Don Kişot Özeti ve Karakter Analizi

Don Kişot Özeti

Don Kişot, bölgeden orta yaşlı bir beyefendidir. İspanya’nın merkezindeki La Mancha. Şövalyelik ideallerine takıntılı Okuduğu kitaplarda övülmeye başlayınca mızrağını eline almaya karar verir ve çaresizleri savunmak ve kötüleri yok etmek için kılıç. Bir ilkin ardından Başarısız olan macera, biraz kafası karışmış bir işçiyle ikinci bir maceraya atılıyor. kendisine eşlik etmesi için ikna ettiği Sancho Panza adlı sadık yaver. Don Kişot, Sancho’nun hizmetlerinin karşılığında şunları vaat ediyor: Sancho’yu bir adanın zengin valisi yapmak. Atı Rocinante’de, Don Kişot, ömrünü çoktan geride bırakmış bir ahır dırdırı yaparak İspanya yollarında dolaşıyor zafer ve büyük macera arayışı içinde. Yiyecekten, barınaktan vazgeçer, ve rahatlık, hepsi de köylü bir kadın olan Dulcinea del Toboso adına, kimisini prenses olarak tasavvur ediyor.

İkinci seferinde Don Kişot daha da bir kurtarıcıdan çok bir haydut, çalan ve ona zarar veren şaşkın ve haklı olarak kızgın vatandaşlar tehdit olarak algıladığı şeylere karşı hareket ederken onun şövalyeliği ya da dünyaya. Don Kişot bir çocuğu terk edip gitti sırf çiftçi yemin ettiği için onu kötü bir çiftçinin elinde Çocuğa zarar vermeyeceğine dair yemin. Berberin leğenini çaldı efsanevi Mambrino’nun miğferi olduğuna inanıyor ve Bir iksir olan Fierbras Balzamının iyileştirici gücüne ikna oldum bu onu o kadar hasta ediyor ki, kıyaslandığında daha sonra iyileştiğini hissediyor. Sancho, Don Kişot’un yanında yer alıyor ve çoğu zaman cezaların yükünü çekiyor Don Kişot’un davranışından kaynaklanıyor.

Don Kişot’un yaptıklarının hikayesi şu hikayeleri içerir: yolculuğunda karşılaştığı kişilerden. Don Kişot cenazeye tanık oldu kibirli bir bayana olan aşkı yüzünden ölen bir öğrencinin hikayesi çobanlığa dönüştü. Kötü ve sinsi bir kadırga kölesini serbest bırakır. Gines de Pasamonte, farkında olmadan yaslı iki çifti yeniden bir araya getirir. Cardenio ve Lucinda ve Ferdinand ve Dorothea. Parçalanmış Ferdinand’ın ihaneti, dört aşık sonunda bir araya geldi Don Kişot’un uyuduğu bir han, rüyasında bir düşmanla savaştığını görüyor. devasa.

Yol boyunca, basit Sancho heteroseksüel adamı oynuyor Efendisinin tuhaf sözlerini düzeltmek için elinden geleni yapan Don Kişot’a fanteziler. Don Kişot’un iki arkadaşı, rahip ve berber. onu eve sürüklemeye gel. Bir gücün etkisi altında olduğuna inanarak büyü, onlara eşlik ediyor ve böylece ikinci seferini sonlandırıyor ve romanın İlk Bölümü.

Romanın ikinci bölümü tutkulu bir olayla başlıyor. sahte devamına Don Kişot’un hakaret Cervantes’in iki bölümü arasındaki arada yayınlandı. Her yer Don Kişot gidiyor, şöhreti başkaları tarafından hem Hikayenin gerçek ve sahte versiyonları ondan önce geliyor.

İkili yolculuğa çıkarken Sancho, Don’a yalan söyler. Kişot ona kötü bir büyücünün Dulcinea’yı dönüştürdüğünü söyler. bir köylü kızına dönüştü. Sancho’nun bile dahil olduğu bu büyüyü bozmak inanmak Don Kişot’un başlıca hedefi haline gelir.

Don Kişot, komplo kuran bir Dük ve Düşes ile tanışır. ona oyun oyna. Bir hizmetçiye Merlin kostümü giydiriyorlar. Örneğin Don Kişot’a Dulcinea’nın büyüsünü anlatın. bunların bir aldatmaca olduğunu biliyorlar; bu ancak Sancho’nun kendisini 3.300 kez kırbaçlaması durumunda geri alınabilir. çıplak sırtında. Dük ve Düşes’in gözetimi altında, Don Kişot ve Sancho birçok maceraya atılırlar. yola çıktılar uçan bir tahta atın üzerinde, dönüşen bir devi öldürmeyi umuyor bir prenses ve sevgilisi metal heykelciklere bürünmüş ve prensesin sakallarını takmışlardı. kadın hizmetçiler.

