Küçük Arı Özet

Küçük Arı Özet

Hikayeyi başlatan Küçük Arı, Nijeryalı bir kız yerine İngiliz sterlini olmayı diliyor. Onun aksine madeni paralar özgürce ve güvenli bir şekilde seyahat ediyor. Küçük Arı, İngiltere’de hayatta kalabilmek için Kraliçe’nin İngilizcesini öğrenir. İngilizce, kendi ülkesi Nijerya’nın resmi dilidir, ancak bu versiyonda diğer Afrika dilleri de harmanlanmıştır. Küçük Arı, Kraliçe’nin İngilizcesini, 2005’ten beri tutulduğu İngiltere’nin Essex kentindeki bir göçmen gözaltı merkezinde öğreniyor. Mayıs 2007’de bir Cuma sabahı diğer üç kızla birlikte yetişkin gözaltı merkezinden serbest bırakıldı. O onaltı yaşında.

Küçük Arı’nın ehliyeti ve kartviziti, iki yıl önce Nijerya’da sahilde tanıştığı beyaz adam Andrew O’Rourke’ye ait. Onu gözaltı merkezinin telefonundan arıyor. Onun bir sahtekar olduğunu düşünüyor gibi görünüyor. Kızgındır ve ona evine gelmemesini söyler. Ne olursa olsun geleceğini söylüyor. Dört kız – Küçük Arı, Yevette adında Jamaikalı bir kız, Sari Kızı dedikleri bir kız ve “isimsiz kız” dedikleri bir kız – Küçük Arı’nın onları Andrew O’ya götürmek için çağırdığı taksiyi beklemek için dışarı çıkarlar. ‘Rourke’un.

Şimdi diğer anlatıcımız Sarah O’Rourke ve dört yaşındaki oğlu Charlie ile tanışın. Charlie her zaman Batman kostümünü giyiyor ve yalnızca “Batman”e yanıt veriyor. öğreniyoruz Küçük Bee’nin onu gözaltı merkezinden aramasından beş gün sonra, The Times köşe yazarı Sarah’nın kocası Andrew’un kendini astığını . Bundan beş gün sonra, Andrew’un cenazesinin olduğu gün, Küçük Arı, Sarah’nın İngiltere’nin banliyösündeki evine gelir.

Küçük Arı cenazeye Sarah ve Charlie ile katılır. Orada Sarah, kendisinin ve Andrew’un iki yıl önce Küçük Bee ve kız kardeşiyle tanıştıkları günü düşünüyor. Sarah bize şöyle diyor: “O ilk karşılaşmadan aklımda kalan tek hatıra, eskiden sol elimin orta parmağının olduğu yerin yokluğuydu” (2.15).

Hikaye Küçük Arı’nın bakış açısına geri dönüyor. İki yıl önce bir İngiliz kargo gemisine binerek Nijerya’dan kaçtığını öğreniyoruz. İngiltere’ye varır varmaz göçmen gözaltı merkezine konuluyor. Altı ay boyunca her gece çığlık atıyor. Günlerce kendini öldürmenin yollarını düşünüyor. Altı ay sonra dehşetiyle bir miktar umudun karıştığını hisseder ve Kraliçe’nin İngilizcesini öğrenmeye, İngiliz tarihi ve kültürünü öğrenmeye başlar.

Şimdi Küçük Arı hikayeye gözaltı merkezinden serbest bırakıldığı gün devam ediyor. Taksi kendisi ve diğer üç kız için geldiğinde, Küçük Arı yanlışlıkla taksi şoförünü kızdırır ve o da onlarsız ayrılır. Dört kız gözaltı merkezinin kapısından çıkıp tepeden aşağı yürüyorlar. Traktördeki bir adam onlara yaklaşıyor ve hepsi çok korkuyor. Bay Ayers adındaki adam, gezdikleri arazinin sahibidir. Görünen o ki, gözaltı merkezinden serbest bırakılan ve gidecek hiçbir yeri olmayan kendileri gibi insanlara barınak sağlamayı alışkanlık haline getirmiş. Dördünü temiz, gizli bir binada barındırır.

Yevette, geçici barınaklarında Küçük Bee’ye göçmenlik görevlilerinden biriyle seks yaptığını ve onun bilgisayarda adının yanındaki kutuyu işaretlediğini, bu yüzden serbest bırakıldığını söyler. Yevette’in serbest bırakılmasının şüpheli görünmemesi için diğer üç kadının isimlerinin yanına rastgele onay işaretleri koydu. Ancak bir kutuyu işaretlemek bir şeydir, yasal göçmenlik belgeleri başka bir şeydir. Dört kadın da belgeleri olmadan serbest bırakıldı, bu da onların şu anda yasadışı olarak İngiltere’de oldukları anlamına geliyor.

İsimsiz kızın durumu iyi değil. Kaçtığı dehşeti yeniden yaşayarak çığlık atmaya başlar. Küçük Arı ve Yevette onu teselli etmeye çalışır. Kızının burada onunla birlikte olduğu halüsinasyonunu görüyor. Küçük Arı ve Yevette de çocuğu görüyormuş gibi yaparlar. O gece Küçük Arı, rüyasında Nijerya’daki köyünü görür. Uyandığında isimsiz kızın kendisini tavan penceresinin zincirine astığını görür. Küçük Arı veda etmeden ayrılır ve yürüyerek Sarah ile Andrew’un evine doğru yola çıkar.

Roman Sarah’nın bakış açısına geri dönüyor. Andrew’un cenaze gününe ilişkin açıklamasını alıyor. Sarah, Charlie ve Küçük Arı cenazeden eve döndükten sonra Sarah, Küçük Arı’nın bazı hikayelerini öğrenir. Bu bölüm, Küçük Arı’nın Sarah’ya anlattıklarını ve Sarah’nın kendi anılarını (biraz kafa karıştırıcı bir şekilde) harmanlıyor: Küçük Arı’nın köyü ve içindeki insanların çoğu yok edildikten sonra Küçük Arı kaçar. Kız kardeşiyle birlikte sahildeki ormanda saklanıyor. Kız kardeşler, sahilde Sarah ve Andrew’u (Nijerya’da tatil yapan) birlikte izliyorlar.

Kısa süre sonra kız kardeşler insanların bağırdığını ve köpeklerin havladığını duyar. Onları kovalayan adamların yakında olduğunu biliyorlar. Bir otel görevlisi gelir ve Sarah ve Andrew’a plajın güvenli olmadığını söyler. Kız kardeşler, adamların ve köpeklerin ormanda yaklaştığını duyunca saklandıkları yerden çıkarlar ve Sarah, Andrew ve gardiyandan kendilerine yardım etmelerini isterler. Küçük Arı, petrol şirketlerinin bir petrol sahası için aradığı köyünde erkeklerin insanları öldürdüğünü gördükleri için erkeklerin onları kovaladığını söylüyor. Andrew onlara inanmıyor. Kendisini ve Sarah’ı dolandırmaya çalıştıklarını düşünüyor.

Yakında avcılar ve köpekler gelir. Kızları almaya çalışırlar ama Sarah onlara izin vermez. Lider otel görevlisini öldürür. Andrew, kızların gitmesine izin vermesi için lidere para teklif eder. Lider, Andrew’un orta parmağını kesmesi halinde kızların yaşamasına izin vereceğini söylüyor. Andrew bunu yapamaz, bu yüzden Sarah elini kuma koyar, palayı alır ve orta parmağını keser. Avcı, Sarah’nın eylemi karşılığında Küçük Arı’nın yaşayacağını söylüyor. Ama kız kardeşi ölecek.

Küçük Arı, Sarah’ya hikayeyi anlattıktan sonra uykuya dalar. Sarah sevgilisi Lawrence’ı arar. Ona Küçük Arı’nın evinde olduğunu söylediğinde çıldırır. Sarah’nın polisi aramasını istiyor. Küçük Arı’nın tehlikeli olmasından korkuyor. Küçük Arı ertesi sabah uyandığında, Sarah ondan o gün Andrew ve Sarah sahilden ayrıldıktan sonra ne olduğunu anlatmasını ister.

İşte başlıyoruz: Andrew ve Sarah sahilden ayrıldıktan sonra avcılar Küçük Arı ve kız kardeşini sahilden aşağıya, ters çevrilmiş terk edilmiş bir tekneye götürür. Küçük Arı’yı ​​zorla teknenin altına alırken, yakındaki kız kardeşine tecavüz ediyor, işkence ediyor ve öldürüyorlar. Küçük Arı, adamların artık onu izlemediğini hissettiğinde teknenin altından çıkar ve Sarah ve Andrew ile tanıştığı sahile geri döner. Andrew’un cüzdanını bulur ve ehliyetini ve kartvizitini alır. Geceleri kaçıyor, gündüzleri saklanıyor, sonunda bir limana geliyor ve orada bir İngiliz kargo gemisine biniyor.

Küçük Arı’nın korkunç hikayesini dinledikten sonra Sarah, kendisinin ve Andrew’un neden Nijerya’da olduklarını düşünmeye başlar. Sarah’nın geçmişine dalıyoruz. Yıl 2005 ve o ve Andrew evliliklerinde zor bir dönemden geçiyorlar. çalışan Lawrence Osborne ile ilişki yaşamaya başlar Sarah, İçişleri Bakanlığı’nda (İngiltere’nin “göç ve pasaport, uyuşturucu politikası, suç, terörle mücadele ve polisten sorumlu baş hükümet dairesi”) . Lawrence evli ve çocuklu. İlişkileri yaklaşık altı ay boyunca sır olarak kaldı. Andrew ilişkiyi öğrendiğinde Sarah, Andrew’u işleri düzeltmek için kendisiyle birlikte tatile Nijerya’ya gitmeye ikna eder.

Günümüzde, Andrew’un cenazesinin ertesi günü Lawrence, Sarah’nın evine gelir. Sarah onun burada olmasından memnun değildir ama onu içeri alır. O gece Lawrence, Sarah’ya Küçük Arı’yı ​​terk etmesi için baskı yapmaya çalışır; bu da Sarah’nın yapmaya niyeti olmadığı bir şeydir. Tartışıyorlar ve Lawrence ayrılmak üzere. Ama Sarah ondan kalmasını ister ve barışırlar. O da uyuyor.

Ertesi sabah, Sarah uyurken Küçük Arı ve Lawrence konuşur. Little Bee için polisi aramakla tehdit ettiğinde bu konuşma hızla kötüye gidiyor. Ancak Küçük Arı, kendisini ihbar etmesi halinde ailesine ilişkisini anlatacağını ve Sarah’nın ondan nefret etmesini sağlayacağını söyleyerek kavga çıkarır. İkilem!

Küçük Arı, Lawrence’a Andrew’un ölümünden önceki günlerde burada olduğunu itiraf eder. Küçük Arı, Bay Ayers’in sığınağından kaçtıktan sonra Andrew ve Sarah’nın evinin dışındaki çalıların arasına saklandı. Andrew’la konuşmaya çalıştı ama Andrew onun bir halüsinasyon ya da hayalet ya da ona benzer bir şey olduğunu düşündü. Küçük Arı’nın huzurunda kendini astı ve Küçük Arı, polis geldiğinde tutuklanacağından korkmasaydı onu kurtarabileceğini düşünüyor. Lawrence ve Küçük Arı birbirlerinin sırlarını söylememeye karar verirler. Bize pek dostane bir ateşkes gibi gelmiyor.

Lawrence geceyi tekrar geçirir. Ertesi sabah Sarah herkesi kendisiyle birlikte Londra’daki South Bank’a gitmeye ikna eder. Londra’da Küçük Arı, Sarah ve Charlie’nin onları terk etmesinin daha iyi olacağına karar verir. Yürüyüp gider ama sonra Lawrence’a Charlie konusunda güvenmediğine karar verir ve geri döner. Küçük Arı, suya yakın bazı basamaklarda Charlie ile oynuyor ve Charlie’nin, babasını ölümden korumak için bunu yapması gerektiğini düşündüğü için her zaman Batman kostümünü giydiğini öğreniyor. Küçük Arı, Andrew’un ölümünün kesinlikle onun hatası olmadığını açıklıyor. Charlie’ye kostümünü çıkarırsa gerçek adını söylemeyi teklif eder, ancak Charlie bunu yapmaz, bu yüzden adını açıklamaz.

Lawrence gelip Charlie ile oynarken Küçük Arı, Sarah ile konuşmaya gider. Sarah, Küçük Arı’ya dün gece Andrew’un çalışma odasındayken, mülteciler ve göçmen gözaltı merkezleri hakkında bir kitap değerinde araştırma ve yazı bulduğunu söyler. Sarah, Andrew’un çalışmalarına devam etmek, muhtemelen bir kitap yazmak istiyor. Sarah, Küçük Arı’ya bir telefon görüşmesi yapması gerektiğini söyler ve Küçük Arı, Lawrence ve Charlie’nin yanına gider. Lawrence ve Küçük Arı yine tartışıyor. Sarah yayıncısını arar ve başlattığı moda dergisi Nixie’deki işinden ayrılır . Sarah geri döndüğünde Charlie hiçbir yerde görünmez.

Lawrence, Küçük Bee’ye telefonunu verir ve ona polisi arayıp gelmelerini beklemesini söyler. Bu sırada Charlie’yi drenaj borusunda saklanırken bulur. Küçük Arı, polis gelene kadar Charlie’nin bulunduğunu fark etmez. Adını Küçük Arı olarak verince polis şüphelenir ve tutuklanarak nezarethaneye götürülür. Sarah o gece onu hapishanede ziyaret eder ve Küçük Arı, Sarah’ya öldüğü gün Andrew’la birlikte olduğunu itiraf eder. Sarah ona kızgın görünmüyor.

Üç gün sonra Küçük Arı havaalanına götürülür ve bir güvenlik görevlisi eşliğinde Nijerya’ya giden bir uçağa bindirilir. Küçük Arı, uçağın kalkmasını beklerken birinin adını söylediğini duyar. Bu Sarah. O ve Charlie Küçük Arı ile Nijerya’ya gidiyorlar. Sarah, Küçük Arı’nın yanında kalırsa onu koruyabileceğine inanıyor. Nijerya’da polis Little Bee, Sarah veya Charlie’yi tutuklamamaya karar veriyor, ancak gardiyanlar otel odalarının önünde her zaman nöbet tutuyor. Sarah, Küçük Arı’nın kendisi gibi hayatta kalan diğer kişilerden hikayeler toplamasına, hikayenin halka duyurulmasına yardımcı olmasını ve belki de Küçük Arı’nın hayatını kurtarmasını istiyor. Küçük Arı da aynı fikirde. Sarah gardiyanlara her gün para veriyor ve gardiyanlar hava karardığında onların etrafta dolaşmasına izin veriyor.

Bir sabah Küçük Arı, kız kardeşinin anısına veda edebilmek için Sarah’dan onu okyanusa götürmesini ister. Plajda Charlie diğer çocuklarla oynarken çok eğleniyor ve tabii ki Batman kostümünü giyiyor. Küçük Arı güneşte dinlenirken Sarah onu uyarır: Üç asker gelmiştir. Küçük Arı’ya koşmasını söyler, böylece sahildeki diğer siyah kadınların arasına karışabilir. Küçük Arı sahildeki kayalık bir noktaya iner ve bir askerin Sarah’ya silahını çekmesini uzaktan izler. Aniden Charlie koşmaya başlar ve asker onun yerine silahı ona doğrultur. Küçük Arı Charlie’ye doğru koşuyor. Buluştuklarında Charlie onun kollarına koşar. Küçük Arı, sahilde gerçek adını Charlie’ye açıklar. Udo, “barış” anlamına geliyor.

Askerler onlara doğru yürüyor. Charlie Batman kostümünü çıkarır ve diğer çocuklarla oynayarak kaçar. Küçük Arı, bir askerin elini omzunda hisseder ama yapabildiği tek şey gülmek olur.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

www.okeyoyna.com www.bodyloveinc.com Deneme bonusu veren siteler deneme bonusu bonus veren siteler deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusportali.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler meritking giriş deneme bonusu veren siteler