Karamazov Kardeşler Özet ve Karakter Analizi

Karamazov Kardeşler Özet

Romanın açılışında Dmitri reşit olur ve babasından, kendisine uzun zamandır annesinin onu terk ettiği söylenen bir miras ister. İsteği alaya alınır. Yaşlı Karamazov, Dmitri’ye ait olan efsanevi paralar veya mülkler hakkında bilgisizmiş gibi davranıyor. Ancak mesele henüz bitmiş değil, çünkü Dmitri ve babası kendilerini içgüdüsel olarak düşman buluyorlar ve miras konusunda kavga etmenin yanı sıra, itibarı şüpheli bir kadın olan Grushenka için de rekabet ediyorlar. Son olarak, Karamazov ailesinde barışın sağlanması için ailenin birlikte manastıra gitmesi ve Alyoşa’nın büyüğü Peder Zossima’nın anlaşmazlıkları hakemlik yapmasına ve çözmesine izin vermesi öneriliyor. Toplantıya Karamazov’un entelektüel oğlu Ivan da onlara eşlik ediyor.

Manastırda başarılı bir uzlaşma için çok az umut var gibi görünüyor. Fyodor her zamanki iğrenç bayağılığını sergiliyor, korkunç bir sahne yaratıyor ve Dmitri geç geldiğinde oğlunu her türlü yozlaşmayla suçluyor. Dmitri daha sonra babasının Grushenka’ya 3.000 ruble vaat ederek bir ilişki kurmaya çalıştığını söyler ve onların bağırışlarının ortasında Peder Zossima eğilip Dmitri’nin ayaklarını öper. Bu hareket röportajı bitirir. Herkes şok içinde sessizliğe gömülüyor. Daha sonra yaşlı Karamazov şaşkınlığından kurtulur ve Başrahip’in yemek odasında bir kez daha utanç verici bir manzara yaratır. Daha sonra manastırı terk eder ve Alyoşa’ya da gitmesini emreder.

Artık Dostoyevski, Karamazov’un belki başka bir oğlunun babası olduğunu açıklıyor. Yıllar önce, kasabada dolaşan dağınık moron bir kız baştan çıkarıldı ve bir çocuk doğurdu; doğal olarak herkes sorumlunun satir benzeri Karamazov olduğunu varsayıyordu. Çocuk büyüyünce sara hastası oldu ve şimdi Karamazov için yemek pişiriyor. Bu Smerdyakov tuhaf bir adam ve son zamanlarda epileptik nöbetleri daha da sıklaştı. İlginç bir şekilde Ivan’la felsefe konuşmaktan hoşlanıyor.

Manastırdaki patlamanın ertesi günü Alyosha babasını ziyarete gelir ve yarı yolda Dmitri tarafından durdurulur. Duygusal ve dürtüsel Karamazov oğlu, Alyosha’ya kederden hasta olduğunu, bir süre önce Katerina adında bir kızla nişanlandığını ve yakın zamanda Grushenka ile bir seks partisini finanse etmek için ondan 3.000 ruble borç aldığını açıklıyor. Alyosha’dan Katerina ile konuşmasını, nişanı bozmasını ve Grushenka ile kaçmakta özgür olabilmesi için israf edilen parayı geri ödemenin bir yolunu bulmasına yardım etmesini rica eder. Alyosha eğer gücü yetiyorsa yardım edeceğine söz verir.

Genç adam babasının evine varır ve daha fazla kafa karışıklığıyla karşılaşır: Smerdyakov başka bir hizmetçiyle din hakkında yüksek sesle tartışıyor ve Ivan’ın fikirlerinin çoğunu söylüyor. Daha sonra hizmetkarların gitmesi emredildiğinde Karamazov, Ivan ve Alyosha’ya Tanrı ve ölümsüzlük konusunda alay eder ve Ivan ikisine de inanmadığını söyler. Alyosha sessizce her ikisinin de varlığını doğruluyor. Dmitri daha sonra Grushenka için ağlayarak odaya dalar ve onu bulamayınca babasına saldırır ve onu öldürmekle tehdit eder.

Alyoşa, babasının yaralarıyla ilgilenir ve ardından geceyi geçirmek üzere manastıra döner. Ertesi gün, Dmitri’ye söz verdiği gibi Katerina’yı görmeye gider ve onu, kendisinin ve Ivan’ın birbirini sevdiğine ve Dmitri ve sorunlarıyla ilgilenmemesi gerektiğine ikna etmeye çalışır. Başarısız.

Aynı günün ilerleyen saatlerinde Alyosha, bir restoranda Ivan’la karşılaşır ve babalarının evinde başladıkları Tanrı ve ölümsüzlük hakkındaki sohbete devam ederler. Ivan, Tanrı’nın bu kadar çok masum insanın acı çekmesine izin verdiği bir dünyayı kabul edemeyeceğini söylüyor ve Alyosha, Ivan’ın Tanrı’nın mantığını anlayamasa da her şeyi kavrayabilecek Bir’in olduğunu söylüyor: İsa. Ivan daha sonra “Büyük Engizisyoncu” şiiriyle, İsa’nın sorularına ne hazır ne de kolay bir cevap olduğunu, ona tam bir seçim özgürlüğü vererek insana dayanılmaz bir yük getirdiğini açıklıyor.

Alyoşa manastıra döndüğünde Peder Zossima’yı ölümün eşiğinde bulur. Yaşlı adam biraz toplanır ve dini inançlarını küçük izleyici kitlesine açıklayacak kadar uzun yaşar; her şeyden önce basit bir yaşamı, her insanın tüm insanları ve her şeyi seveceği ve başkalarını kınamaktan kaçınacağı bir yaşamı vurgular. Bu Zossima’nın son bilgeliğidir ve bitirdiğinde ölür.

Ertesi gün birçok insan kutsal adamın cesedini görmek için toplanır, çünkü yıllardır Zossima’nın ölümü üzerine bir mucizenin gerçekleşeceği yönündeki yaygın söylenti fısıldanır. Ancak hiçbir mucize gerçekleşmez. Bunun yerine, odayı kötü ve iğrenç bir koku dolduruyor ve yas tutanların tümü dehşete düşüyor. Alyosha bile Tanrı’nın adaletini sorgular ve bir an için günaha boyun eğerek Grushenka’nın evine kaçar. Ancak kızla konuştuktan sonra onun aradığı günahkar kadın olmadığını keşfeder; son derece duyarlı ve oldukça anlayışlı ve şefkatlidir. Alyoşa’nın imanı geri gelir ve daha sonra İsa’nın Kana’nın düğününe geldiği rüyasında hayatın sevinçle paylaşılması gerektiğini anlar. Artık Tanrı’ya ve ölümsüzlüğe olan inancından kesinlikle emindir.

Bu arada Dmitri, Katerina’nın borcunu ödemek için parayı toplamanın bir yolunu çılgınca arıyor. Hatta meblağı ödünç almak için komşu bir kasabaya bile gitti, ancak orada bile başarısız oldu. Geri döndüğünde Lie, Grushenka’nın artık evde olmadığını keşfeder ve Fyodor’un rublesine yenik düştüğünden emin olarak paniğe kapılır. Önce babasının evine gider; daha sonra onun orada olmadığını anlayınca kaçmaya çalışır ama eski bir hizmetçi tarafından köşeye sıkıştırılır. Onu bir kenara vurarak kanlar içinde ve baygın halde bırakır ve Grushenka’nın evine döner. Onun nerede olduğunu öğrenmek ister ve sonunda beş yıl önce onu terk eden eski sevgilisinin yanına gittiği söylenir.

Dmitri son kararını verir: Grushenka’yı son kez görecek ve sonra kendini öldürecektir. Çiftin randevusuna gider, Grushenka’yı sevgilisiyle kutlama yaparken bulur ve onlara katılır. Kırgınlıklar ve tartışmalar olur ve sonunda Grushenka eski sevgilisinin bir alçak olduğuna ve gerçekten sevdiği kişinin Dmitri olduğuna ikna olur. Ancak polis gelip Dmitri’yi babasını öldürmekle suçladığından iki sevgili yeniden bir araya gelemez. Her ikisi de ikinci dereceden kanıtlar karşısında şaşkına döndü, çünkü suçlama ağırdı. Dmitri gerçekten de suçlu görünüyor ve yargılanmakla suçlanıyor.

Bu arada Alyosha, Dmitri tarafından tutkuyla vahşice dövülen bir adamın oğlu olan genç bir okul çocuğuyla arkadaş oldu ve genç, korkmuş, intikamcı çocuğa yardım etme konusundaki samimi arzusunu yavaş yavaş kanıtladı. Artık genç çocuk ölmek üzereyken, Alyosha aileye yardım etmeyi ve aynı zamanda genç çocuğu okul arkadaşlarının çoğuyla barıştırmayı umarak yatağının yanında kalıyor.

Entelektüel Ivan, ne Dmitri’nin romantik tutkusuna ne de Alyosha’nın geniş manevi ilgilerine sahiptir ve babasının öldürüldüğünü öğrendiğinde derin derin düşünür ve teorilerini Smerdyakov ile tartışmaya karar verir. Piç hizmetçinin cinayetten kendisinin sorumlu olduğunu açıkça itiraf etmesi karşısında hayrete düşer. Ancak Smerdyakov zekidir; tüm sorumluluğu reddediyor ve Ivan’ın kendisine cinayetin entelektüel ve ahlaki gerekçesini verdiğini ve dahası, Smerdyakov’un eylemi gerçekleştirmekte özgür olması için kasabayı terk ederek eyleme fiilen izin verdiğini iddia ediyor. Ivan bu iddiayı kabul etmekte yavaş davranır, ancak kabul ettikten sonra Smerdyakov’un mantığına kesinlikle ikna olur. Geçiş felakettir. Yeni keşfettiği suçluluk duygusu onu deliye çevirir ve Dmitri’nin duruşmasından önceki gece, yakıcı bir beyin hummasına yakalanır. Aynı gece Smerdyakov intihar eder. Dmitri’nin durumu giderek daha tehlikeli hale gelir.

Duruşma sırasında ikinci dereceden deliller o kadar kapsamlı bir şekilde sunulur ki, Dmitri mantıksal olarak Fyodor’un katili olarak mahkum edilir. Sebebi, tutkusu vardı ve suç mahallindeydi. Ancak belki de en lanetli kanıt Katerina tarafından sunuluyor. Mahkemeye Dmitri’nin babasını öldürmeye sürüklenebileceğinden korktuğunu söylediği bir mektubu gösterir.

Mahkumiyetin ardından Dmitri, kaçışı için bazı planları kabul eder ancak Ana Rusya’dan, Rus topraklarından kaçmanın ve sürgünde yaşamanın kendisi için büyük bir işkence ve ıstırap olacağını söyler.

Alyoşa’ya gelince, geleceği umut ve iyilik vaadi taşıyor (bir zamanlar Karamazov’larla ilişkilendirilmeyen nitelikler), çünkü genç İluşa öldükten ve tüm okul arkadaşları cenazeye katıldıktan sonra Alyoşa onları bir araya toplar ve açıklamasıyla onları derinden etkiler. sevgi ve dostluk. Çocuklar kendiliğinden ayağa kalkıp Alyosha’yı ve onun bilgeliğini alkışlıyorlar.

Karamazov Kardeşler Karakter Analizi

Aleksey Fyodoroviç Karamazov

( Alyoşa , Alyoshka, Alyoshenka, Alyoshechka, Alxeichick, Lyosha, Lyoshenka) Kahraman, Fyodor Pavlovich Karamazov’un üçüncü oğlu ve Dmitri ile Ivan’ın küçük erkek kardeşi. Nazik, nazik, sevgi dolu ve bilge Alyosha, kaba ve kaba babasının tam tersidir. O, insanlığa karşı gerçek bir sevgiye dönüşen, Tanrı’ya doğal, basit bir inanca sahiptir. Romanın başında yirmi yaşlarında olan Alyoşa, manastıra bağlı olup burada ihtiyar Zosima’nın öğrencisidir.

Dimitri Fyodoroviç Karamazov

( Mitka , Mitya, Mitenka, Mitri Fyodorovich) Fyodor Pavlovich Karamazov’un en büyük oğlu. Nişanlısı Katerina’ya olan ilgisini kaybettiğinde ve Grushenka’ya delicesine aşık olduğunda gösterdiği gibi, Dmitri tutkulu ve taşkındır, duygulara ve heyecanlara kolayca kapılabilir. Şiddetli bir öfkeyle lanetlenen Dmitri, günahın yüküyle boğuşmaktadır ve roman boyunca kendi kusurlu doğasının üstesinden gelmek ve ruhsal kurtuluşa ulaşmak için mücadele eder.

İvan Fyodoroviç Karamazov

(Vanya, Vanka, Vanechka) Fyodor Pavlovich Karamazov’un ikinci oğlu ve Dmitri ile Alyosha arasındaki ortanca kardeş. Zeki bir öğrenci olan Ivan’ın son derece mantıklı bir zihni vardır ve evrende olup biten her şey için rasyonel bir açıklama talep eder. Adaletsiz acı çekme fikrini sevgi dolu bir Tanrı fikriyle uzlaştıramamasının bir sonucu olarak, Ivan dini şüphelerle boğuşuyor ve açık ateizm ile kötü niyetli bir Tanrı’ya olan inanç arasında gidip geliyor. Tanrı’nın insanlığa karşı zulmüne ilişkin güçlü argümanları ikna edicidir, ancak bunlar babasının öldürülmesine yol açtıktan sonra onu deliliğe sürükler.

Fyodor Pavloviç Karamazov

Karamazov hanedanının zengin patriği, Alyosha, Dmitri ve Ivan’ın babası ve neredeyse kesinlikle Smerdyakov’un babası. Kaba, kaba, açgözlü ve şehvetli Fyodor Pavlovich, ihanet ettiği veya incittiği kişileri hiç düşünmeden, yalnızca duyularını tatmin etmeye adanmış bir hayat yaşıyor. Zenginliğine rağmen haysiyetten tamamen yoksun olan Fyodor Pavlovich, onu tanıyan hemen hemen herkes tarafından nefret ediliyor. Çocuklarına karşı hiçbir sevgisi yoktur, hatta hangisinin hangi anneye ait olduğunu unutur. Hayattaki tek amacı para sahibi olmak ve romanın büyük bölümünde arzuladığı Grushenka gibi genç kadınları baştan çıkarmaktır. Fyodor Pavlovich sonunda Smerdyakov tarafından öldürülür.

Agrafena Aleksandrovna Svetlov

( Gruşenka , Grusha, Grushka) Bir sevgilisinin ona ihanet etmesi üzerine Samsonov tarafından kasabaya getirilen güzel bir genç kadın. Gururlu, ateşli ve inatçı Grushenka, kasabadaki erkekler arasında neredeyse evrensel bir arzu nesnesidir ve Fyodor Pavlovich ile Dmitri arasındaki düşmanlığın çoğunun kaynağıdır. Rasgele cinsel ilişkide bulunduğu biliniyor, ancak gerçekte kendini aşıklara veremeyecek kadar gururlu. Bunun yerine akıllı yatırımlar yaparak servetini artırmaya kendini adamıştır, ancak Alyosha ile tanıştıktan sonra karakterinde gizli bir nezaket ve sevgi damarı ortaya çıkmaya başlar.

Pavel Fyodoroviç Smerdyakov

Lizaveta ve Fyodor Pavlovich Karamazov’un oğlu Smerdyakov, Grigory ve eşi Marfa tarafından büyütülür ve Fyodor Pavlovich’in evinde hizmetçi olarak çalıştırılır. Epilepsiyle lanetlenen Smerdyakov’un aynı zamanda kötü bir mizaca sahip olduğu, bazen açıkça kötülük sergilediği ve bazen de alçak bir kölelik maskesinin arkasına saklandığı görülüyor. Din karşıtı ahlaksızlığı savunması Smerdyakov’un Fyodor Pavlovich’i öldürmesinin yolunu açan Ivan’la felsefeyi tartışmakla özellikle ilgileniyor.

Zosima

Kitap VI’da Alyosha’nın ölmeden önce akıl hocası ve öğretmeni olarak hareket eden manastırın bilge yaşlısı. Son derece zeki ve ateşli ve samimi bir dini inançla dolu olan Zosima, insanlığı aktif olarak sevme, başkalarının günahlarını bağışlama ve Tanrı’nın yarattıklarına değer verme mesajını vaaz ediyor. Zosima’nın inancının netliği, ona tanıştığı insanların zihinlerine dair olağanüstü bir fikir veriyor.

Katerina Ivanovna Verkhovtsev

( Katya , Katka, Katenka) Dmitri’nin Grushenka’ya aşık olduktan sonra terk ettiği nişanlısı. Bir askeri yüzbaşının gururlu ve duyarlı kızı Katerina, Dmitri’nin kötü muamelesinden dolayı acı çeker ve bu durum onun etrafındakilere karşı şehitlik tavrını benimsemesine neden olur. Kendisine zarar veren kişilere karşı sarsılmaz bir sadakatle kendini küçük düşürmekte ısrar eder ve Ivan’ı sevmesine rağmen romanın sonuna kadar aşkının gereğini yerine getiremez.

Katerina Ospovna Khokhlakova

( Madam Hokhlakov ) Kasabanın zengin bir beyefendisi, Karamazovların tanıdığı ve Katerina’nın arkadaşı. Nispeten zararsız bir varlık, biraz yüzeysel ve benmerkezci ve kızı Lise’nin kötü davranışlarına takıntılı olma eğiliminde.

Liza Khokhlakova

( Lise ) Madame Khokhlakov’un kızı, Alyosha ile kısa bir süre nişanlı olan yaramaz ve kaprisli bir genç kız. En az annesi kadar sığ ve benmerkezci olan Lise, işleri ciddiye almakta zorlanır ve sonunda bir tür kendine zarar veren umutsuzluğa kapılır ve bu kötülüğünden dolayı kendini cezalandırmak amacıyla tırnağını acınası bir şekilde kapıya ezer. .

Mihail Osipoviç Rakitin

Alyosha’nın arkadaşı olarak gördüğü ama gizlice onu küçümseyen genç bir ilahiyat öğrencisi. Alaycı ve alaycı Rakitin, gerçek bir dini inanca sahip olamayacak kadar bilgilidir, bu nedenle çeşitli moda felsefi teorileri benimsemekle yetinir. Nietzsche’den alıntı yapıyor ve sosyalist olduğunu iddia ediyor. Alyosha’nın görünüşte gerçek ahlaki saflığı tarafından derinden tehdit edilen Rakitin, gizlice Alyosha’nın yozlaştığını görmeyi özlüyor. Sonuç olarak Alyoşa’nın inancını sarsacağına inandığı Gruşenka’yı Alyoşa’yla tanıştırmak için çok çabalar.

Pyotr Aleksandroviç Miusov

Zengin bir toprak sahibi, Fyodor Pavlovich Karamazov’un ilk karısının kuzeni ve kısaca genç Dmitri’nin koruyucusu. Kendisini siyasi bir entelektüel olarak gören Miusov, Fyodor Pavlovich’i tamamen küçümsüyor.

Pyotr İlyiç Perkhotin

Fyodor Pavlovich’in öldürüldüğü gece Dmitri’nin peşine takılan genç bir memur olan Dmitri’nin bir arkadaşı.

Kuzma Kuzmich Samsonov

Eski sevgilisinin ona ihanet etmesi üzerine Grushenka’yı kasabaya getiren yaşlı tüccar.

Kokuşmuş Lizaveta

Köyün aptalı olarak yaşayan, gerizekalı genç bir kız. Smerdyakov’u doğururken ölmesi çoğu insanın Fyodor Pavlovich Karamazov’un onu baştan çıkardığından ya da tecavüz ettiğinden şüphelenmesine yol açtı.

Fetyukoviç

Duruşmada Dmitri’yi temsil eden Moskova’dan ünlü bir savunma avukatı.

İppolit Kirrillovich

Dmitri’nin duruşmasındaki savcı.

Peder Ferapont

Zosima’dan nefret eden sert ve münzevi bir keşiş.

Nikolay İvanov Krasotkin

( Yemek yemek ) İlyuşa’nın hastalanmasının ardından Alyoşa ile arkadaş olan cesur, zeki bir genç çocuk.

İlyuşa Snegiryov

(Ilyushechka, Ilyushka) Bir zamanlar babasının Dmitri tarafından dövüldüğünü gören bir askeri yüzbaşının oğlu. Kendisine saldıran daha büyük çocuklar tarafından sindirilmekten gurur duyan ve isteksiz olan İlyuşa, Alyosha ile arkadaş olur, ancak romanın sonuna doğru hastalanır ve ölür.

Grigory Kutuzov Vasilyeviç

Fyodor Pavlovich Karamazov’un, eşi Marfa ile birlikte Smerdyakov’u doğuştan büyüten hizmetçisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Hukuk Bürosu mide ameliyatı Transplante Capilar Turquia Transplante Capilar dentco clinicpark BahçeHavuz gauss ölçümü Antalya Oto Ekspertiz Osmaniye Oto Ekspertiz www.okeyoyna.com www.bodyloveinc.com Deneme bonusu veren siteler deneme bonusu bonus veren siteler deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusportali.com deneme bonusu veren siteler cratosroyalbet betwoon grandpasha giriş deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler betwoon deneme bonusu veren siteler