Dük’te kaldığı süre boyunca Sancho vali olur hayali bir adaya ait. Yaralanıncaya kadar on gün hüküm sürer Bir saldırı sırasında Dük ve Düşes eğlencelerinin sponsorluğunu üstlenirler. Sancho, mutsuz bir işçi olmaktansa mutlu bir işçi olmanın daha iyi olduğunu düşünüyor Vali.

Düşesin evindeki genç bir hizmetçi ona aşık olur. Don Kişot, ama hâlâ Dulcinea’ya sadık bir tapınıyor. Onların asla tamamlanamayan ilişki mahkemeyi sonuna kadar eğlendiriyor. Son olarak Don Kişot yeniden yolculuğuna çıkar ama ölümü çabuk gelir. kısa süre içinde Beyaz Ay Şövalyesi Barselona’ya vardıktan sonra – aslında kılık değiştirmiş eski bir arkadaş onu yener.

Cervantes, Don Kişot’un öyküsünü bir tarih olarak anlatıyor: tarafından yazılan bir el yazmasından tercüme ettiğini iddia ediyor. Moor’un adı Cide Hamete Benengeli’dir. Cervantes kendi partisine katılıyor Sancho ve Don Kişot’un kendi hikayelerini değiştirmesine bile izin veren kurgu tarihler ve yayınlanan sahte tarih hakkında olumsuz yorumlar onların adlarında.

Sonunda dayak yiyen ve hırpalanan Don Kişot yemin ediyor hararetle takip ettiği ve uğruna öldüğü şövalyelik gerçekleri ateş. Onun ölümüyle birlikte gezgin şövalyelerin nesli tükendi. Benengelli bize şunu anlatmak için romanın sonunda geri döner: şövalyeliğin ölümü onun tarihini yazarken asıl amacıydı Don Kişot.

Don Kişot Karakter Analizi

Don Kişot

Romanın trajikomik kahramanı. Don Kişot’un hayattaki ana arayışı, şövalye erdemlerinden ve değerlerinden yoksun bir dünyada gezgin şövalyeliği yeniden canlandırmaktır. Yalnızca inanmayı seçtiği şeye inanıyor ve dünyayı çoğu insandan çok farklı görüyor. Dürüst, onurlu, gururlu ve idealist, dünyayı kurtarmak istiyor. Deli olduğu kadar zeki de olan Don Kişot, absürt ve izole bir figür olarak başlar ve gücü ve bilgeliği onu yüzüstü bırakan acınası ve sevimli bir yaşlı adam olarak sona erer.

Sancho Panza

Don Kişot’un yaveri olarak aldığı açgözlü ama nazik, sadık ama korkak köylü işçi. Sıradan bir insanın temsili olan Sancho, Don Kişot’un ve romandaki hemen hemen tüm karakterlerin bir yansımasıdır. Onun atasözleriyle dolu köylü bilgeliği ve fedakar Hıristiyan davranışı, romanın en anlayışlı ve onurlu dünya görüşü olduğunu kanıtlıyor. Don Kişot’a karşı derin bir sevgi besliyor ama kendine güveni artıyor ve küstahlaşıyor, romanı ustasına derin kişisel felsefe konularında tavsiyelerde bulunarak bitiriyor.

Dulcinea del Toboso

Don Kişot’un tüm maceralarını yönlendiren görünmeyen güç. Don Kişot’un sevgilisi olarak gördüğü köylü kadın Dulcinea’nın, Don Kişot’un ona şövalyece bağlılığı hakkında hiçbir bilgisi yoktur. Romanda sürekli adı geçen ve merkezi bir öneme sahip olmasına rağmen, hiçbir zaman fiziksel bir karakter olarak görünmüyor.

Rocinante

Don Kişot’un ahır atı. Rocinante yavaş ama sadıktır ve en az Don Kişot kadar yıpranmıştır.

Dapple

Sancho’nun eşeği. Dapple’ın ortadan kaybolması ve yeniden ortaya çıkışı, hem hikayede hem de edebiyat eleştirisinde pek çok tartışmanın konusudur. Don Kişot.

Cide Hamete Benengeli

Cervantes’in el yazmalarından romanı tercüme ettiği iddia edilen Mağribi terbiyelinin kurgusal yazarı. Cervantes, romanda araştırılan yazarlık ve edebiyat fikirleri hakkında yorum yapmak ve tarihçileri eleştirmek için Benengeli figürünü kullanıyor. Benengeli’nin sözde tarihi metninde yer alan görüşleri, onun şövalyelik hakkında sahte bir şekilde ve süslemelerle yazanlara karşı duyduğu küçümsemeyi gösteriyor.

Cervantes

Benengeli’nin tarihi romanının, önemli zamanlarda romana kendi görüşlerini katan sözde tercümanı. Cervantes kasıtlı olarak Don Kişot karakterini kendisinin icat etmediği izlenimini yaratıyor. Benengeli gibi Cervantes de fiziksel olarak mevcut değil ama yine de bir karakter. Cervantes, önsözlerinde, ithaflarında ve Benengeli’yi icat ederken, romanın kendine gönderme yapan doğasını güçlendirir ve bizi edebiyatın amacı ve sınırları hakkında düşünmeye zorlar.

Dük ve Düşes

Romanın İkinci Bölümünün büyük bölümünde Don Kişot’u meşgul eden maceraların zalim ve kibirli tertipçileri. Sıkılmış ve züppe Dük ve Düşes, Don Kişot ve Sancho’ya ilgi duyuyormuş gibi davranır, ancak kişisel eğlenceleri için sürekli olarak onlara şakalar yaparlar. Dük ve Düşes oyunlarına o kadar çok para ve çaba harcıyorlar ki, Don Kişot kadar deli görünüyorlar.

Altisidora

Düşes’in şımarık hizmetçisi. Altisidora, Don Kişot’u seviyormuş gibi yaparak onun romantik aşk kavramıyla dalga geçer.

Sampson Carrasco

Don Kişot’un köyünden alaycı bir öğrenci. Sampson ilk başta Don Kişot’la alay eder ancak savaşta ona yenilir ve ardından kendisini intikam almaya adar. Kendini beğenmiş ve sıkıcı olan Sampson, Don Kişot’un deliliğinin çoğu zaman şakacı doğasını kavramakta başarısız oluyor.

Rahip

Don Kişot’un bir arkadaşı. Rahip, kendi görüşüne göre toplumu olumsuz yönde etkileyen kurgusal kitapları onaylamıyor. Yine de şövalyelik hikayelerinden o kadar hoşlanıyor ki onları bir kenara atamıyor. Üstelik sosyal vicdanına rağmen zaman zaman Don Kişot’un çılgınlığından da keyif alıyor.

Berber

Don Kişot’un deliliğini fark eden ancak yalnızca rahibin planlarını gerçekleştirmesine yardımcı olmak için müdahale eden Don Kişot’un arkadaşı. Berber, Don Kişot’un şövalyeliğini şiddetle onaylamaz.

Teresa Panza

Sancho’nun iyi kalpli karısı. Teresa atasözleriyle konuşuyor ve diğer karakterlerin çoğundan daha fazla bilgelik sergiliyor. Hırssız ama biraz açgözlü, Sancho’nun maceralarına katlanıyor ve dualarıyla ona destek oluyor.

Cardenio

Karısı Lucinda’nın sadakatsizliği ve dük Ferdinand’ın ihaneti yüzünden deliye dönen onurlu bir adam. Cardenio mükemmel bir romantik aşıktır.

Lucinda

Cardenio’nun karısı. Sessiz ve güzel Lucinda, saraylı kadının modelidir. Uysal ve masum, ebeveynlerine ve sevgilisine mecburdur.

Ferdinand

Lucinda’yı Cardenio’dan hiç pişmanlık duymadan çalan kibirli genç bir dük.

Dorothea

Ferdinand’ın sadık ve kalıcı aşkı. Dorothea, onun iffetini elinden alan ancak onunla evlenmeyi reddeden Ferdinand’ı yakalama geleneğini hiçe sayar. Aldatıcı ve kurnaz, akıllı ve saldırgan Dorothea, zamanının tipik kadın karakteri değildir.

Kontes Trifaldi

Dük’ün kahyası tarafından taklit edilen, sıkıntı içindeki hayali bir hizmetçi. Kontesin acıklı hikayesi, Don Kişot ile Sancho’yu tahta at üzerinde keşif gezilerine gönderir. Don Kişot dışında herkesten daha gülünç ve fantastiktir.

Pasamonte Gineleri

Don Kişot’un serbest bıraktığı nankör bir kadırga kölesi. Gines çoğunlukla komik bir rahatlama için ortaya çıkıyor, ancak suçlarına ilişkin gerekçeleri bizi Don Kişot’un suçlarına yönelik gerekçelerine karşı daha eleştirel olmaya zorluyor. onun Suçlar.

Roque Guinart

Şövalyeli bir haydut. Doğası gereği çelişkili olan Roque, adalete ve cömertliğe inanır, ancak başkalarına karşı bu kadar cömert olduğu için ona meydan okuyan bir astı öldürür.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Hukuk Bürosu mide ameliyatı Transplante Capilar Turquia Transplante Capilar dentco clinicpark BahçeHavuz gauss ölçümü Antalya Oto Ekspertiz Osmaniye Oto Ekspertiz www.okeyoyna.com www.bodyloveinc.com Deneme bonusu veren siteler deneme bonusu bonus veren siteler deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusportali.com cratosroyalbet betwoon grandpasha giriş deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler betwoon deneme bonusu veren siteler