Silas Marner Özet ve Karakter Analizi

Silas Marner Özet

Silas Marner dokumacıdır on dokuzuncu yüzyılın başlarında İngiliz kırsal köyü Raveloe yüzyıl. Zamanının birçok dokumacısı gibi o da bir yabancıdır; özel becerileri nedeniyle şüphe uyandırdı ve Raveloe’ye başka bir yerden geldi. Köylüler Silas’ı özellikle tuhaf buluyor tuhaf kataleptik nöbetler nedeniyle ara sıra yaşadığı acı. Silas kendi dini mezhebi üyeleri yüzünden Raveloe’ye geldi Daha büyük bir kasabanın dar bir mahallesi olan Lantern Yard’da sahte bir şekilde onu hırsızlıkla suçladı ve aforoz etti.

Suçlamanın ardından çok sarsılan Silas hiçbir şey bulamadı inancını yeniden uyandırmak için Raveloe’ye aşinadır ve uyuşukluğa düşer tek başına çalışmanın rutini. Komşuluk konusundaki tek girişimi ters teper: komşusunun hastalığı için önerdiği bitkisel ilaç işe yaradığında, Bir nevi büyücü doktor olduğu söyleniyor. Çok az şeyle Silas, uğruna yaşadığı paraya aşık olur. çalışır ve biriktirir, mümkün olduğu kadar az geçinir. Her gece döşeme tahtalarının altındaki saklandığı yerden altınını çıkarıyor saymak için. On beş yıl bu şekilde devam eder.

Toprak Sahibi Cass, Raveloe’deki en zengin adamdır ve en büyük iki oğlu Godfrey ve Dunstan veya Dunsey’dir. Dunsey açgözlü ve zalimdir ve en büyük oğlu Godfrey’e eziyet etmekten hoşlanır. Godfrey iyi huylu ama zayıf iradeli ve gizlice evli olmasına rağmen afyon bağımlısı Molly Farren, Nancy Lammeter’a aşıktır. Dunsey Godfrey’i evlenmeye ikna etti ve ona defalarca şantaj yaptı. babalarına evliliklerini açıklamakla tehdit ediyor. Godfrey Dunsey’e verir 100 pound babalarının kiracılarından birinin kendisine ödediği kira parasının bir kısmı. Daha sonra Dunsey, Godfrey’in bu konuda ısrar etmesi üzerine Godfrey kendini zor durumda bulur. meblağı kendisi öder. Dunsey bir kez daha Godfrey’i ifşa etmekle tehdit ediyor evlilik ama biraz tartıştıktan sonra Godfrey’in ödülünü satmayı teklif ediyor krediyi geri ödemek için at Wildfire.

Ertesi gün Dunsey bazı arkadaşlarıyla buluşur. avlanır ve atın satışı için pazarlık yapar. Dunsey karar verir satışı sonuçlandırmadan önce ava katılmak ve bunu yaparken bu yüzden atı öldüren bir binicilik kazası geçirir. Söylentileri bilmek Silas’ın istifini ele geçiren Dunsey, dokumacıyı korkutup ona borç para vermek. Eve doğru yürürken onu Silas’ın kulübesine götürür ve Kulübeyi boş bulan Dunsey, onun yerine parayı çalar.

Silas bir görevden döndüğünde parasının gitmiş olduğunu görür. Kaybından bunalan adam, yardım istemek için yerel meyhaneye koşar ve şunu duyurur: Hırsızlık meyhane müdavimlerinden oluşan sempatik bir seyirci kitlesine. Hırsızlık Köyün konuşması haline gelir ve hırsızın bir ara köyden geçen bir seyyar satıcı olabilir önce. Bu arada Godfrey’in dikkati Dunsey’le ilgili düşüncelerle meşgul. evine dönmeyen. Wildfire’ın söndürüldüğünü duyduktan sonra Godfrey ölü bulunca parayı babasına anlatmaya karar verir. evliliğiyle ilgili değil. Toprak Sahibi bu haber üzerine öfkeye kapılır, ancak Godfrey’i cezalandırmak için sert bir şey yapmaz.

Silas altınını kaybettiği için son derece üzgün ve uyuşuk bir şekilde dokumaya devam ediyor. Kasaba halkının bir kısmı uğrar taziyelerini ve tavsiyelerini sunmak. Bu ziyaretçiler arasında Dolly Winthrop öne çıkıyor. Diğerlerinin çoğu gibi o da Silas’ı cesaretlendiriyor kiliseye gitmek – sürgün edildiğinden beri yapmadığı bir şey Lantern Yard’dan ama aynı zamanda daha nazik ve gerçekten daha sempatik.

Nancy Lammeter Toprak Sahibi Cass’in ünlü Yeni Yıl dansına geldi Sağlıksız karakteri nedeniyle Godfrey’in ilerlemelerini reddetmeye karar verdi. Ancak Godfrey, olduğundan daha doğrudan ve ısrarcıdır. uzun bir zaman oldu ve Nancy akşam olduğunda kendini çok neşeli buluyor kararlılığına rağmen. Bu arada Godfrey’in gizli karısı Molly, gizli evliliği ortaya çıkarmak için Casses’in evine gidiyor. Kucağında küçük bir kız çocuğu var. Ondan sonra yorucu Uzun bir yürüyüşten sonra Molly bir yudum afyon alır ve yolun kenarında bayılır. Silas’ın kulübesini gören ve ateşin ışığına kapılan Molly’nin evi küçük kız açık kapıdan içeri girer ve Silas’ın evinde uyuyakalır ocak.

Silas o sırada nöbetlerden birini geçiriyor ve küçük kızın kulübesine girdiğini fark etmedi. Kendine geldiğinde, onu zaten şöminenin üzerinde uyurken görüyor ve onun karşısında şaşkına dönüyor parasının ortadan kaybolmasıyla olduğu gibi ortaya çıktı. Bir süre Daha sonra Silas dışarıda kızın ayak izlerini takip eder ve Molly’nin ayak izlerini bulur. karda yatan vücut. Silas onu bulmak için Toprak Sahibi’nin evine gider. doktorla birlikte geldiğinde dansta heyecan yaratır kız çocuğu kucağında. Kızını tanıyan Godfrey ona eşlik ediyor Doktoru Silas’ın kulübesine götür. Doktor Molly’nin Godfrey öldüğünde sırrının güvende olduğunu anlar. O iddia etmiyor kızı ve Silas onu evlat edinir.

Silas çocuğa ve isimlere giderek daha fazla bağlanıyor Eppie’si, annesi ve kız kardeşinden sonra. Dolly Winthrop’un yardımıyla Silas çocuğu sevgiyle büyütüyor. Eppie bir köprü görevi görmeye başlıyor Silas ile ona yardım teklif eden diğer köylüler arasında ve tavsiyelerde bulundum ve onu örnek bir insan olarak düşünmeye başladım yaptığı şey yüzünden. Eppie ayrıca Silas’ı da dışarı çıkarır. Altınını kaybettikten sonra içine düştüğü uyuşuk durum. Yeni bulduğu yerde Mutluluğun ardından Silas, geçmişinin anılarını keşfetmeye başlar. uzun zamandır bastırdı.

Roman on altı yıl ileriye atlıyor. Godfrey Nancy ile evlendi ve Toprak Sahibi Cass öldü. Godfrey babasının evini miras aldı. ama o ve Nancy’nin çocukları yok. Bir kızları doğumda öldü ve Nancy evlat edinmeyi reddetti. Eppie güzel bir adama dönüştü enerjik bir genç kadın ve Silas da halinden memnun bir babaydı. Taş ocağı Silas’ın kulübesinin arkasındaki sular komşu tarlaların suyuna akıyor ve Dunsey’in iskeleti altta Silas’ın altınıyla birlikte bulunur. Bu keşif Godfrey’i korkutuyor ve Godfrey bunun gerçek olduğuna ikna oluyor. kendi sırlarının da açığa çıkması kaçınılmazdır. Şunu itiraf ediyor Nancy’ye Molly ile evliliği ve Eppie’nin babası olmasıyla ilgili gerçeği. Nancy kızgın değil ama pişman, evlat edinebileceklerini söylüyor Godfrey ona daha önce söylemiş olsaydı meşru bir şekilde Eppie.

O akşam Godfrey ve Nancy, Silas’ın evini ziyaret etmeye karar verirler. Eppie’nin soyunun gerçeğini itiraf etmek ve onun olduğunu iddia etmek için yazlık onların kızı. Ancak Godfrey ve Nancy’nin hikayesini dinledikten sonra, Eppie onlara Silas’la yaşamaktansa onunla kalmayı tercih edeceğini söyler. biyolojik babası. Godfrey ve Nancy istifa ederek ayrılırlar Eppie’ye uzaktan yardım etmeye. Ertesi gün Silas ziyarete karar verir Lantern Yard’a hırsızlıktan aklanıp aklanmadığını görmek için yıllar önce suçlanmıştı. Kasaba neredeyse ötesinde değişti Ancak tanınmaya başlandı ve Silas’ın eski şapeli yıkıldı. yeni bir fabrikanın yolunu açın. Silas sorularının cevaplanacağını fark ediyor asla cevaplanamayacak, ancak sahip olduğu inanç duygusuyla yetiniyor. Eppie ile olan hayatını yeniden kazandı. O yaz Eppie evleniyor Dolly’nin oğlu Aaron Winthrop’a. Aaron Silas’ın kulübesinde yaşamaya gelir. masrafları Godfrey’e ait olmak üzere genişletildi ve yenilendi.

Silas Marner Karakter Analizi

Silas Marner

Basit, dürüst ve iyi kalpli bir dokumacı. Hem Tanrı’ya hem de hemcinslerine olan inancını kaybeden Silas, on beş yıl boyunca yalnız ve cimri olarak yaşar. Parası çalındıktan sonra sevgiyle büyüttüğü evlatlık kızı Eppie sayesinde inancı ve güveni yeniden sağlanır.

Godfrey Cass

Toprak Sahibi Cass’in en büyük oğlu. Godfrey iyi huyludur ancak bencil ve zayıf iradelidir. Neyin doğru olduğunu biliyor ama vicdanına itaat etmenin bedelini ödemek istemiyor.

Eppy

Silas Marner’ın sonunda evlat edindiği bir kız. Eppie, Godfrey Cass ve Godfrey’in gizli karısı Molly Farren’ın biyolojik çocuğudur. Eppie güzel ve enerjiktir ve Silas’ı sorgusuz sualsiz sevmektedir.

Nancy Lammeter

Godfrey’in sevgisinin nesnesi ve nihai karısı. Nancy güzel, şefkatli ve inatçıdır ve hayatını bazen keyfi ve uzlaşmaz görünen bir kurallar koduna göre yaşar.

Dunstan Cass

Godfrey’in küçük erkek kardeşi. Genellikle kendisine denildiği gibi Dunsey zalim, tembel ve vicdansızdır ve kumar ve içkiyi sever.

Toprak Sahibi Cass

Raveloe’deki en zengin adam. Toprak Sahibi tembel, kendinden memnun ve asabidir.

Dolly Winthrop

Silas’a Eppie konusunda yardım eden tekerlek tamircisinin karısı. Dolly daha sonra Eppie’nin vaftiz annesi ve kayınvalidesi olur. Nazik, sabırlı ve dindardır.

Molly Farren

Godfrey’in gizli karısı ve Eppie’nin annesi. Bir zamanlar güzel olan Molly, afyon ve alkol bağımlılığı yüzünden mahvolmuştur.

William Dane

Silas’ın Lantern Yard’daki çocukluğundan beri gururlu ve kibirli en yakın arkadaşı. William Dane, Silas’ı utandırmak için hırsızlıkla suçlar ve ardından Silas’ın nişanlısı Sarah ile evlenir.

Bay Macey

Raveloe’nin kilise katibi. Bay Macey inatçı ve kendini beğenmiş biri ama iyi niyetli.

Aaron Winthrop

Dolly’nin oğlu ve Eppie’nin nihai kocası.

Priscilla Lammetre

Nancy’nin sade ve açık sözlü kız kardeşi. Priscilla durmadan konuşuyor ama yaptığı her şeyde son derece yetkin.

Sara

Silas’ın Lantern Yard’daki nişanlısı. Sarah, Silas’ın tuhaf krizi yüzünden ertelenir ve Silas’ın rezil olmasının ardından William Dane ile evlenir.

Bay Lambmeter

Nancy ve Priscilla’nın babası. Bay Lammeter gururlu ve ahlaki açıdan tavizsiz bir adamdır.

Jem Rodney

Biraz itibarsız bir karakter ve kaçak avcı. Jem, Silas’ı, Silas’ın krizlerinden birinin ortasında görür. Silas daha sonra Jem’i altınını çalmakla suçlar.

Bay Kimble

Godfrey’in amcası ve Raveloe’nin doktoru. Bay Kimble genellikle hareketli bir konuşmacı ve şakacıdır, ancak kart oynadığında sinirlenir. Tıp diploması yoktur ve köy hekimliği görevini babasından devralmıştır.

Bay Dowlas

Atları nallayan ve genel hayvan hastalıklarıyla ilgilenen kasaba nalbantı. Bay Dowlas, kendi görüşlerine fazlasıyla bağlı, son derece muhalif bir kişidir.

Bay Snell

Yerel bir meyhane olan Rainbow’un ev sahibi. Doğası gereği uzlaşmacı bir kişi olan Bay Snell, her zaman tartışmaları çözmeye çalışır.

Seyyar satıcı

Silas’ın altınlarının çalınmasından bir süre önce Raveloe’den gelen isimsiz bir seyyar satıcı. Seyyar satıcı, çingeneye benzeyen görünümü ve daha iyi bir adayın bulunmaması nedeniyle hırsızlıkta şüpheli olarak görülüyor.

Bryce

Hem Godfrey’in hem de Dunsey’in arkadaşı. Bryce, Dunsey’in atı Wildfire’ı satın almayı ayarlar.

Bayan Gunns

Yakınlardaki daha büyük bir kasabadan, Toprak Sahibi’nin Yeni Yıl dansına gelen kız kardeşler. Miss Gunn, Raveloe’nin rustik tarzlarını küçümsüyor, ancak yine de Nancy Lammeter’ın güzelliğinden etkileniyorlar.

Sally Oates

Silas’ın komşusu ve tekerlek tamircisinin karısı. Silas, yüksük otundan yaptığı bir karışımla Sally’nin kalp hastalığının ve su toplamasının acısını dindiriyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Hukuk Bürosu mide ameliyatı Transplante Capilar Turquia Transplante Capilar dentco clinicpark BahçeHavuz gauss ölçümü Antalya Oto Ekspertiz Osmaniye Oto Ekspertiz www.okeyoyna.com www.bodyloveinc.com Deneme bonusu veren siteler deneme bonusu bonus veren siteler deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusportali.com cratosroyalbet betwoon grandpasha giriş deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler betwoon deneme bonusu veren siteler