Kılıçların Fırtınası Kitap Konusu

Kılıçların Fırtınası Kitap Konusu

“Kılıçların Fırtınası”, hikayeyi “Kralların Çarpışması”nın bittiği yerden devam ettiriyor. Roman, Westeros’taki giderek daha acımasızlaşan Beş Kralın Savaşı’nı, Doğu’da güçlenen Daenerys’in güçlerini ve neredeyse yenilmez bir hayalet ordu olan Diğerleri’nin yaklaşan tehdidini anlatıyor. Hikaye, 12 farklı karakterin perspektifinden anlatılıyor, ancak 10’u hikayenin çoğunu anlatıyor. Hikayeleri eşzamanlı olarak gerçekleşirken, burada birer birer anlatılıyorlar.

Roman bir prologla açılıyor. Gece Nöbeti’nin yeminli bir kardeşi olan Chett, üstlerini öldürmeye ve görevinden kaçmaya karar vermiştir. Ancak planını gerçekleştiremeden önce, büyük bir ordu, kuzeyden gelen istilacıları püskürtmek için tasarlanmış büyük bir yapı olan Duvar’a saldırır. Chett, bu istilanın, nesiller boyu ilk kez başarılı olabileceğinden korkuyor.

Kral’ın Şehri’nde Tyrion Lannister iyileşiyor. Önceki romanın sonunda, büyük bir savaşa katıldı ve büyük cesaret gösterdi ve ciddi şekilde yaralandı. İyileşirken, ailesinin kendisine borçlu olduğunu hissettiği takdiri kazanmaya çalışır, ancak pek başarılı olamaz. Babası Tywin, onu küçümsemeye devam eder ve kız kardeşi Cersei, her zamanki gibi ondan nefret eder. Tyrion, ailesine ve yeğeni Kral Joffrey’in hükümetine olan hoşnutsuzluğunu gizlemiyor. Bu arada, Tyrion, bir şato hizmetçisi olarak gizlediği bir fahişe olan Shae ile gizli bir ilişki sürdürüyor. İlişki, Tyrion’un politik nedenlerle ve çok istememesine rağmen 13 yaşındaki Sansa Stark ile evlenmesiyle karmaşıklaşıyor. Tyrion, Lannister’ların rehinesi olan ve sürekli kötü muamele gören genç Sansa ile evliliği tüketmeyi reddediyor.

Bu sırada, Kral Joffrey, iki ev arasında bir ittifak oluşturmak için Margaery Tyrell ile evlenmeyi planlamıştır. Ancak düğün gecesi Joffrey zehirlenir ve Tyrion hemen suçlanır. Dövüşle yargılanmayı seçer, ancak şampiyonu öldürülür, Tyrion’u ölüme mahkum eder. Hapiste beklerken, Shae hemen onu unutur. Sonra, idamından hemen önce, yeni dönen kardeşi Jaime, onu kurtarır. Jaime, geçmişte Tyrion’a bir kadın hakkında yalan söylediğini itiraf eder, Tyrion bir zamanlar evlendiği bu kadın, Tywin’in onaylamaması üzerine askerlerinin onu tecavüz ederek kovmasına neden olmuştu. Jaime, Tyrion’a o zamanlar onunla uyuması için para ödediği bir fahişe olduğunu söylemişti, ancak şimdi Tyrion’a onun sadece bir çiftçinin kızı olduğunu ve Tyrion ile evliliğinin satın alınmadığını açıklıyor. Tyrion öfkelenir ve intikam yemini eder. İyiye kaçmadan önce, gizli bir geçitle babasının odasına erişir. Orada Shae’yi bulur. Önce onu boğar, sonra babasını banyoda bulur ve onu bir arbalestle öldürür.

Sansa, Joffrey’in cinayetine karışmış olmakla da şüpheleniliyor. Aslında, bir zamanlar Joffrey’in öfkesinden kurtardığı bir şövalye yardımıyla kaçmayı planlamıştı. Joffrey’in düğün gecesi, Joffrey öldürüldükten hemen sonra, şövalye onu bekleyen bir gemiye çıkarır. Sansa, gemide, zehirin düğün ziyafetine Sansa’nın saç ağından kaçırıldığını açıklayan, hilekar ve karizmatik Petyr Baelish’i bulduğunda şok olur. Karısının, aynı zamanda Sansa’nın teyzesi olan Lysa ile paylaştığı kaleye kaçarlar. Orada, Sansa kendi kuzeni olan hasta genç Robert ile nişanlanır. Bir gün, Sansa bir kar fırtınası sırasında bir kar kalesi inşa ederken, Baelish onu öpmeye çalışır. Lysa şüphelenir ve Baelish’i öfkeli bir şekilde karşıladığında, Baelish onu öldürür. Ancak Sansa’nın yardımıyla, herkesin ölümünün bir kaza olduğuna ikna eder.

Lannister’ların esir almasından kaçmayı başaran Arya Stark, Riverrun’a gitmeye çalışıyor, ancak yakında bir haydut grubu tarafından esir alınıyor. Lannister’ların eski bir celladı olan Sandor Clegane’i, Hound olarak bilinen bir adamı yakaladıklarında, Arya onun öldürülmesini ister, ancak bir dövüşle yargılandıktan sonra Hound serbest bırakılır. Arya gruptan kaçar, ancak Hound onu bulur ve kaçırır, onu yanına alır. İkizler adlı bir kaleye seyahat ederler, burada Arya’nın kardeşi Robb evlenecektir, ancak suikastçılar Robb’u öldürdü ve mahkemesini katlettiği sırada oraya varırlar. Hound, Arya’yı bir handa alır. Bu, Tickler ve Polliver ile buluşma noktasıdır, Arya’nın önceki romanda karşılaştığı ve ölmesini istediği adamlar. Sarhoş bir kavgada, Hound iki adamı öldürür ama kendisi ağır yaralanır. Arya’dan onu öldürmesini ister, ancak Arya onu ölüme terk eder. Saltpans adlı bir deniz kasabasına gider, burada Braavos şehri için bir gemiye biner.

“Kralların Çarpışması”nı sonlandıran büyük savaşta gemisi batan Ser Davos Seaworth, romanın başında küçük bir adada mahsur kalır, ta ki geçen bir gemi onu kurtarana kadar. Kralı Stannis Baratheon’un taht kurduğu Dragonstone’a vardığında, Davos, gemisini batıran ve oğullarını öldüren felaket savaştan dolayı Melisandre’yi, kurnaz bir rahibeyi öldürmeye çalışır. Melisandre, Davos’un hamlesini öngörür ve onu hapseder. Ancak Stannis, Melisandre’nin onayıyla, Davos’u “Eli” yapar, yani en güvendiği danışmanı. Davos, Melisandre’ye karşı şüpheli kalmaya devam eder ve Edric Storm’un Melisandre’nin isteği üzerine R’hllor tanrısına kurban edileceğini öğrendiğinde, Davos Edric’in kaçmasına yardım eder. Daha sonra Kral Stannis’i, Gece Nöbeti’nin kuzeyden gelen istilayı püskürtmesine yardım etmeye ikna eder.

Ailesinin yeminli düşmanı Ser Jaime Lannister’ı, Kuzeyin Kralı olan oğlu Robb’un izni olmadan serbest bıraktığı için Lady Catelyn Stark, ihanetle suçlanır. Jaime’yi, kızları Sansa ve Arya’yı ona geri getireceği anlayışıyla serbest bırakmıştı, bu yüzden Robb onu affeder. Ayrıca, aileler arasında bir ittifakı sağlamlaştırmak için Lord Walder Frey’in kızlarından biriyle evlenmeyi vaat etmesine rağmen Jeyne Westerling ile evlendiğini de açıklar. Herkesin bu durumun felaket bir hata olduğunu bildiği bir gerçektir. Robb, bağları onarmaya çalışır ve Catelyn’in kardeşi Edmure’u, Frey kızı Roslin ile evlendirir. Ancak Edmure’un düğününde, Frey suikastçıları Stark mahkemesini, Robb ve Catelyn dahil olmak üzere katleder, bu olay Kırmızı Düğün olarak ünlüdür. Ölümünden üç gün sonra, Catelyn korkunç bir şekilde yaralanmış, konuşamaz hale gelmiş ve intikam için kıvranır şekilde ortaya çıkar.

Bu arada Ser Jaime Lannister, Catelyn Stark tarafından serbest bırakıldıktan sonra Kral’ın Şehri’ne dönmektedir. Tamamen özgür değildir; o, Jaime’yi güvenli bir şekilde eve götürme ve Catelyn’in kızlarını ona geri getirme sözü veren sert ve son derece görevine bağlı bir kadın olan Brienne of Tarth tarafından kelepçelenmiş ve eskort edilmiştir. Jaime ve Brienne, birbirlerine rağmen birbirlerine saygı gösterirler. Sonunda Brienne ve Jaime tanınır ve yolda kaçırılır, ve kaçıranlardan biri Jaime’nin kılıç elini keser. Bu, tüm hayatını ve kimliğini yetenekli bir kılıç ustası ve şövalye olmaya adamış olan Jaime için büyük bir darbedir. Onlar, Lannister’lardan lehine kazanmak için Jaime’yi serbest bırakan Lord Bolton’un mahkemesine götürülürler. Jaime ayrılırken, Brienne’in, kaçıranlarının eğlencesi için silahsız bir ayıya karşı savaştığını görür ve onu kurtarır. Jaime Lannister Evi’ne döndüğünde, Kral Muhafızları’na geri döner ve kendisi hakkında dramatik bir kalp değişikliği yaşar. Daha önce bencil ve onur konusunda ilgisiz olan Jaime, şimdi mirasını değiştirmek ister. Brienne ve Sansa Stark için endişe gösterir, ikiz kız kardeşi ve sevgilisi Cersei ile olan ilişkisi bozulur, ve Tyrion’u idamdan kurtararak ailesini ihanet eder.

Bu arada, çok kuzeyde, Stark ailesinin piç çocuğu ve Gece Nöbeti’nin bir üyesi olan Jon Snow, Duvar’ın kuzeyinde yaşayan özgür insanlar olan yabanilerle birlikteymiş gibi davranır. Önceki romanın sonunda, Jon ve komutanı yabaniler tarafından yakalanmıştı ve Jon’a bilgi toplamak için onlara katılmış gibi yapması talimatı verilmişti. Jon, Gece Nöbeti’nin eski bir kardeşi ve yabanilerin lideri olan Mance Rayder ile yakınlaşır. Ölülerin bir sürüsü olan Diğerleri’nin güneye doğru harekete geçtiğini öğrenir, bu yüzden yabaniler Duvar’a doğru ilerliyor. Ayrıca, bir yaban kadını olan Ygritte ile bir ilişkiye başlar ve ona aşık olur. Sonunda Jon kaçar ve Duvar’a geri döndüğünde, yabanilerin istila etme niyetini açığa çıkarır. İstila geldiğinde, Jon cesurca savunmayı yönetmeye yardımcı olur, ancak ona kişisel bir husumeti olan Nöbet’in bir fraksiyonu onu bir hain olmakla suçlar ve onu hapseder. Sadakatini sadece Mance Rayder’ı öldürerek kanıtlayabileceği söylenir, bu da esasen bir intihar görevidir. Yabaniler Duvar’ı kuşatmaya devam ederken, Kral Stannis kuvvetleriyle gelir ve yabanileri püskürtür. Stannis, Jon’u serbest bırakır ve ona Winterfell’in Lordu olmayı teklif eder, bir piç olduğu için Jon’un hiçbir zaman sahip olamayacağı bir unvan. Aynı zamanda, önceki Lord Komutan öldüğü için kardeşleri tarafından Yeni Lord Komutan olarak seçilir ve Winterfell üzerinde hüküm sürmek mi yoksa Nöbet’te kalmak mı istediğine karar vermelidir. Gece Nöbeti’ni seçer.

Kitap başladığında ve Jon Snow yabanilerle birlikteyken, arkadaşı Samwell Tarly de Duvar’ın kuzeyindedir. Nöbet’in diğer kardeşleriyle birlikte bir keşif gezisindedir ve şirketleri, Diğerleri olarak adlandırılan ölümsüz yaratıklar tarafından saldırıya uğrar. Korkak Sam, bir obsidyen bıçakla bir Diğer’i öldürmeyi başarır ve onların obsidyene ve ateşe karşı savunmasız olduklarını fark eder. O ve birkaç kişi savaştan sağ kurtulur ve Craster’s Keep’e giderler. Oradayken, bir isyan çıkar ve bazı adamlar Nöbet’in Lord Komutanı Mormont’u öldürür. Sam, korumayı yemin ettiği yeni doğmuş bebeği olan Gilly ile kaçar. Diğerleri tarafından kovalanırlar ve sonunda gizemli bir ölümsüz adam olan Coldhands tarafından kurtarılırlar. Duvar’a ve Kara Kale’ye döndüklerinde, Gece Nöbeti’nin Jon Snow’u Lord Komutan seçmesi için Sam’i ikna eder.

Önceki romanda Winterfell’den kaçan Bran Stark, bu arada bakıcıları Hodor, Meera ve Jojen ile birlikte kaçıyor. Tekrar eden bir görüşü nedeniyle Duvar’a, kuzeye gitmek istiyor. Yürürken, bir warg veya deri değiştirici olan Bran, doğaüstü yetenekleri daha da güçlendikçe kurdunun, Yaz’ın zihninde daha fazla zaman geçiriyor. Sonunda Duvar’a varırlar ve gizemli Coldhands ile tanışırlar, onları eski Kara Kapı’dan geçirir.

Doğuda, Daenerys Tagaryen’in Westeros’u istila etmek ve taçını geri almak için bir ordu toplaması gerekiyor. Koruyucusu ve danışmanı Ser Jorah Mormont, ona Astapor, Yunkai ve Meereen şehirlerini içeren ve köleliğin yaygın olduğu Köle Körfezi’nde bir köle ordusu satın alabileceğini söylüyor. Astapor’da, Ser Jorah’ın isteği üzerine, yetenekli ve korkusuz savaşçılar olan hadım köle savaşçıları Unsullied’ın büyük bir grubunu satın alır, ancak onların nasıl yetiştirildiği ve eğitildiği onu dehşete düşürür. Onları hemen satın aldıktan sonra, onları eski sahiplerine karşı çevirir ve şehirdeki tüm köleleri serbest bırakır. O ve yeni gücü daha sonra Yunkai’ye yürürler, burada hükümdarlar, Daenerys’in ordusuyla başa çıkamayacakları için kölelerini ona bırakırlar.

Son olarak Meereen’e döner ve şehre yaklaştıklarında, Meereenlilerin her mil boyunca bir köle çocuğunu bir direğe çaktığını görürler. Şehrin devasa duvarları vardır ve şehri almanın açık bir yolu yoktur. Onlar şehrin önünde kamp kurarken, Daenerys en yakın yardımcıları Arstan Whitebeard ve Ser Jorah Mormont’un ona yalan söylediğini öğrenir. Whitebeard aslında Yedi Krallığın meşru hükümdarı olarak Daenerys’i arayan Kingsguard’ın eski bir şövalyesi olan Ser Baristan Selmy’dir. Kendisini açıklamadı çünkü ona kendini adamasından önce onun deli olup olmadığını öğrenmek istemişti. Öte yandan, Ser Jorah, bir süre önce durmasına rağmen, onun hakkındaki bilgileri Westeros’tan casuslara satmıştı. Daenerys, onlara Meereen’e kanalizasyonlardan sızıp kapıları açarak kendilerini kurtarma şansı sunar. Başarılı olurlar ve Daenerys’in ordusu şehri alır. Ser Barristan’ı affeder, ancak Ser Jorah’ın ihaneti çok acı vericidir ve onu sürgün eder. Astapor’da yeni bir hükümdarın iktidara geldiği ve önceki hükümdarlardan daha acımasız olduğu yönünde raporlar gelir. Özgür bıraktığı kişileri terk edemeyeceğini hisseden Daenerys, Meereen’de kalmaya ve kraliçe olarak hükmetmeye karar verir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Hukuk Bürosu mide ameliyatı Transplante Capilar Turquia Transplante Capilar dentco clinicpark www.okeyoyna.com www.bodyloveinc.com Deneme bonusu veren siteler deneme bonusu bonus veren siteler deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusportali.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler