlılığa sahip tuhaf, yaşlı bir kadın. Bounderby.

Londra’dan zengin, genç ve bilgili bir kişi olan James Harthouse gelir Coketown’da Gradgrind’in öğrencisi olarak siyasi kariyerine başlamak için şu anda milletvekili olan kişi. Hemen ilgilenir Louisa’da ve onu baştan çıkarmaya karar verir. Söylenmemiş yardımla Zor günler geçiren eski bir aristokrat olan Bayan Sparsit’in hikayesi ve şimdi Bounderby için çalışıyor, Louisa’yı yozlaştırmaya çalışıyor.

Slackbridge adındaki sahtekâr bir sendika sözcüsünün teşvik ettiği Eller, birlik kurmaya çalışın. Sadece Stephen katılmayı reddediyor çünkü öyle hissediyor sendika grevinin yalnızca işverenler arasındaki gerilimi artıracağını söyledi ve çalışanlar. Diğer Eller tarafından kovuldu ve Bounderby tarafından kovuldu. onlar hakkında casusluk yapmayı reddettiğinde. Louisa, Stephen’ınkinden etkilendi Dürüstlük, Coketown’dan ayrılmadan önce onu ziyaret eder ve ona yardım eder. biraz para. Tom ona eşlik eder ve Stephen’a eğer beklerse Art arda birkaç gece bankanın dışında, yardım gelecek ona. Stephen bunu yapar ama hiçbir yardım gelmez. Sonunda toplanıyor kalkıyor ve Coketown’dan ayrılıyor, tarımda iş bulma umuduyla ülke. Bundan kısa bir süre sonra banka soyulur ve tek şüpheli Stephen, dışarıda dolaşırken görülen, kaybolan El. Şehirden kaybolmadan hemen önce birkaç gece bankada bekledim.

Bayan Sparsit, Harthouse’un ona olan aşkını ilan etmesine tanık olur Louisa ve Louisa, o gecenin ilerleyen saatlerinde onunla Coketown’da buluşmayı kabul eder. Ancak Louisa bunun yerine babasının evine kaçar ve burada acınası bir şekilde sırlarını paylaşır. Gradgrind’e yetiştirilme tarzının onu sevdiği bir adamla evli bıraktığını söyledi sevmiyor, duygularından kopuk, son derece mutsuz ve muhtemelen Harthouse’a aşıktır. Yere çöküyor ve Kendini suçlamayla dilsiz kalan Gradgrind, gerçeğin farkına varmaya başlar. rasyonel kişisel çıkar felsefesindeki kusurlar.

Louisa’yı çok seven Sissy, Harthouse’u ziyaret eder ve onu Coketown’u sonsuza dek terk etmeye ikna eder. Bounderby buna çok kızdı karısının onu terk etmesi Stephen’ı yakalama çabalarını iki katına çıkarır. Stephen, adını temize çıkarmak için geri dönmeye çalıştığında, bir çıkmaza düşer. Eski Cehennem Şaftı adında bir maden ocağı. Rachael ve Louisa keşfeder ama Rachael’a duygusal bir veda ettikten kısa süre sonra ölür. Gradgrind ve Louisa, Tom’un soygundan gerçekten sorumlu olduğunu fark eder. bankanın yardımıyla onu İngiltere’den gizlice çıkarmayı planlıyorlar. Sissy’nin çocukluğunu birlikte geçirdiği sirk sanatçılarından biri. Neredeyse başarılı oldular ama genç bir adam olan Bitzer tarafından durduruldular. Gradgrind’in okuluna giden ve tüm nitelikleri bünyesinde barındıran kişi Gradgrind’in bir zamanlar benimsediği tarafsız rasyonalizmin artık sınırlarını görüyor. Gevezelik eden sirk sahibi Sleary, Tom’un Bitzer’in elinden kurtulması için genç soyguncu kaçar. sonuçta İngiltere’den.

