Macbeth Özet ve Karakter Analizi

Macbeth Özet

Oyun, bir cadı üçlüsünün haberini duyar. kısa bir süre ortaya çıkmasıyla başlar ve ardından bir askeri kampa geçer; burada İskoç Kralı Duncan, generalleri Macbeth ve Banquo’nun , biri İrlanda’dan gelen, biri İrlanda’dan gelen iki ayrı işgalci orduyu yendikleri asi Macdonwald ve biri Norveç’ten. Bu düşman güçleriyle yaptıkları zorlu savaşın ardından Macbeth ve Banquo, bozkırı geçerken cadılarla karşılaşır. Cadılar, Macbeth’in Cawdor’un sahibi (İskoç soylularından biri) ve sonunda İskoçya Kralı olacağı kehanetinde bulunurlar. Ayrıca Macbeth’in arkadaşı Banquo’nun bir dizi İskoç kralına sahip olacağına, ancak Banquo’nun kendisi hiçbir zaman kral olamayacaklarına dair kehanetlerde bulunurlar.

Cadılar ortadan kaybolur ve Macbeth ile Banquo, Kral Duncan’ın adamlarından bazıları iki generale savaştaki zaferleri için teşekkür etmeye ve Macbeth’e gerçekten de Cawdor beyi seçildiğini söyleyene kadar kehanetlerine şüpheyle yaklaşırlar. Önceki papaz, Norveçliler adına savaşarak İskoçya’ya ihanet etti ve Duncan onu ölüme mahkum etti. Cadıların kral olarak taç giyeceğine dair kehanetlerinin geri kalanının doğru olma ihtimali Macbeth’in ilgisini çekmektedir, ancak ne bekleyeceğinden emin değildir. Kral Duncan’ı ziyaret eder ve o gece Macbeth’in şatosu Inverness’te birlikte yemek yemeyi planlarlar. Macbeth önceden karısı Lady Macbeth’e bir mektup yazarak ona olan her şeyi anlatır.

Lady Macbeth kocasının kararsızlığından hiçbir şekilde etkilenmez. Krallığı onun için arzuluyor ve onu elde etmek için Duncan’ı öldürmesini istiyor. Macbeth Inverness’e vardığında kocasının tüm itirazlarını bir kenara bırakır ve onu o gece kralı öldürmeye ikna eder. O ve Lady Macbeth, Duncan’ın iki mabeyincisini sarhoş edip bayılmalarını planlıyor; Ertesi sabah cinayetin suçunu, hiçbir şey hatırlamayacakları için savunmasız olacak olan mabeyincilere yükleyecekler. Duncan uyurken Macbeth, şüphelerine ve kanlı bir hançer vizyonu da dahil olmak üzere bir dizi doğaüstü alametlere rağmen onu bıçaklıyor. Ertesi sabah Duncan’ın ölümü öğrenildiğinde Macbeth, görünüşte işledikleri suçtan dolayı öfkeli olan mabeyincileri öldürür ve kolayca krallığı ele geçirir. Duncan’ın oğulları Malcolm ve Donalbain, Duncan’ı öldüren kişinin aynı zamanda onların da ölmesini istediğinden korkarak sırasıyla İngiltere ve İrlanda’ya kaçarlar.

Banquo’nun varislerinin tahtı ele geçireceğine dair cadıların kehanetinden korkan Macbeth, Banquo ve oğlu Fleance’ı öldürmeleri için bir grup katili tutar. Banquo’yu kraliyet ziyafetine giderken pusuya düşürürler ama gecenin karanlığına kaçan Fleance’ı öldürmeyi başaramazlar. Macbeth öfkelenir: Fleance hayatta olduğu sürece gücünün güvensiz kalmasından korkar. O geceki ziyafette Banquo’nun hayaleti Macbeth’i ziyaret eder. Macbeth hayaleti gördüğünde korkuyla bağırır ve aralarında büyük İskoç soylularının çoğunun da bulunduğu konuklarını şaşırtır. Lady Macbeth hasarı etkisiz hale getirmeye çalışır, ancak Macbeth’in krallığı soyluların ve tebaasının artan direnişine neden olur.

Korkan Macbeth, mağaralarındaki cadıları ziyarete gider. karşı dikkatli olmalı Macduff’a Orada, ona başka kehanetler sunan bir dizi iblis ve ruh gösteriyorlar: Macbeth’in tahta çıkmasına karşı çıkan İskoç asilzadesi ; kadından doğan herhangi bir erkeğin ona zarar vermesi mümkün değildir; ve Birnam Ormanı Dunsinane Kalesi’ne gelene kadar güvende olacak. Macbeth rahatlamış ve kendini güvende hissediyor çünkü tüm erkeklerin kadınlardan doğduğunu ve ormanların hareket edemeyeceğini biliyor. Macduff’un Malcolm’a katılmak için İngiltere’ye kaçtığını öğrenen Macbeth, Macduff’un şatosunun ele geçirilmesini ve en acımasızı Leydi Macduff ile çocuklarının öldürülmesini emreder.

Ailesinin idam edildiği haberi İngiltere’deki Macduff’a ulaştığında büyük bir üzüntüye kapılır ve intikam almaya yemin eder. Duncan’ın oğlu Prens Malcolm, İngiltere’de bir ordu kurmayı başardı ve Macduff, Macbeth’in güçlerine meydan okumak için İskoçya’ya giderken ona katıldı. İstila, Macbeth’in zalim ve öldürücü davranışlarından dehşete düşen ve korkan İskoç soylularının desteğini alıyor. Bu arada Lady Macbeth, ellerinde kan lekeleri olduğuna inandığı şeylerden yakındığı uyurgezerlik nöbetleriyle boğuşuyor. Macbeth’in rakipleri gelmeden önce Macbeth’in kendini öldürdüğü haberini alması, Macbeth’in derin ve karamsar bir umutsuzluğa düşmesine neden olur. Yine de İngilizleri bekliyor ve cadıların kehanetlerinin yenilmezliğini garanti ettiğinden emin olarak kendini savunmak için geri çekildiği Dunsinane’yi güçlendiriyor. Ancak İngiliz ordusunun Birnam Ormanı’ndan kesilmiş dallarla korunarak Dunsinane’ye doğru ilerlediğini öğrendiğinde korkudan donakalır. Birnam Ormanı gerçekten de Dunsinane’ye geliyor ve cadıların kehanetlerinin yarısını gerçekleştiriyor.

Savaşta Macbeth şiddetli bir şekilde keser, ancak İngiliz kuvvetleri yavaş yavaş ordusunu ve kalesini alt eder. Savaş alanında Macbeth, kendisinin “kadından doğmadığını”, bunun yerine annesinin rahminden “zamansız bir şekilde söküldüğünü” (şu anda buna sezaryenle doğum diyoruz) ilan eden intikam peşindeki Macduff’la karşılaşır. Macbeth, mahkum olduğunu anlasa da, Macduff onu öldürüp kafasını kesene kadar savaşmaya devam eder. Artık İskoçya Kralı olan Malcolm, ülke için hayırsever niyetini açıklıyor ve herkesi onu Scone’da taç giymeye davet ediyor.

Macbeth Karakter Analizi

Macbeth

Macbeth İskoç bir general ve Glamis’in beyidir ve üç cadının kehanetleri, özellikle de Cawdor’un beyi olacağına dair kehanetleri gerçekleştikten sonra kötü düşüncelere sürüklenir. Macbeth cesur bir asker ve güçlü bir adamdır ancak erdemli bir adam değildir. Taht hırsını gerçekleştirmek için kolayca cinayete sürüklenir ve ilk suçunu işleyip İskoçya Kralı olarak taç giydikten sonra, giderek daha kolay bir şekilde başka zulümlere girişir. Nihayetinde Macbeth, siyasi entrikalardan ziyade savaş alanına daha uygun olduğunu kanıtlar çünkü bir tiran olmadan yönetmek için gerekli becerilerden yoksundur. Her soruna cevabı şiddet ve cinayettir. Shakespeare’in Iago gibi büyük kötü adamlarının aksine otello ve Richard III III.Richard, Macbeth bir suçlu rolünde asla rahat değildir. Yaptığı vahşetin psikolojik sonuçlarına katlanamıyor.

Leydi Macbeth

Macbeth’in karısı, güç ve mevki tutkunu, son derece hırslı bir kadın. Oyunun başlarında, kocasını Duncan’ı öldürmeye ve tacı ele geçirmeye çağırırken, ikisi arasında daha güçlü ve daha acımasız görünüyor. Ancak kan dökülmeye başladıktan sonra Lady Macbeth, kocasından daha fazla suçluluk ve deliliğin kurbanı olur. Vicdanı onu o kadar etkiler ki sonunda intihar eder. İlginç bir şekilde, o ve Macbeth birbirine derinden aşık olarak sunuluyor ve Lady Macbeth’in konuşmalarının çoğu, kocası üzerindeki etkisinin öncelikle cinsel olduğunu ima ediyor. Suç ortaklıklarının neden olduğu dünyaya ortak yabancılaşmaları, birbirlerine duydukları bağlılığı güçlendiriyor gibi görünüyor.

Üç Cadı

Büyüler, büyüler ve kehanetler kullanarak Macbeth’e karşı kötülük planlayan üç “kara ve gece yarısı cadı”. Onların tahminleri onu Duncan’ı öldürmeye, Banquo ile oğlunun ölüm emrini vermeye ve kendi ölümsüzlüğüne körü körüne inanmaya sevk eder. Oyun cadıların gerçek kimliğini belirsiz bırakıyor; onların Hekate’nin hizmetkarları olduğu gerçeği dışında, onların evrendeki yerleri hakkında çok az şey biliyoruz. Bazı açılardan, kişisel olmayan bir şekilde insanlığın kaderinin iplerini ören mitolojik Kaderlere benziyorlar. Geleceğe dair bilgilerini insanlarla oynamak ve onları yok etmek için kullanmaktan sapkın bir zevk aldıkları açıktır.

Banquo

Cadıların kehanetine göre çocukları İskoç tahtını miras alacak olan cesur, asil general. Banquo da Macbeth gibi iddialı düşünceler düşünür ama bu düşünceleri eyleme dönüştürmez. Banquo’nun karakteri bir bakıma Macbeth’e bir azar niteliğindedir çünkü o, Macbeth’in seçmemeyi seçtiği yolu temsil eder: hırsın ihanete ve cinayete yol açmasının gerekmediği bir yol. O halde Macbeth’e musallat olanın Duncan’ın değil, Banquo’nun hayaleti olması yerinde olur. Hayalet, Macbeth’in Banquo’yu öldürme konusundaki suçunu somutlaştırmanın yanı sıra, Macbeth’e Banquo’nun cadıların kehanetine verdiği tepkiyi taklit etmediğini de hatırlatır.

Kral Duncan

Macbeth’in taç tutkusuyla öldürdüğü İskoçya’nın iyi Kralı. Duncan, erdemli, yardımsever ve ileri görüşlü bir hükümdarın modelidir. Onun ölümü, İskoçya’da ancak Malcolm’un şahsında Duncan’ın soyunun bir kez daha tahta geçmesiyle yeniden kurulabilecek bir düzenin yıkılışını simgeliyor.

Macduff

Başından beri Macbeth’in krallığına düşman olan İskoç bir asilzade. Sonunda Macbeth’i devirmek için yapılan haçlı seferinin lideri olur. Haçlı seferinin misyonu, gerçek kral Malcolm’u tahta çıkarmaktır, ancak Macduff aynı zamanda Macbeth’in Macduff’un karısını ve küçük oğlunu öldürmesinin intikamını da arzulamaktadır.

Malcolm

Tahta yeniden çıkması, Macbeth’in terör saltanatının ardından İskoçya’nın düzene dönüşünün sinyalini veren Duncan’ın oğlu. Malcolm, Macduff’un yardımıyla (ve İngiltere’nin desteğiyle) Macbeth’e ciddi bir meydan okuma haline gelir. Bundan önce, babalarının öldürülmesinin ardından Donalbain ile İskoçya’dan kaçarken olduğu gibi, zayıf ve kendi gücünden emin değilmiş gibi görünüyor.

Hekate

Üç cadının Macbeth üzerinde yaramazlık yapmasına yardım eden büyücülük tanrıçası.

Fleance

Banquo’nun Macbeth’in kendisini öldürme girişiminden sağ kurtulan oğlu. Oyunun sonunda Fleance’ın nerede olduğu bilinmiyor. Muhtemelen Banquo’nun oğullarının İskoç tahtına oturacağına dair cadıların kehanetini yerine getirerek İskoçya’yı yönetebilir.

Lennox

İskoç bir asilzade.

Ross

İskoç bir asilzade.

Katiller

Macbeth tarafından Banquo’yu, Fleance’ı (öldürmeyi başaramadıkları) ve Macduff’un karısını ve çocuklarını öldürmek için görevlendirilen bir grup kabadayı.

Kapıcı

Macbeth’in şatosunun sarhoş kapıcısı.

Leydi Macduff

Macduff’un karısı. Şatosundaki sahne, Macbeth ve Lady Macbeth’in dışında bir aile diyarına dair tek bakışımızı sağlıyor. O ve evi, Lady Macbeth’e ve Inverness’in cehennem dünyasına tezat oluşturuyor.

Donalbain

Duncan’ın oğlu ve Malcolm’un küçük erkek kardeşi.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Hukuk Bürosu mide ameliyatı Transplante Capilar Turquia Transplante Capilar dentco clinicpark BahçeHavuz www.okeyoyna.com www.bodyloveinc.com Deneme bonusu veren siteler deneme bonusu bonus veren siteler deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusportali.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler betwoon deneme bonusu veren siteler