Cesur Yeni Dünya Özet ve Karakter Analizi

Cesur Yeni Dünya Özet

Roman, Kuluçkahane Müdürü ve yardımcılarından biri olan Henry Foster’ın bir grup erkek çocuğa tur verdiği Londra Merkez Kuluçka ve Şartlandırma Merkezi’nde açılıyor. Çocuklar, Kuluçkahanenin neredeyse aynı binlerce insan embriyosu üretmesine olanak tanıyan Bokanovsky ve Podsnap Süreçlerini öğrenir. Gebelik dönemi boyunca embriyolar şişeler içinde bir taşıma bandı boyunca fabrika benzeri bir bina boyunca seyahat eder ve beş kasttan birine ait olmaya şartlandırılır: Alfa, Beta, Gama, Delta veya Epsilon. Alfa embriyolarının kaderi Dünya Devletinin liderleri ve düşünürleri olmaktır. Sonraki kastların her biri, fiziksel ve entelektüel açıdan biraz daha az etkileyici olmaya şartlandırılmıştır. Oksijen yoksunluğu ve kimyasal tedaviler yüzünden bodurlaşan ve sersemleşen Epsilonların kaderi, vasıfsız işler yapmaktır. Lenina Crowne , çocuklara tropikal iklimlere gönderilecek embriyoları nasıl aşıladığını anlatıyor. Fabrikanın bir çalışanı olan

Müdür daha sonra çocukları Çocuk Odası’na götürür ve burada bir grup Delta bebeğinin kitaplardan ve çiçeklerden hoşlanmayacak şekilde yeniden programlandığını gözlemlerler. Direktör, bu koşullandırmanın Delta’nın uysal ve istekli tüketicilerini oluşturmasına yardımcı olduğunu açıklıyor. Daha sonra çocuklara Dünya Devleti’nin ahlak kurallarını öğretmek için kullanılan “hipnopedik” (uykuda öğretme) yöntemlerini anlatıyor. Daha büyük çocukların uyuduğu bir odada “İlköğretim Sınıf Bilinci” dersini tekrarlayan fısıldayan bir ses duyulur.

Dışarıda Yönetmen çocuklara cinsel oyunlar oynayan ve “Santrifüjlü Bumble-puppy” gibi oyunlar oynayan yüzlerce çıplak çocuğu gösteriyor. On Dünya Denetleyicisinden biri olan Mustapha Mond , kendisini çocuklara tanıtır ve Devletin toplumdan güçlü duyguları, arzuları ve insan ilişkilerini ortadan kaldırmaya yönelik başarılı çabalarına odaklanarak Dünya Devleti’nin tarihini açıklamaya başlar. Bu arada Kuluçkahanede Lenina banyoda Fanny Crowne ile Henry Foster ile olan ilişkisi hakkında sohbet ediyor. etkilendiğini itiraf ediyor Fanny, Henry ile neredeyse yalnızca dört aylığına çıktığı için Lenina’yı azarlıyor ve Lenina tuhaf, biraz komik görünüşlü Bernard Marx’tan . Kuluçkahanenin başka bir bölümünde Bernard, Henry ile Belirleyici Yardımcısı arasında Lenina’ya “sahip olmak” konusunda yapılan bir konuşmaya kulak misafiri olunca öfkelenir.

