Satıcının Ölümü Özet ve Karakter Analizi

Satıcının Ölümü Özet

Bir gece flüt melodisi çalarken Willy Loman , başarısız bir satış gezisinin ardından bitkin bir halde Brooklyn’deki evine döner. Karısı Linda , seyahat etmek zorunda kalmaması için patronu Howard Wagner’den New York’ta çalışmasına izin vermesini istemesi için onu ikna etmeye çalışır. Willy ertesi gün Howard’la konuşacağını söylüyor. Willy Biff’in , eve ziyarete gelen büyük oğlu henüz kendi başına bir şeyler yapamadığından şikayet ediyor. Linda, Willy’yi bu kadar eleştirel davrandığı için azarlar ve Willy bir şeyler atıştırmak için mutfağa gider.

Willy mutfakta kendi kendine konuşurken, Biff ve kendisi de ziyarete gelen küçük kardeşi Happy , ergenliklerini anıyor ve babalarının gevezeliklerini tartışıyorlar; bu genellikle Biff’in Willy’nin beklentilerini karşılayamamasına yönelik eleştiriyi de içeriyor. Hayatlarından memnun olmayan Biff ve Happy, Batı’da bir çiftlik satın alma hayalleri kurarken Willy bir hayale kapılır. Arabasını yıkayan, artık daha genç olan oğullarını övüyor. Lise futbol yıldızı genç Biff ve genç Happy ortaya çıkıyor. Bir iş gezisinden yeni dönen babalarıyla sevgiyle etkileşime giriyorlar. daha büyük kendi işini açacağını söyler Willy, Biff ve Happy’ye bir gün komşusu Charley’ninkinden . Charley’nin oğlu Bernard, başarısızlığı önlemek için matematik dersine çalışması gereken Biff’i aramaya başlar. Willy oğullarına, Bernard’ın akıllı olmasına rağmen “pek sevilmediğini” ve bunun da uzun vadede ona zarar vereceğini söylüyor.

Daha genç bir Linda içeri girer ve çocuklar bazı işleri yapmak için ayrılırlar. Willy, olağanüstü derecede başarılı bir satış gezisiyle övünür, ancak Linda onu, yolculuğunun aslında sadece yetersiz bir başarı ile sonuçlandığını açıklamaya ikna eder. Willy, yakında ev aletlerinin ve arabalarının tüm ödemelerini yapamayacağından yakınıyor. İnsanların kendisini sevmediğinden ve işinde iyi olmadığından şikayet ediyor. Linda onu teselli ederken metresinin kahkahasını duyar. Hâlâ gülmekte olan Kadın’a yaklaşır ve başka bir anımsatıcı hayal kurmaya başlar. Willy ve Kadın flört ediyor ve ona çoraplarını verdiği için teşekkür ediyor.

Kadın ortadan kaybolur ve Willy mutfakta önceki hayallerine geri döner. Şimdi çoraplarını tamir eden Linda ona güven veriyor. Onarımını azarlıyor ve çorapları atmasını emrediyor. Bernard yine Biff’i aramak için içeri daldı. Linda, Willy’ye Biff’in çaldığı futbol topunu iade etmesi gerektiğini hatırlatır ve Biff’in mahalle kızlarına karşı çok sert davrandığını ekler. Willy, Kadın’ın güldüğünü duyar ve Bernard ile Linda’ya patlar. İkisi de ayrılır ve hayal sona erse de Willy kendi kendine mırıldanmaya devam eder. Yaşlı Happy aşağı iner ve Willy’yi susturmaya çalışır. Heyecanlanan Willy, sonunda Afrika’da bir elmas madeni bulan ve zengin olan kardeşi Ben ile Alaska’ya gitmediği için pişmanlığını haykırıyor. Kargaşayı duyan Charley içeri girer. Happy yatağa gider ve Willy ile Charley kağıt oynamaya başlar. Charley, Willy’ye bir iş teklif eder, ancak Willy hakarete uğrayarak bunu reddeder. Onlar tartışırken Willy, Ben’in içeri girdiğini hayal eder. Willy yanlışlıkla Charley Ben’i arar. Ben, Willy’nin evini inceler ve ona Alaska’daki mülklere bakmak için yakında trene binmesi gerektiğini söyler. Willy, Ben’le Alaska’ya gitme olasılığı hakkında konuşurken, orada kimseyi göremeyen Charley’nin kafası karışır ve Willy’yi sorgular. Willy, ayrılan Charley’e bağırır. Küçük Linda içeri girer ve Ben onunla tanışır. Willy sabırsızlıkla Ben’e hayatı hakkında sorular sorar. Ben seyahatlerini anlatıyor ve babaları hakkında konuşuyor. Ben ayrılmak üzereyken Willy daha fazla hayal kurmaya başlar ve Charley ile Bernard aceleyle ona Biff ve Happy’nin kereste çaldığını söyler. Ben sonunda ayrılsa da Willy onunla konuşmaya devam eder.

Günümüzde, yaşlı Linda, Willy’yi dışarıda bulmak için içeri girer. Biff ve Happy aşağıya gelir ve Willy’nin durumunu anneleriyle tartışırlar. Linda, Willy’yi sert bir şekilde yargıladığı için Biff’i azarlar. Biff, Willy’nin sahte olduğunu bildiğini söyler ancak ayrıntıya girmeyi reddeder. Linda, Willy’nin intihara teşebbüs ettiğinden bahseder. Happy sinirlenir ve iş dünyasındaki başarısızlığından dolayı Biff’i azarlar. Willy içeri girip Biff’e bağırıyor. Happy araya girer ve sonunda kendisinin ve Biff’in spor malzemeleri işine birlikte girmelerini önerir. Willy hemen neşelenir ve Biff’e, Biff’in eski işverenlerinden biri olan Bill Oliver’dan borç isteme konusunda bir dizi ipucu verir. Daha fazla tartışma ve uzlaşmanın ardından nihayet herkes yatmaya gider.

Perde, Willy’nin Linda’nın kendisi için hazırladığı kahvaltının tadını çıkarmasıyla açılıyor. Willy, pahalı aletlerine tekrar kızmadan önce parlak görünen geleceği düşünür. Linda, Willy’ye Biff ve Happy’nin onu o gece akşam yemeğine çıkaracağını söyler. Heyecanlanan Willy, Howard Wagner’in kendisine New York’ta bir iş vermesini sağlayacağını duyurur. Telefon çalar ve Linda, Biff’le sohbet ederek ona o gece restoranda babasına iyi davranmasını hatırlatır.

Linda’nın üzerindeki ışıklar sönerken, Howard’ın ofisinde bir kayıt cihazıyla oynadığını görürler. Willy, New York’ta çalışma konusunu açmaya çalışır, ancak Howard onun sözünü keser ve tel kayıt cihazından çocuklarını ve karısını dinlemesini sağlar. Willy nihayet bir şey söylediğinde Howard onun savunmasını reddeder. Willy, Dave Singleman adlı efsanevi bir satıcının ona satışa girme konusunda nasıl ilham verdiğini uzun uzun anımsamaya başlıyor. Howard ayrılır ve Willy sinirlenir. Howard kısa süre sonra tekrar içeri girer ve Willy’ye biraz ara vermesini söyler. Howard ayrılır ve Ben içeri girerek Willy’yi Alaska’da kendisine katılmaya davet eder. Küçük Linda içeri girer ve Willy’ye oğullarını ve işini hatırlatır. Genç Biff içeri girer ve Willy, Biff’in umutlarını ve çok sevildiğini övür.

Ben ayrılır ve Bernard aceleyle içeri girer ve Biff’in büyük futbol maçını sabırsızlıkla bekler. Willy, Biff’le oyun hakkında iyimser bir şekilde konuşuyor. Charley içeri girer ve Willy’yle oyun hakkında dalga geçer. Willy, Charley’yi kovalarken sahnenin farklı bir yerinde ışıklar yanıyor. Willy sahne dışından bağırmaya devam eder ve Charley’nin sekreteri Jenny, yetişkin Bernard’dan onu susturmasını ister. Willy içeri giriyor ve Biff’in üzerinde çalıştığı “çok büyük bir anlaşma” hakkında gevezelik ediyor. Bernard’ın başarısından korkan (Willy’ye bir dava için Washington’a gideceğini söyler) Willy, Bernard’a Biff’in neden bu kadar başarısız olduğunu sorar. Bernard, Willy’ye Boston’da Biff’in yaz okuluna gitmemeye karar vermesine neden olan şeyin ne olduğunu sorar. Willy savunmacı bir tavırla Bernard’a onu suçlamamasını söyler.

Charley içeri girer ve Bernard’ı uğurlar. Willy, Charley’nin genellikle kendisine ödünç verdiğinden daha fazlasını istediğinde, Charley yine Willy’ye bir iş teklif eder. Willy yine reddeder ve sonunda Charley’e kovulduğunu söyler. Charley, Willy’yi her zaman sevilmeye ihtiyaç duyduğu için azarlıyor ve öfkeyle parayı ona veriyor. Charley’i tek arkadaşı olarak gören Willy, gözyaşlarına boğulmak üzereyken oradan ayrılır.

Frank’s Chop House’da Happy, garson Stanley’nin masa hazırlamasına yardım eder. Restorana giren Bayan Forsythe adında bir kıza bakıp sohbet ediyorlar. Biff içeri girer ve Happy onu Bayan Forsythe ile tanıştırır ve onunla flört etmeye devam eder. Telekız Bayan Forsythe, başka bir telekıza telefon etmek için ayrılır (Happy’nin isteği üzerine) ve Biff, Bill Oliver ve Oliver’ın onu tanımaması için altı saat beklediğini söyler. Babasının kendisinin, Biff’in, Oliver’ın satıcısı olduğu yönündeki amansız yanılgısına üzülen Biff, Willy’yi hayallerinden kurtarmayı planlar. Willy içeri girer ve Biff ilk başta ona Oliver’ın ofisinde neler olduğunu nazikçe anlatmaya çalışır. Willy kovulduğunu söylüyor. Şaşıran Biff, Willy’yi bir kez daha kolayca hayal kırıklığına uğratmaya çalışır. Happy, Biff’in başarısını öne süren sözlerle araya girer ve Willy, iyi haberi sabırsızlıkla bekler.

Biff sonunda Willy’yi dinlemek istemediği için patlar. Genç Bernard, Linda’ya bağırarak koşuyor ve Biff, Happy ve Willy tartışmaya başlıyor. Biff olanları anlatırken konuşmaları arka planda kalır. Genç Bernard, Linda’ya Biff’in matematikte başarısız olduğunu söyler. Restoran sohbeti tekrar gündeme gelir ve Willy, Biff’i matematikte başarısız olduğu için eleştirir. Willy daha sonra Boston’daki otel operatörünün sesini duyar ve odasında olmadığını bağırır. Biff, Willy’yi susturmaya çabalar ve Oliver’ın ortağıyla Biff’e parayı verme konusunda konuştuğunu iddia eder. Willy’nin yenilenen ilgisi ve araştırıcı soruları Biff’i daha da rahatsız eder ve Willy’ye bağırır. Willy, Kadın’ın güldüğünü duyar ve Biff’e bağırarak ona vurur ve sendeler. Bayan Forsythe, başka bir telekız olan Letta ile içeri girer. Biff, Willy’nin tuvalete gitmesine yardım eder ve Happy’yi kızlarla flört ederken bulur ve onunla Willy hakkında tartışır. Biff dışarı fırlıyor ve Happy kızlarla birlikte onu takip ediyor.

Willy ve Kadın giyinip flört ederek içeri girerler. Kapı çalınır ve Willy, Kadın’ı aceleyle banyoya götürür. Willy kapıyı açar; genç Biff içeri girer ve Willy’ye matematikte başarısız olduğunu söyler. Willy onu odadan çıkarmaya çalışır, ancak Biff matematik öğretmeninin peltek sesini taklit eder ve bu da Willy ve Kadın’ın kahkahalarına neden olur. Willy düşüncesizliğini örtbas etmeye çalışır, ancak Biff hikayelerine inanmayı reddeder ve üzgün bir şekilde dışarı çıkıp Willy’yi “sahte küçük bir sahtekar” olarak adlandırır. Restorana döndüğümüzde Stanley, Willy’nin kalkmasına yardım eder. Willy ona nerede tohum deposu bulabileceğini sorar. Stanley ona bir tanesinin talimatını veriyor ve Willy aceleyle uzaklaşıyor.

Happy’nin Willy’yi aramak için girdiği Loman mutfağında ışık yanar. Oturma odasına gider ve Linda’yı görür. Biff içeri girer ve Linda çocukları azarlar ve Happy’nin elindeki çiçekleri tokatlayarak atar. Willy’yi terk ettikleri için onlara bağırıyor. Onu yatıştırmak için mutlu girişimlerde bulunur, ancak Biff, Willy’yi aramaya başlar. Willy’yi bir el feneriyle bahçeye tohum ekerken bulur. Willy bir dolar konusunda Ben’e danışmanlık yapıyor 20,000 teklif. Biff veda etmek için ona yaklaşır ve onu içeri getirmeye çalışır. Willy eve taşınır, ardından Biff gelir ve Biff’in başarısızlığına yeniden sinirlenir. Happy, Biff’i sakinleştirmeye çalışır, ancak Biff ve Willy birbirlerine öfkeyle saldırır. Biff’in ağlamaya başlaması Willy’yi duygulandırır. Ben’le sohbetini yenileyen ve Biff’in $ ile ne kadar harika olacağına sevinen Willy dışında herkes yatağa gider. 20,000 sigorta parası. Linda kısa süre sonra Willy’ye seslenir ancak yanıt alamaz. Biff ve Happy de dinliyor. Willy’nin arabasının hızla uzaklaştığını duyuyorlar.

Requiem’de Linda ve Happy, Willy’nin az katılımlı cenazesinin ardından şoka girer. Biff, Willy’nin yanlış rüyalar gördüğünü belirtir. Charley, Willy’yi mesleğinin kurbanı olarak savunur. Ayrılmaya hazır olan Biff, Happy’yi kendisiyle birlikte Batı’ya geri dönmeye davet eder. Happy, Willy’nin ölümünü doğrulamak için New York’ta direneceğini açıkladı. Linda ağlayamadığı için Willy’den af ​​diliyor. Hıçkırmaya başlıyor ve tekrarlıyor: “Özgürüz. . . .” Herkes dışarı çıkar ve perde düşerken flüt melodisi duyulur.

Satıcının Ölümü Karakter Analizi

Willy Loman

Kendine güveni olmayan, kendini kandıran bir gezgin satıcı. Willy, kolay başarıya ve zenginliğe dair Amerikan Rüyasına tüm kalbiyle inanır ama bunu asla başaramaz. Oğulları da onun başarısız olduğu yerde başarılı olacaklarına dair umudunu yerine getirmiyor. Willy’nin illüzyonları, hayatının acil gerçekleri karşısında başarısız olmaya başlayınca zihinsel sağlığı da bozulmaya başlar. Bu eşitsizliğin yol açtığı ezici gerilimlerin yanı sıra Willy’yi harekete geçiren toplumsal zorunluluklar da, iki toplumun temel çatışmasını oluşturur. Bir satış elemanının ölümü .

Biff Loman

Willy’nin otuz dört yaşındaki büyük oğlu. Biff, lisede burslu, iyi erkek arkadaşları ve yaltakçı kadın hayranları olan bir futbol yıldızı olarak büyüleyici bir yaşam sürdü. Ancak matematikte başarısız oldu ve mezun olmak için yeterli kredisi yoktu. O zamandan beri kleptomanisi onun yaptığı her işten kovulmasına neden oldu. Biff, Willy’nin savunmasız, şiirsel ve trajik yanını temsil ediyor. Ona Willy’nin felce uğratan hayallerini bırakıp Batı’ya gidip kendi elleriyle çalışmasını söyleyen içgüdülerini görmezden gelemez. Nihayetinde hayatını Willy’nin ondan beklentileriyle uzlaştırmayı başaramaz.

Happy Loman

Willy’nin otuz iki yaşındaki küçük oğlu. Happy, hayatı boyunca Biff’in gölgesinde yaşamıştır, ancak bunu, amansız seks dürtüsünü ve mesleki hırsını besleyerek telafi eder. Mutlu, Willy’nin kendine önem verme duygusunu, hırsını ve toplumsal beklentilere körü körüne bağlılığını temsil ediyor. Happy, bir mağazada satın alma asistanının asistanı olarak çalışmasına rağmen kendisini son derece önemli biri olarak tanıtıyor. Ayrıca kötü iş ahlakı uyguluyor ve üstlerinin kız arkadaşlarıyla yatıyor.

Linda Loman

Willy’nin sadık, sevgi dolu karısı. Linda, Willy’nin görkemli hayalleri ve kendini kandırmalarından dolayı acı çekiyor. Bazen Willy’nin gelecekteki zafer ve başarıya dair kendi kendini kandıran umutlarına kapılmış gibi görünüyor, ancak diğer zamanlarda kocasından çok daha gerçekçi ve daha az kırılgan görünüyor. Willy’nin tüm yanlış yönlendirilmiş başarı girişimleri boyunca aileyi besledi ve duygusal gücü ve azmi Willy’yi çöküşüne kadar destekledi.

Charley

Willy’nin kapı komşusu. Charley’nin başarılı bir işi var ve oğlu Bernard da zengin ve önemli bir avukat. Willy, Charley’nin başarısını kıskanıyor. Charley, Willy’ye faturalarını ödemesi için para verir ve Willy bir noktada gözyaşlarını bastırarak Charley’nin tek arkadaşı olduğunu açıklar.

Bernard

Bernard, Charley’nin oğlu ve önemli, başarılı bir avukattır. Willy, çok çalıştığı için Bernard’la dalga geçse de Bernard, Willy’nin oğullarını her zaman çok sevdi ve Biff’i bir kahraman olarak gördü. Willy’nin Bernard’ın başarısını kabul etmesi zordur çünkü kendi oğullarının hayatları buna uygun değildir.

Ben

Willy’nin zengin ağabeyi. Ben yakın zamanda öldü ve yalnızca Willy’nin “hayallerinde” görünüyor. Willy, Ben’i kendisi ve oğulları için umutsuzca arzuladığı başarının sembolü olarak görüyor.

Kadın

Happy ve Biff lisedeyken Willy’nin metresi. Kadının ilgisi ve hayranlığı Willy’nin kırılgan egosunu güçlendirir. Biff, Willy’yi otel odasında Kadın’la yakalayınca babasına olan inancını kaybeder ve matematikten geçip üniversiteye gitme hayali sona erer.

Howard Wagner

Willy’nin patronu. Howard, şirketi Willy’nin “usta bir adam” ve “prens” olarak gördüğü babasından devraldı. Willy’den çok daha genç olmasına rağmen Howard, Willy’ye küçümseyici davranır ve Willy’nin doğumunda Howard adını verdiğine dair yaralı iddialarına rağmen sonunda onu kovar.

Stanley

Frank’in Chop House’unda bir garson. Stanley ve Happy arkadaş ya da en azından tanıdık gibi görünüyorlar ve Biff ile Willy restorana gelmeden önce Bayan Forsythe ile şakalaşıp ona bakıyorlar.

Bayan Forsythe ve Letta

Happy ve Biff’in Frank’s Chop House’da tanıştığı iki genç kadın. Happy’nin onların ahlaki karakterleri ve “görevde” oldukları gerçeği hakkındaki tekrarlanan yorumlarına bakılırsa, Bayan Forsythe ve Letta’nın fahişe olduğu anlaşılıyor.

Jenny

Charley’nin sekreteri.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

www.okeyoyna.com www.bodyloveinc.com Deneme bonusu veren siteler deneme bonusu bonus veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusportali.com cratosroyalbet betwoon grandpasha giriş deneme bonusu veren siteler bonus veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusal.net hondacivictirepressure.com