Hz. Muhammed’in (s.a.v) Veda Hutbesi’nde  verdiği mesajları Cahiliye Dönemi Arap Yarımadası’ndaki yaşantıyla karşılaştırarak söyleyiniz.

Hz. Muhammed’in (s.a.v) Veda Hutbesi’nde  verdiği mesajları Cahiliye Dönemi Arap Yarımadası’ndaki yaşantıyla karşılaştırarak söyleyiniz.

Hz. Muhammed’in Veda Hutbesi’nde  verdiği mesajlar ile Cahiliye Dönemi Arap Yarımadası’ndaki yaşantıyla karşılaştırın, Hz. Muhammed’in (s.a.v) Veda Hutbesi’nde  verdiği mesajları ile Cahiliye Dönemi yaşantısını karşılaştırın.

Cahiliye döneminde; kadına değer verilmez, kız çocukları utanç kaynağı sayılırdı. Ancak İslamiyet kadın ve erkeği karşılıklı haklara sahip bireyler olarak görmeye başladı. Kadınların da erkeklerin de birbirleri üzerinde hakları olduğu tespit edildi.

Cahiliye döneminde; putperestlik varken, İslamiyet ile tek bir Allah inancı hakim olmuştur. Müslümanlar için Kuran-ı Kerim ve Peygamberimizin sünneti her zaman rehberdir.

Cahiliye döneminde; boylar ve kabileler arasında husumetler ve kan davaları vardı. Her kabile kendi üstünlüğünü savunuyordu. Ancak İslam ile tüm Müslümanlar kardeş sayıldı.

Cahiliye döneminde; Allah (cc) insanları kavim kavim yaratmıştır. Ancak hiçbirinin birbirine üstünlüğü soyundan kaynaklanmaz. İslam’dan sonra ırkçılık yasaklanmıştır. Üstünlük ancak Allah’tan korkmak ve O’na layıkıyla kul olmakla ölçülebilir.

Sosyal bilgiler 6 ders kitabı meb yayınları sayfa 66 cevapları, 6 Sosyal ders kitabı meb yayınları sayfa 66 cevapları, Sosyal 6 meb yayınları sayfa 66 cevap, 6 Sosyal sayfa 66 cevapları

Paylaşmak güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir