Normal İnsanlar Özeti ve Karakter Analizi

Normal İnsanlar Özeti

Marianne Sheridan ve Connell Waldron İrlanda’nın küçük bir kasabasında ortaokula gidiyorlar ve yakında üniversiteye gidecekler. Akıllıdırlar, okumayı severler, dünya olaylarıyla ilgilenirler ve sosyal adaleti önemserler. Marianne, erkek kardeşi ve dul annesiyle birlikte yaşıyor. Varlıklı bir ailedirler ancak erkek kardeşi Alan, Marianne’e sözlü ve fiziksel olarak tacizde bulunur ve annesi müdahale etmek yerine Alan’ın tarafını tutar. Yıllardır kardeşinin sözlü tacizini içselleştirdiği için Marianne’in özgüveni düşük.

Connell’in annesi Lorraine temizlikçi olarak çalışıyor. Connell’a hamile kalınca okulu bıraktı ve babasının kim olduğunu kimseye söylemedi. Lorraine, Sheridan’ların evini haftada iki kez temizliyor. Araba kullanmadığı için Lorraine’in işi bittiğinde Connell’ın onu alması gerekiyor, bu yüzden Connell ve Marianne birbirlerini sık sık görüyorlar. Connell kökenleri konusunda çekingendir, doğası gereği utangaçtır, konuşmalarda kendini ifade edememektedir ve kararsızdır.

Okulda, Marianne kasıtlı olarak antisosyaldir ve uyumsuz biri olarak görülürken, Connell yakışıklı ve atletiktir ve bu nedenle özel güvensizliklerine rağmen popülerdir. Marianne, sosyal statüsüne zarar vermemek için herkesin önünde Connell’ı görmezden gelir, ancak özel olarak Connell’e açıkça ona karşı hisleri olduğunu söyler. Cornell’in de Marianne’e karşı hisleri var ama ilişkilerinin özel bir mesele olduğunu ve dünyanın geri kalanıyla paylaşılmaması gerektiğini düşünüyor. Duyguları kısmen sosyal statüsünü koruma isteğine dayanıyor ama aynı zamanda Marianne ile başka kimseyle bağ kurmadığı ve tam olarak anlayamadığı bir şekilde bağ kuruyor.

Lorraine, Marianne ve Connell’in yakınlaştığının farkında ve Marianne’i çok sevdiği için bunu onaylıyor. Marianne ve Connell cinsel bir ilişkiye başladıktan sonra zamanla Connell, Marianne ile toplum içinde görülmeye daha istekli hale gelir. Ancak Connell, Marianne’i değil okulun en popüler kızlarından birini mezunlar için dansa davet ettiğinde ilişki aniden sona erer. Lorraine, Connell’e öfkelidir ve Marianne o kadar aşağılanmıştır ki okula gitmeyi bırakır. Connell utanıyor ve Marianne’den özür dilemek istiyor ama Marianne onun çağrılarını ve mesajlarını görmezden geliyor.

Connell ve Marianne, Dublin’deki üniversiteye giderken, Gareth adlı siyasi sağcı erkek arkadaşı Connell’i bir partiye davet ettiğinde tekrar tanışır. Marianne ve Connell yeniden bağlantı kurar ve ilişkilerini sürdürür. Ancak üst sınıf üniversite ortamında rahat olmasına ve okulda olduğundan çok daha sosyal olmasına rağmen Connell kendini üniversitede sürekli olarak yabancı hissediyor. Connell’in sosyal aşağılık duygusu, birkaç ay sonra Marianne’den ikinci bir ayrılığa yol açar. Connell, Marianne’den daha geleneksel olan ve ona karşı küçümseyen başka bir öğrenci olan Helen ile ilişki kurmaya devam eder. Connell ve Marianne imrenilen bir bursu kazanınca hem sosyal durumu hem de mali durumu iyileşir. Ancak üniversitede kendini hâlâ huzursuz ve mutsuz hissediyor.

Marianne’in başka ilişkileri de var. Connell’la birlikte olmadan önce bakireydi ama kendisininkinden bile zengin bir aileden gelen Jamie ile ilişkisi sırasında Marianne, seks sırasında baskı altına alınmak ve fiziksel olarak istismar edilmek istediğini keşfeder. Marianne bu gerçeği Connell’la paylaştığında, erkek arkadaşına karşı davranışının bir oyun olduğu konusunda ona güvence verir. Connell için gerçekten her şeyi yapacağını söylüyor. Marianne ziyaret için eve geldiğinde erkek kardeşi ve annesinin tacizine uğramaya devam ediyor. Bir Avrupa gezisi sırasında başkalarının önünde kötü davranan Jamie’den ayrılır. Connell onu rahatlatır ama Connell’la tekrar bir araya gelmez. İsveç’te öğrenim gördüğü bir yılda, Marianne’in bu kez Lukas adında bir fotoğrafçıyla sado-mazoşist bir ilişkisi daha olur. Ancak Lukas aşktan bahsedince Marianne ilişkilerini aniden bitirir.

İlişkileri boyunca şiddet, Marianne ve Connell’i beklenmedik şekillerde defalarca etkiler. Marianne’in Jamie ile ilişkisi gerginleşir ve Connell saldırıya uğrayınca Marianne ile Connell birbirlerine daha da yakınlaşır ve Marianne, Jamie ve diğer arkadaşlarının önünde onun yaralarını şefkatle görür. Okul günlerinden bir arkadaşının intiharı, Connell’i ağır bir depresyona sokmakla kalmaz, aynı zamanda cenazede Connell’in Marianne’e ne kadar değer verdiğini gören Helen’in Connell’den ayrılmasına da yol açar. Yazın ilerleyen saatlerinde eve döndüğünde, Alan bir kapıyı yüzüne kırarak burnunu kırınca Connell, Marianne’in yanına koşar. Connell, Marianne’e bir daha kötü davranırsa Alan’ı öldürmekle tehdit eder.

Üniversiteden mezuniyet yaklaştığında Marianne, tüm sıkıntılı zamanlara rağmen kendisinin ve Connell’ın birbirlerine iyi davrandıklarını anlar. Connell, profesyonel olarak kurgu yazma arzusu geliştirdi ve kampüs edebiyat dergisinin eski editörlerinden Sadie’ye romantik bir ilgi gösteriyor. Connell, New York’ta yaratıcı yazarlık alanında bir yüksek lisans programına kabul edildiğinde Marianne ona gitmesi gerektiğini ve her zaman onun yanında olacağını söyler.

Normal İnsanlar Karakter Analizi

Marianne Sheridan

Bir öğrenci ve romanın iki kahramanından biri. Marianne oldukça zekidir ancak okulda pek sevilmez. Başkalarını kendinden uzak tutmak için zekasını ve zekasını kullanır. Marianne zengin ve istismarcı bir aileden geliyor. Kendini çoğunlukla yalnız hissediyor ve sınıf arkadaşı ve ailesinin evini temizleyen kadının oğlu Connell’in onunla ilgilenmesine şaşırıyor. Marianne, Tarih ve Politika okuduğu Trinity College’da kendini yeniden keşfeder ve popüler olur, ancak daha sonra depresyona girer. Kendine değer vermemesi nedeniyle erkeklerle sadist ilişkiler kurmaya çalışıyor.

Connell Waldron

Bir öğrenci ve romanın iki kahramanından biri. Connell okuldaki en popüler öğrencilerden biridir ve içine kapanık ve utangaçtır. İşçi sınıfı bir aileden geliyor ve babasının kim olduğunu bilmiyor. Connell yıldız bir futbolcu ve iyi bir öğrencidir ve itibarını korumaya büyük önem vermektedir. Marianne’le vakit geçirmekten hoşlanıyor ama onunla toplum içinde konuşmuyor. Trinity College’da İngilizce okuyor ve en iyi notları alıyor ancak yalnızlık ve depresyon yaşıyor.

Lorraine Waldron

Bir ev temizleyicisi ve Connell’in annesi. Lorraine nazik ve şefkatlidir ancak oğlunu yüksek ahlaki standartlara uygun tutmaktan çekinmez. Connell’i ergenlik çağında doğurdu ve onu tek başına büyüttü. Lorraine ve Connell’in yakın ama sıradan bir ilişkisi var. Sheridan’ların ev temizleyicisi olarak çalışıyor.

Alan Sheridan

Marianne’in ağabeyi. Alan hâlâ annesiyle birlikte yaşıyor ve Marianne’e sözlü ve fiziksel tacizde bulunuyor. Kendine güveni yoktur ve sosyal açıdan gariptir ve sevilmek için çok çabalar. Alan’ın öfke sorunları var ve gizlice zalimdir.

Denise Sheridan

Bir avukat ve Marianne’in annesi. Denise zengin ve başarılı bir dul. O, bağımsız bir anne ve nadiren evde oluyor. Denise, Alan’ın taciz edici davranışını görmezden gelir ve haksız yere Marianne’i eleştirir.

Joanna

Trinity College’da Tarih ve Politika öğrencisi. Joanna, Marianne’in en yakın arkadaşıdır. O tatlı, ciddi ve komik. Joanna, Marianne’in hayatında destekleyici bir kişidir ve zor zamanlarda Marianne’in yanında kalır.

Jamie

Trinity College’da zengin ve hak sahibi bir öğrenci ve Marianne’in üniversitedeki erkek arkadaşlarından biri. Jamie küçümseyici, yargılayıcı ve kendine güvenen biri. Connell’dan hoşlanmıyor, sınıfçı ve ırkçı. Jamie seks sırasında Marianne’i dövmekten hoşlanıyor. Ayrılmalarının ardından onun hakkında söylentiler yayar.

Peggy

Trinity College’da Tarih ve Politika öğrencisi. Peggy haklıdır ve erkeklerden gelen pahalı hediyeleri kabul eder. Hayattaki en büyük arzusu bir Rus oligarkıyla evlenmek. Peggy, Marianne’in en iyi arkadaşı olduğunu iddia ediyor, ancak çoğu zaman eleştirel, zorba ve kararsız.

Niall

Trinity College’da bir öğrenci ve Connell’in ev arkadaşı. Niall naziktir ve Trinity’deki diğer hak sahibi öğrenciler gibi değildir. Connell’a göz kulak oluyor ve onu akıl sağlığı sorunları için yardım almaya teşvik ediyor.

Helen Brophy

Trinity College’da bir Tıp öğrencisi. Helen, Connell’in ilk yetişkin kız arkadaşıdır. Sosyal ve çoğunlukla tatlı biri ama Marianne’i kıskanıyor ve bazen onun hakkında acımasız şeyler söylüyor. Helen Connell için önemli çünkü ona normal hissettiriyor.

Rachel Moran

Connell ve Marianne’in ortaokuldan sınıf arkadaşı. Rachel okulun en popüler kızıdır ve özellikle Marianne’e kötü davranır. Connell’a aşıktır ama Rachel’la romantik bir şekilde ilgilenmemektedir. Rachel, Connell’ın yıl sonu dansı için randevusu.

Karen

Connell ve Marianne’in ortaokuldan sınıf arkadaşı. Karen diğer tüm popüler öğrencilerle arkadaştır ve Marianne’e karşı nazik olan birkaç kişiden biridir.

Eric

Connell ve Marianne’in ortaokuldan sınıf arkadaşı. Eric, Connell’in en iyi arkadaşlarından biridir. Marianne’e zorbalık yapıyor ve sık sık onun hakkında şakalar yapıyor. Bir yetişkin olarak Eric, kötü davranışlarından dolayı pişmanlık duymaktadır.

Rob Hegarty

Connell ve Marianne’in ortaokuldan sınıf arkadaşı. Rob, Connell’in Marianne’e zorbalık yapan arkadaşlarından biridir. Kadın akranlarını biraz aşağılıyor ve çaresizce sevilmeyi istiyor. Rob daha sonra depresyona girer ve intihar eder.

Lukas

Bir sanatçı ve fotoğrafçı olan Marianne, İsveç’te okurken çıkıyor. Lukas aşağılayıcı biri ve Marianne’in kışkırtıcı fotoğraflarını çekmekten hoşlanıyor. İlişkileri Marianne’in ciddi şekilde depresyona girmesine neden olur.

Bayan Paula Neary

Connell ve Marianne’in ortaokulunda tek bir Ekonomi öğretmeni. Bayan Neredeyse sınıfta Connell’la açıkça flört ediyor ve onu rahatsız ediyor. Connell yetişkin olduğunda Bayan Neary ondan yararlanmaya çalışır.

Sadie Darcy-O’Shea

Trinity College’da bir İngilizce öğrencisi. Sadie okulun edebiyat dergisini yönetiyor ve Connell’in öykülerinden birini yayınlıyor. Ayrıca Connell’i New York’ta bir MFA Yaratıcı Yazarlık programına başvurmaya teşvik ediyor.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

www.okeyoyna.com www.bodyloveinc.com Deneme bonusu veren siteler deneme bonusu bonus veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusportali.com cratosroyalbet betwoon grandpasha giriş deneme bonusu veren siteler bonus veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusal.net hondacivictirepressure.com