İşten sonra Lenina, Bernard’a kendisini davet ettiği New Mexico’daki Savage Reservation gezisinde kendisine eşlik etmekten mutluluk duyacağını söyler. ile buluşmak için helikopterle uçar Çok sevinmiş ama utanmış olan Bernard, bir arkadaşı Helmholtz Watson . O ve Helmholtz Dünya Devleti ile ilgili memnuniyetsizliklerini tartışıyorlar. Bernard öncelikle kendi kastına göre çok küçük ve zayıf olduğu için hoşnutsuzdur; Helmholtz mutsuz çünkü hipnopedik cümleler yazma işi için fazla zeki. Önümüzdeki birkaç gün içinde Bernard, amiri Direktör’den Rezervasyon’u ziyaret etmek için izin ister. Yönetmen, yirmi yıl önce bir kadınla yaptığı Rezervasyon’a yaptığı ziyaretle ilgili bir hikayeye başlıyor. Bir fırtına sırasında Bernard’a kadının kaybolduğunu ve asla kurtarılamayacağını söyler. Sonunda Bernard’a izin verir ve Bernard ile Lenina, Müdür’den başka bir izin almak üzere Rezervasyon’a doğru yola çıkarlar. Bernard, Rezervasyon’a gitmeden önce Helmholtz’u arar ve Müdürün, Bernard’ın zor ve sosyal olmayan davranışları olarak gördüğü şeylerden bıktığını ve döndüğünde Bernard’ı İzlanda’ya sürgün etmeyi planladığını öğrenir. Bernard kızgın ve perişan haldedir ama yine de Rezervasyon’a gitmeye karar verir.

Rezervasyonda Lenina ve Bernard, yaşlı ve hasta sakinlerini görünce şok oluyorlar; Dünya Devletinde hiç kimsede gözle görülür yaşlanma belirtileri yok. Genç bir adamın kırbaçlandığı dini bir ritüele tanık olurlar ve bunu iğrenç bulurlar. Ritüelin ardından John ile , köyün geri kalanından izole edilmiş, açık tenli bir genç olan tanışırlar. John, Bernard’a, yaklaşık yirmi yıl önce köylüler tarafından kurtarılan Linda adında bir kadının oğlu olarak çocukluğunu anlatır. Bernard, Yönetmen’in bahsettiği kadının neredeyse kesinlikle Linda olduğunu fark eder. John’la konuşurken, Linda’nın köydeki tüm erkeklerle yatma isteği nedeniyle dışlandığını ve bunun sonucunda John’un köyün geri kalanından izole bir şekilde büyüdüğünü öğrenir. adlı kitabı kullanarak öğrendiğini açıklıyor Embriyonun Kimyasal ve Bakteriyolojik Koşullandırması ve Shakespeare’in Tüm Eserleri John , okumayı, Linda’ya sevgililerinden biri olan Popé tarafından verilen . John, Bernard’a annesinin ona çok şey anlattığı “Öteki Yer”i, yani “cesur yeni dünyayı” görmek için can attığını söyler. Bernard onu kendisiyle birlikte Dünya Devletine dönmeye davet ediyor. John da aynı fikirde ama Linda’nın da gelmesine izin verilmesi konusunda ısrar ediyor.

Rezervasyondan tiksinen Lenina, onu on sekiz saat boyunca bayıltmaya yetecek kadar soma alırken, Bernard Santa Fe’ye uçar ve burada Mustapha Mond’u arar ve John ile Linda’yı Dünya Devletine geri getirmek için izin alır. Bu sırada John, Lenina’nın sarhoş ve baygın yattığı eve zorla girer ve ona dokunma arzusunu zar zor bastırır. Bernard, Lenina, John ve Linda, Direktörün Bernard’ı Alpha iş arkadaşlarının önünde sürgüne göndermeyi beklediği Dünya Devleti’ne uçarlar. Ancak Bernard, John ve Linda’yı tanıtarak durumu tersine çevirir. “Baba” olmanın utancı -bu kelimenin kendisi bile izleyenleri gergin bir şekilde güldürür- Müdürün istifa etmesine neden olur ve Bernard Londra’da kalma özgürlüğüne sahip olur.

John, Rezervasyon’da yaşadığı tuhaf hayat nedeniyle Londra sosyetesinin gözdesi haline gelir. Ancak Dünya Devleti’nin fabrikalarını ve okullarını gezerken John, gördüğü toplumdan giderek daha fazla rahatsız olmaya başlar. Lenina’ya olan cinsel çekiciliği devam ediyor, ancak basit şehvetten daha fazlasını arzuluyor ve kendini fena halde kafası karışmış halde buluyor. Bu süreçte, John’un neden onunla seks yapmak istemediğini merak eden Lenina’nın da kafasını karıştırır. “Vahşi”nin kaşifi ve koruyucusu olan Bernard da popüler hale gelir. Yeni statüsünün avantajlarından hızla yararlanıyor, birçok kadınla yatıyor ve önemli konuklarla akşam yemeği partileri düzenliyor; bunların çoğu Bernard’dan hoşlanmıyor ama John’la tanışmaları anlamına gelirse onu sakinleştirmeye hazır. Bir gece John, Baş Topluluk Şarkıcısı da dahil olmak üzere konuklarla tanışmayı reddeder ve Bernard’ın sosyal konumu düşer.

Bernard onları tanıştırdıktan sonra John ve Helmholtz hızla birbirlerine alışırlar. bazı kısımlarını okuyor John, Helmholtz’un Romeo ve Juliet’ten , ancak Helmholtz aşk, evlilik ve ebeveynler hakkındaki ciddi bir pasaja gülmekten kendini alamıyor; bunlar Dünya Devleti kültüründe gülünç, neredeyse müstehcen fikirler.

Onun tuhaf davranışlarından etkilenen Lenina, John’a takıntılı hale gelir ve Henry’nin bir duyguyu görme davetini reddeder. Soma alır ve John’u baştan çıkarmayı umduğu Bernard’ın dairesinde ziyaret eder. Ancak John, onun ilerlemelerine küfürler, darbeler ve Shakespeare’in replikleriyle karşılık verir. Döndüğünden beri sürekli soma tatilinde olan Linda’nın ölmek üzere olduğunu öğrendiği bir telefon görüşmesi yaparken banyoya çekilir. Ölüm Hastanesi’nde, “ölüm şartlandırması” alan bir grup alt kasttan erkek çocuk onun neden bu kadar itici olduğunu merak ederken, onun ölümünü izliyor. Çocuklar merak ediyor ama John öfkeleniyor. Linda öldükten sonra John, soma tayınlarını alan bir grup Delta klonuyla tanışır. Somayı pencereden dışarı atarak onları isyana ikna etmeye çalışır ve isyan çıkar. İsyanı duyan Bernard ve Helmholtz olay yerine koşar ve John’un yardımına koşar. İsyan polis tarafından soma buharıyla yatıştırıldıktan sonra John, Helmholtz ve Bernard tutuklanarak Mustapha Mond’un ofisine getirilir.

John ve Mond, Dünya Devleti’nin politikalarının değerini tartışıyorlar; John, bunların Dünya Devleti sakinlerini insanlıktan çıkardıklarını savunuyor ve Mond, istikrar ve mutluluğun insanlıktan daha önemli olduğunu savunuyor. Mond, sosyal istikrarın sanattan, bilimden ve dinden fedakarlık etmeyi gerektirdiğini açıklıyor. John, bunlar olmadan insan hayatının yaşanmaya değer olmadığını söyleyerek itiraz ediyor. Mond, kendisinin ve Helmholtz’un uzak adalara sürüleceğini söylediğinde Bernard çılgınca tepki verir ve odadan çıkarılır. Helmholtz, bunun kendisine yazma şansı vereceğini düşünerek sürgünü hemen kabul eder ve kısa süre sonra Bernard’ın peşinden odadan çıkar. John ve Mond sohbetlerine devam ediyor. Olumsuz duyguları ve sosyal uyumu kontrol etmek için dini ve soma kullanımını tartışıyorlar.

John, Helmholtz ve Bernard’a veda ediyor. Onları Mond’a kadar adalara kadar takip etme seçeneğini reddederek, bahçecilik yaptığı kırsaldaki bir deniz fenerine çekilir ve kendini kırbaçlayarak kendini arındırmaya çalışır. Meraklı Dünya Devleti vatandaşları çok geçmeden onu iş başında yakalar ve muhabirler haber bültenlerini ve hisleri filme almak için deniz fenerine inerler. Hisseden sonra, bir sürü insan deniz fenerine iner ve John’un kendisini kırbaçlamasını talep eder. Lenina gelip kollarını açarak John’a yaklaşıyor. John kırbacını savurarak ve “Öldür onu! ” diye bağırarak tepki verir. Öldür onu!” Sahnenin yoğunluğu John’un da dahil olduğu bir seks partisine neden olur. Ertesi sabah uyanır ve Dünya Devleti toplumuna boyun eğmesinin verdiği öfke ve üzüntüye yenik düşerek kendini asar.

Cesur Yeni Dünya Karakter Analizi

John

Yönetmen ve Linda’nın oğlu John, Dünya Devleti dışında büyüyen tek ana karakterdir. Tam bir yabancı olarak hayatını New Mexico Vahşi Rezervasyonu’ndaki köyünden yabancılaşmış olarak geçirmiştir ve kendisini de benzer şekilde Dünya Devleti toplumuna uyum sağlayamamaktadır. Onun tüm dünya görüşü, Shakespeare’in oyunlarına ilişkin bilgisine dayanıyor ve bunları büyük bir kolaylıkla alıntılayabiliyor.

Bernard Marx

Düşük fiziksel yapısından dolayı uyum sağlayamayan bir Alfa erkeği. Cinsel ilişkiler, spor ve toplumsal olaylar hakkında alışılmışın dışında inançlara sahip. Büyüklüğü ve statüsü konusundaki güvensizliği onu Dünya Devleti’nden hoşnutsuz kılıyor. Bernard’ın soyadı, yazılarıyla tanınan on dokuzuncu yüzyıl Alman yazarı Karl Marx’ı hatırlatıyor Başkent, Kapitalist toplumun anıtsal bir eleştirisi. Ünlü adaşının aksine, Bernard’ın hoşnutsuzluğu, onun sistematik veya felsefi eleştirisinden ziyade, kendi toplumuna uyum sağlama yönündeki hayal kırıklığına uğramış arzusundan kaynaklanıyor. Tehdit edildiğinde Bernard dar görüşlü ve zalim olabiliyor.

Helmholtz Watson

Duygusal Mühendislik Koleji’nde Alfa öğretim görevlisi olan Helmholtz, kendi sınıfının en iyi örneğidir, ancak yaptığı işin boş ve anlamsız olduğunu düşünüyor ve yazma yeteneklerini daha anlamlı bir şey için kullanmak istiyor. O ve Bernard arkadaştırlar çünkü Dünya Devleti’nden duydukları hoşnutsuzlukta ortak bir zemin bulurlar, ancak Helmholtz’un Dünya Devleti’ne yönelik eleştirileri, Bernard’ın daha önemsiz şikayetlerinden daha felsefi ve entelektüeldir. Sonuç olarak Helmholtz, Bernard’ın övüngenliğini ve korkaklığını sık sık sıkıcı buluyor.

Lenina Crowne

Londra Merkez Kuluçkahane ve Şartlandırma Merkezi’nde bir aşı çalışanı. Bernard Marx ve John da dahil olmak üzere birçok büyük ve küçük karakter için bir arzu nesnesidir. Davranışları bazen ilgi çekici bir şekilde alışılmışın dışındadır ve bu da onu okuyucu için çekici kılmaktadır. Örneğin, yalnızca birkaç ay boyunca tek bir adamla çıkarak kendi kültürünün geleneklerine meydan okuyor, uyumsuz Bernard’dan etkileniyor ve Vahşi John’a karşı şiddetli bir tutku geliştiriyor. Sonuçta onun değerleri geleneksel bir Dünya Devleti vatandaşının değerleridir: Diğer insanlarla temel ilişki kurma yolu seks yoluyladır ve Bernard’ın hoşnutsuzluğunu paylaşamamakta veya John’un alternatif değerler sistemini kavrayamamaktadır.

