Uyanış Özet ve Karakter Analizi

Uyanış Özet

Uyanış, 1800’lerin sonlarında, yakınlardaki New Orleans’ın zengin sakinleri arasında popüler olan bir yaz tatil beldesi olan Grand Isle’da açılıyor. Edna Pontellier , kocası Léonce kulübelerinde Madame Lebrun’un ve iki oğluyla birlikte , Fransız Mahallesi’ndeki varlıklı Kreollerin yaşadığı tatil yapıyor. Léonce nazik ve sevgi dolu ama işiyle meşgul. İşle ilgili sık sık devamsızlıkları, Edna ile olan ev hayatını gölgede bırakıyor. Sonuç olarak Edna, zamanının çoğunu kadınsı zarafet ve çekiciliğin örneği olan evli bir Creole olan arkadaşı Adèle Ratignolle ile geçiriyor . Edna, Adèle ile olan ilişkisi sayesinde ifade özgürlüğü hakkında çok şey öğrenir. Creole kadınlarının iffetli olması beklendiği ve varsayıldığı için, açık ve çekinmeden davranabiliyorlardı. Böyle bir açıklığa maruz kalmak, Edna’yı daha önce iffetli davranışlarından ve bastırılmış duygu ve arzularından kurtarır.

Edna’nın Adèle ile ilişkisi, Edna’nın kitabın odak noktasını oluşturan “uyanış” ve kendini keşfetme sürecini başlatır. tanıdıkça süreç hızlanır Robert Lebrun’u Edna , Madame Lebrun’un büyük ve tek oğlu . Robert, Grand Isle tatilcileri arasında her yıl bir kadını -çoğunlukla evli bir kadını- seçen ve daha sonra tüm yaz boyunca ona “hizmetçi” olarak davranan bir adam olarak tanınır. Bu yaz kendini Edna’ya adar ve ikisi günlerini birlikte kıyıda uzanıp konuşarak geçirirler. Adèle Ratignolle sıklıkla onlara eşlik ediyor.

Robert ve Edna arasındaki ilişki ilk başta masumdur. Çoğunlukla denizde yıkanıyorlar ya da boş konuşuyorlar. Ancak yaz ilerledikçe Edna ve Robert yakınlaşır ve Robert’ın sevgisi ve ilgisi Edna’ya birçok içsel açıklama ilham verir. Kendini her zamankinden daha canlı hissediyor ve gençliğinde olduğu gibi yeniden resim yapmaya başlıyor. Ayrıca yüzmeyi öğreniyor ve bağımsızlığının ve cinselliğinin farkına varıyor. Edna ve Robert birbirlerine olan aşklarını hiçbir zaman açık bir şekilde tartışmazlar ama birlikte yalnız geçirdikleri zamanlar, Edna’nın gençliğine dair hayalleri ve arzularına dair anıları canlandırır. Geceleri kocasıyla birlikte açıklanamaz bir şekilde bunalıma giriyor ve ister tek başına ister Robert’la birlikte özgür olduğu anlarda son derece neşeli oluyor. Edna ile kendisi arasındaki ilişkinin ne kadar yoğun hale geldiğini fark eden Robert, yasak aşkını tamamlamamak için onurlu bir şekilde Grand Isle’dan ayrılır. Edna, New Orleans’a değişmiş bir kadın olarak döner.

Edna, New Orleans’a döndüğünde aktif olarak resim yapmaya devam ediyor ve tüm sosyal sorumluluklarını göz ardı ediyor. Karısının değişen tutumundan ve artan itaatsizliğinden endişe duyan Léonce, aile hekimi Doktor Mandelet’in rehberliğine başvurur . Bilge ve aydın bir adam olan Doktor Mandelet, Edna’nın dönüşümünün bir ilişki sonucu olduğundan şüphelenir, ancak şüphelerini Léonce’den gizler. Bunun yerine, Doktor Mandelet, Léonce’nin Edna’nın meydan okumasının kendi yolunda gitmesine izin vermesini, çünkü onu kontrol etme girişimlerinin yalnızca isyanını körükleyeceğini öne sürüyor. Léonce doktorun tavsiyesine kulak vererek Edna’nın iş seyahatindeyken evde yalnız kalmasına izin verir. Kocasının ve çocuklarının da gitmesiyle Edna eski yaşam tarzını tamamen reddediyor. Kendine ait bir eve taşınıyor ve bağımsızlığını, kimsenin mülkiyetinde olmadığını ilan ediyor. kasabanın baştan çıkarıcısı Alcée Arobin Robert’a olan sevgisi hâlâ yoğun olan Edna , cinsel ihtiyaçlarını karşılayabilen ile bir ilişkinin peşine düşer. Arobin’e hiçbir zaman duygusal olarak bağlı olmayan Edna, ilişkileri boyunca kontrolü elinde tutuyor, hayvani dürtülerini tatmin ediyor ama erkek egemenliğinden özgürlüğünü de koruyor.

Bu noktada, kendi kendine yetebilen ve alışılmadık yaşlı piyanist Matmazel Reisz, Edna’yı bir tür koruyucusu olarak benimser ve Edna’yı bir sanatçının yapması gereken fedakarlıklar konusunda uyarır. Edna, Matmazel Reisz’in piyano çalmasından etkileniyor ve onu sık sık ziyaret ediyor. Ayrıca Robert’ın kadına gönderdiği yurtdışından mektupları da okumak için sabırsızlanıyor. Hayatını tamamen sanatına adayan Matmazel, uyanış ve bağımsızlık sürecini sürdüren Edna’ya ilham kaynağı ve model oluyor. Matmazel Reisz, Robert ve Edna’nın birbirlerine olan gizli aşkını bilen tek kişidir ve Edna’yı duygularını kabul etmesi ve bu duygulara göre hareket etmesi konusunda cesaretlendirir.

Uzak duramayan Robert, New Orleans’a döner ve sonunda Edna’ya olan duygularını açıkça ifade eder. Aşkını itiraf ediyor ama başka bir adamın karısı olduğu için birlikte olamayacaklarını hatırlatıyor. Edna ona yeni kurulan bağımsızlığını açıklıyor, kocasının kendisi üzerindeki haklarını reddediyor ve kendisinin ve Robert’ın ilişkilerine yabancı olan her şeyi göz ardı ederek nasıl mutlu bir şekilde birlikte yaşayabileceklerini açıklıyor. Ancak Edna’ya olan sevgisine rağmen Robert, bu zina ilişkisine giremeyeceğini düşünüyor.

Adèle zor ve tehlikeli bir doğum yapınca Edna, Robert’ın kollarından ayrılır ve arkadaşının yanına gider. Dönüşünü beklemesi için ona yalvarır. Adèle, Edna’yla geçirdiği andan itibaren Edna’nın giderek uzaklaştığını hisseder ve Edna’nın Robert’la ilişkisinin yoğunlaştığını anlar. Edna’ya çocuklarını düşünmesini hatırlatıyor ve Edna’nın uzun zaman önce terk ettiği sosyal açıdan kabul edilebilir yaşam tarzını savunuyor. Doktor Mandelet, Edna’yı Adèle’den eve götürürken onu görmeye çağırır çünkü onun tutkulu ama kafası karışan eylemlerinin sonuçlarından endişe duymaktadır. Zaten Adèle’in öğüdünün ağırlığı altında sarsılan Edna, bencilce davrandığını düşünmeye başlar.

Edna evine döndüğünde Robert’ın yerinde bir veda notu bırakıldığını görür. Robert’ın toplum bağlarından kaçamaması artık Edna’nın en yıkıcı uyanışına yol açar. Çocuklarıyla ilgili düşüncelerin aklından çıkmayan ve sonunda Robert’ın bile arzularını ve hayallerini gerçekleştiremeyeceğini anlayan Edna, karşı konulmaz bir yalnızlık duygusu hisseder. Hiçbir aidiyet duygusu bulamadığı bir dünyada yalnız başına, toplumun kaçınılmaz ve yürek burkan sınırlamalarına tek bir cevap bulabilir. Duygusal, cinsel ve entelektüel farkındalığının ilk anlarının yaşandığı Grand Isle’a döner ve son bir kaçışla kendini denize verir. Yumuşak, kucaklayıcı sularda yüzerken, kocasından ve çocuklarından bağımsızlığını, Robert’ın onu anlayamamasını, Doktor Mandelet’in bilgece sözlerini ve Matmazel Reisz’in cesaretini düşünüyor. Metin, intiharın korkakça bir teslimiyet mi yoksa özgürleştirici bir zafer mi olduğu sorusunu açık bırakıyor.

Uyanış Karakter Analizi

Edna Pontellier

Edna romanın baş kahramanıdır ve başlığın gönderme yaptığı “uyanış” onunkidir. New Orleans’lı bir iş adamının yirmi sekiz yaşındaki karısı olan Edna, bir anda kendini evliliğinden ve evliliğin izin verdiği sınırlı, muhafazakar yaşam tarzından tatminsiz bulur. Yarı bilinçli, sadık eş ve anne durumundan, kendi kimliğini keşfettiği ve duygusal ve cinsel tatmin arzuları doğrultusunda hareket ettiği tam bir farkındalık durumuna çıkar. Bir dizi deneyim ya da “uyanış” sayesinde Edna, kocasından ve çocuklarından ayrı yaşayan ve yalnızca kendi dürtü ve tutkularından sorumlu olan, şaşırtıcı derecede bağımsız bir kadın haline gelir. Trajik bir şekilde, Edna’nın uyanışları onu diğerlerinden izole eder ve sonunda onu tam bir yalnızlık durumuna sürükler.

Léonce Pontellier

Kırk yaşında, zengin bir New Orleans iş adamı olan Léonce Pontellier, Edna’nın kocasıdır. Edna ve oğullarına büyük bir sevgi beslese de, sık sık iş nedeniyle ya da arkadaşlarıyla birlikte uzakta olduğundan onlarla çok az vakit geçiriyor. Sosyal görünüm konusunda oldukça endişeli olan Léonce, Edna’nın New Orleans kadınlarından beklenen uygulamaları, onlardan açıkça hoşlanmamasına rağmen sürdürmesini diliyor. Edna ile olan ilişkisinde tutku ve heyecan yoktur ve karısının gerçek hisleri ve duyguları hakkında çok az şey bilmektedir.

Mademoiselle Reisz

Matmazel Reisz, Edna’nın uyanışında en etkili karakter olabilir. Evli ve çocuğu yoktur ve hayatını tutkusu olan müziğe adamıştır. Yetenekli bir piyanist ve biraz da münzevi, bağımsızlığı ve özgürlüğü temsil ediyor ve Edna için bir tür ilham perisi görevi görüyor. Edna aktif olarak kişisel bağımsızlığının peşinde koşmaya başladığında Matmazel Reisz’in arkadaşlığını arar. Matmazel, Edna’yı sanatçı olmak istiyorsa cesur olması gerektiği konusunda, bir sanatçının cesur ve meydan okuyan bir ruha sahip olması gerektiği konusunda uyarıyor. Matmazel Reisz, romanda Robert ve Edna’nın aşkını bilen tek karakterdir ve bu nedenle, birbirlerinden oldukça farklı kişiliklerine rağmen Edna’nın gerçek bir sırdaşıdır. Matmazel Reisz aynı zamanda Edna’nın diğer yakın kadın arkadaşı olan ve on dokuzuncu yüzyılın sonlarının geleneksel ve sosyal açıdan kabul gören kadınını temsil eden Adèle Ratignolle için de bir engeldir.

Adèle Ratignolle

Edna’nın yakın arkadaşı Adèle Ratignolle, Viktorya dönemi kadınsı idealini temsil ediyor. Çocuklarını putlaştırıyor ve kocasına tapıyor; yaşamını onlara bakmak ve ev içi görevlerini yerine getirmek etrafında odaklıyor. Yaşam tarzı ve tutumu Edna’nın artan bağımsızlığıyla çelişirken, Adèle farkında olmadan arkadaşının dönüşümünü kolaylaştırmaya yardımcı olur. Zamanın Creole kadınlarına özgü özgür söylem ve ifade tarzı, Edna’nın eski çekingen ve içe dönük doğasını terk etmesi için katalizör görevi görüyor. Adele aynı zamanda bağımsız ve alışılmadık yaşam tarzı Edna’nın ihlallerine ilham veren Matmazel Reisz için de bir engeldir.

Robert Lebrun

Robert Lebrun, Edna’nın aşık olduğu yirmi altı yaşında bekar bir adamdır. Dramatik ve tutkulu olan adamın, Grand Isle’da her yaz farklı bir kadına sadık hizmetçi olma geçmişi var. Robert sevgisini komik bir şekilde ve aşırı abartılı bir şekilde sunar ve bu nedenle asla ciddiye alınmaz. Robert ve Edna arasındaki dostluk daha samimi ve karmaşık hale geldikçe Edna’ya gerçekten aşık olduğunu fark eder. Ona olan sevgisi ile toplumun, kadınların kocalarının malı olduğu yönündeki görüşü arasında kalmıştır.

Alcée Arobin

Baştan çıkarıcı, çekici ve açık sözlü Alcée Arobin, New Orleans Creole topluluğunun Don Juan’ıdır. Arobin evli kadınlardan fetihler yapmaktan hoşlanır ve kocası New York’a iş gezisindeyken Edna’nın sevgilisi olur. Edna’nın gerçekten sevdiği adam Robert Lebrun olsa da Arobin, Robert Meksika’dayken Edna’nın fiziksel dürtülerini tatmin eder. Tutkulu ilişkileri boyunca Edna otoriteyi elinde tutuyor ve Alcée’nin ona sahip olmasına veya onu kontrol etmesine asla izin vermiyor.

Doktor Mandelet

Doktor Mandelet, Léonce ve Edna’nın aile hekimidir. Oldukça aydınlanmış bir adamdır ve Edna’nın sosyal sözleşmelerin kendisine getirdiği kısıtlamalardan duyduğu memnuniyetsizliği sessizce kabul eder. Léonce, Edna’nın alışılmadık davranışı hakkında ona danıştığında doktor, Edna’nın başka bir adama aşık olduğundan şüphelenir, ancak şüphelerini kendine saklar çünkü Edna’nın gerçekten başka birine aşık olması durumunda Léonce’nin yapabileceği çok az şey olduğunu kabul eder ve Ona dayatılacak her türlü kısıtlama yalnızca isyanını yoğunlaştıracaktır. Doktor Mandelet, Edna’ya yardım ve anlayış sunuyor ve onun meydan okumasının ve bağımsızlığının olası sonuçlarından endişeleniyor.

Albay

İç Savaşta eski bir Konfederasyon subayı olan Albay, Edna’nın babasıdır. Katı bir Protestandır ve kocaların karılarını otorite ve baskı ile yönetmeleri gerektiğine inanır. Edna’nın babasıyla ilişkisi sevgi dolu olmasa da babasıyla birlikteyken ne kadar iyi anlaştığını görünce şaşırır.

Victor Lebrun

Victor Lebrun, Robert’ın asi küçük erkek kardeşidir. Zamanını kadınların peşinden koşarak geçiriyor ve bir mesleğe yerleşmeyi reddediyor.

Madam Lebrun

Madame Lebrun, Victor ve Robert’ın dul annesidir. Romanın karakterlerinin yaz tatillerini geçirdiği Grand Isle’daki kulübelerin sahibi ve yöneticisidir.

Siyahlı Kadın

Siyahlı kadın, Grand Isle’daki Lebrun kulübelerinde tatilcidir. Geleneğin kocası ölmüş bir kadından beklediği sabırlı, teslimiyetçi yalnızlığı temsil ediyor, ancak onun yalnızlığı herhangi bir bağımsızlık veya güç anlamına gelmiyor. Daha ziyade, kocasının ölümüne duyulan mutlak saygıdan dolayı hayattan ve tutkudan kendini geri planda tutmasına borçludur. Roman boyunca siyahlı kadının sessiz kalması, onun bireysellik eksikliğine ve metinde toplumsal olarak kabul gören kocasız kadının sembolü olarak oynadığı role katkıda bulunur.

İki Aşık

İki aşık, Grand Isle’daki Lebrun kulübelerinde tatilcidir. Toplum tarafından kabul edilen genç aşk biçimini temsil ediyorlar. Her zaman siyahlı kadınla birlikte karşımıza çıkan aşıklar, kadının annelik görevlerinden önceki yaşamını temsil ediyor.

Farival İkizleri

Farival ikizleri, aileleriyle birlikte Grand Isle’da tatil yapan ve sık sık piyano çalarak diğer misafirlerini eğlendiren on dört yaşındaki kızlardır. Viktorya dönemindeki ergen kızların kaderini temsil ediyorlar: iffetli annelik. Doğduklarında Meryem Ana’ya adandıkları için her zaman onun renklerini taşırlar. Dahası, kadınların sanatı, kendilerini ifade etme aracı olarak değil, kendilerini başkalarına daha hoş göstermenin bir yolu olarak kullanma biçimine ilişkin toplumun beklentilerini somutlaştırıyorlar.

Bayan Highcamp

Kırk yaşlarında, uzun boylu, dünyevi bir kadın olan Bayan Highcamp, kızına bir koca bulma bahanesiyle New Orleans’ın sosyetik bekar adamlarının çoğuyla vakit geçiriyor. Alcée Arobin bu genç adamlardan biridir ve ikisi, Edna’yı yarışlara katılmaya ve akşam yemeğinde kendilerine eşlik etmeye çağırır; bu toplantılar, Edna ile Arobin arasındaki ilişkiyi harekete geçirir.

Janet ve Margaret

Janet, Edna’nın küçük kız kardeşidir. Edna hiçbir zaman ona yakın olmadı ve düğününe katılmayı reddediyor. Margaret, Edna ve Janet’in ablasıdır. Anneleri öldükten sonra Margaret, küçük kız kardeşlerinin anne figürü rolünü üstlendi.

Mariequita

Genç, güzel bir İspanyol kız olan Mariequita, Grand Isle’da yaşayan yaramaz bir flörttür. Hem Robert’tan hem de Victor Lebrun’dan hoşlanıyor gibi görünüyor ve Adèle ile birlikte Edna’nın kaçındığı kendini alçaltan çapkınlığın resmidir.

Madam Antoine

Edna, Ada’daki Pazar ayininde baygınlık hissettiğinde Chenière Yürüyüşü, o ve Robert günübirlik Madame Antoine’a giderler. Adanın dost canlısı bir sakini olan Madame Antoine, onları yanına alır ve hayatının hikayelerini anlattığı Edna’yla ilgilenir.

Bay ve Bayan Merriman, Bayan Mayblunt ve Bay Gouvernail

Edna’nın “güvercin evine” taşınmasını kutlamak için düzenlediği akşam yemeğine katılan konuklardan bazıları.

Etienne ve Raoul Pontellier

Etienne ve Raoul, Edna ve Léonce’nin iki oğludur. Sırasıyla dört ve beş yaşındalar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Hukuk Bürosu mide ameliyatı Transplante Capilar Turquia Transplante Capilar dentco clinicpark BahçeHavuz gauss ölçümü Antalya Oto Ekspertiz Osmaniye Oto Ekspertiz www.okeyoyna.com www.bodyloveinc.com Deneme bonusu veren siteler deneme bonusu bonus veren siteler deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusportali.com cratosroyalbet betwoon grandpasha giriş deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler betwoon deneme bonusu veren siteler