Gece Yarısı Kütüphanesi Özeti ve Karakter Analizi

Gece Yarısı Kütüphanesi Özeti

36 yaşında bir müzik mağazası memuru olan Nora Seed, hayatının durumuyla ilgili büyük pişmanlıkla baş etmeye çabalıyor. Bir günden biraz daha uzun bir süre içinde Nora’nın kedisi ölür, müzik mağazasındaki işini kaybeder, eski grup arkadaşıyla kavgalı olur ve yalnız piyano öğrencisini kaybeder. Kardeşi Joe ondan kaçıyor, en yakın arkadaşı Izzy mesajlarına cevap vermiyor ve hatta kapı komşusu yaşlı Bay Banerjee bile artık Nora’nın ilaç konusunda kendisine yardım etmesine ihtiyacı olmadığını söylüyor. Anne ve babası vefat etmiş, kendisi ergenlik çağındayken babası ve annesi de sadece birkaç yıl önce ölmüş. Annesinin ölümünden sonra Nora, eski nişanlısı Dan’i, evlenmelerine sadece iki gün kala terk etti. Nora hayatını inceliyor ve yalnızca acıyı, kederi ve pişmanlığı görüyor. Artık uğruna yaşayacak hiçbir şeyi kalmadığına karar verir. Bir not bırakıyor, sosyal medyada son bir paylaşım yapıyor ve kendini öldürmeye çalışıyor.

Nora bu girişiminden uyandığında kendini tuhaf bir binanın önünde bulur. İçeri girdiğinde her yönde görebildiği tek şey kitaplardır. Nora’nın babası öldüğünde onu teselli eden sevgili lise kütüphanecisi Bayan Elm ile tanışır. Bayan Elm, Nora’nın Gece Yarısı Kütüphanesi adı verilen yaşamla ölüm arasında bir yerde olduğunu açıklıyor. Nora’ya burada zamanın ilerlemediğini söyler ve Nora saatine baktığında gece yarısı donmuş olduğunu görür. ile tanıştırır Pişmanlıklar Kitabı Bayan Elm, Nora’yı , Nora’nın hayatında pişman olduğu her şeyi anlatan . Diğer kitaplar Nora’nın hayatının sonsuz çeşitlemelerini içeriyor. Seçtiği herhangi bir kitap, farklı seçimler yapsaydı hayatının nasıl sonuçlanacağını görmesine olanak tanıyacak. Nora ziyaret ettiği hayattan hayal kırıklığına uğradığı anda Gece Yarısı Kütüphanesi’ne geri dönecektir. Nora hâlâ ölmek istiyor ve kütüphaneyle ilgilenmiyor, ancak Bayan Elm onu ​​yine de bir kitap seçmeye teşvik ediyor. Nora’nın ziyaret ettiği ilk hayat, Dan ile evlendiği hayattır ve birlikte İngiltere kırsalında bir bar sahibidirler.

Nora, Dan’le olan hayatında, Dan’in İngiltere kırsalında bir bar sahibi olma hayalini gerçekleştirdiklerini görmekten etkilenir. Ancak kısa sürede Dan’in onu aldattığını öğrenir ve etkileşimleri sırasında Nora, Dan’le ilişkisinin çoğu zaman ne kadar zor olduğunu hatırlar. Birbirlerinden büyüyüp büyümediklerini merak eder ve hâlâ umutsuzlukla dolu olduğu Gece Yarısı Kütüphanesi’ne döner. Bayan Elm, ziyaret etmek isteyebileceği başka bir hayat düşünmesi için ona koçluk yapar ve Nora, kedisinin daha uzun yaşayacağını umarak Volt’unu içinde tuttuğu bir hayat seçer. O hayatta Volts’un yatağının altında öldüğünü hemen fark eder. Bayan Elm’e kızgın olarak Gece Yarısı Kütüphanesine döner. Bayan Elm, Volts’un kalp rahatsızlığı nedeniyle her hayatta öleceğini açıklıyor. Nora, Volts’a karşı iyi bir kedi sahibi olduğunu öğrenir ve ona yeterince iyi bakmadığı için duyduğu pişmanlık, Pişmanlıklar Kitabı’ndan kaybolur .

Nora hayatının birçok tekrarını ziyaret etmeye devam ediyor. Eğer en yakın arkadaşıyla Avustralya’ya gitseydi, Izzy’nin Nora’nın doğum günü partisine giderken araba kazasında öleceğini görüyor. Babasının istediği gibi olimpiyat yüzücüsü olsaydı babası çok daha uzun yaşardı ama annesi çok daha erken ölürdü. O hayatta Nora, gücün tüm süslerine sahiptir ve binlerce insanla dolu bir salonda başarı hakkında bir konuşma yapmaya hazırdır. Ancak bu başarılı hayatın yalnızlık olduğunun ve birçok yönden hâlâ acı çektiğinin farkında.

Daha sonra Nora, çok gençken gördüğü bir hayal olan buzulbilimci olsaydı sahip olacağı hayatı görüyor. Orada bir kutup ayısıyla ölüme yakın bir karşılaşma yaşar ve ölümle yüzleşmek onun gerçekten yaşamak istediğini anlamasını sağlar. Ayrıca hayatlar arasında gidip gelen başka bir kişiyle, gerçekliğin doğasına ilişkin gözlemlerini paylaşan Hugo ile karşılaşır. Kardeşi The Labyrinths’le birlikte kurduğu grup büyük işler başarmış olsaydı nasıl olacağını deneyimlemek için bu hayatı terk eder. Milyonlarca Instagram takipçisi olan son derece başarılı bir rock yıldızı. Karmaşık bir skandallar ve trajediler dizisine bulaştığını öğrenmeden önce kısaca şöhretin tadını çıkarıyor. Joe’nun iki yıl önce aşırı dozda uyuşturucudan öldüğünü öğrenince Gece Yarısı Kütüphanesine geri gönderilir.

Nora birçok kez alternatif hayatlara kayar ve kendisi ve dünya hakkında giderek daha fazla şey öğrenme sürecinden keyif almaya başlar. Ancak bir süre sonra kendini kaybetmeye başlar ve yerleşebileceği bir hayat bulmak ister gibi hisseder. Sevgi dolu kocası Ash ve kızı Molly ile güzel bir hayata, keyif aldığı işe ve güzel bir eve adım atıyor. Sevgi ve rahatlıkla dolu bir hayat bu ve kendine bunun iyi bir hayat olduğunu tekrar tekrar hatırlatıyor. Nora, köklü yaşamından itibaren mahalleyi ziyaret ederken, küçük eylemlerinin başkaları üzerinde yarattığı olumlu etkileri görür. Nora, Ash ve Molly ile hayatı ne kadar iyi olursa olsun bunu hak etmediğini fark eder. Nora, kalmayı çok istemesine ve ailesine karşı derin bir sevgi hissetmesine rağmen, kütüphaneye geri dönmekten kendini alıkoyamaz.

Perişan haldeki Nora, Bayan Elm’e onu iyi bir hayata döndürmesi için yalvarır, ancak Geceyarısı Kütüphanesi parçalanmak üzeredir. Kitapların hepsi yanıyor. Nora’nın saati yeniden zamanı göstermeye başlar ve Bayan Elm, Nora’nın kök yaşamında ölmesinin mümkün olduğunu söyler. Ancak Nora derinden yaşamak istiyor. Kök yaşamının kitabına koşuyor ve boş sayfalarından birine “BEN YAŞIYORUM” yazıyor. Bununla birlikte Gece Yarısı Kütüphanesi ortadan kaybolur ve Nora, kendisini kök yaşamında ölümün eşiğinde bulur. Komşusundan yardım ister ve hastaneye kaldırılır. Nora, kendisini bir daha bırakmaması için yalvaran ağabeyiyle ve ona yetişmek isteyen Izzy’yle barışır. Nora minnettarlıkla dolu. Bayan Elm’i ziyaret eder ve satranç oynarlar, bu da oyunun veya hayatın nasıl biteceğinin asla bilinmediğini yansıtır.

Gece Yarısı Kütüphanesi Karakter Analizi

Nora Seed

Otuzlu yaşlarında bir İngiliz kadın ve romanın kahramanı. Roman başladığında Nora pişmanlık ve umutsuzluğa kapılır ve hayatına son vermeye çalışır. Hayatının sonsuz versiyonları arasında yolculuk ederken, pişmanlıklarla yüzleşirken ve gerçekliğin doğasını öğrenirken, kendisini çok sert yargıladığını ve hayattaki yanlış şeylere değer verdiğini fark eder. Sevgi ve nezaketle dolu bir hayat istediğini keşfeder.

Bayan Elm

Nora’nın lise kütüphanecisi ve Geceyarısı Kütüphanesi’nin kütüphanecisi. Nora’ya bilgelik, nezaket ve dürüstlükle rehberlik eden Bayan Elm, Nora’ya hayatının en zor iki anında yardımcı olur: Babasının öldüğünü öğrendiğinde ve intihar girişiminin ardından hayatın anlamını aradığında. Gece Yarısı Kütüphanesi’nde Bayan Elm, Nora’yı hayatında daha derin bir anlam bulmaya yönlendiren bir akıl hocasıdır.

Joe Seed

Eşcinsel bir müzisyen ve Nora’nın erkek kardeşi. Joe ve Nora’nın hayatlarının çeşitli varyasyonlarında kaderleri genellikle onlara yardım edebilecek veya zarar verebilecek karmaşık şekillerde iç içe geçmiştir. Kök yaşamlarında Nora ve Joe birbirlerinden uzaklaşmıştır, ancak Nora intihar girişiminden kurtulunca kardeşler ilişkilerinin önemini anlarlar.

Dan Lord

Nora’nın eski nişanlısı ve romanın düşmanı. Nora ve Dan’in birlikte paylaştığı yaşamlar boyunca Dan, Nora üzerinde genellikle olumsuz bir etki yaratır, kendine olan inancını zayıflatır ve dikkatini hayallerinden uzaklaştırır. Nora, Dan’le birlikte kaldığı hayatı ziyaret ettiğinde bu olumsuz niteliklerin çoğunu yeni gözlerle görür.

Izzy Hirsh

Nora’nın en yakın arkadaşı ve balina gözlemciliği yapan bir tur rehberi. Nora, kök yaşamında Izzy’nin Avustralya’ya taşınmasına katılmadığı için kendisini Izzy’den yabancılaşmış hissediyor. Ancak hayatının bu versiyonunu ziyaret ettiğinde Izzy’nin bir araba kazasında ölmesi Nora’yı pişmanlığından kurtarır. Ancak hayatın diğer birçok tekrarında Izzy, Nora ne yaparsa yapsın kendi yolunda kalıyor.

Ravi

Nora ve Joe’nun grubu The Labyrinths’in davulcusu. Ravi, Joe’nun kök yaşamlarındaki başarısızlığından Nora’yı suçluyor ve Nora ile genel olarak düşmanca bir ilişkisi var.

Bay Banerjee

Nora’nın kök hayatındaki, ilaç getirdiği nazik, eski komşusu. Nora’nın Bay Banerjee’nin komşusu olmadığı bir hayatta kendisini yatılı bir tedavi evinde bulur ve bu da Nora’ya küçük iyiliklerin gücünü gösterir.

Nora’nın Annesi

Nora’nın annesi, genelde ona sanki düzeltilmesi gereken bir hataymış gibi davranıyor. Ancak Nora, farklı hayatlara yaptığı yolculuklar boyunca, mutsuz babasıyla kök hayatında mücadele eden annesiyle empati kurar.

Nora’nın babası

Nora’nın babası. Azimli, kırgın ve bencil Nora’nın babası, Nora’yla en çok yüzerken ilgileniyor ve diğer zamanlarda ona pek dikkat etmiyor. Gençken ölür ve bu onu pişmanlıkla doldurur. Ancak Olimpiyat yüzücüsü olduğu ve kendisinin çok daha uzun yaşadığı hayatında, ona olan sevgisinin hala başarısına bağlı olduğunu gördü.

Ash

Bir cerrah ve Nora’nın kök hayatından bir tanıdığı. Nazik, dikkatli ve istikrarlı Ash, Nora’ya kendini öldürmeden önce nezaket gösterecek son kişidir. Bir kız çocuğuyla birlikte yaşadıkları hayat, Nora’nın bulabileceği mükemmel hayata en yakın şeydir.

Molly

Nora ve Ash’in kızının iyi bir hayatı var. Tatlı, meraklı ve özenli Molly, Nora’nın kalbini neredeyse anında çalar. Kızını çok seviyor ve o hayattan ayrılması yüreğini acıtıyor.

Hugo

Hayatlar arasında bir yol arkadaşı. Hugo ve Nora birkaç yaşamda birbirleriyle karşılaşırlar. Üstün, sinir bozucu ve merak uyandırıcı Hugo, Nora’ya hayatlar arasında geçişin yapısını öğretir ve aralarında bir bağlantı oluşur.

Ryan Bailey

Nora’nın aşık olduğu ünlü bir aktör. Nora, rock yıldızı hayatında, kendi kendine yeten ve biraz aptal olan Ryan Bailey ile çıkar ve ondan ayrılır.

Dylan

Nora’nın nazik hayatındaki erkek arkadaşı. Tatlı, nazik ve pek de zeki olmayan Dylan, başına ne gelirse gelsin mutludur. Nora, Dylan’ın kendisini seven Nora’yı hak ettiğine inandığı için bu güzel hayatı terk eder.

Leo

Bir genç ve Nora’nın bir piyano öğrencisi. Leo’nun piyanosuz hayatını gören Nora, piyano derslerinin onu beladan uzak tuttuğunu ve hayatının gidişatı üzerinde büyük bir etkisi olduğunu öğrenir.

Neil

Nora’nın String Theory’deki patronu, kök hayatından ateş eden.

Nadia

Nora’nın babasının eşi, olimpiyat yüzücüsü.

Kerry-Anne

Nora’nın liseye onunla birlikte giden bir tanıdığı.

Ingrid

Nora’nın buzulbilimci hayatındaki yatak arkadaşı.

Joanna

Nora’nın rock yıldızı hayatındaki menajeri.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

www.okeyoyna.com www.bodyloveinc.com Deneme bonusu veren siteler deneme bonusu bonus veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusportali.com cratosroyalbet betwoon grandpasha giriş deneme bonusu veren siteler bonus veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusal.net hondacivictirepressure.com