Osmanlı Devleti döneminde toplumun giyim şekli hakkında araştırma

Osmanlı Devleti döneminde toplumun giyim şekli hakkında araştırma

Osmanlı Devleti döneminde toplumun giyim şekli hakkında bir araştırma yapınız, Osmanlı Devleti döneminde toplumun giyim şekli, Osmanlı toplumunda giyim şekli

Osmanlı Devletinde giyim şekli toplumun kültürüne, coğrafi özelliklere etnik yapıya göre şekillenmişti. Toplumda giyim alanında birlik yoktu. Dinin önemli olduğu günlük hayatta kıyafetler de dine uygundu. Genellikle erkekler dışarıda sarık, cübbe, şalvar, entari, takke, fes kadınlar ise çarşaf, ferace gibi dış kıyafetler giyerlerdi. Evlerde ise entari, robadan elbise, başörtüsü ve takke kullanılırdı.

Bilim insanları, yöneticiler, şehirliler, köylüler birbirinden farklı kıyafetler giyerdi. II. Mahmut zamanından itibaren devlet memurları pantolon ve fes giymeye başladılar.

Toplumda farklı dini inanışlara sahip kişiler farklı kıyafet ve başlık kullanıyordu. Bu durum toplumda birlik ve beraberliği bozuyordu.

Nev Yayınları 8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 132 Cevabı, 8. Sınıf Nev Yayınları İnkılap Tarihi Sayfa 132 Cevabı, 8. Sınıf Nev Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 132 Cevabı, 8. Sınıf Nev Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 132 Cevabı

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir