Nora, Bir Bebek Evi Özet ve Karakter Analizi

Nora, Bir Bebek Evi Özet

Bir Bebek Evi Noel Arifesinde açılıyor. Nora Helmer , tüm oyunun sahnelendiği iyi döşenmiş oturma odasına elinde birkaç paketle giriyor. Nora’nın kocası Torvald Helmer onun geldiğini duyunca çalışma odasından çıkar. Onu şakacı ve şefkatli bir şekilde selamlıyor ama sonra Noel hediyelerine bu kadar çok para harcadığı için onu azarlıyor. Konuşmaları, Helmer’ların yıllardır para konusunda dikkatli olmaları gerektiğini, ancak Torvald’ın yakın zamanda çalıştığı bankada onlara daha rahat bir yaşam tarzı sağlayacak yeni bir pozisyon elde ettiğini ortaya koyuyor.

Hizmetçi Helene, Helmer’ların sevgili arkadaşı Dr. Rank’ın ziyarete geldiğini duyurur. Aynı anda başka bir ziyaretçi daha geldi, bu kimdi bilinmiyor. Nora’yı büyük bir sürprizle, eski okul arkadaşı Kristine Linde odaya gelir. İkisi birbirini yıllardır görmüyor ama Nora, Bayan Linde’nin kocasının birkaç yıl önce vefat ettiğini okuduğunu söylüyor. Bayan Linde, Nora’ya kocası öldüğünde parasız ve çocuksuz kaldığını söyler. Nora, Bayan Linde’ye Torvald’la evliliğinin ilk yılını anlatır. Çok fakir olduklarını ve her ikisinin de uzun saatler çalışmak zorunda kaldıklarını anlatıyor. Torvald’ın hastalandığını ve Torvald’ın iyileşebilmesi için çiftin İtalya’ya gitmek zorunda kaldığını ekliyor.

Nora, Bayan Linde’nin hayatı hakkında daha fazla bilgi alır ve Bayan Linde, yıllarca hasta annesine ve iki küçük erkek kardeşine bakmak zorunda kaldığını açıklar. Ancak annesinin vefat ettiğini ve kardeşlerinin ona ihtiyaç duyamayacak kadar yaşlı olduğunu belirtiyor. Bayan Linde rahatlamak yerine hiçbir mesleği olmadığı için kendini boşlukta hissettiğini söylüyor; Torvald’ın iş bulmasına yardımcı olabileceğini umuyor. Nora, Torvald’la konuşacağına söz verir ve ardından Bayan Linde’ye büyük bir sırrı açıklar. Nora, Torvald’ın bilgisi olmadan, kendisi ve Torvald’ın İtalya’ya yaptığı yolculuk için yasadışı bir şekilde borç aldı; Torvald’a paranın babasından geldiğini söyledi. Nora, yıllardır gizlice çalıştığını ve biriktirdiğini, borcunu yavaş yavaş ödediğini ve yakında tamamen geri ödeneceğini açıklıyor.

Krogstad Torvald’ın çalıştığı bankanın alt düzey bir çalışanı olan gelir ve Torvald’ın çalışma odasına girer. Nora, Krogstad’ın varlığına huzursuzca tepki veriyor ve çalışmadan çıkan Dr. Rank, Krogstad’ın “ahlaki açıdan hasta” olduğunu söylüyor. Krogstad’la görüşmeyi bitirdikten sonra Torvald oturma odasına gelir ve muhtemelen Bayan Linde’yi bankada işe alabileceğini söyler. Dr. Rank, Torvald ve Bayan Linde daha sonra Nora’yı tek başına bırakarak ayrılırlar. Nora’nın çocukları dadıları Anne-Marie ile birlikte geri döner ve Nora, Krogstad’ın odada varlığını fark edene kadar onlarla oynar. İkili sohbet eder ve Krogstad’ın Nora’nın gizli kredisinin kaynağı olduğu ortaya çıkar.

Krogstad, Torvald’ın kendisini bankadaki görevinden kovmak istediğini belirtiyor ve kendi kötü itibarından bahsediyor. Nora’dan konumunun güvende kalmasını sağlamak için nüfuzunu kullanmasını ister. Reddettiğinde Krogstad, Nora’nın babasının imzasında sahtecilik yaptığını içeren bir sözleşmenin elinde olduğunu belirtir. Krogstad, Torvald’ın onu kovmasını engellemezse suçunu ifşa etmekle ve hem Nora’ya hem de kocasına utanç ve utanç getirmekle tehdit ederek Nora’ya şantaj yapar. Krogstad ayrılır ve Torvald geri döndüğünde Nora onu Krogstad’ı kovmamaya ikna etmeye çalışır, ancak Torvald bununla ilgili hiçbir şey duymaz. Krogstad’ı ahlaksız bir adam olarak ilan ediyor ve bu tür insanların yanında kendisini fiziksel olarak hasta hissettiğini belirtiyor.

İkinci Perde ertesi gün, yani Noel’de açılıyor. Nora tek başına oturma odasında endişeyle dolaşıyor. Bayan Linde gelir ve Nora’nın ertesi akşam komşularının evinde katılacağı balo için Nora’nın kostümünü dikmesine yardım eder. Nora, Bayan Linde’ye Dr. Rank’ın babasından miras kalan ölümcül bir hastalığa sahip olduğunu söyler. Nora’nın şüpheli davranışları Bayan Linde’nin, Nora’nın kredisinin kaynağının Dr. Rank olduğunu tahmin etmesine yol açar. Nora, Bayan Linde’nin suçlamasını reddeder ancak sıkıntısının kaynağını açıklamayı reddeder. Torvald gelir ve Nora, Krogstad’ı bankada çalıştırması için ona bir kez daha yalvarır, ancak Torvald yine reddeder. Nora ona baskı yaptığında, kendisini rahatsız eden tek şeyin Krogstad’ın ahlaki davranışı olmadığını itiraf ediyor; Krogstad’ın aşırı tanıdık tavrından hoşlanmıyor. Torvald ve Nora, Torvald hizmetçiyi Krogstad’ın işten çıkarılma mektubunu teslim etmesi için gönderene kadar tartışır.

Torvald ayrılıyor. Dr. Rank gelir ve Nora’ya ölümün eşiğinde olduğunu bildiğini söyler. Onu neşelendirmeye çalışır ve onunla flört etmeye başlar. Torvald’la mücadelesine kendi adına müdahale etmesini istemeye hazırlanıyor gibi görünüyor. Aniden Dr. Rank, Nora’ya ona aşık olduğunu açıklar. Bu açıklamanın ışığında Nora, Dr. Rank’tan herhangi bir şey istemeyi reddeder.

Dr. Rank ayrılır ayrılmaz Krogstad gelir ve işten çıkarılmasıyla ilgili bir açıklama talep eder. Saygınlık istiyor ve şantajın şartlarını değiştirdi: Artık Nora’ya yalnızca bankada yeniden işe alınması konusunda değil, aynı zamanda daha yüksek bir pozisyonda yeniden işe alınması konusunda ısrar ediyor. Daha sonra Helmers’ın posta kutusuna Nora’nın borcunu ve sahteciliğini ayrıntılarıyla anlatan bir mektup koyar. Panik içinde Nora, Bayan Linde’ye her şeyi anlatır ve Bayan Linde, Nora’ya, Krogstad’la konuşmaya giderken Torvald’ın mektubu açmasını mümkün olduğu kadar geciktirmesi talimatını verir. Nora, Torvald’ın dikkatini posta kutusundan uzaklaştırmak için o akşamki kostüm partisinde sergileyeceği tarantella üzerinde çalışmaya başlar. Tedirgin duygusal durumu içinde çılgınca ve şiddetli bir şekilde dans ederek Torvald’ı rahatsız ediyor. Nora, Torvald’a partide performans sergileyene kadar postalarını açmayacağına dair söz vermesini sağlamayı başarır. Bayan Linde kısa süre sonra geri döner ve Krogstad’a bir not bıraktığını ancak ertesi akşama kadar gitmiş olacağını söyler.

Ertesi gece üst katta kostüm partisi yapılırken Krogstad, Helmers’ın oturma odasında Bayan Linde ile tanışır. Konuşmaları, ikisinin bir zamanlar derinden aşık olduğunu ortaya koyuyor, ancak Bayan Linde, ailesini geçindirmesine olanak sağlayacak daha zengin bir adam için Krogstad’dan ayrıldı. Krogstad’a artık kendi ailevi yükümlülüklerinden kurtulduğunu ve Krogstad’la birlikte olmayı ve çocuklarına bakmayı istediğini söyler. Krogstad çok sevinir ve Torvald onu okuyup Nora’nın sırrını öğrenmeden mektubunu geri isteyeceğini söyler. Ancak Bayan Linde mektubu bırakmasında ısrar ediyor çünkü gerçek ortaya çıktığında hem Torvald’ın hem de Nora’nın durumunun daha iyi olacağına inanıyor.

Krogstad’ın ayrılmasından kısa bir süre sonra kostüm balosundan dönen Nora ve Torvald içeri girer. Bayan Linde’ye iyi geceler diledikten sonra Torvald, Nora’ya dans ederken ne kadar çekici göründüğünü anlatır. Kendisi de partide bulunan ve iyi geceler demeye gelen Dr. Rank, Torvald’ın Nora’ya doğru ilerlemesini derhal keser. Dr. Rank ayrıldıktan sonra Torvald, posta kutusunda Dr. Rank’ın her birinin adının üzerinde siyah bir çarpı işareti bulunan iki kartvizitini bulur. Nora, Dr. Rank’ın kartlarının onun yakında öleceğine dair duyurusu olduğunu biliyor ve Torvald’a bu gerçeği bildiriyor. Daha sonra Torvald’ın Krogstad’ın mektubunu okuması konusunda ısrar ediyor.

Torvald mektubu okur ve öfkelenir. Nora’ya ikiyüzlü ve yalancı diyor ve onun mutluluğunu mahvettiğinden şikayet ediyor. Çocuklarını büyütmesine izin verilmeyeceğini açıkladı. Helene daha sonra bir mektup getirir. Torvald onu açar ve Krogstad’ın Nora’nın (sahte imzayı içeren) sözleşmesini iade ettiğini keşfeder. Çok sevinen Torvald, geçmişteki hakaretlerini görmezden gelmeye çalışır, ancak sert sözleri Nora’da bir şeyleri tetiklemiştir. Sekiz yıllık evliliklerine rağmen birbirlerini anlamadıklarını belirtiyor. Nora, Torvald’ın ona oynanacak ve hayran olunacak bir “oyuncak bebek” gibi davrandığını iddia ediyor. “Kendisini ve etrafındaki her şeyi anlamlandırması” gerektiğini söyleyerek Torvald’dan ayrılmaya karar verir. Dışarı çıkıp kapıyı arkasından çarpıyor.

Nora, Bir Bebek Evi Karakter Analizi

Nora Helmer

Oyunun kahramanı ve Torvald Helmer’in karısı. Nora başlangıçta evinin dışındaki dünya hakkında bilgi sahibi olmayan, şakacı, saf bir çocuk gibi görünür. Ancak dünyevi bir deneyimi var ve giriştiği küçük isyan eylemleri onun göründüğü kadar masum veya mutlu olmadığını gösteriyor. Evliliğindeki konumunu giderek daha net bir şekilde görmeye başlar ve kendisini bu baskıcı durumdan kurtaracak gücü bulur.

Torvald Helmer

Nora’nın kocası. Torvald, bir koca olarak otorite konumundan memnun olduğu kadar bankadaki yeni pozisyonundan da memnun. Nora’ya hem nazik hem de patronluk taslayan bir şekilde çocukmuş gibi davranıyor. Nora’yı kendisiyle eşit biri olarak değil, dalga geçilecek ve hayran olunacak bir oyuncak veya oyuncak bebek olarak görüyor. Genel olarak Torvald, toplumdaki yeri ve statüsüyle fazlasıyla ilgilenir ve duygularının, toplumun saygısı beklentisi ve toplumun küçümsenmesi korkusu tarafından ağır bir şekilde etkilenmesine izin verir.

Krogstad

Torvald’la aynı okula giden ve Torvald’ın bankasında ikincil pozisyonda görev yapan bir avukat. Krogstad’ın karakteri çelişkilidir: Her ne kadar kötü eylemleri çocuklarını aşağılanmaktan koruma arzusundan kaynaklanıyor gibi görünse de, hedeflerine ulaşmak için etik olmayan taktikler kullanmaya son derece hazırdır. Nora’nın acı çekmesine izin verme isteği alçakça, ancak ona sempati duyduğunu iddia etmesi ve kendi hayatının zor koşulları, bizi bir dereceye kadar ona sempati duymaya zorluyor.

Bayan Linde

Nora’nın çocukluk arkadaşı. Kristine Linde pratik, ayakları yere basan bir kadındır ve onun mantıklı dünya görüşü, Nora’nın hayata biraz çocuksu bakış açısını vurgulamaktadır. Bayan Linde’nin yoksulluk dolu yaşamıyla ilgili anlatımı, Nora’nın yaşadığı yaşamın ayrıcalıklı doğasının altını çiziyor. Ayrıca Bayan Linde’nin hasta ebeveyninin sorumluluğunu üstlendiğini, Nora’nın ise babası hasta olduğunda onu terk ettiğini öğreniyoruz.

Doktor

Torvald’ın en iyi arkadaşı. Dr. Rank, oyunda başkalarının onun hakkında ne düşündüğüyle genel olarak ilgilenmeyen tek karakter olarak öne çıkıyor. Aynı zamanda kaderini metanetli bir şekilde kabul etmesiyle de dikkat çekiyor. Torvald ve Nora’nın aksine Dr. Rank, hayatının hastalıklı doğasını (kendi durumunda kelimenin tam anlamıyla) kabul ediyor. Çoğunlukla, Torvald’ın çirkinlikten hoşlanmamasına duyduğu saygı nedeniyle Torvald’la yaklaşan ölümü hakkında konuşmaktan kaçınıyor.

Bob, Emmy ve Ivar

Nora ve Torvald’ın üç küçük çocuğu. Nora, çocuklarıyla olan kısa etkileşiminde sevgi dolu bir anne olduğunu gösteriyor. Daha sonra çocuklarını ahlaki açıdan yozlaştırabileceğinden korktuğu için çocuklarıyla vakit geçirmeyi reddettiğinde Nora, ebeveynlik kalitesinin bir çocuğun gelişimini güçlü bir şekilde etkilediğine olan inancına göre hareket eder.

Anne-Marie

Helmer’ların dadısı. Ibsen karakterini tam olarak geliştirmese de Anne-Marie, Nora’ya karşı gerçek bir sevgi besleyen nazik bir kadın gibi görünüyor. Nora’nın babasının teklif ettiği hemşirelik işini kabul edebilmek için kendi kızından vazgeçmek zorunda kaldı. Böylece ekonomik zorunluluk nedeniyle kendi mutluluğunu feda etme eylemini Nora ve Bayan Linde ile paylaşır.

Nora’nın babası

Oyunun aksiyonu başlamadan önce Nora’nın babası ölmüş olsa da karakterler oyun boyunca ona gönderme yapıyor. Nora, babasını açıkça sevmesine ve ona hayranlık duymasına rağmen, aynı zamanda hayattaki itaatkar konumuna katkıda bulunduğu için onu suçluyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Hukuk Bürosu mide ameliyatı Transplante Capilar Turquia Transplante Capilar dentco clinicpark BahçeHavuz gauss ölçümü Antalya Oto Ekspertiz Osmaniye Oto Ekspertiz www.okeyoyna.com www.bodyloveinc.com Deneme bonusu veren siteler deneme bonusu bonus veren siteler deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusportali.com cratosroyalbet betwoon grandpasha giriş deneme bonusu veren siteler bonus veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler hondacivictirepressure.com