Sofinin Dünyası Özet ve Karakter Analizi

Sofinin Dünyası Özet

Kitap başladığında Sophie Amundsen on dört yaşındaydı ve Norveç’te yaşıyordu. Felsefede tuhaf bir yazışma kursuna başlar. Her gün posta kutusuna birkaç soru içeren bir mektup gelir ve günün ilerleyen saatlerinde, soruların gündeme getirdiği konularla ilgilenen bir filozofun fikirlerini anlatan daktilo edilmiş sayfaların bulunduğu bir paket gelir. Sophie ilk başta bilmese de daha sonra kendisine ders veren filozofun adının Alberto Knox olduğunu öğrenir. Paketlerini köpeği Hermes aracılığıyla gönderiyor. Alberto ilk olarak Sophie’ye felsefenin hayatla son derece alakalı olduğunu ve varlığımızı sorgulayıp üzerinde düşünmezsek gerçekten yaşamadığımızı söyler. Daha sonra batı felsefesinin tarihini gözden geçirmeye devam ediyor. Alberto, Sophie’ye insanların dünyadaki süreçlere doğal açıklamalar getirmeye çalıştıkları günlerde sahip oldukları eski mitleri öğretir. Daha sonra değişimle ilgilenen doğa filozoflarını öğrenir. Daha sonra Alberto, Demokritos’u, tüm doğanın temelini oluşturan bölünmez atomlar teorisini ve kader kavramını anlatıyor.

Sophie, felsefe dersini alırken aynı zamanda Sophie’nin bakımıyla ilgilenen Hilde Møller Knag’a gönderilen tuhaf bir kartpostal alır. Kartpostal Hilde’nin babasından geliyor ve Hilde’ye mutlu yıllar diliyor. Sophie’nin kafası karışır, üstelik üzerinde Hilde’nin adının yazılı olduğu bir eşarp bulduğunda. Neler olduğunu bilmiyor ama Hilde ile felsefe dersinin bir şekilde bağlantılı olması gerektiğinden emin. Hiçbir şey bilmediğini bilecek kadar akıllı olan Sokrates’i öğrenir. Daha sonra Alberto, kendisini günümüz Atina’sında gösteren bir video gönderir ve bir şekilde zamanda geriye, antik Atina’ya gidiyormuş gibi görünür. Platon’u ve onun fikir dünyasını, ardından da Platon’u eleştiren, doğal dünyanın çoğunu sınıflandıran, mantığı ve kavram teorimizi kuran Aristoteles’i öğrenir.

Daha sonra Sophie’nin eğitimi devam ederken Hilde’nin durumu daha da karmaşıklaşmaya başlar. Hilde’ye gönderilen çok sayıda kartpostal daha bulur ve hatta bazılarının tarihi 15 Haziran’dır, yani Sophie’nin 15 yaşına gireceği gün. Sorun şu ki, 15 Haziran’a hâlâ bir aydan fazla zaman var. Bunların bir kısmını en yakın arkadaşı Joanna ile keşfeder ve kartpostallardan biri Hilde’ye bir gün Sophie ile tanışacağını söyler ve ayrıca Joanna’dan da bahseder. Kızların anlayamadığı tuhaf şeyler oluyor. Sophie’nin annesiyle ilişkisi, hem Alberto’yla olan yazışmalarını örtbas etmeye hem de felsefi düşüncesini annesi üzerinde uygulamaya çalışırken biraz gerginleşir. Bu sırada Alberto, Sophie’ye İsa’yı ve Hint-Avrupa ile Sami kültürünün buluşmasını öğretir. Aziz Augustine’i, Aziz Aquinas’ı ve Orta Çağ’da Yunan felsefesinin Hıristiyanlaştırılmasını öğrenir. Bu sırada Sophie, Alberto’yla tanışır ve Alberto, bu felsefenin, başına gelen tuhaf şeylerle son derece alakalı hale gelmek üzere olduğunu ima etmeye başlar.

Sophie, Rönesans’ta insanlığa odaklanmayı ve Barok’un aşırı uçlarını öğrenir ve ardından Alberto bazı önemli filozoflara odaklanır. Acilen ona şüphe duyan ve bunu yaparak en azından şüphe edebileceğini bilen Descartes’ı öğretir. Hilde’nin babasının onlar üzerinde müthiş bir güce sahip olduğu ortaya çıkınca Spinoza’ya geçerler. Daha sonra Sophie deneycileri öğrenir. Locke doğal haklara ve bildiğimiz her şeyin deneyimlerden kazanıldığına inanıyordu. Kant üzerinde önemli bir etkiye sahip olan Hume, eylemlerimizin duygular tarafından yönlendirildiğini göstermiş ve deneyimlerimize dayanarak yasa yapmama konusunda uyarmıştır. Ama Berkeley Sophie için çok önemli çünkü o belki de tüm yaşamımızın Tanrı’nın zihninde olduğunu öne sürüyordu. Alberto, hayatlarının Hilde’nin babası Albert Knag’ın aklında olduğunu söylüyor.

Bu noktada hikaye Hilde’nin bakış açısına geçiyor. Hilde, 15 Haziran’da on beş yaşına geldiği gün, babasından Sophie’nin Dünyası adlı bir doğum günü hediyesi alır. Okumaya başlar ve büyülenir. Sophie’nin hikayesinin geri kalanını Hilde’nin bakış açısından takip ediyoruz. Hilde, Sophie’nin var olduğundan ve onun sadece bir kitaptaki bir karakter olmadığından emin olur. Alberto’nun, Albert Knag’ın aklından kaçmak için bir planı vardır ve bunun gerçekleşmesi için felsefe kursunu bitirmeleri gerekmektedir. Sophie’ye Aydınlanma’yı ve onun insani değerlerini, Kant’ı ve ampirist ve rasyonalist düşünceyi birleştirmesini öğretiyor. Sophie’nin hayatındaki olaylar tamamen çılgınca bir hal almıştır ama o ve Alberto bir şeyler yapmanın bir yolunu bulmaları gerektiğini biliyorlar. Hilde’nin babasının eve döndüğü 15 Haziran gecesi olması gerekecek. Romantizm’in dünya ruhunu, Hegel’in diyalektik tarih görüşünü ve Kierkegaard’ın bireyin varlığının öncelikli olduğu inancını öğrenirler. Bu sırada Hilde, eve dönen babasına bir sürpriz planlar. Yaptıkları her şeyi Hilde’nin babası tarafından bilinmesine rağmen çaresizce bir kaçış planı yaparak Marx’ın, Darwin’in, Freud’un ve Sartre’ın arasından geçerler. Daha sonra sonunda Sophie’nin Dünyası Hilde’nin okuduğu kitap , 15 Haziran’da Sophie için verilen bir partide Alberto ve Sophie ortadan kaybolur. Hilde’nin babası eve gelir ve kitap hakkında konuşurlar. Hilde, Sophie’nin bir yerlerde var olduğundan emindir. Bu arada Sophie ve Alberto’nun ruh olarak yeni bir varoluşu vardır; Albert Knag’ın zihninden kaçmışlardır ama diğer insanlar tarafından görülmezler ve onların içinden geçebilirler. Sophie, Hilde ve babasının dünyasına müdahale etmek istiyor ve kitabın sonunda bunu nasıl yapacağını öğreniyor.

Sofinin Dünyası Karakter Analizi

Sophie Amundsen

Sophie bu oyunun baş kahramanıdır. Sophie’nin Dünyası . On dört yaşında, meraklı ve enerjik bir kızdır ve on beş yaşına gelmeden hemen önce hayatının Albert Knag’ın icadı olduğunu öğrenir. Sophie bunu ve daha birçok şeyi Albert Knag’ın öğretmeni olarak icat ettiği filozof Alberto Knox’tan öğrenir. Sophie yalnızca Alberto’dan bir şeyler öğrenmiyor; aynı zamanda onu sorguluyor ve uygulayacak kendine ait fikirleri olduğunu gösteriyor. Hikayenin sonunda Sophie bir filozof olduğunu gösteriyor çünkü olaylara farklı bir perspektiften bakabilme yeteneğine sahip ve ne düşünüyorsa ona göre hareket edebiliyor. Sophie arkadaş canlısı ama o kadar da sosyal değil; sohbet etmekten çok iç gözlem yapmayı tercih ediyor. Aslına bakılırsa Sophie, felsefe öğrenmeye başlayınca yakın arkadaşı Joanna’yı neredeyse unutuyor. Sophie kritik bir konumdadır ve değer verdiği kişileri esirgemez. Annesi kitap boyunca Sophie’nin eleştirilerini dinlemek zorunda kalıyor ve Joanna ile Alberto da bu eleştiriden adil bir pay alıyor. Sophie sabit fikirlidir ve yalnızca düşündüğünü söylemekle ilgilenir.

Alberto Knox

Sophie’nin öğretmeni Alberto Knox ideal filozofu temsil ediyor. Asla çabuk yargılamaz ve her zaman ne yaptığını düşünür. Alberto, varlığının Albert Knag’ın zihninden kaynaklandığını anlamasına yardımcı olduğu için felsefeye tutkuyla inanıyor. Alberto mükemmel bir öğretmen çünkü Sophie’yi işleri kendi başına düşünmeye zorluyor ve onun için işleri kolaylaştırmıyor ama aynı zamanda onu önemsiyor ve onun öğrenmesini istiyor.

Hilde Møller Knag

Hilde, Albert Knag’ın kızıdır ve Sophie ile Alberto onun eğlenmesi için yaratılmıştır. Sophie gibi o da derin bir düşünür ve kitaptaki felsefe onun ilgisini derinden çekiyor. Hilde aynı zamanda son derece şefkatlidir ve babası onların hayatlarıyla oynarken o da Sophie ve Alberto’ya karşı şefkatlidir. Bağımsızdır ve Lübnan’dan dönüşünde babasına kendi ilacından tattırarak bunu kanıtlamaktadır. Hilde her şeyi enine boyuna düşünür ama aynı zamanda bazen mantığından ziyade içgüdülerine güvenir ve içgüdüsü ona Sophie’nin gerçekten var olduğunu söyler.

Albert Knag

Hilde’nin babası Albert Knag, Sophie ve Alberto’nun varlığının arkasındaki beyindir. Bunları çok sevdiği kızına doğum günü hediyesi olarak yaratıyor. Albert Knag’ın ironik bir mizah anlayışı var ve dünyayı çok önemsiyor. BM için çalışıyor ve insanların barış ve uyum içinde yaşamasını istiyor. Albert ayrıca kızının dünyayı (ve evreni) olduğu gibi özel bir yer olarak görmesini çok istiyor. Onun felsefe öğrenmesini istiyor ki kendisi uygun olduğunu düşündüğü şekilde düşünebilsin ve yaşayabilsin. Alberto gibi o da özünde bir filozoftur ve dünyanın kendisi onun için yeterince eğlencedir.

Anne

Sophie’nin annesi kitaptaki en komik karakterlerden biri çünkü Sophie’nin felsefi maceralarına bir folyo sağlıyor. Bayan Amundsen, insanlarla hayvanlar arasındaki farklar ve düşünmenin insanı nasıl insan yaptığı hakkında konuşmaya başladığında kızının aklını kaybettiğini düşünüyor. Ne yazık ki o aynı zamanda dünyada düşünmeyenleri de temsil ediyor; Alberto, Sophie’yi uyararak bu nüfusun çoğunluğunu içerdiğini söylüyor.

Joanna

Joanna, Sophie’nin en iyi arkadaşıdır ve her ne kadar bazı şeyleri Sophie’nin düşündüğü gibi düşünmese de sadık ve arkadaş canlısıdır. Ancak Joanna da Sophie’nin annesinin yaptığı gibi felsefeden uzaklaşmayacak. Yani Joanna bir miktar umut vaat ediyor. Belki bir felsefe dersi alsaydı o da Sophie gibi ilerleyebilirdi.

Anne

Hilde’nin annesi kitapta çok küçük bir karakter. Hilde ile babası arasındaki ilişki çok daha merkezidir, ancak Hilde’nin annesi genellikle kızının hayatında dengeleyici bir etki sağlar. Ne kadar derin bir düşünür olduğunu bilmiyoruz ama eşini ve kızını çok sevdiği aşikar.

Baba

Kitap boyunca Sophie’nin babasından pek bahsedilmiyor. Kızına erkenden bir kartpostal gönderiyor ve ona değer verdiği açık, ancak işi onu yılın büyük bölümünde evden uzakta tutuyor.

Hermes

Hermes, Alberto’nun haberci olarak çalışan, Sophie’ye felsefe derslerini getiren ve daha sonra onu Alberto’ya götüren köpeğidir. Albert Knag, Hilde’ye mutlu yıllar dilemek ve Sophie’nin hayatının devamlılığının bozulmasına yardımcı olmak için Hermes’i kullanır.

Jeremy

Jeremy, Joanna’nın bahçe partisinin sonunda tutkuyla öpmeye başladığı çocuktur. Sophie, Joanna’nın onu partiye istediğini bildiği için onu davet eder.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

www.okeyoyna.com www.bodyloveinc.com Deneme bonusu veren siteler deneme bonusu bonus veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusportali.com cratosroyalbet betwoon grandpasha giriş deneme bonusu veren siteler bonus veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusal.net hondacivictirepressure.com