Peygamberimizin kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’deki ayetleri açıklayan sözleri

Peygamberimizin kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’deki ayetleri açıklayan sözleri

Bu yazımızda Peygamberimizin kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’deki ayetleri açıklayan sözlerine örnekler veriniz, Peygamberimizin Kur’an-ı Kerim’deki ayetleri açıklayan sözleri, Peygamberimizin Kur’an-ı Kerimi açıklayan sözleri bulunmaktadır.

Mesela, “…Sabahın beyaz ipliği (aydınlığı) siyah ipliğinden (karanlığından) ayırt edilinceye kadar yiyin, için…” (26) ayeti indirildiği zaman Müslümanlar, beyaz ipliğin siyah iplikten ayırt edilmesinden ne kastedildiğini tam olarak anlayamamışlardı.

Peygamberimiz onlara şu açıklamayı yapmıştır: “Onun biri (siyah iplik) gecenin karanlığı, diğeri (beyaz iplik) de gündüzün beyazlığıdır.”(27)

Peygamberimiz (S.A.V), “İnanıp da imanlarına herhangi bir haksızlık bulaştırmayanlar var ya, işte güven onlarındır ve onlar doğru yolu bulanlardır.”(28) ayetindeki“ haksızlık (zulüm)”kelimesiyle neyin anlatıldığını şu şekilde açıklamıştır:

–Ayetteki “haksızlık (zulüm) ”kelimesinden kastedilen, insanın kendisine veya başkasına yaptığı haksızlık değildir. (Bundan maksat) şirktir. Siz, Lokman’ın oğluna söylediği, “Yavrucuğum!Allah’a ortak koşma. Doğrusu şirk, büyük bir zulümdür...” (29) sözünü işitmediniz mi?(30)

Paylaşmak güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

mıknatıs

almanca alfabesi

Tüyap Çiçekçi 

seo 

içerik

web site 

iktisat