On İkinci Gece Özet ve Karakter Analizi

On İkinci Gece Özet

İlirya krallığında Orsino aşkının özlemini çekiyor adında bir asilzade, müzik dinleyerek Leydi Olivia’nın . Ölen kardeşinin yasını tuttuğu ve herhangi bir evlilik teklifini kabul etmediği için ona sahip olamaz. Bu sırada kıyı açıklarında bir fırtına korkunç bir gemi kazasına neden oldu. adında genç, aristokrat doğumlu bir kadın Viola İlirya kıyılarına sürüklenir. varsayar Kendini yabancı bir ülkede yapayalnız bulunca, ikiz kardeşi Sebastian’ın enkazda boğulduğunu ve ne tür işler yapabileceğini bulmaya çalışır. Dost canlısı bir deniz kaptanı ona Orsino’nun Olivia’ya kur yaptığını anlatır ve Viola, Olivia’nın evinde çalışmaya gidebilmeyi dilediğini söyler. Ancak Leydi Olivia yabancılarla konuşmayı reddettiği için Viola onunla iş arayamayacağına karar verir. Bunun yerine, Cesario adını alarak erkek kılığına girmeye karar verir ve Dük Orsino’nun evinde çalışmaya başlar.

Viola (Cesario kılığına girmiş) kısa sürede Orsino’nun favorisi haline gelir ve Orsino, Cesario’yu sayfası yapar. Viola kendini Orsino’ya aşık bulur; Orsino onun erkek olduğuna inandığı için sürdürülmesi zor bir aşktır. Ancak Orsino, Orsino’nun aşk mesajlarını kibirli Olivia’ya iletmesi için Cesario’yu gönderdiğinde, Olivia da onun bir erkek olduğuna inanarak güzel genç Cesario’ya aşık olur. Aşk üçgeni tamamlandı: Viola Orsino’yu seviyor, Orsino Olivia’yı seviyor ve Olivia Cesario’yu seviyor ve herkes perişan durumda.

Bu arada, Olivia’nın evinin diğer üyeleriyle tanışırız: onun kabadayı ayyaş amcası Sir Toby; Olivia’ya umutsuzca kur yapmaya çalışan aptal arkadaşı Sör Andrew Aguecheek; Olivia’nın esprili ve hoş hizmetçisi Maria; Evin zeki palyaçosu Feste; ve Malvolio Olivia’nın evinin asık suratlı, iffetli kahyası . Sör Toby ve diğerleri, Malvolio’nun eğlencelerini bozmaya yönelik sürekli çabaları karşısında alındıklarında Maria, Malvolio’nun Olivia’nın ona aşık olduğunu düşünmesini sağlamak için eşek şakası yapar. Olivia’dan olduğu iddia edilen, sevgilisine (adı harflerle ifade edilen) hitaben sahte bir mektup hazırlıyor. MOAI ), eğer onun iyiliğini kazanmak istiyorsa sarı çoraplar ve çapraz jartiyerler giymesi, kibirli davranması, sürekli gülümsemesi ve kimseye kendini açıklamaktan kaçınması gerektiğini söyler. Malvolio mektubu bulur, kendisine gönderildiğini varsayar ve Olivia ile evlenme ve kendisi de asil olma hayalleriyle dolu olarak onun emirlerini mutlu bir şekilde yerine getirir. O kadar tuhaf davranıyor ki Olivia onun deli olduğunu düşünmeye başlıyor.

Bu sırada hala hayatta olan ancak kız kardeşi Viola’nın öldüğüne inanan Sebastian, arkadaşı ve koruyucusu Antonio ile birlikte İlirya’ya gelir . Antonio, gemi kazasından bu yana Sebastian’a değer veriyor ve genç adama tutkuyla (ve belki de cinsel olarak) bağlı – öyle ki, kendisi ve Orsino’nun eski düşmanları olmasına rağmen onu Orsino’nun topraklarına kadar takip ediyor.

Olivia’nın Cesario’ya (hala kılık değiştirmiş Viola) olan ilgisini gözlemleyen Sör Andrew, Cesario’yu düelloya davet eder. Olası düelloyu eğlenceli bir eğlence olarak gören Sör Toby, Sör Andrew’u kışkırtır. Ancak, tıpkı kılık değiştirmiş Viola’ya benzeyen Sebastian sahneye çıktığında, Sör Andrew ve Sör Toby, onun Cesario olduğunu düşünerek Sebastian’la kavga etmeye başlar. Olivia karışıklığın ortasında içeri girer. Sebastian’la karşılaşan ve onun Cesario olduğunu düşünerek ona evlenme teklif eder. Onu daha önce hiç görmediği için şaşkındır. Ancak onun zengin ve güzel olduğunu görüyor ve bu nedenle onunla birlikte gitmeye fazlasıyla istekli. Bu arada Antonio, Orsino’nun memurları tarafından tutuklandı ve şimdi onu Sebastian sanarak Cesario’dan yardım istiyor. Viola, Antonio’yu tanıdığını reddeder ve Antonio, Sebastian’ın ona ihanet ettiğini haykırarak sürüklenir. Aniden Viola’nın kardeşinin hayatta olabileceğine dair yeni bir umudu olur.

Malvolio’nun sözde deliliği, neşeli Maria, Toby ve diğerlerinin Malvolio’yu tedavisi için küçük, karanlık bir odaya kilitlemesine ve ona istedikleri gibi eziyet etmelerine olanak tanıdı. Feste bir rahip olan “Sör Topas” gibi giyinir ve Malvolio’yu muayene ediyormuş gibi yaparak itirazlarına rağmen onun kesinlikle deli olduğunu ilan eder. Ancak Sör Toby şakanın daha iyi olduğunu düşünmeye başlar ve Malvolio’nun Olivia’ya serbest bırakılmasını istediği bir mektup göndermesine izin verirler.

Sonunda, Viola (hala Cesario kılığındadır) ve Orsino, Olivia’nın evine doğru yola çıkarlar ve burada Olivia, Cesario’yu yeni kocası olarak karşılar ve onun yeni evlendiği Sebastian olduğunu düşünür. Orsino çok öfkelenir ama sonra Sebastian’ın kendisi sahneye çıkar ve her şey ortaya çıkar. Kardeşler mutlu bir şekilde yeniden bir araya gelir ve Orsino, artık kadın olduğunu bildiği için Viola’yı sevdiğini fark eder ve ondan kendisiyle evlenmesini ister. Sör Toby ve Maria’nın da özel olarak evli olduklarını keşfediyoruz. Sonunda birisi Malvolio’yu hatırlar ve onu karanlık odadan çıkarır. Hile tüm ayrıntılarıyla ortaya çıkar ve öfkeli Malvolio fırtınalar estirerek mutlu çiftleri kutlamalarıyla baş başa bırakır.

On İkinci Gece Karakter Analizi

Viola

Aristokrat doğumlu genç bir kadın ve oyunun kahramanı. Gemisi fırtınada battığında İlirya kıyılarına vuran Viola, dünyada kendi yolunu çizmeye karar verir. Kendini genç bir adam olarak gizler, kendisine “Cesario” adını verir ve Dük Orsino’nun yaveri olur. Sonunda Orsino’ya aşık olur; hatta Orsino’nun kur yaptığı kadın Olivia, Cesario’ya aşık olur. Böylece Viola, zekice kılık değiştirmesinin onu tuzağa düşürdüğünü fark eder: Orsino’ya onu sevdiğini söyleyemez ve Olivia’ya, Cesario olarak neden sevemediğini söyleyemez. o. Onun dokunaklı durumu, oyundaki merkezi çatışmadır.

Orsino

İlirya ülkesinde güçlü bir asilzade. Orsino, güzel Leydi Olivia’ya aşıktır, ancak aslında bir kadın olan yakışıklı yeni sayfa çocuğu Cesario’ya, Viola’ya giderek daha fazla düşkün olmaya başlar. Orsino, oyunun aşkın absürtlüğünü keşfetmesine olanak sağlayan bir araçtır: Yüce bir egoist olan Orsino, Olivia yüzünden ne kadar üzüldüğünden şikayet ederek ortalıkta dolaşır, oysa esas olarak aşık olma fikrine aşık olduğu ve yeni bir aşk yaratmaktan hoşlandığı açıktır. kendisinin gösterisi. Görünüşte erkek olan Cesario’ya olan ilgisi, karakterine cinsel belirsizlik katıyor.

Olivia

Zengin, güzel ve asil bir İliryalı hanım olan Olivia, Orsino ve Sör Andrew Aguecheek’in kur yaptığı, ancak her birine, yakın zamanda ölen ve yedi yıl boyunca evlenmeyecek olan erkek kardeşi için yas tuttuğu konusunda ısrar ediyor. O ve Orsino benzer karakterler; her biri kendi sefaletinde debelenmekten hoşlanıyor gibi görünüyor. Viola’nın erkeksi Cesario kılığında gelişi, Olivia’nın rahatına düşkün melankolisinden kurtulmasını sağlar. Olivia, sevgisini bir aşktan diğerine aktarmakta hiç zorluk çekmiyor gibi görünüyor, ancak bu da onun romantik duygularının – oyundaki çoğu duygu gibi – derinlere inmediğini gösteriyor.

Sebastian

Viola’nın kayıp ikiz kardeşi. Yakın arkadaşı ve koruyucusu Antonio ile birlikte Illyria’ya vardığında Sebastian, birçok insanın onu tanıdığını düşündüğünü keşfeder. Üstelik hiç tanımadığı güzel Leydi Olivia da onunla evlenmek istemektedir. Sebastian kız kardeşi kadar iyi bir karaktere sahip değil. Viola’nın Cesario kılığına girdiğinde üstlendiği rolü, yani Olivia’nın arkadaşını üstlenecek gibi görünüyor.

Malvolio

Leydi Olivia’nın evindeki başıboş kâhya ya da baş hizmetçi. Malvolio çok becerikli ama aynı zamanda kendini beğenmiş biri ve içki içmeye, şarkı söylemeye ve eğlenceye karşı kötü bir düşüncesi var. Onun kibirli tavrı ve kibirli tavrı, ona acımasız bir oyun oynayarak Olivia’nın ona aşık olduğuna inanmasını sağlayan Sör Toby, Sör Andrew ve Maria’nın düşmanlığını kazandırır. Metresiyle evlenme fantezilerinde, sosyal sınıfının üstüne çıkmak için güçlü bir hırs ortaya koyuyor.

Feste

Olivia’nın evinin palyaçosu veya aptalı Feste, Olivia’nın ve Orsino’nun evleri arasında hareket ediyor. Hayatını sivri şakalar yaparak, eski şarkılar söyleyerek, genel olarak esprili davranarak ve aptallık katmanı altında gizlenmiş iyi tavsiyeler vererek kazanıyor. Profesyonel bir aptal olmasına rağmen Feste genellikle oyundaki en bilge karakter gibi görünüyor.

Sör Toby

Olivia’nın amcası. Olivia, Sör Toby Belch’in kendisiyle yaşamasına izin veriyor, ancak onun kaba davranışlarını, şakalarını, aşırı içkisini, gece geç saatlerde alem yapmasını veya arkadaşlarını (özellikle aptal Sör Andrew’u) onaylamıyor. Sör Toby aynı zamanda Malvolio’nun öfkesini de kazanır. Ancak Sör Toby’nin, Olivia’nın keskin zekalı hizmetçisi Maria gibi bir müttefiki ve sonunda bir eşi vardır. Birlikte, Sör Toby’nin temsil ettiği kaotik ruhun zaferini ve kontrolcü, kendini beğenmiş Malvolio’nun yıkımını sağlarlar.

Maria

Olivia’nın zeki, cesur genç hizmetçisi. Maria, dünyada evlilik yoluyla yükselme arzusu taşıyan düşmanı Malvolio’ya oldukça benziyor. Ancak Maria, Malvolio’nun başarısız olduğu yerde başarılı oluyor – belki kadın olduğu için, ama daha büyük olasılıkla, oyunu canlandıran anarşik, altüst olmuş ruhla Malvolio’dan daha uyumlu olduğu için.

Sör Andrew Aguecheek

Sör Toby’nin bir arkadaşı. Sör Andrew Aguecheek, Olivia’ya kur yapmaya çalışır, ancak hiç şansı yoktur. Kendisinin esprili, cesur, genç, dil ve dans konusunda iyi olduğunu düşünüyor ama aslında bir aptaldır.

Antonio

Gemi kazasından sonra Sebastian’ı kurtaran bir adam. Antonio, Sebastian’a çok düşkündü, onunla ilgileniyordu, ona İlirya’ya kadar eşlik ediyordu ve ona para sağlıyordu; bunların hepsi doğası gereği romantik gibi görünen çok güçlü bir aşk yüzündendi. Ancak Antonio’nun Sebastian’a olan ilgisi hiçbir zaman meyve vermez. Oyundaki belirsiz ve değişen cinsiyet rollerine rağmen On İkinci Gece , karakterlerin kaderinde evlilik olan romantik bir komedi olmaya devam ediyor. Böyle bir dünyada homoerotik çekim tatmin edilemez.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Hukuk Bürosu mide ameliyatı Transplante Capilar Turquia Transplante Capilar dentco clinicpark BahçeHavuz gauss ölçümü Antalya Oto Ekspertiz Osmaniye Oto Ekspertiz www.okeyoyna.com www.bodyloveinc.com Deneme bonusu veren siteler deneme bonusu bonus veren siteler deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusportali.com cratosroyalbet betwoon grandpasha giriş deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler betwoon deneme bonusu veren siteler