Kefaret Özet ve Karakter Analizi

Kefaret Özet

1935 yılının İngiltere kırsalında bir yaz gününde, on üç yaşındaki Briony Tallis, Arabella’nın Davaları adlı misafir kuzenleri, on beş yaşındaki Lola ve Lola’nın dokuz yaşındaki ikizi tarafından sahnelenecek olan bir oyun yazdı. Kardeşler. Ebeveynleri boşanmalarını sonuçlandırırken kuzenler Briony’nin ailesinin yanında kalıyor. Briony, oyunun, arkadaşı Paul Marshall’la birlikte ev ziyaretinde bulunan kardeşi Leon’u etkileyeceğini umuyor. Briony, önce Lola’ya kıyasla kendini ne kadar olgunlaşmamış hissettiğini görünce dehşete düşer, ardından kuzenlerinin repliklerinin hayal ettiğiyle eşleşmemesi karşısında dehşete düşer. Briony oyun yazmayı bitirdiğine ve çocukluktan yetişkinliğe geçmeye hazır olduğuna karar verir. Bu arada Briony’nin kız kardeşi Cecilia yakın zamanda Cambridge’den eve döndü. O, Tallises’in hizmetkarının oğlu ve Cecilia’nın çocukluk arkadaşı Robbie ile birlikte mezun olmuştur ve bundan sonra ne yapacağından emin değildir. Bir çeşmeden suyla doldurmaya çalışırken bir vazoyu kıran Cecilia, Robbie’nin ona yardım etme girişimlerinden dolayı hayal kırıklığına uğrar, bu yüzden Cecilia soyunur, çeşmeye dalar ve vazoyu kendisi alır. Briony bu etkileşimi evin içinden izliyor, gördükleri karşısında kafası karışıyor.

O gece Tallises’lerle yemeğe davet edilen Robbie eve döner ve Cecilia’ya aşık olduğunu fark eder. Garipliğinden dolayı özür dileyen bir mektup yazmaya başlıyor ve Cecilia’yla nasıl sevişmek istediğini grafiksel olarak anlatan birkaç satır ekliyor. Mektubun bu versiyonunu gönderemeyeceğini bilerek, teslim etmeyi planladığı başka bir taslağı elle yazar. Robbie, Tallis’in evine giderken Briony’den mektubu Cecilia’ya teslim etmesini ister. Ancak Briony gittikten sonra Robbie, ona el yazısı yerine daktiloyla yazılmış versiyonu verdiğini fark eder. Briony mektubu Cecilia’ya teslim etmeden önce okur, yazılanlardan tiksinti duyar. Briony, Robbie’nin notunda yazanları Lola’ya anlatır ve ikisi de onun bir manyak olduğu konusunda hemfikirdir. Cecilia mektubu okuduktan sonra Robbie’yi selamlıyor ve konuşmak için kütüphaneye gidiyorlar. Cecilia, Robbie’ye bir süredir ona karşı hisleri olduğunu fark ettiğini ve Briony yanlarına gelene kadar ikisinin sevişmeye başladığını söyler. Cecilia ve Robbie, sözlerinin kesilmesinden dolayı hayal kırıklığına uğrarlar ancak Briony, kız kardeşini bir saldırıdan yeni kurtardığına inanır.

Akşam yemeği sırasında ikiz çocuklar izin isterler. Briony, ayrıldıktan sonra arkalarında bıraktıkları, kaçtıklarını söyleyen bir notu fark eder. Grup, onları arazide aramak için arama ekiplerine ayrılır. Briony kendi başına kaçar ve sonunda Lola’nın, Briony onu görmeden kaçan bir adam tarafından tecavüze uğradığıyla karşılaşır. Lola saldırganın kim olduğunu bilmediğini iddia ediyor. O gün tanık olduğu her şeyden dolayı Briony, adamın Robbie olduğundan emindir. Tallis’in evine döndüğünde polise Robbie’nin Lola’ya saldırdığını gördüğünü söyleyerek ifade verir. Robbie ikizleri bulduktan sonra şafak vakti geri döner ve tutuklanır. Cecilia çılgına döner ve Robbie’ye onu bekleyeceğine söz verir.

Robbie, mahkum edildikten sonra üç yıl hapiste kalır ve silahlı kuvvetlere katılma karşılığında erken serbest bırakılır. Robbie’nin hapiste olduğu süre boyunca birbirlerine mektup yazan o ve Cecilia, savaş çıkmadan önce bir kez bir kafede buluşabilirler. Robbie Fransa’da savaşırken birbirlerine yazmaya devam ediyorlar. Cecilia hemşire olarak çalışmaya başladı ve Robbie’nin mahkumiyetindeki rolleri nedeniyle ailesinin bağlantısını kesti. Bir mektupta Cecilia, Robbie’ye Briony’nin de hemşire olmak için eğitim aldığını ve Robbie hakkında yanıldığını fark ettiğini ve ifadesini gözden geçirmek istediğini açıklayan bir yazı yazdığını söyler. Robbie, İngiliz kuvvetlerinin tahliye edileceği Dunkirk’e doğru giderken, işlemediği bir suçtan dolayı aldığı mahkûmiyet kararının bozulabileceği düşüncesiyle kendini teselli eder. Robbie, iki onbaşıyla birlikte seyahat ederken savaşın birçok dehşetini görüyor ve elinden geldiğince insanlara yardım ediyor. Sonunda Dunkirk’e varır ve sabah askerleri Britanya’ya götürecek teknelerin olacağını öğrenince bombalanmış bir evde uykuya dalar.

Şu anda on sekiz yaşında olan Briony, o sırada ifadesinin doğru olduğuna inanmasına rağmen Robbie’yi haksız yere suçlamanın cezası olarak Cambridge’e hemşirelik yapmayı seçti. Lola ve Paul Marshall’ın evleneceklerini öğrenen Briony’nin, Paul’ün gerçek tecavüzcü olduğuna dair şüphesi doğrulanır. Dunkirk’ten tahliye edildikten sonra Briony, çok sayıda yaralı ve ölmekte olan askerle ilgilenir, her birinde Robbie’yi görür ve ölmediğini umar. Lola ve Paul’un düğünü gününde Briony kiliseye gider ve evliliklerine itiraz etmeyi düşünür ancak sessiz kalır. Daha sonra Cecilia’nın dairesine gider ve onu Robbie ile birlikte bulur. Cecilia ve Robbie onu açıkça affetmese de Briony, Robbie’nin hayatta olması ve ikisinin birlikte olması nedeniyle rahatlar. Briony onlara ifadesini gözden geçireceğine ve ailelerine Lola’ya saldıran kişi hakkındaki gerçeği anlatacağına söz verir.

1999’da Briony yetmiş yedi yaşına giriyor ve vasküler demanstan ölüyor. Kalan birkaç meseleyle ilgilenmek için İmparatorluk Savaş Müzesi’ne gider ve burada zengin hayırseverler haline gelen Lola ve Paul Marshall’ı görür. Lola’nın mükemmel durumda olduğunu kaydeden Briony, son romanının Briony ölene kadar yayınlanmayacağını, çünkü Lola ve Paul hayattayken onu yayınlayamayacağını anlıyor. Onun romanı, kitabın bu noktasına kadar sunulan hikayedir ve Cecilia ile Robbie’nin yeniden bir araya gelme şansını asla yakalayamamaları nedeniyle, sonu dışında olabildiğince gerçeğe yakın bir hikayedir. Robbie, Dunkirk’teki tahliyeden önce öldü ve Cecilia, birkaç ay sonra Londra’daki bombalı saldırıda öldü. Briony, hayatını onlara yaptıklarını telafi etmeye çalışarak geçirdi ve bu roman, onun asla sahip olamadıkları mutlu sonu onlara vermenin yolu. O gece Briony, doğum günü kutlaması için ailesiyle bir araya gelir ve çocuklar Arabella’nın Davaları’nı sergiler . Briony, Cecilia ve Robbie’nin yatmadan önce onlarla birlikte ve mutlu bir şekilde bir araya geldiği fotoğraflar.

Kefaret Karakter Analizi

Briony Tallis

Hikâyenin baş kahramanı ve romanın başında on üç yaşındadır. Briony erken gelişmiş ve yetenekli bir çocuk olmasına rağmen aynı zamanda inatçı, benmerkezci ve kibirli bir çocuktur. Kendisinden biraz büyük kuzeni Lola ile vakit geçiren Briony, daha yetişkin olmayı arzuluyor. On bir yaşından beri öykü yazan Briony, her şeye bir öykünün merceğinden bakıyor ve dünyayı bu şekilde anlamlandırmaya çalışıyor. Bir yetişkin olarak Briony, işlediği suçtan dolayı kendini cezalandırmak için Cambridge’e stajyer hemşire olarak çalışma planından vazgeçer. Briony sonunda başarılı bir romancı olur.

Cecilia Tallis

Briony’nin on yaşındaki ablası. Romanın başında Cecilia, Cambridge’den yeni mezun olmuştur ancak bir sonraki adımının ne olması gerektiğinden emin değildir. Kendi amaçsızlığından dolayı hayal kırıklığı yaşıyor ama günlerini edebiyat okumak ve sigara içmekten daha fazlasını yapmak istemiyor. Kardeşlerini çok seviyor ama annesinin hastalığı ve babasının sık sık yokluğu nedeniyle ailesine bakma ihtiyacının yükünü hissediyor. Cecilia, Robbie’yi seviyor ve haksız yere tutuklanmasının ardından onu bekleyeceğine yemin ediyor.

Robbie Turner

Tallises’in hizmetçisinin oğlu ve Cecilia’nın çocukluk arkadaşı. Robbie alt sosyal sınıfına rağmen hayatından memnundur, sosyal çevreler arasında rahatça hareket eder ve romanın başında geleceğinden emindir. Savaş sırasındaki davranışlarından da anlaşılacağı üzere Robbie son derece naziktir ve başkalarına yardım etmek için elinden geleni yapar. Cecilia’ya tutkuyla aşıktır ancak tecavüzle suçlanınca haksız yere hapsedilir.

Lola Quincey

Briony’nin on beş yaşındaki kuzeni. Lola, Briony’ye bir çocuk gibi davranarak ve dokuz yaşındaki ikiz erkek kardeşleriyle ilgilenerek çok kültürlü bir izlenim veriyor. Lola manipülatiftir ve bir miktar zalimliğe sahiptir, ancak romanın başında hâlâ çok saftır.

Leon Tallis

Briony ve Cecilia’nın kardeşi. Leon, insanlarda yalnızca en iyiyi gören, rahat bir iyimser olarak biliniyor.

Emily Tallis

Leon, Cecilia ve Briony’nin annesi. Bencil ve ikiyüzlü Emily sık sık migren ağrısı çekiyor ve çoğu zaman ebeveynlik görevlerini yerine getiremiyor, bu da onları Cecilia’ya bırakıyor. Biraz eski kafalı bir kadın olan Emily, sosyal sınıfa ailenin diğer üyelerinden daha fazla önem veriyor ve kocasının Robbie’ye verdiği desteği onaylamıyor. Emily ayrıca Lola ve ikizlerin annesi olan kız kardeşi Hermione’ye karşı çocukluktan beri kin besliyor.

Jack Tallis

Leon, Cecilia ve Briony’nin babası. Jack, sık sık Tallis’in evinde bulunmuyor ve önemli bir hükümet bürokratı olarak yaptığı işin kisvesi altında Londra’daki işlerini sürdürüyor. Jack, Robbie’nin eğitim masraflarını karşılıyor ve Robbie’nin babası gittiğinde Robbie’nin annesine destek oluyor, bu da onun genellikle nazik ve cömert olduğunu gösteriyor.

Paul Marshall

Leon Tallis’in arkadaşı. Paul, çikolata üretim servetinin varisidir ve başlangıçta Cecilia için romantik bir aday olarak görülüyor. Ancak Cecilia onu son derece sıkıcı ve aptal buluyor.

Pierrot ve Jackson Quincey

Lola’nın ebeveynlerinin boşanması nedeniyle travma yaşayan dokuz yaşındaki ikiz kardeşleri. Romanın başında Briony’nin oyun sahneleme amacına engel oluyorlar. Ancak Briony yaşlandıkça onlarla yakınlaşır.

Onbaşı Nettle

Robbie’nin Dunkirk’e birlikte seyahat ettiği adamlardan biri. Briony, Robbie’nin savaş sırasındaki dönemi hakkında bilgi edinmek için Nettle ile iletişim kurar.

Onbaşı Mace

Robbie’nin Dunkirk’e birlikte gittiği adamlardan bir diğeri.

Fiona

Briony’nin stajyer hemşire olarak çalışırken arkadaşı. Fiona ayrıcalıklı bir Londra ailesinden geliyor.

Rahibe Drummond

Briony’nin savaş sırasında çalıştığı hastanedeki sıkı amiri.

Grace Turner

Robbie’nin annesi ve Tallis ailesinin hizmetçisi. Grace oğlunun masumiyetinden asla şüphe etmez.

Betty

Tallis ailesinin Quincey ikizlerine karşı sert olan aşçısı.

Sert adam

Bir Tallis ailesinin hizmetçisi.

Danny Hardman

Hardman’ın on altı yaşındaki oğlu. Cecilia ve Robbie yanlışlıkla Danny’nin Lola’nın gerçek tecavüzcüsü olduğuna inanırlar.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

www.okeyoyna.com www.bodyloveinc.com Deneme bonusu veren siteler deneme bonusu bonus veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusportali.com cratosroyalbet betwoon grandpasha giriş deneme bonusu veren siteler bonus veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusal.net hondacivictirepressure.com