Guguk Kuşu Özet ve Karakter Analizi

Guguk Kuşu Özet

Şef Bromden, yarı Hintli anlatıcısı One Flew Over the Cuckoo’s Nest’in On yıldır Oregon’daki bir psikiyatri hastanesinde hastayım. Onun paranoyası kitabın ilk satırlarından açıkça görülüyor. halüsinasyonlar ve sanrılar yaşıyor. Bromden’ın dünya görüşü Büyük bir holding olan Combine adını verdiği şeye duyduğu korkunun hakimiyetinde toplumu kontrol eden ve insanları uymaya zorlayan. Bromden Sağır ve dilsiz gibi davranıp fark edilmemeye çalışıyor o altı fit yedi inç boyunda.

Tamamı erkek olan akıl hastaları akutlar olarak ikiye ayrılıyor. iyileştirilebilenler ve iyileştirilemeyen Kronikler. Onlar yönetiliyor koğuşu sert, mekanik yöntemlerle yöneten eski bir ordu hemşiresi olan Hemşire Ratched tarafından yazılmıştır. kesinlik. Günlük Grup Toplantıları sırasında Akutları teşvik ediyor birbirlerinin en savunmasız yerlerinden saldırmak, onları utandırmak sunmak. Hasta isyan ederse elektroşok tedavisine gönderiliyor her iki uygulamada da tedaviler ve bazen lobotomi tıp camiasının gözünden düştü.

Randle McMurphy Pendleton’dan transfer olarak geldiğinde Work Farm’da Bromden, kendisinde bir şeylerin farklı olduğunu hissediyor. McMurphy havalı bir şekilde koğuşa giriyor ve kendisini bir kumarbaz olarak tanıtıyor kadınlara ve kartlara meraklı bir adam. McMurphy deneyimlerinden sonra İlk Grup Toplantısında hastalara Hemşire Ratched’ın top kesicidir. Diğer hastalar ona karşı çıkılacak bir şey olmadığını söylüyor çünkü onların gözünde o çok güçlü bir güçtür. McMurphy Ratched’ın bir hafta içinde öfkesini bozabileceğine dair iddiaya girer.

İlk başta Ratched ve McMurphy arasındaki yüzleşmeler şunları sağlar: diğer hastalar için eğlence. McMurphy’nin itaatsizliği, ancak çok geçmeden geri kalanlarını isyana teşvik eder. Başarı Bahsi, televizyon programını değiştirmek için yapılan başarısız oylamaya bağlı ayrılan süre boyunca açık olan Dünya Serisini göstermek için temizlik işleri. McMurphy önünde oturarak bir protesto gösterisi düzenledi. işini yapmak yerine boş televizyonu ve birer birer diğer hastalar da ona katılıyor. Hemşire Ratched kontrolü kaybedip çığlık atıyor onlara. Bromden, dışarıdan birinin bunların hepsini düşüneceğini gözlemliyor Hemşire de dahil olmak üzere herkes delirmişti.

Bölüm 2’de McMurphy zafer sevinciyle Hemşire’yle alay ediyor Ratched ve personel terk edilmiş durumda. Herkes onun almasını bekliyor Rahatsızlılar koğuşuna gönderildi, ancak Hemşire Ratched onu düzenli olarak tutuyor Hastaların yakında kendisinin de korkak olduğunu anlayacağını düşünüyor. herkes gibi. McMurphy sonunda istemeden de olsa bunu öğrenir kararlı hastalar, personel karar verene kadar hastanede mahsur kalır iyileştiler. McMurphy, Hemşire Ratched’ın insafına kaldığını anlayınca, onun otoritesine boyun eğmeye başlar. Ancak bu zamana kadar o istemeden diğer hastaların lideri haline geldiler ve onlar onlar için ayakta durmayı bıraktığında kafası karışır. Cheswick dehşete düştü McMurphy, Hemşire Ratched’a karşı mücadelede ona katılmayı başaramayınca, olası bir intihar sonucu havuzda boğulur.

Cheswick’in ölümü McMurphy’ye farkında olmadan aldığı sinyallerini veriyor diğer hastaların rehabilitasyonu sorumluluğundadır. O da elektroşok terapisinin sert gerçekliğine tanık olur ve Asanın kullandığı güçten gerçekten korkuyordu. Ağırlık diğer hastalara karşı yükümlülüğü ve kendisi için duyduğu korku hayat onun gücünü ve akıl sağlığını yıpratmaya başlar. Yine de, Bölüm III’te McMurphy kendisi ve on kişi için bir balık tutma gezisi düzenler. diğer hastalar. Onlara dışarının düşmanlığını nasıl etkisiz hale getireceklerini gösteriyor yakaladıkça kendilerini güçlü ve erkeksi hissetmelerini sağlar. onun yardımı olmadan büyük balık. Ayrıca Billy Bibbit’in de romanın ilerleyen bölümlerinde Billy ile randevulaşarak bekaretini kaybeder. ve Portlandlı bir fahişe olan Candy Starr.

Bölüm IV’te koğuşa geri dönen McMurphy, isyanı yeniden alevlendirir. George Sorenson’u savunmak için yardımcılarla yumruk yumruğa kavgaya giriyor. Bromden katılır ve ikisi de elektroşok için Rahatsızlar koğuşuna gönderilir. terapi. McMurphy sanki şok tedavileri etkilemiyormuş gibi davranıyor ve onun kahramanca itibarı artıyor. Hemşire Ratched onu geri getiriyor Diğer hastalar onun zayıflamış halini görebilsin diye koğuşa. hastalar McMurphy’yi kaçmaya çağırıyor ama McMurphy Billy’nin randevusunu ayarladı o gece için ve Billy’yi hayal kırıklığına uğratmayı reddediyor. McMurphy rüşvet veriyor Gece yardımcısı Bay Turkle, Candy’yi gizlice hastaneye sokacak ve koğuşta bir parti veriyorlar. Billy Candy ile seks yaparken McMurphy ve diğer hastalar esrar içip içki içiyor. Harding’in denemeleri McMurphy’nin Candy ve Sandy ile birlikte Meksika’ya kaçmasını sağlamak için ama McMurphy çok sarhoş olur ve uykuya dalar.

Yardımcılar ertesi sabah ortalığı keşfederler. bir dizi şiddet olayını tetikledi. Hemşire Ratched, Billy’yi yanında bulduğunda Candy, Billy’nin annesine söylemekle tehdit ediyor. Billy histerik hale gelir ve boğazını keserek intihar ediyor. McMurphy Ratched’a saldırıyor. elbisesinin önünü yırtıp onu boğmaya çalışıyor. Misilleme olarak ona lobotomi yaptırır ve koğuşa geri döner. bir sebze olarak. Ancak Ratched, dünya üzerindeki zalim gücünü kaybetmiştir. koğuş. Hastalar başka koğuşlara transfer edilir veya kendilerini kontrol ederler. hastanenin. Bromden, McMurphy’yi yatağında boğarak Ratched’ın sembolü olarak yaşamaktansa onurlu bir şekilde ölmeyi tercih etti. güç. Sahip olduğu muazzam gücü geri kazanan Bromden Akıl hastanesinde kaldığı süre boyunca kaybolduğuna inanılan kişi, hapishaneden kaçar. pencereyi kırarak hastaneye gitti.

Guguk Kuşu Karakter Analizi

Şef Bromden

Anlatıcı Biri Guguk Kuşu Yuvasının Üzerinden Uçtu . Şef Bromden, Columbia Kızılderililerinin şefinin ve beyaz bir kadının oğludur. Paranoya ve halüsinasyonlardan muzdariptir, çok sayıda elektroşok tedavisi görmüştür ve on yıldır, yani koğuştaki diğer hastalardan daha uzun süre hastanede yatmaktadır. Bromden, modern toplumu, Combine olarak adlandırdığı devasa ve baskıcı bir holding olarak görüyor ve hastaneyi de uyum sağlamayan insanları düzeltmeyi amaçlayan bir yer olarak görüyor. Bromden, algısal yeteneklerini geliştirirken ve bir birey olarak kendine dair duyguyu yeniden kazanırken akıl hastanesinin hikayesini anlatıyor.

Randle McMurphy

Romanın kahramanı. Randle McMurphy iri, kızıl saçlı bir kumarbaz, dolandırıcı ve arka odadaki bir boksördür. Vücudu ağır yaralı ve dövmeli, ayrıca burun köprüsünde de yeni bir yara izi var. Bir hapishane çalışma çiftliğinde altı ay hapis cezasına çarptırıldı ve kendisine psikopat teşhisi konduğunda – “çok fazla kavga ve sevişme” nedeniyle – protesto etmedi çünkü hastanenin çalışma çiftliğinden daha rahat olacağını düşünüyordu. McMurphy, romanda alışılmadık bir İsa figürü olarak hizmet ediyor; düzene meydan okuyan baskın güç ve mağdur hastaların nihai kurtarıcısı.

Hemşire Ratched

Hastane koğuşu başkanı. Romanın baş kahramanı Hemşire Ratched, orta yaşlı, eski bir ordu hemşiresidir. Koğuşunu demir bir elle yönetiyor ve insanlığını ve kadınlığını sert, kibirli bir görünümün ardında maskeliyor. Çalışanlarını itaatkârlıklarına göre seçiyor ve hastalarının özgüvenini yok etmek için tasarlanmış psikolojik olarak manipülatif bir program aracılığıyla hastalarını zayıflatıyor. Ratched’ın iğdiş edici, mekanik yöntemleri, hastalarındaki tüm insanlık izlerini yavaş yavaş siliyor.

Dale Harding

Asabi, üniversite eğitimli bir hasta ve Hasta Konseyi’nin başkanı. Harding, McMurphy’nin hastanenin gerçeklerini anlamasına yardımcı olur. Harding evli olmasına rağmen eşcinseldir. Eşcinsellere karşı oluşan ezici toplumsal önyargıyla baş etmekte zorlandığı için gönüllü olarak hastanede saklanıyor. Harding’in gelişimi ve bireysel benliğinin yeniden ortaya çıkışı, McMurphy’nin Ratched’a karşı mücadelesinin başarısının sinyalini veriyor, özellikle de Harding kendini koğuştan dışarı çıkarıp diğer iyileşen hastaların gitmesinin yolunu açtığında.

Billy Bibbit

Utangaç bir hasta. Billy’nin kötü bir kekemeliği var ve otuz bir yaşından çok daha genç görünüyor. Billy Bibbit, Hemşire Ratched’ın yakın arkadaşlarından biri olan annesinin hakimiyetindedir. Billy, dış dünyadan korktuğu için gönüllü olarak hastaneye kaldırılmıştır.

Doktor Spivey

Afyon bağımlısı olabilecek yumuşak huylu bir doktor. Hemşire Ratched, koğuşunun doktoru olarak Doktor Spivey’i seçti çünkü o da hastalar kadar kolay sindirilebiliyor ve hükmedilebiliyor. McMurphy’nin gelişiyle o da hastalar gibi kendini göstermeye başlar. McMurphy’nin koğuş için karnaval düzenlemek gibi alışılmadık planlarını sık sık destekliyor.

Charles Cheswick

Hemşire Ratched’ın gücüne karşı McMurphy’nin isyanını destekleyen ilk hasta. Çok konuşan ve az aksiyonlu bir adam olan Cheswick, McMurphy’nin Cheswick’i desteklememesinin ardından havuzda boğulur ve muhtemelen intihar eder. Cheswick, Hemşire Ratched’a karşı tavır alır. Cheswick’in ölümü McMurphy’nin nüfuzunun boyutunu ve uyma kararındaki hatayı uyandırması açısından önemlidir.

Warren, Washington, Williams ve Geever

Hastane yardımcıları. Warren, Washington ve Williams, Hemşire Ratched’ın gündüz yardımcılarıdır; Geever gece yardımcısıdır. Hemşire Ratched onları nefretle dolu oldukları ve onun isteklerine tamamen boyun eğecekleri için tuttu.

Şeker Yıldızı

Portland’lı güzel, kaygısız bir fahişe. Candy Starr, balık tutma gezisinde McMurphy ve diğer hastalara eşlik eder ve ardından McMurphy’nin düzenlediği gece yarısı partisi için koğuşa gelir.

George Sorenson

Hastanede yatan bir hasta, iri bir İsveçli ve eski bir denizci. McMurphy, balık tutma gezisinin kaptanı olması için George Sorenson’u işe alır. Pisliğe karşı yoğun bir fobisi olduğu için yardımcıları ona “Rub-a-Dub George” lakabını takıyor. McMurphy’nin George’u savunması, McMurphy’yi ilk elektroşok tedavisine yönlendirir.

Pete Bancini

Doğduğunda beyin hasarı yaşayan bir hastane hastası. Pete Bancini sürekli yorgun olduğunu söylüyor ve bir noktada diğer hastalara ölü doğduğunu söylüyor.

Martini

Bir hastane hastası daha. Martini sanrısal halüsinasyonlarla dolu bir dünyada yaşıyor, ancak McMurphy onu diğer hastalarla birlikte masa ve kart oyunlarına dahil ediyor.

Eski Blastik

Bitkisel olan bir hasta. Bromden, Old Blastic’in öldürüldüğü mekanik bir mezbahayla ilgili kehanet dolu bir rüya görür. Uyanır ve Yaşlı Blastic’in gece öldüğünü keşfeder.

Ellis

Bir zamanlar Akut olan bir hasta. Ellis’in aşırı elektroşok tedavisi onu bir Kronik’e dönüştürdü. Gündüzleri duvara çivileniyor. Sık sık kendi üzerine idrarını yapıyor.

Cankurtaran

Bir hasta ve eski bir futbolcu. Cankurtaran sekiz yıl önce koğuşa atandı. Sık sık halüsinasyonlar görüyor. Cankurtaran, McMurphy’ye önemli bir gerçeği açıklar: kendini adamış hastalar ancak Hemşire Ratched izin verdiğinde buradan ayrılabilirler ve bu da McMurphy’nin başlangıçtaki isyankarlığını geçici bir uyumluluğa dönüştürür.

Sandy Gilfillian

McMurphy’yi tanıyan bir fahişe.

kaba

Kronik bir hasta. Ruckly de Ellis gibi bir zamanlar Akut’tu ancak başarısız bir lobotomi nedeniyle Kronik’e dönüştü.

Scanlon

McMurphy dışında istemeden hastaneye kaldırılan tek Akut. Scanlon’ın bir şeyleri havaya uçurma fantezileri var.

Sefelt ve Frederickson

Epileptik hastalar. Sefelt, dişlerinin düşmesine neden olduğu için ilaçlarını almaktan nefret ediyor, bu yüzden onları kendi dozuna ek olarak Sefelt’in dozunu da almayı seven Frederickson’a veriyor. Sefelt ve Frederickson, ilaç kullanmayan diğer hastaların bazılarından daha fazla tıbbi bakıma ihtiyaç duymalarına rağmen, düzensiz hastaları düzene sokmakla çok daha fazla ilgilenen personelden hala fazla ilgi veya ilgi görmüyorlar.

Sayın Türkle

Hemşire Ratched’ın koğuşundaki siyahi gece hademesi. Bay Turkle, Bromden’a karşı nazik davranıyor, geceleri onu yatağına bağlayan çarşafları çözüyor ve gece koğuş partisine katılıyor.

Maxwell Taber

McMurphy gelmeden önce Hemşire Ratched’ın koğuşunda kalan eski bir hasta. Maxwell Taber hemşirenin otoritesini sorguladığında hemşire onu elektroşok tedavisiyle cezalandırdı. Tedaviler onu tamamen uysal hale getirdikten sonra hastaneden ayrılmasına izin verildi. Hastane personeli tarafından başarılı bir tedavi olarak görülüyor.

Şef Tee Ah Millatoona

Şef Bromden’ın aynı zamanda Dağdaki En Yüksek Duran Çam olarak da bilinen babası, Columbia Kızılderililerinin şefidir. Kafkasyalı bir kadınla evlendi ve onun soyadını aldı. Kendini küçük hissetmesine neden oldu ve onu alkolizme sürükledi. Şefin beyaz bir kadınla evlenmesi ve boyun eğmesi, doğal düzenin modern toplum tarafından baskı altına alınmasına ilişkin önemli bir açıklama yapmakta ve aynı zamanda beyaz toplumun Yerli Amerikalılara yönelik tecavüzünü de yansıtmaktadır.

Halkla ilişkiler

Korse takan şişman, kel bir bürokrat. Halkla İlişkiler koğuş turları düzenleyerek ortamın güzel ve keyifli olduğunu belirtiyor.

Hemşire Yastık

Yüzünde temizlemeye çalıştığı belirgin bir doğum lekesi olan katı bir Katolik. Hemşire Pilbow hastaların cinselliğinden korkuyor.

Hamler

Rahatsızlar koğuşundaki bir hasta. Rawler testislerini keserek intihar eder. Bu fiili hadım etme, hastaların rutin olarak maruz kaldığı psikolojik hadım edilmeyi simgelemektedir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Hukuk Bürosu mide ameliyatı Transplante Capilar Turquia Transplante Capilar dentco clinicpark BahçeHavuz www.okeyoyna.com www.bodyloveinc.com Deneme bonusu veren siteler deneme bonusu bonus veren siteler deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusportali.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler betwoon deneme bonusu veren siteler