Savaş ve Barış Özeti ve Karakter Analizi

Savaş ve Barış Özeti

Savaş ve Barış 1805’te Rusya’nın St. Petersburg şehrinde, Napolyon’un Batı Avrupa’yı fethetmesi yeni yeni harekete geçmeye başlarken Rusya’da korkular. Romanın birçok karakteri tanıtılıyor. bir sosyete hostesi partisi, aralarında sosyal açıdan Pierre Bezukhov’un da bulunduğu Zengin bir kontun garip ama sevimli gayri meşru oğlu ve Andrew Bolkonski, emekli bir ordunun zeki ve hırslı oğlu komutan. Ayrıca sinsi ve sığ Kuragin ailesiyle de tanışıyoruz. kurnaz baba Vasili, servet avcısı oğlu Anatole ve büyüleyici kızı Helene. Asil bir soylu olan Rostov’larla tanıştık Moskova ailesi, hareketli kızı Natasha da dahil olmak üzere sessiz kuzeni Sonya ve aramıza yeni katılan aceleci oğlu Nicholas eski General Kutuzov’un liderliğindeki ordu.

Rus birlikleri müttefik olarak seferber edildi Şu anda Napolyon’un saldırısına direnen Avusturya imparatorluğu. Hem Andrew hem de Nicholas öne çıkıyor. Andrew savaşta yaralandı Austerlitz’in hayatta kalmasına rağmen uzun süredir öldüğü sanılıyor. Pierre babasının servetinin tek varisi olur ve Helene ile evlenir. Kuragina şaşkınlık içinde. Helene Pierre’i aldatıyor ve Pierre ona meydan okuyor Pierre’in neredeyse adamı öldüreceği bir düelloya baştan çıkarıcı.

Andrew’un karısı Lise de tıpkı Andrew gibi bir erkek çocuk doğurur malikanesine vardığında ailesini şok eder. Lise doğum sırasında ölür ve Andrew’un dindar kız kardeşi Mary’yi büyütmeye bırakır oğul. Bu sırada evlilik hayatından hayal kırıklığına uğrayan Pierre ayrılır. karısı ve Masonluğun ruhani uygulamalarına dahil olur. Uygulamanın öğretilerini mülk yönetimine uygulamaya çalışır ve bu öğretileri şüpheci arkadaşı Andrew ile paylaşıyor. Rus hükümetinin reformuna yardımcı olmak için çalışın.

Bu arada Rostov ailesinin şansı kötüye gidiyor, teşekkürler kısmen Nicholas’ın kumar borçlarından. Rostov’lar mallarını satmayı düşünüyor sevgili aile mülkü Otradnoe. Nicholas evlenmeye teşvik ediliyor Sonya ile evlenme sözü vermesine rağmen zengin bir mirasçı. Nicholas’ın askerlik kariyeri devam ediyor ve aralarındaki büyük barışa tanık oluyor. Napolyon ve Çar İskender. Natasha büyüyor, ilk kez okula gidiyor top ve ciddileşmeden önce çeşitli erkeklere aşık oluyor Andrew’a bağlı. Andrew’un babası evliliğe karşı çıkıyor ve Andrew’un Natasha ile evlenmeden önce bir yıl beklemesini gerektirir. Natasha isteksizce bu talebi kabul eder ve Andrew seyahate çıkar.

Andrew gittikten sonra babası sinirlenir ve Zulmü Hıristiyan bağışlayıcılığıyla kabul eden Meryem’e karşı zalim. Nataşa aşkını itiraf eden Anatole Kuragin’den etkilenir. Sonunda o Anatole’u sevdiğine karar verir ve onunla kaçmayı planlar, ancak plan başarısız olur. Andrew eve gelir ve Natasha’yı katılımından dolayı reddeder. Anatole’la birlikte. Pierre, Natasha’yı teselli ediyor ve ona karşı bir çekim hissediyor o. Natasha hastalanır.

İçinde 1812 Napolyon Rusya’yı işgal etti, ve Çar İskender isteksizce savaş ilan eder. Andrew aktifliğe geri dönüyor askeri servis. Pierre, Moskova’nın Napolyon’a tepkisini gözlemliyor Tehdit ve suikast yapma görevi olduğuna dair çılgın bir his geliştiriyor Napolyon. Fransızlar Bolkonski malikanesine yaklaşıyor ve Mary ve eski Prens Bolkonski’ye (Andrew’un babası) gitmesi tavsiye edilir. Prens, Fransız birlikleri geldiğinde ölür. Meryem, nihayet mülkünü terk etmek zorunda kalır ve yerel köylüleri düşmanca bulur. Nicholas yukarı çıkıp Mary’yi kurtarır. Mary ve Nicholas heyecanı hissediyor romantizm.

Ruslar ve Fransızlar Borodino’da belirleyici bir savaşa giriyorlar. daha küçük olan Rus ordusu Fransız kuvvetlerini açıklanamaz bir şekilde mağlup ediyor, Napolyon’u dehşete düşürecek kadar. St.Petersburg’da yüksek yaşam sosyal çevreler işgalden neredeyse etkilenmeden devam ediyor Moskova. Helene, Pierre’le olan evliliğinin iptalini istiyor yabancı bir prensle evlenme emri. Bu haberden rahatsız olan Pierre aklı karışır ve arkadaşlarından kaçar, tek başına dolaşarak Moskova.

Bu sırada Rostov’lar eşyalarını toplayıp hazırlanıyorlar. tahliye etmek istiyorlar ama yaralı askerleri nakletmek için eşyalarını bırakıyorlar yerine. Natasha’nın küçük kardeşi Petya orduya girer. Üzerinde Rostov’lar şehrin dışına çıkarken yaralı Andrew’u da yanlarına alırlar. onlara. Hala Moskova’da yarı delirmiş halde dolaşan Pierre, yaygın olarak görüyor anarşi, yağma, yangın ve cinayet. Hala misyonuna takıntılı Napolyon’u öldürerek bir kızı yangından kurtarır ancak yakalanır. Fransız yetkililer tarafından. Pierre birkaç kişinin infazına tanık oluyor hapishane arkadaşlarından ve Platon adında bilge bir köylüyle bağ kurmasından Karataev.

Nicholas’ın teyzesi, Nicholas ile arasında bir evlilik ayarlamaya çalışır. Mary, ancak Nicholas, Sonya’ya olan bağlılığını hatırlayarak direnir. Mary, yaralı Andrew ve Natasha’yı görmek için Rostov’ları ziyaret eder. Meryem yakınlaşır. Andrew, Natasha’ya olan aşkını ilan ederek affeder ölmeden önce onu. General Kutuzov Rus birliklerini geri götürüyor Fransızların sonunda terk ettiği Moskova’ya doğru Borodino’da yenilgi. Fransızlar Rus savaş esirlerini zorluyor, Pierre dahil onlarla birlikte yürümek. Platon yolda hastalanır ve başıboş olarak vurulur. Ruslar geri çekilen Fransızları takip ediyor. ve küçük partizan çatışmaları başlar. Petya vurularak öldürüldü.

Pierre, Fransızlardan kurtulduktan sonra hastalanır. üç ay için. İyileştikten sonra Natasha’ya olan aşkının farkına varır. buna karşılık veriyor. Pierre ve Natasha evliler 1813 Ve sonunda dört çocuğu olur. Natasha sağlam, gösterişli bir adama dönüşüyor Rus başhemşire. Nicholas, Mary ile evlenerek ailesinin mali sorunlarını çözer. Ayrıca Mary’nin ailesinin hasar gören mülkünü yeniden inşa ediyor. savaşta. Bazı gerginliklere rağmen Nicholas ve Mary mutlu bir hayatın tadını çıkarıyor aile hayatı.

Savaş ve Barış Karakter Analizi

Anna Pavlovna Scherer

Zengin bir St. Petersburg sosyete hostesi ve Kuragin ailesinin çöpçatanı. 1805 romanı açar.

Pierre Bezukhov

Yaşlı bir Rus soylusunun iri gövdeli, hantal ve sosyal açıdan garip gayri meşru oğlu. Yurtdışında eğitim gören Pierre, uyumsuz biri olarak Rusya’ya döner. Büyük bir servetin beklenmedik mirası onu sosyal açıdan çekici kılıyor. Pierre, servet avcısı Helene Kuragina’nın tuzağına düşer; Kuragina’nın nihai aldatmacası onu depresif ve kafası karışmış halde bırakır ve roman boyunca uzanan ruhsal bir maceraya yol açar. Pierre sonunda Natasha Rostova ile evlenir.

Andrew Bolkonski

Emekli askeri komutan Prens Bolkonski’nin zeki, disiplinli ve hırslı oğlu. Andrew soğukkanlı bir analitikliğe sahiptir ve duygu uçuşlarına karşı dirençlidir. Karısı Lise’nin ölümünden sonra yalnız kalan Natasha’ya aşık olur, ancak onun Anatole’ye olan anlık tutkusunu affedemez.

Lise Bolkonskaya

Andrew’un doğum sırasında ölen melek karısı.

Prince Bolkonski

Andrew’un babası, ordudan emekli olduktan ve ardından sosyal hayattan çekildikten sonra ülkede yaşayan hantal ve eski kafalı bir münzevi. Modern yaşam konusunda alaycı olan yaşlı prens, kızı Mary’ye karşı sert ve bazen de acımasızdır. Napolyon’la yapılan savaşta aktif askerlik hizmetine geri döner, ancak Fransızlar malikanesine yaklaşırken ölür.

Mary Bolkonskaya

Prens Bolkonski’nin yalnız, sade ve uzun süredir acı çeken kızı. Prenses Mary, babasıyla ilgileniyor ve onun zalim muamelesine Hıristiyan bağışlayıcılığıyla katlanıyor. Sonunda Nicholas Rostov, Mary ile evlenir ve onu mutsuz bir yalnızlıktan kurtarır.

Bayan Bourienne

Bolkonski malikanesinde onunla birlikte yaşayan Prenses Mary’nin Fransız arkadaşı. Matmazel Bourienne, ölümünden kısa bir süre önce yaşlı prensin sevgisinin nesnesi haline gelir.

Julie Karagina

Mary’nin arkadaşı ve mektup arkadaşı. Bir mirasçı olan Julie, Moskova’da yaşıyor ve sonunda Boris ile evleniyor.

Count Ilya Rostov

Moskova’nın güneyindeki mülkleri Otradnoe’de geniş ailesiyle birlikte yaşayan sevgi dolu, arkadaş canlısı ve mali açıdan kaygısız bir asilzade. Eski kont, lüks yaşam nedeniyle borç biriktiriyor ve sonunda çocuklarını mirastan mahrum bırakıyor; bu başarısızlığı nedeniyle ölmeden önce çocuklarından af diliyor.

Countess Natalya Rostova

Rostov’un karısını sayın. Kontes de para konularında kocası kadar ihmalkardır ve kontun ölümünden sonra oğlu Nicholas’a destek olan lüks standartlarını korumaktadır. En küçük oğlu Petya’nın ölümü kontesi derinden etkiler ve onu bir daha çıkamayacağı bir karamsarlığa sürükler.

Natasha Rostova

Rostov ailesinin tanıştığı herkesi büyüleyen canlı ve bastırılamaz kızı. Natasha bir dizi erkeğe aşık olur ve ardından Andrew’a ciddi bir şekilde bağlanır, ancak Anatole Kuragin’le kısa bir buluşma yaparak ilişkiyi mahveder. Sonunda Natasha, Pierre ile evlenir ve sağlam, dağınık bir başhemşire olur.

Nicholas Rostov

Rus kuvvetlerine katılan aceleci, en büyük Rostov oğlu 1805 ve romanın çoğunu cephede geçiriyor. Nicholas, ailesi için yük haline gelen kumar borçlarını biriktiriyor. Ancak babasının ölümü üzerine ailesine olan bağlılığını, bir yandan ailenin borçlarını ödemeye devam ederken, bir yandan da annesi ve kuzeni Sonya’yı yetersiz maaşıyla geçindirirken görüyoruz. Nicholas sonunda mirasçı Mary ile evlenerek ailesini mali yıkımdan kurtarır.

Sonya Rostova

Rostov’larla birlikte koğuş olarak yaşayan Natasha ve Nicholas’ın mütevazı kuzeni. Sonya ve Nicholas çocukluk sevgilileriydi, ancak yetişkinler olarak Sonya, zengin bir kadınla evlenip Rostov’un mali durumunu kurtarabilmek için Nicholas’tan cömertçe vazgeçer.

Petya Rostov

Rus ordusuna katılmak için yalvaran en küçük Rostov oğlu. Natasha’ya yakın olan ve annesi tarafından sevilen Petya, Fransızların Moskova’dan çekilmeye başlamasının ardından partizan çatışmasında öldürülür.

Vera Rostova

Rostov’un en büyük kızı. Vera biraz soğuk ve sevimsiz bir genç kadındır ve ona tek evlenme teklifi çeyiz ihtiyacını açıkça söyleyen memur Berg’den gelir.

Vasili Kuragin

Yapay ve güvenilmez bir Rus asilzadesi ve Anna Pavlovna’nın özel bir arkadaşı. Vasili sürekli olarak çocuklarını kazançlı evliliklere yönlendirmeye çalışıyor.

Anatole Kuragin

Zengin bir eş arayışında olan Vasili’nin düzenbaz ve müsrif oğlu. Anatole operada Natasha Rostova’ya aşık olur ve Andrew Bolkonski ile arasının açılmasına neden olur.

Helene Kuragina

Vasili’nin soğuk, otoriter ve güzel kızı, Pierre’i evlenmeye ikna eder, ancak hemen başka bir adamla birlikte olur. Helene, sosyal çevrelerde esprili bir kadın olarak bilinse de aslında aptal ve sığ bir kadındır.

Hippolyte Kuragin

Helene ve Anatole’un çirkin ve önemsiz kardeşi.

Prenses Anna Mikhaylovna Drubetskaya

Ünlü ve eski bir aileden gelen, yine de yoksul bir kadın. Anna Mikhaylovna, oğlu Boris’e iyi bir gelecek sağlama düşüncesinin hakimiyetindedir. Vasili Kuragin’den Boris’in orduda subay pozisyonu almasına yardım edeceğine dair bir söz alır.

Boris Drubetskoy

Anna Mikhaylovna’nın oğlu, Nicholas Rostov’un fakir ama hırslı arkadaşı. Boris, bağlantılarını, kendi zekasını ve yeteneklerini kullanarak kendisi için bir kariyer kurmaya çalışıyor. Genç Natasha ile flört etse de, bir yetişkin olarak daha büyük bir servetin peşindedir ve sonunda bir mirasçıyla evlenir.

Dolokhov

Yakışıklı bir Rus subayı ve Nicholas’ın arkadaşı. Dolokhov, Helene ile devam eder ve Pierre’i onu neredeyse öldüreceği bir düelloya davet etmeye teşvik eder.

Denisov

Nicholas’ın kısa, kıllı, yakışıklı arkadaşı, ev izninde ona Moskova’ya kadar eşlik eder ve daha sonra Sonya’ya aşık olur. Denisov daha sonra adamlarını beslemek için ordunun yiyecek erzaklarına el koymak suçundan askeri mahkemeye çıkarılır.

Speranski

Çarın parlak liberal danışmanı. Speranski gözden düşene kadar Rus devletini reform etmeye ve modernleştirmeye çalışır.

Bagration

Bir Rus askeri komutanı.

General Kutuzov

Rusları Borodino’da askeri başarıya götüren, ancak hayatının sonuna doğru gözden düşen yaşlı, tek gözlü bir general. Kutuzov, Napolyon’un kibri ve mantığıyla keskin bir tezat oluşturan bir maneviyat ve alçakgönüllülükle karakterize edilir.

Napolyon

Rusya’yı işgal eden küçük, tombul ve son derece kibirli Fransız imparatoru ve askeri lider. Napolyon romanda kendi kendine hizmet eden rasyonelleştirmeyi ve kendini beğenmişliği temsil ediyor ve Fransızların Borodino’daki yenilgisi karşısında şok oluyor.

Platon Karataev

Romanda Tolstoy’un derin, bireyselleştirilmiş karakterizasyon verdiği birkaç köylüden biri olan Platon, yazarın Rus köylülüğünün basit, yaşamı onaylayan felsefesi idealini temsil eder (Platon, Yunan filozofu Platon’un Rusça adıdır).

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Hukuk Bürosu mide ameliyatı Transplante Capilar Turquia Transplante Capilar dentco clinicpark www.okeyoyna.com www.bodyloveinc.com Deneme bonusu veren siteler deneme bonusu bonus veren siteler deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusportali.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler