Yabancı Özet ve Karakterler

Yabancı Özet

Anlatıcı Meursault Cezayir’de yaşayan genç bir adamdır. Annesinin öldüğünü bildiren bir telgraf aldıktan sonra otobüse binerek annesinin huzurevinde yaşadığı Marengo’ya gider. Neredeyse tüm yolculuk boyunca uyuyor. Geldiğinde evin müdürüyle konuşur. Yönetmen, Meursault’un annesini görmesine izin verir, ancak Meursault, annesinin cesedinin zaten tabuta mühürlenmiş olduğunu fark eder. Bekçinin tabutu açma teklifini reddeder.

O gece Meursault annesinin naaşı üzerinde nöbet tutar. Konuşkan bekçinin her zaman yanında kalması, onu pek de memnun etmiyor. Meursault sigara içer, kahve içer ve uyuyakalır. Ertesi sabah cenazeden önce müdürle tekrar buluşur. Yönetmen ona, Meursault’nun annesine çok yakın olan yaşlı bir adam olan Thomas Perez’in cenaze törenine katılacağını bildirir. Cenaze alayı küçük yerel köye doğru yola çıkar ancak Perez buna ayak uydurmakta zorluk çeker ve sonunda sıcaktan bayılır. Meursault cenazeye dair çok az şey hatırladığını belirtiyor. O gece mutlu bir şekilde Cezayir’e geri döner.

Ertesi gün Meursault yüzmek için halk plajına gider. ile karşılaşır Marie Cardona Orada eski iş arkadaşı . İkili, o akşam sinemada bir komedi izlemek için randevulaşır. Filmden sonra geceyi birlikte geçirirler. Meursault uyandığında Marie gitmiştir. Öğlene kadar yatakta kalıyor, akşama kadar balkonunda oturup sokaktan geçenleri izliyor.

Ertesi gün, Pazartesi, Meursault işe dönüyor. Arkadaşı Emmanuel ile öğle yemeği yiyor ve ardından bütün öğleden sonra çalışıyor. O gece Meursault, üst kattaki dairesine doğru yürürken, aynı binada yaşayan ve uyuz bir köpeği olan yaşlı bir adam olan Salamano ile karşılaşır. komşusu Raymond Sintes Meursault ayrıca pezevenk olduğu söylenen ile de karşılaşır. Raymond, Meursault’u akşam yemeğine davet eder. Yemek sırasında Raymond, metresinin kendisini aldattığını öğrendikten sonra onu nasıl dövdüğünü anlatıyor. Bunun sonucunda da kardeşiyle kavga etti. Raymond şimdi metresine daha fazla eziyet etmek istiyor ama metresini kendisine geri çekmek için Meursault’un bir mektup yazmasına ihtiyacı var. Meursault o gece kabul eder ve mektubu yazar.

Ertesi Cumartesi Marie, Meursault’u evinde ziyaret eder. Meursault’a onu sevip sevmediğini sorar ve Meursault “bunun hiçbir anlamı olmadığını” söyler ama muhtemelen değildir. İkili daha sonra Raymond’un dairesinden bağırışlar geldiğini duyar. Koridora çıkarlar ve bir polisin gelişini izlerler. Polis Raymond’a tokat atar ve metresini dövdüğü için karakola çağrılacağını söyler. Daha sonra Raymond, Meursault’tan kendi adına ifade vermesini ister ve Meursault da bunu kabul eder. O gece Raymond, köpeğinin kaçtığından yakınan Salamano’yla karşılaşır.

Marie, Meursault’a onunla evlenmek isteyip istemediğini sorar. Kayıtsız bir şekilde cevap veriyor ama isterse evlenebileceklerini, böylece nişanlandıklarını söylüyor. Ertesi Pazar Meursault, Marie ve Raymond, Raymond’un arkadaşlarından Masson’a ait bir sahil evine giderler. Okyanusta mutlu bir şekilde yüzüyorlar ve ardından öğle yemeği yiyorlar. O öğleden sonra Masson, Raymond ve Meursault sahilde iki Arap’la karşılaşırlar; bunlardan biri Raymond’un metresinin erkek kardeşidir. Bir kavga çıkar ve Raymond bıçaklanır. Raymond, yaralarıyla ilgilendikten sonra Meursault ile birlikte sahile döner. Arapları bir pınar başında buluyorlar. Raymond onları silahıyla vurmayı düşünür, ancak Meursault onu bundan vazgeçirir ve silahı elinden alır. Ancak daha sonra Meursault serinlemek için pınara döner ve görünürde hiçbir neden yokken Raymond’un metresinin erkek kardeşini vurur.

Meursault tutuklanır ve hapse atılır. Avukatı, Meursault’un işlediği suçtan pişmanlık duymamasından ve özellikle de Meursault’un annesinin cenazesinde üzüntü duymamasından tiksinmiş görünüyor. Daha sonra Meursault, Meursault’un eylemlerini anlayamayan sorgu yargıcıyla görüşür. Yargıç elinde bir haç sallıyor ve Meursault’dan Tanrı’ya iman etmesini talep ediyor. Meursault, Tanrı’ya inanmadığını söyleyerek bu teklifi reddeder. Yargıç, Meursault’un inançsızlığını kabul edemez ve sonunda ona “Mösyö Deccal” adını verir.

Bir gün Marie, Meursault’yu hapishanede ziyaret eder. Ziyaret sırasında kendini gülümsemeye zorluyor ve Meursault’nun beraat ederek evleneceklerini umduğunu ifade ediyor. Meursault, duruşmasını beklerken yavaş yavaş hapishane hayatına uyum sağlamaya başlar. Doğadan, kadınlardan ve sigaradan soyutlanmış olması ilk başta ona eziyet eder, ancak zamanla onlarsız yaşamaya alışır ve çok geçmeden onların yokluğunun farkına bile varmaz. Zihnini meşgul tutmayı başarıyor ve günün büyük bir kısmını uyuyarak geçiriyor.

Meursault duruşmanın yapılacağı sabah erkenden adliyeye götürülür. İzleyiciler ve basın mensupları salonu doldurdu. Duruşmanın konusu hızla cinayetten Meursault’nun karakterine ve özellikle de annesinin ölümüne tepkisine ilişkin genel bir tartışmaya kayıyor. Yönetmen ve anma törenine ve cenazeye katılan diğer birkaç kişi ifade vermeye çağrılır ve hepsi Meursault’un keder veya gözyaşı eksikliğini doğrular. Marie isteksizce, annesinin cenazesinin ertesi günü kendisinin ve Meursault’nun randevuya gittiklerini ve bir komedi filmi izlediklerini ifade eder. Savcı ertesi günkü ifadesinde Meursault’yu canavar olarak adlandırır ve onun ahlaki duygudan yoksunluğunun tüm toplumu tehdit ettiğini söyler. Meursault suçlu bulunur ve başı kesilerek idama mahkum edilir.

Meursault idamını beklemek üzere hapishaneye döner. İçinde bulunduğu durumu kabullenmekte zorlanır ve kaderinin kesinliğini ve kaçınılmazlığını kabul etmekte zorlanır. Kaçmayı hayal ediyor ve başarılı bir yasal itirazda bulunmanın hayalini kuruyor. Bir gün papaz, Meursault’nun isteği dışında ziyarete gelir. Meursault’u ateizminden vazgeçip Tanrı’ya yönelmeye çağırır, ancak Meursault bunu reddeder. Yargıç gibi papaz da Meursault’nun inanç ve ahiret özlemi çekmediğine inanamaz. Meursault aniden öfkelenir, papazı yakalar ve ona bağırmaya başlar. Anlamsız, tamamen fiziksel bir dünyaya inanmakta haklı olduğunu beyan ediyor. Meursault ilk kez insan varlığının bundan daha büyük bir anlam taşımadığı fikrini gerçekten benimsiyor. Geleceğe dair tüm umutlarını bir kenara bırakıyor ve “dünyanın nazik kayıtsızlığını” kabul ediyor. Bu kabul Meursault’yu mutlu eder.

Yabancı Karakterler

Meursault

Oyunun kahramanı ve anlatıcısı Yabancı Romanın başlığı kime atıfta bulunuyor. Meursault, çevresinde olup bitenlerin çoğunu uzak bir konumdan gören ve anlatan bağımsız bir figürdür. Duygusal olarak başkalarına, hatta annesine ve sevgilisi Marie’ye karşı bile kayıtsızdır. Ayrıca toplumun kabul görmüş ahlaki düzenine bağlı kalmayı da reddediyor. Meursault, “Arap” adında bir adamı görünürde hiçbir neden yokken öldürdükten sonra yargılanır. Ancak Meursault’un cinayet davasının odak noktası hızla cinayetten Meursault’un tutum ve inançlarına kayar. Meursault’nun ateizmi ve annesinin cenazesinde dışa dönük üzüntü duymaması, içinde yaşadığı toplumun ahlakına ciddi bir meydan okumayı temsil ediyor. Sonuç olarak toplum onu ​​bir yabancı olarak damgalıyor.

Marie Cardona

Meursault’un eski bir iş arkadaşı, annesinin cenazesinin ertesi günü onunla ilişkiye başlar. Marie genç ve neşeli, yüzmekten ve açık havada olmaktan hoşlanıyor. Meursault’nun Marie’ye olan ilgisi öncelikle onun fiziksel güzelliğinden kaynaklanıyor gibi görünüyor. Marie, Meursault’yu anlamıyor gibi görünüyor, ancak yine de Meursault’un tuhaflıklarına kapıldığını hissediyor. Meursault onunla evlenmeye karşı kayıtsız kaldığını ifade etse de hâlâ onun karısı olmak ister, tutuklanması ve yargılanması sırasında ona destek olmaya çalışır.

Raymond Sintes

Yerel bir pezevenk ve Meursault’un komşusu. Raymond, metresinin kendisini aldattığından şüphelenince sinirlenir ve onu cezalandırma planında Meursault’tan yardım ister. Meursault’un sakin tarafsızlığının aksine Raymond duygu ve inisiyatifle davranır. Aynı zamanda şiddete de başvuruyor ve hem metresini hem de sahilde biri metresinin erkek kardeşi olan iki Arap’ı dövüyor. Raymond, planlarında kendisine yardım etmesi için kolayca ikna edebileceği Meursault’u kullanıyor gibi görünüyor. Ancak Raymond’un duruşma sırasında Meursault’a ifadesinde yardımcı olmaya çalışması, Raymond’un bir miktar sadakat kapasitesine sahip olduğunu gösteriyor.

Papaz

Mahkumların dini ihtiyaçlarıyla ilgilenen bir rahip olan papaz, Meursault’un psikolojik ve felsefi gelişiminde katalizör görevi görür. Meursault kasıtlı cinayetten suçlu bulunup ölüm cezasına çarptırıldıktan sonra defalarca papazla görüşmeyi reddeder. Papaz yine de Meursault’yu ziyaret eder ve neredeyse ondan Tanrı’yla teselli bulmasını ister. Papaz, Meursault’un inatçı ateizmi tarafından tehdit edilmiş gibi görünüyor. Sonunda Meursault öfkelenir ve öfkeyle hayatın anlamsız olduğunu ve tüm insanların ölüme mahkum olduğunu iddia eder. Bu argüman Meursault’nun evrenin anlamsızlığını nihai olarak kabul etmesini tetikler.

Göksel

Meursault’nun sık sık öğle yemeği yediği bir kafenin sahibi. Céleste, cinayet davası sırasında Meursault’a sadık kalır. Meursault’un dürüst, namuslu bir adam olduğunu ifade ediyor ve Meursault’nun Arap’ı öldürmesine kötü şansının neden olduğunu belirtiyor. Céleste’nin cinayetin hiçbir rasyonel sebebi olmadığını, sadece bir şanssızlık olduğunu iddia etmesi Meursault’nunkine benzer bir dünya görüşünü ortaya koyuyor.

Meursault’un Annesi

Madam Meursault’un ölümü romanın aksiyonunu başlatır. Üç yıl önce Meursault onu bir huzurevine göndermişti. Meursault kendini annesiyle özdeşleştiriyor ve onun, doğa sevgisi ve hemen hemen her duruma veya olaya alışma kapasitesi de dahil olmak üzere hayata dair pek çok tavrını paylaştığına inanıyor. En önemlisi Meursault, hayatının sonuna doğru annesinin de tıpkı kendisi gibi anlamsız bir evreni kucaklamış ve anı yaşamış olması gerektiğine karar verir.

Tom Perez

Meursault’un annesinin yaşadığı huzurevinin yaşlı sakinlerinden biri. Madame Meursault’un ölümünden önce, o ve Perez o kadar ayrılmaz bir hale gelmişlerdi ki, diğer sakinler onun nişanlısı olduğu konusunda şakalaşıyorlardı. Perez’in Madam Meursault’la ilişkisi romanda tasvir edilen birkaç gerçek duygusal bağdan biridir. Perez, Madame Meursault’a olan sevgisini dile getiren biri olarak, kayıtsız anlatıcının önüne geçiyor.

İncelemeyi yapan hakim

Yargıç, Meursault’nun tutuklanmasının ardından birkaç kez sorguya çeker. Meursault’un annesinin ölümü karşısında duyduğu üzüntüden derinden rahatsız olan yargıç, Meursault’ya bir haç savurur ve onun Tanrı’ya inanıp inanmadığını öğrenmek ister. Meursault ateizmini yeniden öne sürdüğünde yargıç, Meursault’un inançsızlığı nedeniyle kendi hayatının anlamının tehdit altında olduğunu belirtir. Yargıç, Meursault’un alışılmadık, ahlak dışı inançlarının tehdidi altında olduğundan genel olarak toplumu temsil ediyor.

Bekçi

Meursault’un annesinin ölümünden önceki üç yılını geçirdiği huzurevinde çalışan bir işçi. Meursault’un annesinin cenazesi öncesinde tuttuğu nöbet sırasında, bekçi morgda Meursault ile sohbet eder. Tabutun yanında kahve içip sigara içiyorlar; bu hareketler daha sonra Meursault’nun annesinin ölümüne karşı korkunç kayıtsızlığının kanıtı olarak ağır bir yük oluşturuyor. Mahkemenin, bakıcının tabutun önünde sigara içmesini ve kahve içmesini benzer şekilde canavarca eylemler olarak değerlendirmemesi tuhaftır.

Yönetmen

Meursault’un annesinin son üç yılını geçirdiği huzurevinin müdürü. Meursault, annesinin cenazesinden önce nöbet tutmak için geldiğinde, yönetmen ona, onu eve gönderdiği için kendini suçlu hissetmemesi gerektiğine dair güvence verir. Ancak yönetmen konuyu gündeme getirerek Meursault’nun belki de yanlış bir şey yaptığını ima ediyor. Meursault mahkemeye çıktığında yönetmen birdenbire yargılamaya başlar. İfadesi sırasında Meursault’un eylemlerini olumsuz bir şekilde değerlendiriyor.

Masson

Raymond, Meursault ve Marie’yi kendisi ve karısıyla birlikte sahildeki evinde bir Pazar günü geçirmeye davet eden Raymond’un arkadaşlarından biri. Meursault, Masson’un sahildeki evine yaptığı bu talihsiz yolculuk sırasında Arap’ı öldürür. Masson güçlü, görünüşte halinden memnun bir figür ve Meursault’un duruşması sırasında Meursault’un iyi karakterine tanıklık ediyor.

Davacı

Duruşmada Meursault’a karşı çıkan avukat. Kapanış tartışmaları sırasında savcı, Meursault’u soğukkanlı, hesapçı bir canavar olarak nitelendiriyor ve Meursault’un annesiyle duygusal bir bağ kurmamasını birincil delil olarak kullanıyor. Meursault’un ahlaki kayıtsızlığının tüm toplumu tehdit ettiğini ve bu nedenle ortadan kaldırılması gerektiğini savunarak Meursault için ölüm cezası talep ediyor.

Süleyman

Meursault’un komşularından biri. Salamano’nun uyuz hastası yaşlı bir köpeği var ve sık sık evcil hayvanına küfredip onu dövüyor. Ancak Salamano köpeğini kaybettikten sonra ağlar ve onun geri dönüşünü özler. Köpeğini kaybetmenin verdiği derin acı, Meursault’nun annesini kaybetme konusundaki kayıtsızlığıyla tezat oluşturuyor.

Arap

Raymond’un metresinin kardeşi. Raymond, Meursault ve Marie’nin Masson’un sahil evinde geçirdikleri Pazar günü Meursault, Arap’ı Raymond’un silahıyla öldürür. Görünüşe göre suçun bir nedeni yok; Arap, Meursault’ya hiçbir şey yapmamış. Arap’ın bir karakter olarak gizemliliği, Meursault’nun suçunu daha da tuhaf ve anlaşılması zor hale getiriyor.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Hukuk Bürosu mide ameliyatı Transplante Capilar Turquia Transplante Capilar dentco clinicpark BahçeHavuz www.okeyoyna.com www.bodyloveinc.com Deneme bonusu veren siteler deneme bonusu bonus veren siteler deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusportali.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler betwoon deneme bonusu veren siteler