Dorian Gray’in Portresi Özet ve Karakterler

Dorian Gray’in Portresi Özet

Basil Hallward, arkadaşı Lord Henry Wotton’u, yakın zamanda yaptığı Dorian Gray adlı genç bir adamın portresini göstererek eğlendiriyor. Henry, Basil’e bunun en iyi eseri olduğunu söyler ama Basil eseri sergilemek istemez; bu fazla kişiseldir. Dorian’ın kendisi için oldukça anlamlı biri haline geldiğini ancak arkadaşının Dorian’ı yozlaştırabileceğinden korktuğu için Henry’nin onunla tanışmasını istemediğini açıklar. Tam o sırada Dorian, Basil’in evine gelir.

Dorian Basil’e poz verirken Henry onunla konuşuyor. Dorian konuşmayı o kadar çekici bulur ki Henry ile bahçeye gider ve Basil’i tabloyu bitirmeye bırakır. Çiçeklerle çevrili Henry, hedonizmden bahsediyor ve Dorian’ın bir gün kaybolacağını belirttiği gençlik güzelliğini övüyor. Daha sonra Dorian bitmiş tabloyu görünce kendi güzelliğine hayran kalır ve kendisi yerine tablonun eskimesini dilediğini söyler.

Henry, Dorian’ın geçmişi hakkında daha fazla bilgi edinmek için George Amcasını ziyaret eder ve genç adamın büyük olasılıkla oldukça zengin olduğunu ancak çalkantılı bir aile geçmişine sahip olduğunu öğrenir; büyükbabası babasından hoşlanmazdı ve onu öldürmeyi ayarladı. Bunu öğrendikten sonra Henry bir akşam yemeği partisine gider ve burada Dorian (kendisi de oradadır), sırf eğlence için ilgi çekici ama sonuçta ahlaksız ve hazcı argümanlar üretme yeteneğine hayran kalır.

Hayattan zevk almak için Henry’den ilham alan Dorian, bir gece eski püskü bir tiyatroya gider ve oyuncu Sibyl Vane’e aşık olur. Henry’ye duygularından bahsettiğinde Henry, özellikle Dorian kadar güzel ve ilgi çekici biri için tek eşlilikten şüpheyle bahsediyor. Yine de Dorian, Henry ve Basil’in gelip Sibyl gösterisini izlemesi konusunda ısrar ediyor. O akşam Henry, Dorian ve Sibyl’in evlenmek üzere nişanlandıkları haberini alır.

Sibyl Vane annesine Dorian’dan bahseder. Annesi nişandan emin değildir ama Sibyl’in heyecanına engel olamaz. Kısa bir süre sonra Sibyl, yakında Avustralya’ya doğru yola çıkacak olan kardeşi James ile yürüyüşe çıkar. Daha sonra Bayan Vane, James’e kendisinin ve babasının hiç evlenmediğini söyler ve durumlarının Sibyl ve Dorian’ınkine benzer olduğunu söyler. Bunu duyan James, Sibyl’e kötü davranan herkesi öldüreceğine yemin eder.

Henry, Basil’e Dorian’ın nişanını anlatır. Basil şüpheci çünkü Dorian’ın kendisini kendisine uygun olmayan biriyle ilişkilendirebileceğinden endişeleniyor. Henry ise Dorian’ın evlendiğini görmenin eğlenceli olacağını düşünüyor ancak evliliği onaylamıyor, bunun yerine daha bireysel bir yaşam tarzını destekliyor. Bu düşüncelerin hiçbiri Dorian’ın aklında değil. Aceleyle içeri girip Sibyl hakkında fışkırıyor ve arkadaşlarının onun gösterisini izlemesi konusunda ısrar ediyor.

Sybil, Romeo ve Juliet’te Dorian, Basil ve Henry’nin önünde berbat bir performans sergiliyor. Donakalan Dorian sahne arkasına gider ve burada Sybil, ona olan aşkının oyunculuk yapmayı imkansız hale getirdiğini söyler. Dorian, sanatı olmadan onunla ilgilenmediğini söylüyor ve onu ağlatıyor. Evde Basil’in yaptığı portrede yüzünün perişan göründüğünü fark eder ve tablonun kendisi yerine eskimesi isteğinin gerçekleşmesinden korkar. Korkmuş bir halde sabah Sybil’le barışmaya karar verir.

Dorian sabah portreye tekrar baktığında, portredeki dönüşümün bir rüya olmadığını fark ederek üzülür. Boyalı yüzü gerçekten de yeni ahlaksız görünüyor. Henry bu konuyu düşünürken ziyaret eder ve ona Sibyl Vane’in öldüğünü bildirir. Bunun anlamı, kadının intihar ederek öldüğü ve Dorian’ın hatalı olduğunu anında anladığıdır. Yine de Henry onu konunun üzerinde durmamaya ikna eder.

Basil onu teselli etmek için Dorian’ın evine gelir. Dorian’ın operaya gittiğini öğrenince şok olur. Daha sonra geri gelir ve genç arkadaşıyla trajedi hakkında konuşmaya çalışır, ancak Dorian bundan rahatsız değildir. Dorian, Henry gibi konuşuyor ve Sybil’in ölümü üzerinde durmak istemiyor. Basil portreye bakmaya gittiğinde Dorian onu durdurur ve Basil’in tabloyu yakında sergilemeyi planladığını öğrenince dehşete düşer.

Birisinin portreyi görebileceği korkusuna kapılan Dorian, onu beze sarar ve evinin en üst katındaki bir odaya taşır. Sybil Vane’in ölümüyle ilgili bir gazete makalesi okuyor. Ayrıntılarla yüzleşmek zorunda kaldığı için dikkatini Henry’nin ona verdiği, günahı ve lüksü kucaklayan bir adam hakkında verilen kitaba çevirir. O kadar dalmış ki, o günün ilerleyen saatlerinde Henry ile buluşmayı neredeyse unutuyor.

Dorian, günahkar ve gösterişli Parisli hakkındaki kitaba takıntılı hale gelir. Yıllar geçtikçe hedonist bir hayat sürerken bir yandan da anlam arayışına girer, ancak Katoliklik ve Darwinizm gibi inanç sistemleriyle olan mücadeleleri kısa sürelidir, çünkü aslında yalnızca zevkle ilgilenmektedir. Portrede yüzüne yansıyan ahlaksız değişiklikleri tedirginlikle takip ediyor.

Dorian’ın 38. yaş gününe kısa bir süre kala bir gece Basil, Dorian’ı eve yürürken durdurur. Basil veda etmeye geldi çünkü Paris’e gidiyor. Ancak ayrılmadan önce Dorian’la ilgili endişelerini dile getirmek istiyor çünkü onun ahlaksız davranışları hakkında pek çok berbat söylenti duymuş. Dorian dinlemek istemiyor ama Basil ısrar ediyor. Şaşıran Dorian, dürtüsel olarak sırrını Basil’e açıklamaya karar verir.

Dorian, Basil’i yukarı çıkarır ve ona portreyi gösterir. Basil dehşete düşer ve Dorian’ın kendisiyle birlikte dua etmesini sağlamaya çalışır, ancak Dorian bunu reddeder. Basil, hayatını nasıl yaşadığı konusunda onu eleştirdiğinde Dorian öfkesini kaybeder ve sonunda eski arkadaşını öldürür. Kanlı olayın ardından kapıyı sakince kilitler ve Basil’in cesedinden nasıl kurtulacağına dair düzenlemeler yapmaya başlar.

Ertesi sabah Dorian, eski bir arkadaşı olan bilim adamı Alan Campbell’ı çağırır. Dorian’ın birçok tanıdığı gibi Alan da son zamanlarda kasıtlı olarak Dorian’dan uzaklaştı ve onunla bir daha asla etkileşime girmemeyi umuyordu. Ancak Dorian çaresizdir; Alan’a Basil’in ölümünü anlatır ve cesedin atılması için yardım ister. Alan reddeder, ancak Dorian ona uyması için şantaj yapar.

Dorian o akşam bir akşam yemeğine katılır ve Lord Henry önceki gece neden bu kadar erken ayrıldığını sorana kadar gönül rahatlığıyla sohbet edebilir. Dorian aniden telaşlanır ve partiden ayrılır, eve gider ve Basil’in geride kalan eşyalarını yakar, ardından sokağa koşar ve şehrin köhne bir kısmına bir taksi çevirir.

Dorian, bazı kadınların ondan Yakışıklı Prens olarak bahsettiği bir afyon dükkanına gider. Bir denizci kulak misafiri olur ve Dorian’ı takip etmeye başlar, ona yetişir ve kendisinin James Vane olduğunu gösterir. James, Dorian’ı öldürerek kız kardeşinin intikamını almak üzeredir, ancak Dorian, Sybil’in eski nişanlısı olsaydı daha yaşlı görüneceğini söyleyerek onu kandırır. James gitmesine izin verir ama sonra bir kadın ona Dorian’ın son 18 yıldır genç göründüğünü söyler.

Dorian, çekici ve popüler Monmouth Düşesi Henry’ye ve diğer birçok konuğa ev sahipliği yapıyor. Açıkça ilgisini çeken Düşes ile flört ediyor, ancak beklenmedik bir şekilde bayılınca neşeli ruh hali bozuluyor. Bilinci yerine geldikten sonra pencerede James Vane’in yüzünü gördüğünü düşündüğü için bayıldığını hatırlıyor.

Dorian’ın arazisi çevresinde avlanmak üzere olan Düşes’in erkek kardeşi, bir tavşanı vurmak üzereyken Dorian, Dorian’ın bile bilmediği nedenlerle onu durdurmaya çalışır. Düşes’in erkek kardeşi yine de ateş ederek kazara bir adama vuruyor. Adam ölür, bu da Dorian’ı derinden üzer; ta ki Dorian, adamın James Vane olduğunu öğrenene kadar.

Dorian’ın vicdanı ona yük olmaya başlar ve o da iyi olmaya karar verir. Henry neden böyle bir şey yapmak istediğini anlamıyor. İki arkadaş, Basil’in ortadan kayboluşunu ve öldürülme olasılığını tartışıyor. Ayrıca Alan Campbell’ın intihar ederek ölmesi gibi Londra’daki diğer skandalları da tartışıyorlar. Dorian iyi olma arzusunu yinelemeye çalışıyor ancak Henry bu tür isteklerle ilgilenmiyor.

Dorian tek başına, portre yaşlanırken genç kalmayı dilediğine pişman oluyor. Yeni bir sayfa açarak hatalarını düzeltebileceğini umuyor. Ancak yukarı çıkıp tabloya baktığında bunun imkansız olduğunu biliyor. Şaşkın bir halde portreye bir bıçak saplıyor; anında ölüyor ve bu noktada portredeki kendisinin sefil versiyonu, güzel bir genç adam imajına geri dönüyor.

Dorian Gray’in Portresi Karakterler

Dorian Gray

Ressam Basil Hallward’ın portresini yaptığı, göz kamaştırıcı derecede yakışıklı, etkilenebilir ve zengin bir genç beyefendi. Lord Henry Wotton’un etkisi altındaki Dorian, güzelliğinin geçiciliğiyle son derece ilgilenmeye başlar ve her şeyden önce kendi zevkinin peşinde koşmaya başlar. Kendisini, ahlaki ya da ahlaksız, zarif ya da sefil, mümkün olduğu kadar çok deneyim yaşamaya adar.

Lord Henry Wotton

Bir asilzade ve Basil Hallward’ın yakın arkadaşı. Şehirli ve esprili Lord Henry, Viktorya toplumunun ahlakçılığını ve ikiyüzlülüğünü eleştiren iyi ifade edilmiş epigramlarla sürekli olarak silahlanmış ve hazırdır. Geleneksel ahlakı göz ardı ederek duyuları harekete geçiren deneyimler edinmeyi benimseyen, zevk odaklı “yeni Hedonizm” felsefesi Dorian’ın gelişiminde hayati bir rol oynuyor.

