Yedi Çatılı Ev Özet ve Karakter Analizi

Yedi Çatılı Ev Özet

Yedi Çatı Evi başlıyor eserin bir roman değil, aşk romanı olduğunu belirten bir önsözle. Hawthorne bu haliyle okuyucuları gerçekçiliğin akıcı karışımına hazırlıyor. ve romantizm türünün izin verdiği fantezi. Önsöz de şunu ifade ediyor Hawthorne’un ahlaki olarak bahsettiği kitabın ana teması: “Bir neslin yanlış davranışları sonraki nesillere de yansıyor, Ve . . . saf ve kontrol edilemez bir yaramazlığa dönüşür.

Küçük bir New England’da yedi çatılı yıpranmış bir ev duruyor şehir. (Gables, kesişen iki kişinin oluşturduğu üçgen yapılardır. çatının noktaları.) Pyncheon ailesine ait olan ev, uzun ve tartışmalı bir geçmişi vardır. 1600’lerin ortasında, Matthew Maule adında yerel bir çiftçi verimli topraklarda bir ev inşa ediyor hoş bir baharın yakınında. 1600’lerin sonlarında, çevredeki mahalleler moda oldu ve zenginler Albay Pyncheon, Maule’un topraklarına göz dikiyor. Birkaç yıl sonra Maule büyücülük suçundan asıldı ve Maule’un arkasında Pyncheon’un olduğuna dair çok sayıda söylenti vardı. mahkumiyet. Maule darağacından Albay Pyncheon’a küfrediyor ama Albay etkilenmemiş; hatta onu inşa etmesi için Maule’un kendi oğlunu bile tutuyor mülkte yedi çatılı yeni bir konak. Düzenlenen bir partide Yeni konağının açılışını yapmak isteyen Albay evinde ölü bulunur. Sakalı kanla kaplıydı. Albay bir vasiyetname bıraktı portresinin değil, önemli belgelerinden birinin kaldırılmasını istedi. Maine’deki devasa bir arazi talebinin tapusu eksik. Tapu asla bulundu ve nesiller boyu Pyncheonlar onu boşuna aradılar. İtibaren daha sonra Pyncheon evi kötü şans getirmeye devam ediyor ve bu da doruğa ulaşıyor genç Clifford Pyncheon’un amcasını öldürdüğü iddiasıyla.

Yıllar sonra Pyncheon’da yaşayan yaşlı hizmetçi Hepzibah adında miyop, kaşlarını çatan bir kadın olan malikanede zorla Açlıktan ölmemek için evinde küçük bir dükkân açmaya karar verir. Hepzibah teselli edici sözlere rağmen mağazayı büyük bir utanç kaynağı olarak görüyor mahalle karakteri Venner Amca ve Hepzibah’ın kızı Holgrave’den fotoğrafçılığın ilk biçimlerini uygulayan asi genç kiracı dagerreotipi olarak bilinir. Hepzibah karamsarlığını sürdürüyor elinden geleni yapıyor, çatık suratı müşterileri korkutmaya devam ediyor. Hepzibah dükkânını açtığı gün ziyarete gelir Hepzibah’ın kuzeni olan genç bir kız olan Phoebe’den uzun bir süre boyunca Pyncheon ailesinin bir kolu. Hepzibah ilk başta Phoebe’nin varlığı Hepzibah’ın geri dönen kardeşi Clifford’u üzecek hapishaneden eve. Ancak Phoebe’nin çekiciliği ve çalışkanlığı hakimdir. ve sonunda Hepzibah’ı kalmasına izin vermeye ikna eder. Clifford ne zaman hapishanede geçirdiği zamandan beri hırpalanmış ve neredeyse aptal bir halde geri döner, Phoebe’den oldukça etkileniyor. Hepzibah’ın korkularının aksine Clifford bir mağazayla ilgilenmekten çok onların yoksulluğundan rahatsız oluyor.

Phoebe’nin varlığı bile Clifford ve Hepzibah’ı özgür bırakamaz kuzenleri Yargıç Pyncheon’un ziyaretinin yarattığı dehşetten. Yargıcın çok karizmatik bir gülümsemesi var. Hepzibah’ı sıcak bir şekilde selamlıyor ve ona mali destek teklif ediyor, ancak öfkeyle Yargıcın teklifini engelliyor Clifford içeriden eve gitmesi için yalvarırken uzak. Normalde soğukkanlı olan Phoebe bile bir an yaşar Yargıç onu selamladığında tiksinti duyuyordu. Daha az korkunç ama aynı derecede Garip olan ise evin tek kiracısı Holgrave’dir. O ve Phoebe birlikte çok vakit geçirdik, bahçeyle ilgilendik ve evdeki tavukları besledik, Eski ihtişamı Pyncheon’larla karşılaştırılan, bir zamanların kudretli ırkı. Holgrave, radikal siyasetini şöyle açıklıyor: her neslin başkalarının eserlerini yıkması gerektiği ilkesi ondan önce ve Phoebe’ye sürekli olarak Clifford ve geçmişi hakkında sorular soruyor.

Holgrave ayrıca Phoebe’ye Alice Pyncheon’un hikayesini anlatır. Yüz yıl önce Alice’in babası Gervayse Pyncheon, aynı zamanda bir marangoz olan yaşlı Matthew Maule’un genç torunu Matthew Maule. Gervayse buna genç Matthew’dan beri inanıyordu. Pyncheon evini Maule’un babasının inşa ettiğini genç adam biliyor olabilir Pyncheon arazisinin kayıp tapusunu nerede bulabilirim? Genç Matthew Maule, Pyncheon’ların kötü muamelesine kızmış olsa da ailesi, yedi kişinin evi karşılığında yardım etmeyi kabul eder duvarlar ve üzerinde durduğu arazi. Ruhlarını çağırıyor babası, büyükbabası ve yaşlı Albay Pyncheon’u hipnotize ederek Gervayse’nin küçük kızı Alice. İki Maule ruhu engelliyor Albay Pyncheon’un hayaletinin Gervayse ve genç Matthew’a söylemesi tapu nerede ise marangoz anlaşmayı iptal eder. O çok mutlu Alice’in büyüsü altında kaldığını ve ona eziyet ettiğini fark eder. zalimce ve önemsiz yollarla. Düğün gecesinde genç Maule, Alice yeni gelinine hizmet edecek. Alice transtan uyandığında, karda eve koşar, zatürreye yakalanır ve ölür. Maule yaptığı şeyden dolayı perişan haldedir.

Holgrave hikayesini bitirirken Phoebe’yi hipnotize ettiğini fark eder. ancak dürüstlüğü onun gücünü kötüye kullanmasını engeller ve uyanır. onu transtan çıkardı. Phoebe evini ziyaret ederken ülkede, Yargıç Pyncheon yedi kişinin evine geri dönüyor çatıyı açar ve Hepzibah’ı Clifford’u getirmeye zorlar ve koyacağını söyler. Hepzibah onu geri getirmezse Clifford akıl hastanesine kapatılacak. Yargıç Clifford’un merhum amcalarının mirasının yerini bildiğini açıklıyor. Hepzibah, Clifford’u odasında bulamaz ama geri döndüğünde alt katta erkek kardeşini keyifle çökmüş evi işaret ederken bulur Yargıç Pyncheon’un figürü. Clifford’un suçlanacağından endişeleniyorum Cinayetin ardından erkek ve kız kardeş kaçar. Phoebe geri döndüğünde yalnızca Holgrave evde. Heyecanla ona bir dagerreyotipi gösterir. ölü Yargıç ve ona lanetin kaldırıldığını söyler. Holgrave Ayrıca Phoebe’ye onu sevdiğini söylüyor ve Phoebe de onu sevdiğini itiraf ediyor. geri dönmek. Komşular şüphelense de Hepzibah ve Clifford Ceset bulunmadan önce geri dönün. Clifford’dan şüphelenilmiyor Yargıcın ölümünde ve yargıcın kendisinin çerçevelediği söyleniyor Clifford’u otuz yıl hapis yattığı suçtan dolayı cezalandırdı. Yargıcın görüşmediği oğlunun Avrupa’da öldüğü haberi geldi. yani Yargıcın mirası Clifford’a gidiyor. Clifford, Hepzibah, Phoebe, Holgrave ve Venner Amca, Yargıcın ülkesine taşınıyor mülk, yedi çatılı evi terk ederek çürümeye devam ediyor uzak.

Yedi Çatılı Ev Karakter Analizi

Hepzibah Pyncheon

Yedi çatılı evin şu anki sakini olan Hepzibah, Clifford’un kız kardeşi ve Yargıç Pyncheon ile Phoebe’nin kuzenidir. Miyopluk yüzünden sürekli kaşlarını çatan Hepzibah, müşterileri küçük dükkanından korkutuyor ama iyi bir kalbi var ve kardeşine çok iyi bakıyor.

Clifford Pyncheon

Bir zamanlar güzel bir genç olan Clifford, amcası yaşlı Jaffrey Pyncheon’u öldürdüğü iddiasıyla hapiste geçirdiği otuz yıl yüzünden yıkılmıştır. Clifford insandan çok aptal olarak geri döner ama Hebzibah ve Phoebe’nin ilgisi onu yavaş yavaş kendine getirir. Clifford, amcasının cinayetini kendisine suçlamış olabilecek kuzeni Yargıç Jaffrey Pyncheon’dan nefret ediyor.

Yargıç Jaffrey Pyncheon

Hepzibah ve Clifford’un zengin ve popüler kuzeni Yargıç Pyncheon, onların katı ataları Albay Pyncheon’a en yakın olanıdır. Parlak gülümsemesiyle kendisi ve başkaları tarafından toplumun direği olarak görülüyor ama aslında karanlık ve açgözlü bir yapısı var. Büyük olasılıkla yaşlı Jaffrey Pyncheon’un ölümünün asıl suçlusu olan Yargıç, ölen adamın kayıp mallarının geri kalanını almaya kararlıdır.

Holgrave

Hepzibah’ın evinde yaşayan genç bir kiracı olan Holgrave, geçimini daguerreotype olarak bilinen eski türde bir fotoğraf yaparak sağlıyor. Holgrave’in siyaseti oldukça liberal ve devrimcidir ama tuhaf ve kanunsuz dostluğuna rağmen naziktir. Kimse Holgrave’in aslında ilk Matthew Maule’un soyundan geldiğini bilmiyor. Bu bağlantı ona hipnotik güçler vermiştir ancak Phoebe Pyncheon’a aşık olmasını engellemez.

Phoebe Pyncheon

Phoebe Pyncheon, kuzenleri Hepzibah ve Clifford gibi aristokratik bir eğitimden yoksun olmasına rağmen, kasvetli Pyncheon evine neşe katan genç, enerjik ve güzel bir genç kadındır. Clifford’u teselli edebilecek tek kişi olan Phoebe’nin varlığı tüm malikaneyi aydınlatır. Onun iyi doğası derinlere uzanır ve büyük bilgeliği ve gücü gizler.

Albay Pyncheon

Romanın olaylarından iki yüzyıl önce kasabanın Püriten topluluğunun kalesi. Pyncheon lanetinin sorumlusu Albay Pyncheon’un açgözlülüğü ve kalpsizliğidir. Ailesinin apopleksiden, yani ani bir beyin kanamasından ölen ilk üyesi olan Albay, Pyncheon’larla ilgili tüm yanlışları simgeliyor. Portresi, evinin gelecekteki sakinlerinin üzerinde beliriyor.

Matthew Maule

(yaşlı) Basit bir çiftçi 1600 s’de Maule, büyük olasılıkla Albay Pyncheon’un kışkırtmasıyla büyücülük suçundan asıldı. Çalınan arazisi Pyncheon evinin yeri olarak hizmet ediyor. Maule’un Pyncheon’lara olan lanetinin onları rahatsız etmeye devam ettiği söyleniyor.

Matthew Maule

(küçük olan) Orijinal Matthew Maule’un torunu ve yedi çatılı evi inşa eden Thomas Maule’un oğlu olan genç Matthew Maule, Pyncheon ailesine karşı güçlü bir kin besliyor. Genç Maule’un hipnotik güçleriyle ilgili tedbirsizliği, istemeden genç Alice Pyncheon’un ölümüne neden olur.

Alice Pyncheon

Gervayse Pyncheon’un kızı Alice’in hayatı, genç Matthew Maule’un hipnotik büyüsüne kapılmasıyla mahvolur. Onun klavseninin seslerinin hala yedi çatılı evde olduğu söyleniyor.

Gervayse Pyncheon

Albay Pyncheon’un torunu ve Alice’in babası olan Gervayse’nin, ailesinin Maine’deki bir arazinin tapusunu geri alma girişimleri kızının hayatına mal oldu.

Venner Amca

Köyün renkli figürü olan Venner Amca, yoksulluğuna rağmen yılmaz bir iyimserlik felsefesini vaaz ediyor. Yalnız Clifford ve Hepzibah’ın yanı sıra Phoebe ve Holgrave’ye de dostluk sağlıyor.

Yaşlı Jaffrey Pyncheon

Clifford ve Yargıç’ın amcası yaşlı Jaffrey Pyncheon, genç Jaffrey’i notlarını karıştırırken bulduğunda felç geçirerek ölür.

Thomas Maule

Kendi ailesinden çalınan araziye yedi çatılı evi inşa eden marangoz. Pyncheon’ların Maine topraklarına olan tapusunu çaldığına ve evin içinde bir yere sakladığına inanılıyor.

İki işçi

Hepzibah’ın dükkanının geleceğini açıkça tartışarak istemeden de olsa onu küçük düşüren iki işçi, New England işçi sınıfını tasvir ediyor.

Organ öğütücü

Gösterisi bir maymun ve hareketli bir diyorama içeren gezici bir müzisyen.

Yargıç Pyncheon’un oğlu

Yargıç Pyncheon’un görüşmediği oğlu, koleradan zamanında ölmesi Yargıcın mirasını Clifford’a bırakıyor.

Yaşlı bir beyefendi

Bir trende Clifford ve Hepzibah ile sohbet eden ve Clifford’un yeni devrimci duyguları tarafından itilen yaşlı bir beyefendi.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Hukuk Bürosu mide ameliyatı Transplante Capilar Turquia Transplante Capilar dentco clinicpark www.okeyoyna.com www.bodyloveinc.com Deneme bonusu veren siteler deneme bonusu bonus veren siteler deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusportali.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler