Hazini Kimdir? Hazini Hayatı Ve Eserleri Kısaca

Hazini Kimdir? Hazini Hayatı Ve Eserleri Kısaca

Bu yazıda Hazini hayatı kısaca, Hazini Ne Demek?, hazini kimdir kısaca, hazini hakkında kısaca bilgi, hazini neyi bulmuştur bulunmaktadır.

el-Hâzinî (1100 – 1155)

Asıl ismi Ebu’l- Feth Abdurrahman Mansur el –Hazini’dir. Bizans asıllı bir köle iken Türkmenistan’ın Merv şehrinde iyi bir eğitim alarak İslam kültürüyle yetişmiştir. Köle iken sahibinin sarayında hazinedar olduğu için el-Hazini adıyla tanınmıştır.

Büyük Selçuklu Devleti hükümdarı Sultan Sencer’in desteğiyle fizik, kimya, matematik ve astronomi gibi bilim dallarında çalışmalar yaptı, eserler verdi.

Hazini, Newton’dan (Nivtın) 500 yıl önce “Her cismi yerkürenin merkezine doğru çeken bir gücün olduğunu” söylemiştir.  Roger Bacon’dan (Racır Beykın) yaklaşık yüz yıl önce Dünya’nın merkezine doğru yaklaştıkça suyun yoğunlaştığı fikrini ortaya atmıştır. Dolayısıyla yer çekimi kanununu ilk o bulmuştur.

İcat ettiği hassas terazi sayesinde metallerin ve taşların saf olup olmadıkları ve metallerin özgül ağırlıkları tespit edebilmiştir

Hazini Eserleri

Kitabü Mizanü’l – Hikme

Ez – zicü’l-mu’teberu’s-Senceri es-Sultani

Risale fi’l-alat

Cami-üt-Tevarih,

Kitabün fil-fecriveş-Şafak.

Teraziler üzerine çalışmalar yaptı.

Hazininin çalışmaları barometrenin keşfedilmesine temel oluşturdu.

Akışkanlar Mekaniği bilimini kurdu.

Bu yazımızda Hazini’nin Eserleri, Hazini eserleri, hazini kimdir kısaca hayatı, hazini kimdir hayatı, hazini kimdir ve eserleri, hazini kimdir kısaca, hazini kimdir kısa, hazini kimdir kısaca bilgi, hazini hayatı kısaca özeti, hazini hayatı kısaca bulunmaktadır.

Paylaşmak güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

mıknatıs

almanca alfabesi

Tüyap Çiçekçi 

seo 

içerik

web site 

iktisat