Gulliver’in Gezileri Özet ve Karakter Analizi

Gulliver’in Gezileri Özet

Gulliver’in Gezileri anlatıyor pratik fikirli bir İngiliz olan Lemuel Gulliver’in hikayesi işi başarısız olduğunda denizlere açılan bir cerrah olarak. İçinde Nadiren herhangi bir öz değerlendirme belirtisi gösteren, donuk birinci şahıs anlatımı ya da derin duygusal tepkiler veren Gulliver, yaşanan maceraları anlatıyor. Bu seyahatlerde başına

Gulliver’in Lilliput’taki macerası uyandığında başlar Gemi kazasından sonra kendisini sayısız küçük iplerle bağlanmış halde bulmak ve onu kaçıran küçük kişiler tarafından ona korkuyla ama şiddetle hitap ediliyor krallıklarını koruyorlar. Şiddet kullanmaktan korkmuyorlar Gulliver’e karşı, okları iğne deliğinden biraz daha fazlası olmasına rağmen. Ama genel olarak misafirperverler ve kendi topraklarında kıtlık riskini göze alıyorlar. Bin Lilliputlunun toplamından daha fazla yiyecek tüketen Gulliver’i beslemek abilir. Gulliver büyük bir vagonla başkente götürülür. Lilliputlular özel olarak inşa ettiler. İmparatora sunulur, Gulliver’in hoşuna giden, tıpkı Gulliver’in gururunu okşadığı gibi kraliyet ailesinin dikkatini çekti. Sonunda Gulliver ulusal bir kaynak haline gelir. Ordunun Blefuscu halkına karşı savaşında kullandığı Lilliput’lular uygun olanla ilgili doktrinsel farklılıklardan nefret ederler. yumurta kırmanın yolu. Ancak Gulliver suçlu bulununca işler değişir. Kraliyet sarayındaki yangını idrarıyla söndürdüğü için vatana ihanetle suçlandı gözlerinden vurularak açlıktan ölmeye mahkum edilir. Gulliver Blefuscu’ya kaçar ve burada Bulduğu bir tekneyi tamir edip İngiltere’ye doğru yola çıkar.

Eşi ve ailesiyle birlikte İngiltere’de kaldıktan sonra Gulliver iki ay sonra bir sonraki deniz yolculuğuna çıkar. onu Brobdingnag adındaki devlerin ülkesine. Burada bir saha çalışanı şunu keşfeder: o. Çiftçi başlangıçta ona bir hayvandan biraz daha fazlası gibi davranıyordu. onu eğlence için. Çiftçi sonunda Gulliver’i kraliçeye satar. onu saraylı bir oyalama haline getiriyor ve müzik yetenekleriyle eğleniyor. Mahkeme tarafından ortaya çıkarılan Gulliver için sosyal hayat kolaylaşır. ama özellikle zevkli değil. Gulliver çoğu zaman itilir Sıradan kusurları pek çok olan Brobdingnagianların fizikselliği devasa boyutlarıyla büyütülmüş zamanlar. Böylece, bir çift kibarca bayanlar onun çıplak vücutlarıyla oynamasına izin veriyor, ondan hoşlanmıyor ama devasa deri gözeneklerinden ve seslerinden tiksiniyorlar onların sağanak idrara çıkmaları. Genellikle cehalet karşısında şaşırır Buradaki insanların, kral bile siyaset hakkında hiçbir şey bilmiyor. Daha Brobdingnag’daki rahatsız edici bulgular çeşitli hayvanlar şeklinde ortaya çıkıyor hayatını tehlikeye atan bölge. Brobdingnagian böcekler bile Yemeğinin üzerinde yemeyi zorlaştıran sümüksü izler bırakıyor. bir Gulliver, kraliyet çiftine eşlik ederek sınır gezisine çıkıyor Brobdingnag’ın kafesi bir kartal tarafından alınıp düşürüldüğünde denizin içine.

Daha sonra Gulliver tekrar yelken açar ve bir saldırının ardından korsanların yaşadığı yüzen bir ada olan Laputa’da sona erer. teorisyenler ve akademisyenler Balnibarbi denilen aşağıdaki topraklara baskı yapıyor. Laputa ve Balnibarbi’de yürütülen bilimsel araştırmalar öyle görünüyor ki tamamen anlamsız ve kullanışsız ve sakinleri de tamamen anlamsız görünüyor gerçeklikle teması kopmuş. Glubbdubdrib, Gulliver’e kısa bir yan gezi tarihteki figürlerin bir araya getirilişine tanıklık edebiliyor Jül Sezar ve çok sevdiği diğer askeri liderler gibi kitaplardakinden daha az etkileyici. Luggnaggianları ziyaret ettikten sonra ikincisi bunak ölümsüzler olan Struldbrug’lar o yaş bilgelik getirmez, Japonya’ya yelken açabilir ve oradan orada İngiltere’ye geri döndüm.

Nihayet dördüncü yolculuğuna çıkan Gulliver, Bir geminin kaptanı, ancak mürettebatının isyanı ve uzun bir tutukluluktan sonra kulübesinde bilinmeyen bir ülkeye varır. Bu topraklar nüfuslu Houyhnhnm’lar, rasyonel düşünen, hükmeden atlar ve Yahoo’lar, vahşi Houyhnhnm’lara hizmet eden insan benzeri yaratıklar. Gulliver yola çıkıyor dillerini öğreniyor ve konuşabildiğinde yolculuklarını anlatıyor Onlara İngiltere anayasasını açıklıyor. Tedavi ediliyor atların büyük nezaket ve nezaketiyle aydınlanır onlarla yaptığı birçok konuşma ve onların maruz kalmasıyla asil kültür. Houyhnhnm’larla kalmak istiyor ama vücudu atlara onun bir Yahoo’ya çok benzediğini gösteriyor ve sürgüne gönderildi. Gulliver kederlidir ama ayrılmayı kabul eder. Bir kano yapar ve yakındaki bir adaya doğru yola çıkar. kendisine iyi davranan Portekizli bir gemi kaptanı tarafından alınır. ancak Gulliver artık kaptanı ve tüm insanları utanç verici bir şekilde Yahoo benzeri. Gulliver daha sonra anlatısını şöyle bitiriyor: Ziyaret ettiği toprakların hak olarak İngiltere’ye ait olduğu iddiası, Her ne kadar sömürgecilik fikrini bütünüyle sorgulasa da onun kolonileri olarak.

Gulliver’in Gezileri Karakter Analizi

Gulliver

Hikayenin anlatıcısı ve kahramanı. Lemuel Gulliver’in canlı ve ayrıntılı anlatım tarzı onun zeki ve eğitimli olduğunu açıkça ortaya koysa da algıları naif ve saftır. Neredeyse hiç duygusal yaşamı yok ya da en azından bunun farkında değil ve yorumları kesinlikle gerçeklere dayanıyor.

Richard Sympson

Gulliver’in kuzeni, kendini yakın arkadaşı olarak ilan eden ve Gulliver’in Gezileri’nin editörü ve yayıncısı.

Mary Burton Gulliver

Gulliver’in karısına karşı çok az sevgisi var gibi görünüyor. Gulliver’in aklındaki en önemli gerçekler onun sosyal kökeni ve elde ettiği gelirdir.

James Bates

Gulliver’in Cambridge’den mezun olduktan sonra yanında çırak olarak görev yaptığı seçkin bir Londralı cerrah.

Lilliputlular ve Blefuscudianlar

Gulliver’in ilk yolculuğunda karşılaştığı iki minyatür insan ırkı. İki ırk, ortak kutsal metinlerinde yumurta yemenin doğru yoluna ilişkin bir referansın yorumlanması konusunda uzun süredir devam eden bir savaş içindeydi.

İmparator

Lilliput’un hükümdarı. Tüm Lilliput’lular gibi imparatorun boyu da on beş santimden kısa. Gücü ve majesteleri Gulliver’i derinden etkiliyor ama bize hem gülünç hem de uğursuz görünüyor.

Brobdingnaglılar

Gulliver’in ikinci yolculuğunda karşılaştığı devler. Brobdingnagianlar temelde adalet duygusuyla yönetilen makul ve nazik insanlardır, ancak Gulliver’e bir oyuncakmış gibi davranma eğilimindedirler.

Brobdingnag Kraliçesi

Gulliver’in güzelliğinden ve çekiciliğinden o kadar memnun olan Brobdingnag kraliçesi, onu çiftçiden 1000 altın karşılığında satın almayı kabul eder.

Brobdingnag Kralı

Düşünceliliği ve entelektüel cesareti onu Lilliput imparatoruna zıt olarak gösteren Brobdingnag kralı.

Çiftçi

Gulliver’in Brobdingnag’daki ilk ustası. Genellikle çiftçi, büyük bir yeteneğe ya da zekaya sahip olmayan ortalama bir Brobdingnagian’ı temsil eder ve sadece muazzam büyüklüğü nedeniyle Gulliver üzerinde olağanüstü bir güce sahiptir.

Glumdalclitch

Çiftçinin on iki metre boyundaki dokuz yaşındaki kızı. Glumdalclitch, Gulliver’in arkadaşı ve bakıcısı olur ve Gulliver bu görevi büyük bir ciddiyet ve dikkatle yerine getirir.

Laputanlar

Gulliver’in üçüncü yolculuğunda karşılaştığı yüzen Laputa adasında yaşayan dalgın entelektüeller. Gulliver’in aralarında kaldığı süre boyunca ona kötü davranmazlar, ancak genellikle hoş olmayan davranışlar sergilerler ve onu entelektüel açıdan yetersiz olduğu gerekçesiyle reddederler.

Lord Munodi

Gulliver’i ağırlayan ve Gulliver’in üçüncü yolculuğunda ona ülkeyi gezdiren, Laputa’nın altındaki az gelişmiş toprakların başkenti Lagado’nun bir lordu.

Yahoo’lar

Houyhnhnm’ların kölesi olarak yaşayan, insana benzeyen dağınık hayvanlar.

Houyhnhnm’lar

Akıl ve doğrulukla yönetilen basit, barışçıl bir toplumu sürdüren rasyonel atlar. Onlar, Houyhnhnmland’daki vahşi insan benzeri yaratıklar olan Yahoo’ların efendileridir.

Gulliver’in Houyhnhnm Ustası

Gulliver’i ilk keşfeden ve onu kendi evine götüren Houyhnhnm.

Don Pedro de Mendez

Houyhnhnm’ların topraklarını terk etmek zorunda kalan Gulliver’i Avrupa’ya geri götüren Portekizli kaptan.

İbrahim Pannell

Gulliver’in ilk yelken açtığı geminin komutanı Kırlangıç. Levant’a veya Doğu Akdeniz’e ve ötesine seyahat eden Gulliver, Pannell’in gemisinde üç buçuk yıl geçirir. Pannell hakkında hemen hemen hiçbir şey söylenmiyor; bu da Gulliver’in egzotik tiplere olan hayranlığının, hemşerilerine duyduğu ilgiyle eşleşmediği yönündeki duygumuzu artırıyor.

William Prichard

Gulliver’in 1699’daki ilk yolculuğunun başında Güney Denizleri’ne doğru yola çıktığı gemi olan Antilop’un kaptanı. Antilop battığında Gulliver, Lilliput’ta karaya çıkar. Prichard’ın kişiliği hakkında hiçbir ayrıntı verilmemiştir ve kendisi, Gulliver’in hayatında ya da romanın olay örgüsünün gelişmesinde önemli değildir. Gulliver’in onu doğru bir şekilde isimlendirmeye özen göstermesi, onun gerçekler konusunda takıntılı olduğu ancak genel önemi değerlendirmede her zaman güvenilir olmadığı yönündeki izlenimimizi güçlendiriyor.

Flimnap

Karısının kendisiyle bir ilişkisi olduğuna inanmaya başladığında Gulliver’e karşı kıskanç bir nefret besleyen Lilliput’un Lord Yüksek Haznedarı.

Reldresal

Gulliver’e bölgedeki iki ana parti olan Yüksek Topuklular ve Alçak Topuklular arasındaki siyasi gerilimlerin tarihini açıklayan Lilliput’taki Özel İşler Baş Sekreteri.

Skyresh Bolgolam

Yönetimin Gulliver’in kurtuluşuna karşı çıkan tek üyesi olan Lilliput Yüksek Amirali. Gulliver, Skyresh’in düşmanlığının tamamen kişisel olduğunu düşünüyor, ancak bu tür bir düşmanlığın görünürde hiçbir nedeni yok.

Tramecksanlar

İngiliz Muhafazakarlarını anımsatan Lilliput’lu bir siyasi grup olan Yüksek Topuklular olarak da bilinir. Tramecksan politikalarının Lilliput’un eski yapısına daha uygun olduğu söyleniyor ve Yüksek Topukluların sayısı Alçak Topuklulardan daha fazla görünse de güçleri daha az. Kralın aksine, veliaht prensin Tramecksan’a sempati duyduğuna, bir alçak ve bir yüksek topuk giyerek onun hafifçe topallamasına neden olduğuna inanılıyor.

Slamecksanlar

Low-Heels, İngiliz Whiglerini anımsatan Lilliputçu bir siyasi grup. Kral, tüm hükümet yöneticilerinin bu partiden seçilmesini emretti, bu da diyarın Yüksek Topuklularının öfkesine neden oldu. Bu nedenle Lilliput’ta Slamecksan’ın sayısı Tramecksan’dan daha az olsa da siyasi güçleri daha fazladır. Kralın Slamecksan’a duyduğu sempati, sarayda giydiği biraz daha alçak topuklu ayakkabılardan açıkça görülüyor.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

www.okeyoyna.com www.bodyloveinc.com Deneme bonusu veren siteler deneme bonusu bonus veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusportali.com cratosroyalbet betwoon grandpasha giriş deneme bonusu veren siteler bonus veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusal.net hondacivictirepressure.com