Ethan Frome Özet ve Karakter Analizi

Ethan Frome Özet

Kendini yerde yatarken bulmak anlatıcı, kış için New England’ın küçük kasabası Starkfield’a gitti. Ethan adında gizemli bir yerlinin hayatını öğrenmek için yola çıkar Yaklaşık yirmi yıl önce trajik bir kaza geçiren Frome. Sorguladıktan sonra çok az sonuç veren çeşitli yerliler, anlatıcı nihayet geliyor Ethan’ın “parçalanmasının” ayrıntılarını öğrenin (yerel halkın deyimiyle) şiddetli bir kar fırtınası anlatıcıyı bir gecelik konaklamaya zorladığında Frome’un evinde.

O trajik yıla dönersek, Ethan’ı yürürken buluyoruz. gece yarısı karlı Starkfield’da. Köye varır Bodrum katındaki ışıkların bir dansı ortaya çıkardığı kilise. Ethan aylaklıkları pencerenin yanında, kiraz rengi eşarplı genç bir kızın görüntüsüyle büyülenmiştim. Karısının kuzeni Mattie Silver’ı almak için kiliseye geldi. Bir yılı aşkın süredir Fromes’larla birlikte yaşayan, etrafa yardım eden ev. Sonunda Mattie’nin kırmızılı kız olduğunu öğreniyoruz. eşarp ve Ethan’ın sevgisinin nesnesi.

Dans bittiğinde Ethan kendini korumak için geride duruyor. bilinmeyen varlık. Mattie başka birinin arabaya binme teklifini reddediyor Denis Eady adında genç bir adam eve tek başına yürümeye başlar. Ethan yakalar onunla birlikte ol. Birlikte yollarına devam ederken Ethan, Mattie’nin varlığında bir heyecan duygusu ve aralarındaki gerilim ikisi açıkça ortaya çıkıyor. Ancak, gerginlik dağılınca eve varırlar ve Ethan’ın hasta, huysuz karısı Zeena dönüşlerini bekleyen bir gece nöbeti onları selamlıyor. Kocası ve kuzeni arasındaki dinamiği önemsiyor bariz bir şüphe vardır ve Ethan huzursuz bir halde yatağa girer. Zeena’ya birkaç kelime ve sadece Mattie’ye dair düşünceler.

Ertesi gün Ethan sabahı odun keserek geçirir ve geri döner. eve döndüğünde karısını bir yolculuğa hazırlanırken bulur. O karar verdi hastalığının tedavisini komşu bir kasabada arayacaktır. geceyi uzak akrabaların yanında geçirmek. Potansiyel müşteri tarafından heyecanlandım Mattie’yle yalnız geçirdiği bir akşamın ardından Ethan, karısının bu isteğini hemen kabul eder. plan. Kereste satışı yapmak için şehre gider ama acelesi vardır. Akşam yemeği için Mattie’ye zamanında döneceğim.

O akşam Ethan ve Mattie arasında gerilim yükselir. Rağmen ikisi asla tutkularını tamamlamaz ve hatta söze dökmezler. Aralarındaki karşılıklı duygular, evin atmosferi tarafından bozulmadan hissedilebiliyor. Zeena’nın yokluğunu hatırlatan birçok şey var. Felaket tehdit ettiğinde kedi, Zeena’nın Mattie’nin aldığı en sevdiği turşu yemeğini paramparça etti Birlikte akşam yemeğini kutlamak için dışarı çıktılar ama Ethan hemen dağıldı kırıkları bir araya getirir ve kırık tabağı yerine koyar. Akşam yemeğinden sonra Mattie dikiş işiyle meşgulken Ethan derin düşüncelere dalıyor. sevgisini açıkça gösteriyor ama hemen duruyor tam açıklama. On birden hemen sonra, ikisi geceyi geçirmek için içeri giriyor fazla dokunmadan.

Ertesi sabah Ethan duygularını açıklamaya hevesli olmaya devam ediyor Mattie’ye, ancak işe aldığı adam Jotham Powell’ın varlığı buna ek olarak kendi engellemeleri onun bir hamle yapmasını engeller. Ethan yapar Turşu tabağına biraz yapıştırıcı almak için kasabaya koştum. Ne zaman o Mattie’yi yalnız bulmayı umarak çiftliğe geri döndüğünde, Zeena’nın geri döndüğünü söyledi. Hızla kendini toparlayan Ethan, karısını selamlamak için yatak odasına. Ancak Zeena’nın hiç havasında değil nezaket gösterir ve Ethan’a sağlığının kötüye gittiğini acı bir şekilde bildirir. hızlıca. Bu gerçeğin ışığında Zeena, yerine başkasını getirmeyi planladığını duyurdu. Mattie daha verimli bir kiralık kızla. Ethan gizlice içerliyor Zeena’nın kararı ama öfkesinin büyük kısmını kendine saklıyor.

Mutfağa inen Ethan’ın tutkuları taşar. ve Mattie’yi şevkle öpüyor. Mattie’ye Zeena’nın planını anlatır onu kovmak ister ama birlikte geçirdikleri an Zeena tarafından kesintiye uğrar. Kendisi başlangıçta akşam yemeğine gelmeyi reddetmişti ama fikrini değiştirdi. Yemekten sonra Zeena kırık parçayı keşfeder. ilaç ararken turşu yemeği ve öfkeyle, Mattie’yi kovalamak konusunda giderek daha kararlı hale geliyor.

O akşam Ethan derme çatma çalışma odasına çekilir. önünde duran kararı düşünüyor. Mattie’nin durumuna tahammül edemiyorum İşten çıkarılmayı etkili bir şekilde önleyemeyen Ethan, kısaca şunları düşünüyor: Mattie ile kaçıyor ve hatta bir veda mektubu taslağı yazmaya başlıyor Zeena’ya. Bununla birlikte, mali durumuna ilişkin ciddi bir değerlendirmede, Ethan kaçmanın imkansızlığını anlar ve düşer. umutsuz bir halde uyuyakalmak.

Ertesi sabah kahvaltıda Zeena günün programını duyuruyor Mattie’nin ayrılışı ve yeni işe alınan kızın gelişiyle ilgili planlar. Sabahın ortasında çiftlikteki görevlerini bitiren Ethan, umutsuz bir görev için şehre iner. Anında ortaya çıkan planı, Andrew Hale’den avans almak için ikinci bir girişimde bulunmak kaçmasını finanse etme umuduyla yakın zamanda teslim edilen bir kereste yükü üzerinde Sonuçta Mattie. Ethan tepeden aşağı inerken Hale ile karşılaşır. kızakla gidiyor ve bu arada Hale’in karısı sabrından dolayı onu çok övüyor hasta Zeena’nın bakımında. Onun nazik sözleri onu kontrol etmeye yarıyor plan yapar ve çiftliğe vicdan azabıyla döner.

Ethan, Zeena’nın isteklerine karşı Mattie’yi getirmeye karar verir. istasyonun kendisine. Bir nostalji kriziyle onu yanına alır. dolambaçlı rota ve sonunda tepede duruyorlar kızak macerasına atılmak için bir köy tepesine çıktılar bir zamanlar teklif etmişti ama hiç üstlenmemişti. Başarılı bir ilk çalıştırma istemi Mattie’nin bir saniye önermesi gerekiyor ama aklında farklı bir amaç var. Ethan’dan kızağı kalenin eteğindeki karaağaç ağacına doğru sürmesini ister. tepe, son anlarını birlikte geçirmelerine olanak sağlıyor. Ethan Başlangıçta teklifini reddeder ancak yavaş yavaş ikna edilir ve onlar kızaktaki pozisyonlarını alıp kendilerini finalde kilitliyorlar kucaklamak. Çarpışmanın ardından Ethan’ın bilinci açıldı sersemlemiş bir halde, yumuşakça inleyen Mattie’nin yüzünü hissetmek için uzandı, gözlerini açan ve zayıfça adını söyleyen.

Yirmi yıl ileri atladığımızda kendimizi yeniden anlatıcının Frome evine girerken yanında olması. İçeride o iki zayıf ve yaşlanan kadının bakışlarıyla karşılaşır ve evin berbat koşulları. Frome ısı eksikliğinden dolayı özür diledi eve gelir ve anlatıcıyı yemeklerini hazırlayan kadınla tanıştırır. akşam yemeğini -karısı Zeena- ve koltukta oturan felçli kadına ateşin yanındaki sandalye – Bayan Mattie Silver.

Ertesi gün anlatıcı kasabaya döner ve burada konaklar. Bayan Ned Hale ve annesi Bayan Varnum ile birlikte. Meraklarını hisseden, Frome evinde geçirdiği akşam hakkında kısa bir bilgi veriyor ve Akşam yemeğinden sonra Bayan Wendy’yle daha samimi bir tartışmaya başlar. Hale. Birlikte, sessiz ve lanetlilerin trajik durumunun yasını tutuyorlar adam ve iki kadın uzun süre boyunca ona arkadaşlık etmek zorunda kaldılar New England kış geceleri.

Ethan Frome Karakter Analizi

Ethan Frome

Hikayenin kahramanı Ethan, ailesi nesillerdir aynı Massachusetts çiftliğinde yaşayıp ölen bir çiftçidir. Hassas bir figür olan Ethan’ın doğaya karşı derin, neredeyse mistik bir takdiri vardır ve karısının kuzeni Mattie Silver’ın gençliği, güzelliği ve canlı ruhuyla güçlü bir bağ hisseder. Ancak sonuçta geleneklerin, iklimin ve hasta karısının baskıcı güçlerinden kaçmak için gerekli içsel güce sahip değildir.

Zenobia Frome

Ethan’ın hasta karısı, daha çok “Zeena” olarak bilinir. Zamanından önce yaşlanmış, yakıcı bir mizaca sahip, dönüşümlü sessizlik ve öfke nöbetlerine yatkın ve son derece itici biri olarak karşımıza çıkıyor ve bu da onu romanın en az sempatik figürü yapıyor. Kendi hastalığının tedavisiyle son derece ilgileniyor ve bir dereceye kadar hipokondri (hayali hastalık veya hasta tarafından gizlice hoşlanan ve abartılan küçük semptomlar) sergiliyor. Zeena’nın görünürdeki fiziksel zayıflığına rağmen, evlerinde baskın konumu Ethan değil o elinde tutuyor.

Mattie Silver

Fromes’lara ev işlerinde yardım etmeye gelen Zeena’nın kuzeni. Çekici, genç ve enerjik Mattie, Ethan’ın sevgisinin nesnesi haline gelir ve onun delicesine aşık olmasına karşılık verir. Okuyucu Mattie’yi yalnızca Ethan’ın sevdalı gözlerinden gördüğü için Mattie hiçbir zaman tam anlamıyla çok yönlü bir karakter olarak ortaya çıkmıyor. Hem güçlü hem de zayıf yanları olan etten kemikten bir insandan çok, Ethan’ın Zeena ve Starkfield’a karşı isyanının odak noktası gibi görünüyor.

Seslendiren

Hikayedeki olayları anlatmasına rağmen, anlatıcı (mesleği mühendis olan) hikayenin kendisinde hiçbir rol oynamıyor. İsimsiz kalması, karakterinin zayıflığını vurguluyor. Starkfield’a yabancı biri olarak Ethan Frome’un hikayesine yeni gözlerle bakıyor ve Frome’un trajedisinin yakından korunan hikayesi ile romanın dışındaki dünyadaki okuyucu arasında bir kanal görevi görüyor.

Denis Eady

Starkfield’ın zengin İrlandalı bakkalı Michael Eady’nin oğlu ve bir ara Mattie Silver’ın taliplisi. Ethan, Mattie’nin gerçek duygularını öğrenmeden önce, romanın ilk bölümlerinde Denis, Ethan’ın kıskançlığının odak noktasıdır.

Bayan Ned Hale

Ned Hale’in dul eşi ve isimsiz anlatıcının ev sahibesi. Anlatıcı, Bayan Hale’i komşularının çoğundan daha rafine ve eğitimli olarak tanımlıyor. Bir zamanlar Fromes’larla samimi olmasına rağmen, onların durumunu meraklı kiracısıyla tartışmaktan çekiniyor.

Ned Hale

Ruth Varnum’un nişanlısı ve daha sonra kocası. Ned ve Ruth’un romantizmi, Ethan ve Mattie’nin sonuçsuz aşkıyla tezat oluşturuyor. Anlatıcı Starkfield’a geldiğinde Ned ölmüştür.

Andrew Hale

Ned’in babası Andrew Hale, genç Ethan’la düzenli iş anlaşmaları yapan sevimli bir inşaatçıdır. Ethan, Hale’den kereste yükü için kendisine avans vermesini istediğinde Hale, kendi mali kısıtlamalarını gerekçe göstererek kibarca reddetmek zorunda kalır. Yine de Ethan (yanlışlıkla) onu olası bir kredi kaynağı olarak görmeye devam ediyor.

Bayan Andrew Hale

Ned’in annesi ve Andrew’un karısı Bayan Hale, bir kış öğleden sonra tesadüfen karşılaştığı Ethan’a beklenmedik derecede sıcak davranır. Onun nezaketi ve Zeena’ya olan bağlılığından ötürü övgüsü, Ethan’ın Mattie ile evlenmek için Andrew Hale’den borç alma kararını yeniden değerlendirmesine yol açar.

Jotham Powell

Frome çiftliğinde işe alınan adam. Powell’ın asıl görevi kerestenin kesilmesi, yüklenmesi ve taşınmasında Ethan’a yardımcı olmaktır. Belirgin derecede suskun olan Powell, Frome’lar arasındaki gerilimlere karşı hassastır ancak kendisini bu gerilimlere dahil etmekten isteksizdir.

Harmon Gow

Eski bir sahne şoförü ve kasaba dedikoducusu. Gow, anlatıcıya Ethan Frome’un hayatıyla ilgili çeşitli ayrıntılar sağlar ve daha sonra anlatıcının Ethan’ı şoför olarak işe almasını önererek anlatıcının Ethan’ın hikayesini öğrenmesini sağlayacak ilişkinin önünü açar.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Hukuk Bürosu mide ameliyatı Transplante Capilar Turquia Transplante Capilar dentco clinicpark BahçeHavuz www.okeyoyna.com www.bodyloveinc.com Deneme bonusu veren siteler deneme bonusu bonus veren siteler deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusportali.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler betwoon deneme bonusu veren siteler