Basil Hallward

Bir sanatçı ve Lord Henry’nin arkadaşı. Basil, Dorian’la bir partide tanıştıktan sonra ona takıntılı hale gelir. Dorian’ın o kadar ender bulunan bir güzelliğe sahip olduğunu ve bunun ona yeni bir sanat türü gerçekleştirmesine yardımcı olduğunu iddia ediyor; Dorian aracılığıyla “yeni bir okulun çizgilerini” buluyor. Basil’in çizdiği Dorian portresi onun başyapıtı olduğu için Dorian, Basil’in sanatsal potansiyelini gerçekleştirmesine de yardımcı olur.

Sibyl Vane

Dorian’ın aşık olduğu fakir, güzel ve yetenekli bir oyuncu. Sibyl’in Dorian’a olan aşkı, oyunculuk yeteneğini tehlikeye atıyor, çünkü hayattaki gerçek aşk deneyimi, sahnede duyguları etkilemenin yanlışlığını fark etmesine neden oluyor.

James Vane

Sibyl’in erkek kardeşi, Avustralya’ya giden bir denizci. James kız kardeşine derinden değer veriyor ve onun Dorian’la olan ilişkisi konusunda endişeleniyor. Annesinin amaçlarına güvenmeyen o, Bayan Vane’in Dorian’ın servetine duyduğu ilginin, onu Sibyl’i gerektiği gibi korumaktan alıkoyduğuna inanıyor. Sonuç olarak James kız kardeşini terk etmekte tereddüt ediyor.

Alan Campbell

Bir zamanlar yakın bir arkadaş olan Alan Campbell, Dorian’ın lekelenmiş itibarı nedeniyle Dorian’la bağlarını koparan, gelecek vaat eden birçok genç adamdan biridir.

Mrs. Vane

Sibyl ve James’in annesi. Bayan Vane, kendisini ve kızını, sahibi ona borçlarını ödemesinde yardımcı olan bayağı bir tiyatro kumpanyasına emanet eden solmuş bir oyuncudur. Zenginliği nedeniyle Dorian Gray’i kızı için harika bir ittifak olarak görüyor; Ancak bu gizli amaç onun muhakemesini gölgeliyor ve Sibyl’i savunmasız bırakıyor.

Lady Agatha

Lord Henry’nin teyzesi. Lady Agatha, Londra’nın kenar mahallelerinde hayır işlerinde aktif olarak yer alıyor.

Lord Fermor

Lord Henry’nin çabuk sinirlenen amcası. Lord Fermor, Henry’ye Dorian’ın ebeveynliğinin hikayesini anlatır.

Duchess of Monmouth

Güzel, sıkılmış genç bir soylu kadın, Dorian’la taşradaki malikanesinde flört ediyor.

Victoria Wotton

Lord Henry’nin karısı. Victoria romanda yalnızca bir kez görünür ve Lord Henry’yi beklerken Dorian’ı selamlar. O, “kiliseye gitmek için mükemmel bir çılgınlığa” sahip, dağınık, aptalca romantik bir kadın olarak tanımlanıyor.

Victor

Dorian’ın hizmetkarı. Victor güvenilir bir hizmetçi olmasına rağmen Dorian ondan şüphelenmeye başlar ve Dorian’ın portresine bir göz atmaya çalışmamasını sağlamak için onu gereksiz işlere gönderir.

Mrs. Leaf

Dorian Gray’in hizmetçisi. Bayan Leaf, işini ciddiye alan, hareketli, yaşlı bir kadındır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Hukuk Bürosu mide ameliyatı Transplante Capilar Turquia Transplante Capilar dentco clinicpark www.okeyoyna.com www.bodyloveinc.com Deneme bonusu veren siteler deneme bonusu bonus veren siteler deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusportali.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler