Ölçü ve tartı birimlerinde uluslararası sisteme geçildiğinde ülkenin ticari ilişkilerinde nasıl bir gelişme olmuştur. düşüncelerinizi söyleyiniz.

Ölçü ve tartı birimlerinde uluslararası sisteme geçildiğinde ülkenin ticari ilişkilerinde nasıl bir gelişme olmuştur. düşüncelerinizi söyleyiniz.

Ölçü ve tartı birimlerinde uluslararası sisteme geçildiğinde ülkenin ticari ilişkilerinde nasıl bir gelişme olmuştur cevabı

Osmanlı Devletinde ülke içinde farklı ölçü birileri kullanılıyordu. Bu durum ticari hayatta bir takım karışıklıklara sebep oluyordu. Aynı sorun ülkeler arası ilişkilerde de yaşanıyordu. Ölçü ve tartı birimlerinde uluslararası sisteme geçilince ağırlık ölçüsü olarak kilogram, uzunluk ölçüsü olarak metre, hacim ölçüsü olarak da litre kabul edildi. Böylece hem ülke içindeki ticari karışıklıklar sona erdi, hem de uluslararası ticari ilişkilerde ölçülerin farklılığından kaynaklanan sorunlar ortadan kalktı. Bu yenilikler uluslararası ticari ilişkileri kolaylaştırmış ve arttırmıştır.

Soyadı kanunu olmasaydı ne gibi sorunlarla karşılaşırdık? Görüşlerinizi paylaşınız.

Soyadı kanunu olmasaydı resmi işlerde karışıklıklar çıkardı. Tapu, nüfus, askerlik gibi işlerde sorunlar yaşanırdı. Soyadı yerine insanların kullandıkları unvan ve lakaplar toplumda ayrıcalık içerebiliyordu. Bu durum da eşitlik ilkesine uymazdı.

Soyadı kanunu olmasaydı ne olurdu, Nev Yayınları 8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 135 Cevabı, 8. Sınıf Nev Yayınları İnkılap Tarihi Sayfa 135 Cevabı, 8. Sınıf Nev Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 135 Cevabı, 8. Sınıf Nev Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 135 Cevabı

Paylaşmak güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir