Yüzyıllık Yalnızlık Özeti ve Karakter Analizi

Yüzyıllık Yalnızlık Özeti

Yüzyıllık Yalnızlık izole edilmiş Macondo kasabasının ve onu kuran ailenin tarihi o, Buendia’lar. Yıllardır kasabanın dışarıyla teması yok Dünyayı ara sıra ziyaret eden, teknoloji ticareti yapan çingeneler dışında buz ve teleskoplar gibi. Ailenin reisi José Arcadio Buendía, dürtüsel ve meraklıdır. O bir lider olmaya devam ediyor aynı zamanda son derece yalnızdır, takıntılı tavrıyla kendisini diğer erkeklere yabancılaştırmaktadır. gizemli konulara ilişkin araştırmalar. Bu karakter özellikleri roman boyunca torunlarına miras kaldı. Onun büyük çocuğu, José Arcadio, onun muazzam fiziksel gücünü ve aceleciliğini miras alıyor. Küçük çocuğu Aureliano onun yoğun, esrarengiz odağını miras alıyor. Gitgide, köy kurulduğunda masum, yalnız durumunu kaybeder Bölgedeki diğer şehirlerle temasa geçildi. İç savaşlar başlıyor Daha önce de yaşanan barışçıl Macondo’ya yönelik şiddet ve ölüm İkisi de olmaz ve Aureliano Liberal isyancıların lideri olur. Albay Aureliano Buendia olarak ün kazandı. Macondo’daki değişiklikler Geri dönülmez bir şekilde bağlı bir kasabaya cennet gibi, büyülü ve korunaklı bir yer Albay Buendia’nın kötü şöhreti aracılığıyla dış dünyaya. Macondo’nun Hükümetler savaş sırasında ve sonrasında birkaç kez değişir. birde Buendia’ların en zalimi Arcadio diktatörce hüküm sürüyor ve sonunda bir idam mangası tarafından vurulur. Daha sonra belediye başkanı atanıyor. ve başka bir sivil ayaklanma onu öldürene kadar hükümdarlığı barışçıldır. Ölümünün ardından barış imzalanmasıyla iç savaş sona erdi antlaşma.

Kitabın üzerinden bir asırdan fazla zaman geçti. ve García Márquez’in anlattığı olayların çoğu Buendia’ların hayatındaki önemli dönüm noktaları: doğumlar, ölümler, evlilikler, aşk ilişkileri. Buendia erkeklerinden bazıları vahşi ve cinsel açıdan açgözlü, genelevlere sık sık giden ve sevgili edinen. Diğerleri sessiz yalnız ve kendilerini odalarına kapatmayı tercih ediyorlar minik altın balıklar yapın veya eski el yazmalarını inceleyin. Kadınlar da Meme gibi son derece dışa dönük olanlar arasında yer alıyor. Bir defasında yatılı okuldan yetmiş iki arkadaşını birinci sınıfa getirdi ve özel bir gecelik giyen gerçek Fernanda del Carpio onunla evliliğini tamamladığında kasıklarında bir delik koca.

Ailenin kaderinin büyüklüğe dair hissi devam ediyor inatçı reisi Ursula Iguarán’da yaşıyor ve çalışıyor Farklılıklarına rağmen aileyi bir arada tutmaya adanmış bir şekilde. Ancak Buendia ailesi için olduğu kadar Macondo köyünün tamamı için de Modernitenin merkezkaç güçleri yıkıcıdır. Emperyalist kapitalizm Bir muz tarlası taşınıp Macondo’yu sömürdüğünde Macondo’ya ulaşır. toprak, işçiler ve plantasyonun sahibi Amerikalılar yerleşiyor kasabanın kendi çitlerle çevrili bölümünde. Sonunda öfkelendi Muz işçileri kendilerine insanlık dışı muameleye devam ediyor çarpmak. Binlercesi ordu tarafından katlediliyor. plantasyon sahipleri ile. Cesetler buraya atıldığında Denizde beş yıl süren aralıksız yağmur başlar ve bir sel meydana gelir. Macondo’yu son çöküşüne gönderir. Şehir mağlup olurken Yıllar süren şiddet ve yanlış ilerleme, Buendia’nın elinden kayıp gitmeye başlıyor. aile de nostaljinin üstesinden gelerek nihai silme sürecine başlıyor geçmiş günler için. Kitap neredeyse başladığı gibi bitiyor: köy bir kez daha yalnız, izole edilmiş. Geriye kalan birkaç Buendia ailesi üyeler ensest bir şekilde kendilerine yönelirler, toplumdan yabancılaşırlar. dış dünya ve yalnız bir sona mahkum. Son sahnede Kitabın hayatta kalan son yazarı Buendía bir dizi antik metni tercüme ediyor. kehanetlerde bulunur ve her şeyin önceden tahmin edildiğini bulur: köy ve onun sakinleri yalnızca önceden belirlenmiş bir döngüyü yaşıyorlar, büyük bir güzelliği ve büyük, trajik üzüntüyü birleştiriyor.

Yüzyıllık Yalnızlık Karakter Analizi

José Arcadio Buendia

Buendía klanının reisi José Arcadio Buendía, Macondo’nun kurucusu ve en karizmatik vatandaşıdır. O, büyük bir güce ve meraka sahip bir adamdır. Dürtüsel olarak, ezoterik ve pratik bilginin çılgın arayışlarına girişir ve hayatının sonunda onu deli eden şey, onun yalnız ve takıntılı bilgi arayışıdır; Yıllarca Buendia’nın arka bahçesinde bir ağaca bağlı olarak, yalnızca rahibin anlayabileceği Latince konuşarak geçirir. José Arcadio Buendía, Úrsula Iguarán ile evli ve José Arcadio, Albay Aureliano Buendía ve Amaranta’nın babasıdır.

Ursula Iguaran

Buendia klanının azimli reisi Ursula, yüz yıldan fazla bir süre yaşıyor ve inatçı sağduyusuyla aileyi korumaya çalışıyor. Ursula, ara sıra, işler kötüye gittiğinde aileyi hem fiziksel hem de duygusal olarak canlandırıyor, Buendia’nın evini onarıyor ve aileye yeni bir hayat veriyor. José Arcadio Buendía’nın karısı ve José Arcadio, Albay Aureliano Buendía ve Amaranta’nın annesidir.

Amaranta

Úrsula Iguarán ve José Arcadio Buendía’nın kızı Amaranta, küskün ve yalnız bir bakire olarak ölür. Pietro Crespi’yi kendisinden çaldığına inandığı Rebeca’ya karşı derin bir kıskançlık ve nefret besliyor. Hayatı pek çok açıdan erkeklere duyulan korkuyla şekilleniyor; Pietro Crespi nihayet ona aşık olduğunda onu reddeder ve o da kendini öldürür. Kefaret olarak elinde kötü bir yanık verir ve hayatının geri kalanında üzerine siyah bir bandaj giyer. Çok daha büyüdüğünde Albay Gerineldo Márquez’e gerçek aşkı bulur, ancak kadim korkusu ve kırgınlığı nedeniyle onu reddeder. Aynı zamanda yetiştirilmesine yardım ettiği Aureliano José’nin tamamlanmamış ensest tutkusunun da nesnesidir. Amaranta, Albay Aureliano Buendía ve José Arcadio’nun kız kardeşidir.

Albay Aureliano Buendia

José Arcadio Buendía ve Úrsula Iguarán’ın ikinci oğlu. Aureliano, garip bir duyu dışı algılama kapasitesine sahip, yalnız ve esrarengiz bir şekilde büyüyor. Muhafazakar hükümetin yolsuzluğuna öfkelenerek Liberal isyana katılır ve isyancı komutan Albay Aureliano Buendia olur. Yıllarca süren kavgaların ardından hafıza ve derin duygu kapasitesini kaybeder, bir barış anlaşması imzalar ve yalnız ve sert bir adam olarak atölyesine çekilir. Kendisi Remedios Moscote’nin dul eşi ve Pilar Ternera ile birlikte Aureliano José’nin ve on yedi farklı kadından – her biri Aureliano adında – on yedi oğlunun babasıdır.

Remedios Moscote

Albay Aureliano Buendia’nın çocuk gelini Remedios Moscote, muhtemelen düşükten dolayı aniden ölmeden önce Buendía ailesine kısa bir süre neşe getirir.

José Arcadio

Ursula Iguaran ve Jose Arcadio Buendia’nın ilk oğlu, inanılmaz gücünü ve dürtüsel dürtüsünü ondan miras alıyor. Bir çingene kızının peşinden kaçan José Arcadio, vahşi bir adamla geri döner ve Buendia’ların evlat edindiği yetim Rebeca ile evlenir. Albay Aurelian Buendía ve Amaranta’nın babasıdır.

Rebeca

Gizemli bir şekilde Buendia’nın kapısına gelen toprak yiyen yetim kız. Rebeca, Buendí ailesi tarafından evlat edinilir. Rebeca kasabaya hafıza kaybına neden olan bir uykusuzluk bulaştırır. Kocası José Arcadio’nun ölümünün ardından Rebeca, harap evinin dışında hiç görülmeyen bir keşiş haline gelince, kendini toplumdan ve Buendía ailesinden öksüz bırakmış gibi görünüyor.

Aureliano José

Albay Aureliano Buendía ve Pilar Ternera’nın oğlu. Aureliano José, teyzesi Amaranta’ya takıntılı hale gelir ve ilişkisini bitirdiğinde babasının ordusuna katılır. Ancak ona dönmek için orduyu terk eder, ancak kadın dehşete düşerek onu reddeder. Muhafazakar askerler tarafından öldürüldü.

Arcadio

José Arcadio ve Pilar Ternera’nın oğlu. Görünüşte nazik bir çocuk olan Arcadio, kasabanın okul müdürü olur. Ancak Albay Aureliano Buendia, ayaklanma sırasında onu Macondo’nun başına getirdiğinde, Arcadio’nun düzen takıntılı, gaddar bir diktatör olduğu ortaya çıkar. Muhafazakarlar köyü geri aldığında öldürülür. Arcadio, Santa Sofia de la Piedad ile evlenir ve Güzel Remedios, Aureliano Segundo ve José Arcadio Segundo’nun babasıdır.

Santa Sofía de la Piedad

Bu romanda neredeyse görünmez olan, Arcadio ile evlenen ve ölümünden sonra uzun yıllar Buendia’nın evinde yaşamaya devam eden, kayıtsız bir şekilde aileye bakan sessiz kadın. Güzel Remedios, Aureliano Segundo ve José Arcadio Segundo’nun annesidir. Gerçek dünyada pek var gibi görünmüyor ve yaşlanıp yorulduğunda evden çıkıyor ve bir daha kendisinden haber alınamıyor.

Remedios the Beauty

Santa Sofia de la Piedad ve Arcadio’nun kızı Güzel Remedios dünyanın en güzel kadını olur: ona duyduğu arzu erkekleri ölüme sürükler. Erkekler üzerindeki gücünün farkında olmadığı için masum ve çocuksu kalıyor. Bir gün Macondo’yu ve romanı aniden bırakarak cennete uçar.

José Arcadio Segundo

Arcadio ve Santa Sofia de la Piedad’ın oğlu José Arcadio Segundo, ikiz kardeşi Aureliano Segundo ile doğumda yer değiştirmiş olabilir. Küçük yaşta bir idama tanık olmaktan dehşete düşen José Arcadio Segundo, büyük amcası Albay Aureliano Buendia gibi zayıf, kemikli, yalnız ve giderek bilgili biri haline gelir. Bir horoz dövüşçüsü ve bir serseri olarak, grevcilere muz şirketine karşı liderlik etme amacını buluyor. Grevcilerin katliamından hayatta kalan tek kişidir ve katliamın gerçekleştiğine kimsenin inanmadığını anlayınca, Melquiades’in eski çalışma odasına kapanır, eski kehanetleri çözmeye ve katliamın anısını korumaya çalışır.

Aureliano Segundo

Arcadio ve Santa Sofia de la Piedad’ın oğlu Aureliano Segundo, ikiz kardeşi José Arcadio Segundo ile doğumda yer değiştirmiş olabilir. Aureliano Segundo, tek başına çalışmaya erken yaşta ilgi duymasına rağmen -büyük amcası Albay Aureliano Buendia’nın karakteristik özelliği- Aureliano Segundo, ailedeki José Arcadios’un tüm özelliklerini göstermeye başlıyor: muazzam, gürültülü, dürtüsel ve hazcı biri. Cariye Petra Cotes’i sevmesine rağmen soğuk güzel Fernanda del Carpio ile evlidir ve ondan üç çocuğu vardır: Meme, José Arcadio (II) ve Amaranta Úrsula.

Fernanda del Carpio

Aureliano Segundo’nun karısı ve Meme’nin annesi José Arcadio (II) ve Amaranta Ursula. Fernanda del Carpio, yoksul aristokratlardan oluşan bir aile tarafından büyütüldü; çok kibirli ve çok dindardır. Hedonist kocası onu sevmiyor ve cariyesi Petra Cotes ile ilişkisini sürdürüyor. Bu arada Fernanda del Carpio, kısır dinini ve aristokrat tavırlarını Buendía evine aşılamaya çalışır ama başarısız olur.

José Arcadio

Aureliano Segundo ve Fernanda del Carpio’nun en büyük çocuğu olan Ursula, José Arcadio’nun (II) Papa olması gerektiğine karar verir, ancak o aslında dağılmaya ve yalnızlığa doğru kayar. José Arcadio, İtalya’daki ilahiyat okuluna yaptığı başarısız geziden dönüşünde, sonunda onu öldüren ve parasını çalan yerel ergenlerle birlikte sefahat dolu bir hayat sürüyor.

Amaranta Úrsula

Aureliano Segundo ve Fernanda del Carpio’nun kızı Amaranta Úrsula, Belçikalı kocası Gaston ile birlikte Avrupa gezisinden dönüyor. Macondo’yu ve Buendia evini yeniden canlandırmak istiyor ama artık çok geç: ikisi de kaçınılmaz bir yıkıma doğru gidiyor. Yeğeni Aureliano’ya (II) aşık olur ve Aureliano (III) adını verdikleri ve Buendia soyunun sonuncusu olan çocuğunu doğurur. Ensest ilişkiden doğmuştur ve domuz kuyruğuna sahiptir. Amaranta doğum sırasında ölür.

Gaston

Amaranta Ursula’nın Belçikalı kocası Gaston sevgi dolu ve kültürlüdür ancak artık ıssız olan Macondo’da kendini yalnız hissediyor. Bir havayolu şirketi kurmak için Belçika’ya gider ve karısı ile Aureliano (II) arasındaki ilişkiyi duyunca bir daha geri dönmez.

Meme

Fernanda del Carpio ve Aureliano Segundo’nun kızı olan Meme’nin asıl adı Renata Remedios’tur. Annesini memnun etmek için çalışkanlık ve uysallık numarası yapıyor ama aslında babası gibi bir hedonist. Annesi, Mauricio Babilonia ile olan yasadışı ilişkisini öğrenince evin önüne bir koruma yerleştirir; gardiyan Mauricio’yu vurur. Felç olur ve Meme, hayatının geri kalanını geçireceği bir manastıra kapatılır. Babilonia ile olan ilişkisinin ürünü Aureliano’dur (II).

Aureliano

Meme ve Mauricio Babilonia’nın gayri meşru oğlu Aureliano (II), skandal yaratan büyükannesi Fernanda del Carpio tarafından gizleniyor. Buendia’nın evinde bir keşiş olarak büyüyor, ancak yavaş yavaş topluma alışıyor. Aureliano (II) bir bilim adamı olur ve sonunda Melquiades’in kehanetlerini çözen de o olur. Teyzesi Amaranta Ursula ile Buendía soyunun sonuncusu olan ve doğumdan hemen sonra ölen bebek Aureliano’nun (III) babasıdır.

Melquíades

Macondo’ya teknolojik harikalar getiren ve Buendía klanıyla arkadaş olan çingene. Melquiades, Macondo’da ölen ilk kişidir. Melquiades, José Arcadio Buendía’nın bilgi arayışında ona rehberlik ediyor ve öldükten sonra bile Buendías’ın diğer nesillerine rehberlik etmek için geri dönüyor. Melquiades’in nesiller boyunca Buendias’a eziyet eden gizemli ve çözülemeyen kehanetleri, sonunda romanın sonunda Aureliano (II) tarafından tercüme edilir; Macondo’nun önceden bildirilen tüm tarihini içerirler.

Pilar Ternera

Yerel bir fahişe ve hanımefendi. José Arcadio ile birlikte Pilar, Arcadio’nun annesidir; Albay Aureliano Buendía ile birlikte Aureliano José’nin annesidir. Aynı zamanda sessiz bilgeliği Buendía ailesine rehberlik eden bir falcıdır. Macondo’nun son günlerine kadar hayatta kaldı.

Petra Cotes

Aureliano Segundo’nun cariyesi. Petra Cotes ve Aureliano Segundo son derece zengin olurlar; kendi aşkları, hayvanlarına doğal olmayan bir hızla üreme konusunda ilham veriyor gibi görünüyor. Selin yol açtığı yoksulluktan sonra bile Aureliano Segundo’nun yanında kalır; derinleşen aşkları romandaki en saf duygulardan biridir.

Mauricio Babilonia

Meme’nin solgun, ciddi sevgilisi. Fernanda del Carpio ilişkilerini onaylamaz ve Mauricio Babilonia, Meme’yle buluşmak için eve tırmanmaya çalıştığında onu vuracak bir gardiyan ayarlar. Sonuç olarak Mauricio, hayatının geri kalanını tamamen felçli olarak yaşıyor. Meme’nin çocuğu Aureliano’nun (II) babasıdır.

Pietro Crespi

Hem Amaranta hem de Rebeca’nın sevdiği nazik, narin İtalyan müzisyen. Ancak Rebeca, daha erkeksi olan José Arcadio ile evlenmeyi seçer. Amaranta, Pietro’ya liderlik edip onu reddettikten sonra Pietro intihar eder.

Colonel Gerineldo Márquez

Albay Aureliano Buendia’nın silah arkadaşı. İç savaştan ilk sıkılan kişi Albay Gerineldo’dur. Onu reddeden Amaranta’ya aşık olur.

Don Apolinar Moscote

Remedios Moscote’nin babası ve hükümet tarafından atanan Macondo hakimi. Don Apolinar Moscote bir Muhafazakar ve partisinin kazanması için seçimlere hile karıştırılmasına yardım ediyor. Albay Aureliano Buendia’nın ilk kez Liberallere katılmasının nedeni onun sahtekarlığıdır.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

www.okeyoyna.com www.bodyloveinc.com Deneme bonusu veren siteler deneme bonusu bonus veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusportali.com cratosroyalbet betwoon grandpasha giriş deneme bonusu veren siteler bonus veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusal.net hondacivictirepressure.com