Bounderby’nin soyguncuları bulmasına yardım etmek isteyen Bayan Sparsit, Stephen Blackpool’un bilinen bir ortağı olan Bayan Pegler’ı Bounderby’yi görmeye sürükler, Bayan Pegler’in potansiyel bir tanık olduğunu düşünüyorum. Bounderby geri çekilir. ve Bayan Pegler’in gerçekten onun sevgi dolu annesi olduğu ortaya çıktı. onu ziyaret etmeyi yasakladı: Bounderby kendi kendini yetiştirmiş bir adam değil Nihayet. Bounderby öfkeyle Bayan Sparsit’i kovar ve onu uzaklaştırır. düşman akrabalarına. Beş yıl sonra tek başına ölecek Coketown sokakları. Gradgrind gerçek felsefesinden vazgeçiyor ve siyasi gücünü yoksullara yardım etmeye ayırıyor. Tom fark etti Yaptığı hatadan dolayı ailesini bir daha göremeden ölür. Sissy evlenip geniş ve sevgi dolu bir aileye sahipken Louisa asla tekrar evlenir ve asla çocuğu olmaz. Yine de Louisa seviliyor Sissy’nin ailesi tarafından ve sonunda ona nasıl sempati duyulacağını öğreniyor insan kardeşlerimiz.

Zor Yıllar Karakter Analizi

Thomas Gradgrind

İngiltere’nin Coketown kentinde yaşayan zengin, emekli bir tüccar; daha sonra milletvekili olur. Bay Gradgrind rasyonalizm, kişisel çıkar ve soğuk, katı gerçeklerden oluşan bir felsefeyi benimsiyor. Kendisini “son derece pratik” bir adam olarak tanımlıyor ve çocuklarının (Louisa, Tom, Jane, Adam Smith ve Malthus) hayal güçlerinin ve duygularının gelişmesini yasaklayarak eşit derecede pratik olmaları için yetiştirmeye çalışıyor.

Louisa

Gradgrind’in kızı, daha sonra Bounderby’nin karısı. Soğuk kalpli yetiştirilme tarzı nedeniyle kafası karışan Louisa, duygularından kopuk ve diğer insanlara yabancılaşmış hissediyor. Louisa, babasının eğitim sisteminin çocukluğunu tüm neşeden mahrum bıraktığının belli belirsiz farkında olsa da, duygularını etkin bir şekilde dile getiremiyor veya başkalarıyla bağlantı kuramıyor. Böylece kocasını sevmese de babasını memnun etmek için Bounderby ile evlenir. Gerçekten de tamamen sevdiği tek kişi kardeşi Tom’dur.

Thomas Gradgrind, Jr

Gradgrind’in en büyük oğlu ve genellikle Tom olarak anılan Bounderby’nin bankasında çırak. Tom, katı bir şekilde yetiştirilme tarzına, sefih, hazcı, ikiyüzlü bir genç adama dönüşerek tepki verir. Tom, kız kardeşinin sevgisini takdir etse de buna tamamen karşılık veremez; parayı ve kumarı Louisa’yı sevdiğinden daha çok sever. Bu ahlaksızlıklar onu Bounderby’nin bankasını soymaya ve Stephen’ı soygunun baş şüphelisi olarak göstermeye yönlendirir.

Josiah Bounderby

Gradgrind’in arkadaşı ve daha sonra Louisa’nın kocası. Bounderby kendi kendini yetiştirmiş bir adam olduğunu iddia ediyor ve övünerek genç bir çocukken annesi tarafından terk edildiğini anlatıyor. Çocukluğundaki yoksulluktan sonra Coketown’da herkes tarafından zenginliği ve gücüyle tanınan bir bankacı ve fabrika sahibi oldu. Onun şefkatli ve fedakar ebeveynler tarafından gerçek anlamda yetiştirilmesi, onun sosyal hareketliliğinin bir aldatmaca olduğunu gösteriyor ve on dokuzuncu yüzyıl İngiltere’sindeki tüm sosyal hareketlilik kavramını sorguluyor.

Cecelia Jupe

Sleary’nin sirkindeki bir palyaçonun kızı. Babası ortadan kaybolunca Sissy, Gradgrind’in yanına alınır. Sissy, Louisa’ya karşı bir engel veya zıtlık görevi görüyor: Sissy yaratıcı ve şefkatliyken, Louisa mantıklı ve çoğunlukla duygusuz. Sissy, makineleşme ve endüstriyi dengeleyen Viktorya dönemi kadınlığını temsil ediyor. Louisa, Sissy’nin onunla olan etkileşimi sayesinde onun daha hassas, kadınsı yönlerini keşfedebiliyor.

Bayan Sparsit

Bounderby, Louisa ile evlendiğinde banka dairelerinde yaşamaya başlayan Bounderby’nin hizmetçisi. Bir zamanlar aristokrat seçkinlerin bir üyesi olan Bayan Sparsit, evliliğinin sona ermesinin ardından zor günler geçirdi. Bencil, manipülatif ve sahtekâr bir kadın olan Bayan Sparsit, Bounderby’nin evliliğini mahvedip onunla evlenebileceğine dair gizli umutlar beslemektedir. Bayan Sparsit’in aristokrat geçmişi, anlatıcının onun “Romalı” ve “Coriolanian” görünümüne sık sık gönderme yapmasıyla vurgulanıyor.

Stephen Blackpool

Bounderby’nin fabrikasında bir “El” (düşük seviyeli işçi). Stephen, Rachael’ı seviyor ama onunla evlenemiyor çünkü o, korkunç, sarhoş bir kadınla da olsa zaten evli. Büyük bir dürüstlüğe, şefkate ve dürüstlüğe sahip bir adam olan Stephen, iş arkadaşları tarafından dışlandığında ve Bounderby tarafından kovulduğunda bile ahlaki ideallerini sürdürüyor. Stephen’ın değerleri anlatıcının benimsediği değerlere benzer.

Rachael

Stephen Blackpool’u seven basit, dürüst bir El. Stephen’a göre o, aile içi mutluluğu ve ahlaki saflığı temsil ediyor.

James Harthouse

Gradgrind’in öğrencisi olarak siyasete girmek için Coketown’a gelen, sırf bunun can sıkıntısını hafifleteceğini düşündüğü için Coketown’a gelen, sofistike ve manipülatif, Londralı genç bir beyefendi. Sürekli yeni bir eğlence biçimi arayışı içinde olan Harthouse, hızla Louisa’dan etkilenir ve onu baştan çıkarmaya karar verir.

Bay Sleary

Sissy’nin babasının şovmen olduğu sirkin peltek sahibi. Daha sonra Bay Sleary, Tom Gradgrind’i saklar ve ülkeden kaçmasına yardım eder. Bay Sleary ve eğlence ekibi kahkahaya ve fanteziye değer verirken, Bay Gradgrind rasyonelliğe ve gerçeğe değer veriyor.

Bitzer

Bitzer, Gradgrind’in rasyonalist eğitim sisteminin ürettiği başarılardan biridir. Başlangıçta Gradgrind’in okulunda zorba olan Bitzer, daha sonra Bounderby’nin bankasında çalışan ve casus olur. Alışılmadık derecede solgun bir karakter ve gerçeğin amansız bir öğrencisi olan Bitzer, Tom’un gerçek banka soyguncusu olduğu ortaya çıktıktan sonra neredeyse Tom’un kaçmasını engelliyor.

Bay McChoakumchild

Gradgrind’in okulundaki sevimsiz öğretmen. Adından da anlaşılacağı gibi McChoakumchild çocukları pek sevmez ve onların hayal güçlerini ve duygularını bastırır veya boğar.

Bayan Pegler

Bounderby’nin annesi, kendisi ve Bounderby dışında kimsenin haberi yok. Bayan Pegler, oğlunun refahını güvenli bir mesafeden hayranlıkla izlemek için her yıl Coketown’a ziyarette bulunur. Bayan Pegler’in ortaya çıkışı, oğlu Bounderby’nin hikaye boyunca doğruladığı aldatmacayı ortaya çıkarır; bu da onun çocukken terk edilmiş, kendi kendini yetiştirmiş bir adam olduğu yönündedir.

Bayan Gradgrind

Gradgrind’in mızmız, anemik karısı, çocuklarına sürekli olarak kendi “olojilerini” incelemelerini söyleyen ve hiçbir şikayetin “sonunu asla duyamayacağından” şikayet eden. Bayan Gradgrind kocasının gerçeklere olan ilgisini paylaşmasa da kocasının eğitim sistemine karşı çıkacak enerji ve hayal gücünden yoksundur.

Slackbridge

Elleri sendikalaşmaya ikna eden ve sendikaya katılmayı reddedince onları Stephen Blackpool’a karşı çeviren sahtekar hatip.

Jane Gradgrind

Gradgrind’in küçük kızı; Louisa ve Tom’un kız kardeşi. Onu büyük ölçüde Sissy büyüttüğü için Jane, kız kardeşi Louisa’dan daha mutlu bir küçük kızdır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Hukuk Bürosu mide ameliyatı Transplante Capilar Turquia Transplante Capilar dentco clinicpark BahçeHavuz www.okeyoyna.com www.bodyloveinc.com Deneme bonusu veren siteler deneme bonusu bonus veren siteler deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusportali.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler betwoon deneme bonusu veren siteler