Mustafa Mond

Batı Avrupa’nın Yerleşik Dünya Denetleyicisi, yalnızca on Dünya Denetleyicisinden biri. Bir zamanlar yasadışı araştırmalar yapan hırslı, genç bir bilim adamıydı. Çalışması keşfedildiğinde, kendisine sürgüne gitme ya da Dünya Denetçisi olmak için eğitim alma seçeneği sunuldu. Bilimi bırakmayı seçti ve şimdi bilimsel keşifleri sansürlüyor ve insanları alışılmışın dışında inançlardan dolayı sürgüne gönderiyor. Ayrıca kasasında Shakespeare ve dini yazılar da dahil olmak üzere yasaklı edebiyat koleksiyonunu saklıyor. Mond adı “dünya” anlamına gelir ve Mond gerçekten de bu romanın dünyasındaki en güçlü karakterdir.

Fanny Crowne

Lenina Crowne’un arkadaşı (Dünya Devletinde yalnızca on bine yakın soyadı kullanıldığı için aynı soyadını taşıyorlar). Fanny’nin rolü esas olarak kendi kastının ve toplumunun geleneksel değerlerini dile getirmektir. Özellikle Lenina’yı hayatında daha fazla erkeğe sahip olması gerektiği konusunda uyarıyor çünkü bir erkeğe çok uzun süre konsantre olmak kötü görünüyor.

Henry Foster

Lenina’nın pek çok sevgilisinden biri olan o, son derece geleneksel bir Alfa erkeğidir ve iş arkadaşlarıyla Lenina’nın bedeni hakkında gelişigüzel tartışır. Lenina’yla elde ettiği başarı ve bu konudaki kayıtsız tutumu kıskanç Bernard’ı çileden çıkarır.

Linda

John’un annesi ve bir Beta. New Mexico Savage Rezervasyonunu ziyaret ederken Müdürün oğluna hamile kaldı. Fırtına sırasında kayboldu, başından yaralandı ve geride kaldı. Bir grup Kızılderili onu bulup köylerine getirdi. Linda Rezervasyon’da kürtaj yaptıramıyordu ve Dünya Devleti’ne bir bebekle dönemeyecek kadar utanıyordu. Dünya Devleti tarafından koşullandırılmış karışıklığı onu sosyal olarak dışlanmış biri haline getiriyor. Dünya Devleti’ne ve Soma’ya dönme konusunda çaresizdir.

Yönetmen

Direktör, Londra Merkezi Kuluçkahane ve Şartlandırma Merkezini yönetir. Bernard’ı İzlanda’ya sürgün etme gücüne sahip, tehditkar bir figür. Ancak, Dünya Devleti’nde skandal ve müstehcen bir davranış olan bir çocuğun (John) babası olduğu için gizlice savunmasızdır.

Baş Topluluk Şarkıcısı

Baş Cemaat Şarkıcısı, Dünya Devleti toplumundaki bir başpiskoposun laik, sığ eşdeğeridir.

Papa

Popé, New Mexico Vahşi Rezervasyonunda Linda’nın sevgilisiydi. Linda’ya bir kopyasını verdi. Shakespeare’in Tüm Eserleri .

Müdür

Müdür, New Mexico Vahşi Rezervasyonu’nun konuşkan baş yöneticisidir. O bir Alfa.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Hukuk Bürosu mide ameliyatı Transplante Capilar Turquia Transplante Capilar dentco clinicpark BahçeHavuz www.okeyoyna.com www.bodyloveinc.com Deneme bonusu veren siteler deneme bonusu bonus veren siteler deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusportali.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler betwoon deneme bonusu veren siteler