Esaretin Bedeli Özet ve Karakter Analizi

Esaretin Bedeli Özet

Anlatıcı Red, karısının frenlerini devre dışı bırakarak cinayetini nasıl planladığını ve gerçekleştirdiğini, bunun kazara bir komşuyu ve çocuğu da öldürdüğünü ve ona Shawshank Hapishanesinde ömür boyu hapis cezasına çarptırıldığını anlatıyor. Red ayrıca, Shawshank’taki görev süresi hapishanedeki herkesin hayatını etkileyen Andy Dufresne adında bir mahkumun gelişini de hatırlıyor. Andy, karısı Linda ve onun sevgilisi, profesyonel tenisçi Glenn Quentin’i soğukkanlılıkla öldürmek suçundan 1947’de ömür boyu Shawshank’a gönderildi. Cinayetlerin işlendiği gece suç mahallinde olduğunu gösteren delillere rağmen Andy her zaman masumiyetini korumuştur ve Red de sonunda buna inanmaya başlamıştır.

Andy, başta diğer mahkumların çoğunun onun züppe olduğunu düşünmesi nedeniyle hapishane hayatına alışmakta bazı zorluklar yaşıyor. Rahibeler olarak bilinen bir çete, gardiyanlar başka yöne bakarken çamaşır odasında ona sık sık saldırıyor ve tecavüz ediyor. Andy, her zaman revire ve bazen de hücre hapsine düşmesine rağmen Rahibelerle savaşır. Ancak bu zorluklara rağmen Andy asla şikayet etmiyor ve kendine olan güvenini kaybetmiyor.

Andy, Shawshank’a vardıktan kısa bir süre sonra Red’e yaklaşır ve ondan bir kaya çekici almasını ister çünkü kendisi kaya toplama ve oymayla ilgilenmektedir. Bir süre sonra, Red’e bazı cilalama bezlerini ve ardından oldukça gergin bir şekilde Rita Hayworth’un büyük bir posterini kaçırması için de para ödüyor. Red, Andy’nin isteklerini yerine getirir.

Birkaç yıl sonra Red ve Andy kendilerini hapishanenin plaka fabrikasının çatısını katranlayan bir çalışma ekibinin içinde bulurlar. Andy, hapishane gardiyanı Byron Hadley’nin, uzun süredir kayıp olan kardeşinden miras aldığı 35.000 dolar üzerinden ödemek zorunda kalacağı vergiler konusunda diğer gardiyanlara şikayet ettiğine kulak misafiri olur. Andy, Hadley’e parayı karısına tek seferlik vergiden muaf bir hediye olarak vermesini söyleyerek mali tavsiyelerde bulunur. Andy, çalışma ekibindeki her mahkuma üç bira verilmesi karşılığında Hadley’in evraklarını doldurmayı bile teklif ediyor. Başlangıçtaki bazı tereddüt ve şüphelerin ardından Hadley de aynı fikirde. Anlaşma Andy’ye olaya dahil olan herkesin saygısını kazandırır ve onu mahkumların gözünde efsanevi bir kahraman haline getirir. Andy aynı zamanda hapishaneyi yönetenler için de değerli bir mali kaynak haline geliyor. Sonuç olarak gardiyanlar ve gardiyan, Andy’yi Rahibelerden korur, onu hapishane kütüphanecisi yapar ve hücresine başka mahkumlar atamaz. Andy yeni görevinden keyif alıyor ve önümüzdeki yirmi yıl boyunca kütüphaneyi önemli ölçüde genişletmek için çok çalışıyor.

Andy’nin mali sorumlulukları, gardiyanların vergi beyannamelerini doldurmakla başlar, ancak kısa süre sonra, İncil’i altüst eden Samuel Norton da dahil olmak üzere çeşitli hapishane gardiyanları için para aklamaya kadar genişler. Andy’nin, Norton’un inşaat şirketlerinden aldığı parayı saklamaya ahlaki bir itirazı yok, ancak bunu yapmanın Shawshank’tan ayrılma şansını da zedelediğinin farkında değil.

Tommy Williams adında yeni bir mahkum Shawshank’a gelir ve Andy’ye, tenis profesyoneli Glenn Quentin’i öldürdüğünü özel olarak itiraf eden Elwood Blatch ile başka bir hapishanede yattığını söyler. Andy, Norton’dan yeniden yargılama talebinde bulunmasını istediğinde Norton, Andy’nin iddialarını reddeder ve onu bir aydan fazla bir süre boyunca ekmek ve sudan oluşan “tahıl ve drenaj” diyetiyle hücre hapsine koyar. Bu arada Norton, Andy’nin şartlı tahliye durumunda kara para aklama operasyonunu ifşa edeceği korkusuyla Tommy Williams’ı başka bir hapishaneye nakleder. Müdürle başarısız bir mantık yürütme girişiminden ve bir kez daha tecritte kaldıktan sonra Andy konuyu bırakır ve daha kara kara düşünür ve daha içe dönük hale gelir.

Sonunda Andy uzun süren depresyonundan çıkar ve bir gün Red’e bir arkadaşının kendisine sahte bir kimlik uydurduğunu söyler. Arkadaşı, sahte kimlikle Andy’nin 14.000 dolarlık parasını yatırdı ve bu para o zamandan bu yana 370.000 doların üzerine çıktı. Ancak Andy, alternatif kimliği altında biriktirdiği paraya dokunamaz çünkü kendisini ifşa etme ve her şeyi kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacaktır. Belgeler ve kazançlı senetler, yerel bir bankanın kiralık kasasında saklanıyor; anahtarı, hapishanenin yakınındaki kırsal kesimde bir taş duvara sıkıştırılmış siyah volkanik bir kayanın altında saklanıyor. Andy kaçmayı, yeni kimliğe bürünmeyi ve Meksika’da küçük bir otelin sahibi olmayı hayal ediyor. Andy ayrıca Red’in de onunla gideceğini hayal ediyor.

Red, yıllar sonra gardiyanlar bir sabah Andy’nin hücresini boş bulana kadar bu konuda hiçbir şey düşünmez. Gardiyanlar hapishaneyi arar ama hiçbir şey bulamazlar, ta ki son derece hayal kırıklığına uğramış Norton posteri duvardan söküp kalın betonda büyük bir delik ortaya çıkarana kadar. Delik, Shawshank’ı çevreleyen bataklıklara boşalan kanalizasyon drenaj borusuna açılıyor. Andy’nin duvarı oymak için yaklaşık yirmi yıl boyunca yavaş ve sistematik bir şekilde kaya çekicini ve cila bezlerini her gece kullandığını gösteren kırmızı figürler. Red, deliğini tamamladıktan sonra Andy’nin gerçekten kaçmaya çalışacak cesareti toplamasının yaklaşık sekiz yıl sürdüğünü de düşünüyor.

Ancak bataklıklarda ve yakındaki kasabalarda yapılan aramada hiçbir şey ortaya çıkmaz ve Norton sinir krizi geçirir ve istifa eder. Red, Andy’den hiçbir haber alamaz ancak birkaç ay sonra Teksas’taki bir sınır kasabasından boş bir kartpostal alır. Andy’nin kaçış hikayesi hapishanenin her tarafına yayılır ve ona daha da büyük bir efsanevi statü kazandırır. Sadece başarılı bir şekilde kaçmayı başaran biri olarak değil, aynı zamanda hapishanenin ruhunu ezmesine asla izin vermeyen bir adam olarak birçok mahkum için umudun sembolü haline gelir.

Red, yaklaşık bir yıl sonra, Shawshank’tan serbest bırakıldıktan sonra Portland, Maine’deki bir otelden yazarak hikayesine bir dipnot ekliyor. Dışarıdaki hayata geçiş zorlu olmuştur ve Red, küçük bir suç işleme veya şartlı tahliye şartlarını ihlal ederek tekrar hapse atılma dürtüsü hissettiğinde Andy’yi düşünür. Artık bir süpermarkette çantacı olarak çalışan Red, kısmen özgürlüğü ve alanı sevdiği için ama aynı zamanda Andy’nin kiralık kasanın anahtarını sakladığı volkanik kayayı aradığı için izin günlerini kırsal bölgeyi keşfetmek için kullanıyor.

Red, Andy’nin yıllar önce tarif ettiği taş duvarı aramak için kırsal saman tarlalarında yürür ve birkaç hafta aradıktan sonra nihayet kayayı bulur. Red, altta Andy’nin takma adı olan Peter Stevens’tan kendisine gönderilen bir mektubu keşfeder. Mektup, Red’i Meksika’da Andy’ye katılmaya davet ediyor ve 1.000 dolarlık bir hediye içeriyor. Red, işini bırakmaya, şartlı tahliyesini ihlal etmeye ve Andy’yi bulmak için Meksika’ya gitmeye karar verirken, ek yazıyı geleceğe dair yenilenmiş bir umutla bitirir.

Esaretin Bedeli Karakter Analizi

Kırmızı

Hikâyenin anlatıcısı. Ömür boyu hapis cezasını çeken hükümlü bir katil olan Red, hikayeyi Andy ile olan dostluğunu, hapishanedeki hayatını ve geleceğe dair umutlarını anlamlandırmaya çalışmak için yazıyor. Red hapishane içinde önemli bir figür, dış dünya için bir cankurtaran halatı ve bir bedel karşılığında neredeyse her şeyi hapishaneye kaçırabiliyor. Şartlı tahliyeden sonra yeni keşfettiği özgürlüğüyle mücadele ediyor, işinden memnun değil ve hâlâ daha iyi bir gelecek umudundan yoksun.

Andy Dufresne

Kahraman. Portland, Maine’deki bir bankanın eski başkan yardımcısı Andy, Shawshank’a vardığında otuz yaşında, kaçtığında ise yaklaşık elli sekiz yaşındadır. Kum sarısı saçlı, kısa boylu, temiz ve titiz bir adam, küçük elleri var ve altın çerçeveli gözlük takıyor. Diğer mahkûmların çoğu, Andy’nin soğuk ve züppe olduğunu düşünüyor çünkü o her zaman çok sakin ve sakin, iç düşüncelerini veya gerçek karakterini nadiren açığa vuruyor. Andy sonunda hapishane kütüphanecisi ve finans sihirbazı olur ve gardiyanlara ve gardiyanlara koruma ve iyilik karşılığında ücretsiz vergi danışmanlığı sunar. Shawshank’taki birkaç masum mahkumdan biri.

Samuel Norton

Hapishane gardiyanlarından biri. Norton, mahkumları yolları ve kamu binalarını onarmak için zincirleme kazanımlar üzerinde çalışmaya zorlayan yeni “İçten Dışa” programını başlattı. Dindar bir Baptist olduğunu iddia etse de, Inside-Out programının onları iflas ettirmemesi için yerel inşaat şirketlerinden rüşvet alıyor. Yasadışı kazançlarını gizlemek için Andy’nin mali uzmanlığını kullanıyor ve bu nedenle Andy’nin yeniden yargılamayı kazanmasına yardım etmeyi reddediyor. Norton, Andy’nin kaçışının ardından sonunda utanç içinde istifa eder.

Byron Hadley

Bir hapishane gardiyanı. İnce kızıl saçlı, uzun boylu bir adam olan Hadley, yüksek sesle konuşuyor ve mahkumları kontrol etmek için şiddet tehdidini kullanıyor. Kötümser, alaycı ve paranoyak biri olarak, uzun süredir kayıp olan kardeşinden kendisine 35.000 dolar miras kaldığında bile dünyanın onu yakalamaya çalıştığını hissediyor. Andy’nin Hadley’nin para üzerinden vergi ödemekten kaçınmasına yardım etme teklifi, Andy’nin hapishanenin mali sihirbazı olarak kariyerinin başlangıcını işaret ediyor. Hadley sonunda kalp krizi geçirir ve emekli olur.

Kızkardeşler

Zayıf mahkumları avlayan mahkum çetesi. Mahkumlar Bogs Diamond ve Rooster MacBride’ın da aralarında bulunduğu Rahibeler, Andy de dahil olmak üzere yeni mahkumları döverek ve toplu tecavüz ederek mahkumlar hiyerarşisindeki hakimiyetlerini sürdürüyorlar. Andy genellikle kaybetse de her zaman karşılık veriyor. Andy, gardiyanlara ve gardiyanlara mali konularda yardım ettikten sonra sonunda Rahibelerden koruma kazanır.

Tommy Williams

Genç bir mahkum. Bir kariyer suçlusu olan Tommy, Andy’nin karısını ve sevgilisini öldürdüğünü özel olarak itiraf eden Elwood Blatch ile başka bir hapishanede yatmıştır. Tommy, Andy’nin masumiyetini kanıtlamasına yardım etmeyi teklif eder, ancak Norton, Andy’nin Shawshank’tan ayrılmasını engellemek için Tommy’yi minimum güvenlikli bir hapishaneye nakleder.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Hukuk Bürosu mide ameliyatı Transplante Capilar Turquia Transplante Capilar dentco clinicpark BahçeHavuz www.okeyoyna.com www.bodyloveinc.com Deneme bonusu veren siteler deneme bonusu bonus veren siteler deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusportali.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler betwoon deneme bonusu veren siteler