Moby-Dick Özet ve Karakterler

Moby-Dick Özet

Anlatıcı İsmail, sözlerini duyuruyor. bir balina avlama gemisine binme niyetinde. Birçok sefer yaptı bir denizci olarak ama balina avcısı olarak hiçbiri. New Bedford, Massachusetts’e gider, burada bir balina avcılarının hanında kalıyor. Han oldukça dolu olduğu için Güney Pasifik’ten gelen Queequeg adlı bir zıpkıncıyla aynı yatağı paylaşmak. İlk başta Queequeg’in tuhaf alışkanlıkları ve şok edici görünümü onu tiksindirmişti. (Queequeg dövmelerle kaplıdır), Ishmael sonunda kendine gelir. adamın cömertliğini ve nazik ruhunu takdir edin ve ikisi birlikte bir balina avlama gemisinde iş aramak. Feribotla gidiyorlar Balina avcılığının geleneksel başkenti Nantucket. Orada yerleşiyorlar Pequod’a vahşi görünüşlü Gemi ispermeçet balinalarının kemikleri ve dişleriyle süslenmişti. Peleg ve Bildad Pequod’un Quaker sahipleri zorlu bir sürüş yapıyor maaş konusunda pazarlık yapılır. Ayrıca geminin gizeminden de bahsediyorlar Kaptan Ahab, bir kazada bacağını kaybetmenin ardından hâlâ iyileşme aşamasında. Son yolculuğunda bir ispermeçet balinasıyla karşılaşır.

Pequod , Nantucket’i soğukta terk ediyor Birçok farklı ülkeden erkeklerden oluşan bir ekiple Noel Günü ve yarışlar. Kısa süre sonra gemi daha sıcak sulara girer ve Ahab, Güvertede ilk kez sahte bacağının üzerinde dengede dururken göründü. ispermeçet balinasının çenesinden yapılmıştır. Takip etme arzusunu açıkladı ve efsanevi büyük beyaz balina Moby Dick’i öldürün çünkü bu balinayı kötülüğün vücut bulmuş hali olarak görüyor. Ahab direğe altın bir doblon çiviliyor ve bunun olacağını ilan ediyor Balinayı gören ilk kişiye ödül. yelken Pequod açarken Afrika’nın güney ucuna doğru balinalar görüldü ve başarısız oldu avlandı. Av sırasında, aralarında kimsenin bulunmadığı bir grup adam Gemi mürettebatının daha önce yolculukta gördüğü, tutmak. Erkeklerin lideri Fedallah adında egzotik görünüşlü bir adamdır. Bu adamlar Ahab’ın gemiye kaçırılan özel zıpkın mürettebatını oluşturuyor Bildad ve Peleg’e meydan okuyarak. Ahab onların becerilerinin ve Fedallah’ın kehanet yetenekleri Moby’yi yakalamasında ona yardımcı olacak Dick.

Pequod Afrika’yı dolaşıyor ve Hint Okyanusu. Birkaç balina başarıyla yakalanıp işleniyor onların yağı için. Gemi zaman zaman diğer balina avcılarıyla da karşılaşıyor gemiler. Ahab her zaman arkadaşlarından Moby Dick hakkında bilgi talep eder. kaptanlar. biri olan Jeroboam, Gemilerden Cebrail, tehdit eden herkesin kıyametini öngören çılgın bir peygamber Moby Dick. Gemidekiler gibi onun tahminleri de bir miktar ağırlık taşıyor gibi görünüyor. Balinayı avlayan gemisi felaketle karşılaştı. Sırasında Yakalanan bir ispermeçet balinasının kafasındaki yağı boşaltmaya çalışırken, zıpkıncılarından Tashtego Pequod’un düşer balinanın devasa kafasına saplanır ve bu kafa daha sonra gemiden kurtulur ve batmaya başlar. Queequeg, okyanusa dalarak Tashtego’yu kurtardı ve yavaşça batan kafayı kesiyorum.

Başka bir balina avı sırasında Pequod’un kızı Pip Balina teknesinden atlayan siyah kamara çocuğu, teknede geride kaldı. okyanusun ortasında. Yaşadıkları sonucunda deliriyor ve gemi için çılgın ama kehanet dolu bir şakacıya dönüşür. Az sonra, Pequod . tanışır , Samuel Enderby ile Kaptanı Kaptan Boomer’ın bir kolunu kaybettiği balina avcılığı gemisi Moby Dick’le karşılaştım. İki kaptan balinayı tartışıyor; Boomer, Bu karşılaşmadan sağ kurtulduğu için mutlu olan Ahab’ın intikam arzusu. Kısa bir süre sonra Queequeg hastalanır ve Geminin marangozu, ölümünün beklentisiyle ona bir tabut yapar. Ancak iyileşir ve tabut sonunda Pequod’unki olur . yedek can simidi.

Ahab, bir zıpkın dövülmesini emreder ve yakında Moby Dick’le karşılaşacak. Zıpkını kanla vaftiz ediyor üç zıpkıncısından biri Pequod’un . Pequod _ öldürür birkaç balina daha. Fedallah, Ahab’ın ölümüyle ilgili bir kehanet yayınlıyor Ahab ilk önce iki cenaze arabası görecek, ikincisi ise sadece Amerikan ağacından yapıldığını ve kenevir tarafından öldürüleceğini halat. Ahab bu sözleri kendisinin ölmeyeceği şeklinde yorumluyor. cenaze arabalarının ve idamların olmadığı deniz. Bir tayfun Pequod’u vurarak aydınlatıyor elektrik ateşiyle. Ahab bu olayı bir işaret olarak kabul ediyor kaçınılmaz yüzleşme ve başarı, ancak Starbuck, geminin ilki dostum, bunu kötü bir alamet olarak algılar ve bu durumu sona erdirmek için Ahab’ı öldürmeyi düşünür. çılgın arayış. Fırtına bittikten sonra denizcilerden biri denizden düşer. geminin direği ve boğulmalar; ileride olacakların korkunç bir habercisi.

Ahab’ın Moby Dick’i bulma ve yok etme yönündeki hararetli arzusu devam ediyor yoğunlaşır ve deli Pip artık onun daimi arkadaşıdır. Pequod _ yaklaşıyor Ahab’ın büyük balinayı bulmayı beklediği ekvator. Gemi iki balina avcılığı gemisiyle daha karşılaşır; Rachel ve Delight yaşayan Her ikisi de yakın zamanda ölümcül karşılaşmalar balinayla. Ahab sonunda Moby Dick’i görür. Zıpkın tekneleri fırlatılır ve Moby Dick, Ahab’ın zıpkın botuna saldırarak onu yok eder. BT. Ertesi gün Moby Dick tekrar görüldü ve tekneler bir kez daha indirildi. Balinaya zıpkın vuruldu ama Moby Dick yine saldırdı Ahab’ın teknesi. Zıpkın hattına sıkışan Fedallah denize sürüklendi ölümüne. Starbuck’ın Pequod’u arada manevra yapması gerekiyor Ahab ve kızgın balina.

Üçüncü gün tekneler tekrar yola koyulur. Bir kez daha onlara saldıran Moby Dick. Adamlar Fedallah’ınkini görebilir ceset zıpkın ipiyle balinaya bağlandı. Moby Dick Pequod’a çarpıyor ve onu batırır. Ahab daha sonra bir zıpkın hattına yakalanır ve dışarı fırlatılır. zıpkın teknesini ölümüne. Geriye kalan tüm balina tekneleri ve yarattığı girdaba yakalanırlar adamlar batan Pequod’un ve ölümlerine sürüklendiler. Tekneden atılan İsmail Kovalamacanın başında, kaçmaya yetecek kadar uzaktaydı. girdap ve o tek başına hayatta kalır. Queequeg’in tabutunun üzerinde süzülüyor, tarafından alınana kadar. Rachel Enkazdan tekrar fırladı, ta ki hâlâ daha önceki karşılaşmasında kaybettiği mürettebatı arıyor Moby Dick’le birlikte.

Moby-Dick Karakterler

İsmail

Anlatıcı ve mürettebatın genç bir üyesi Biraz. Ishmael romandaki olaylarda önemli bir rol oynamıyor ancak anlatının büyük bir kısmı onun balinalar ve balina avcılığı hakkındaki etkili, ayrıntılı ve abartılı söyleminden oluşuyor.

Ahab

Egomanyak kaptan Biraz. Ahab bacağını Moby Dick’e kaptırdı. Balinayı takip etme konusunda kararlıdır ve mürettebatını kendisine katılmaya ikna etmek için karizma ve terör karışımını kullanır. Bir kaptan olarak diktatördür ama adaletsiz değildir. Bazı anlarda şefkatli bir taraf gösteriyor, deli Pip’le ilgileniyor ve Nantucket’teki karısı ve çocuğu hakkında düşünüyor.

Moby Dick

Büyük beyaz ispermeçet balinası. Beyaz Balina olarak da anılan Moby Dick, denizciler için kötü şöhretli ve tehlikeli bir tehdittir; Ahab tarafından kötülüğün vücut bulmuş hali ve kaçınılmaz bir baş düşman olarak kabul edilir.

Starbuck

İlk arkadaşı Biraz. Starbuck, Ahab’ın kararını önce özel olarak, sonra da herkesin önünde sorgular. O, inançları konusunda dogmatik veya ısrarcı olmamasına rağmen, Hıristiyanlığın etrafındaki dünyayı yorumlamak için bir yol sunduğuna inanan bir Quaker’dır. Starbuck, Ahab’ın çılgınlığına karşı muhafazakar bir güç olarak hareket eder.

Queequeg

Starbuck’ın yetenekli zıpkıncısı ve Ishmael’in en iyi arkadaşı. Queequeg bir zamanlar Güney Denizi adasından gelen ve macera arayışı içinde bir balina avlama gemisine saklanan bir prensti. O, Afrika, Polinezya, İslam, Hıristiyan ve Kızılderili kültürlerinin unsurlarının bir bileşimidir. Cesur ve cömerttir ve İsmail’in ırkın bir adamın karakteri üzerinde hiçbir etkisi olmadığını görmesini sağlar.

Stubb

İkinci arkadaşı Biraz. Çoğunlukla yaramaz iyi mizah anlayışıyla karakterize edilen Stubb, rahat ve popülerdir. Her zaman kadere güvenen ve herhangi bir şeye çok fazla önem atfetmeyi reddeden, biraz nihilist olduğunu kanıtlıyor.

Tashtego

Stubb’ın zıpkıncısı Tashtego, Martha’s Vineyard’dan gelen bir Eşcinsel Kafa Kızılderilisidir ve kaybolmak üzere olan bir kabilenin sonuncusudur. Tashtego, balinanın kafasındaki ispermeçet kutusuna dokunmak gibi beceri gerektiren görevlerin çoğunu gemide yerine getiriyor. Queequeg gibi Tashtego da “asil vahşinin” belirli özelliklerini bünyesinde barındırıyor ve ırksal stereotiplere meydan okuması amaçlanıyor. Ancak Queequeg’den daha pratik ve daha az entelektüeldir: sıradan denizcilerin çoğu gibi Tashtego da rom ister.

Flask

Martha’s Vineyard’daki Tisbury’nin yerlisi ve üçüncü arkadaşı. Biraz. Kısa boylu ve tıknaz olan Flask’ın çatışmacı bir tavrı vardır ve hiçbir şeye saygısı yoktur. Uzunluğu ona “King-Post” lakabını kazandırdı çünkü belli bir tür kısa, kare keresteyi andırıyor.

Daggoo

Flask’ın zıpkıncısı. Daggoo, fiziksel olarak devasa, otoriter görünüşlü bir Afrikalı. Queequeg gibi o da evinin yakınında duran bir balina avlama gemisine bindi. Daggoo, anlatıda Queequeg veya Tashtego’ya göre daha az öne çıkıyor.

Pip

Bir kabin görevlisi ya da soytarı rolünü üstlenen genç bir Siyah çocuk. Biraz. Pip’in anlatının başlangıcındaki rolü minimaldir ancak bir süre denizde tek başına sürüklenmeye bırakıldıktan sonra delirmesiyle önem kazanır. Shakespeare’in oyunlarındaki aptallar gibi o da yarı aptal ve yarı peygamberdir; çoğu zaman başkalarının algılamadığı şeyleri algılar.

Fedallah

Ahab’ın mürettebatın çoğunun haberi olmadan gemiye getirdiği tuhaf, “doğulu” yaşlı bir Parsee (Pers ateşe tapan). Fedallah’ın çok çarpıcı bir görünümü var: Başının etrafında kendi saçından yapılmış bir türban var ve siyah Çin ceketi ve pantolonu giyiyor. Kendisi neredeyse doğaüstü yeteneklere sahip bir avcıdır ve aynı zamanda Ahab’a peygamber olarak hizmet etmektedir. Fedallah, kendisine tedirginlikle bakan mürettebatın geri kalanıyla arasına mesafe koyuyor.

Peleg

Nantucketlı, varlıklı, emekli bir balina avcısı ve bir Quaker. Şirketin ana sahiplerinden biri olarak biraz Peleg, Kaptan Bildad ile birlikte mürettebatın işe alınmasıyla ilgilenir. İkisi, Ishmael ve Queequeg için ücret pazarlığı yaparken Peleg cömert olanı oynuyor, ancak maaş teklifi çok etkileyici değil.

Kaptan Bildad

Nantucketlı bir başka varlıklı Quaker eski balina avcısı da büyük bir hisseye sahip. Biraz. Bildad ücretler konusundaki müzakerelerde Peleg’den daha huysuz davranıyor (ya da öyleymiş gibi davranıyor). Her iki adam da normalde pasifist olan Quaker’lar için alışılmadık bir iş anlayışı ve kana susamışlık sergiliyor.

Baba Akçaağaç

Eski bir balina avcısı ve şimdi New Bedford Balina Avcısı Şapeli’nde vaiz. Peder Mapple, Yunus ve balina hakkında bir vaaz veriyor ve bu vaazında balina avcılarının hayatlarına değinmek için İncil’i kullanıyor. Bilgili ama aynı zamanda deneyimli olan o, yaşadığı zorluklar onu acı ya da intikam yerine Tanrı’ya yönlendiren birinin örneğidir.

Kaptan Boomer

İngiliz balina avcılığı gemisinin neşeli kaptanı Samuel Enderby . Boomer, Moby Dick’in karıştığı bir kazada kolunu kaybetti. Ahab’ın aksine Boomer, canını kurtardığı için mutlu ve balinayı daha fazla takip etmeyi delilik olarak görüyor. İki adam benzer bir deneyime farklı tepkiler verdiğinden Ahab için bir engel oluyor.

Cebrail

Gemide bir denizci Yarovam. Shaker mezhebinin bir parçası olan Gabriel, Moby Dick’in Shaker tanrısının enkarnasyonu olduğu ve ona zarar verme girişimlerinin felaketle sonuçlanacağı kehanetinde bulundu. Onun kehanetleri ölümüyle doğrulandı. Yarovam ‘nin balina avındaki arkadaşı ve gemiyi kasıp kavuran veba.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Hukuk Bürosu mide ameliyatı Transplante Capilar Turquia Transplante Capilar dentco clinicpark BahçeHavuz gauss ölçümü Antalya Oto Ekspertiz Osmaniye Oto Ekspertiz www.okeyoyna.com www.bodyloveinc.com Deneme bonusu veren siteler deneme bonusu bonus veren siteler deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusportali.com cratosroyalbet betwoon grandpasha giriş deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler betwoon deneme bonusu veren siteler