Farabi Kimdir Farabi Hakkında Kısa Bilgi

Farabi Kimdir Farabi Hakkında Kısa Bilgi

Bu yazıda Farabi Hakkında Bilgi, Farabi Nedir, Farabi hakkında önemli kısa bilgiler, Farabi hakkında bilgi kısaca bulunmaktadır.

Fârâbi (870- 950)

Asıl adı Ebu Nasr Muhammed el-Farabi’dir. Türkistan’ın Farab şehri yakınlarında doğmuştur. Batı dünyasında Alfarabius veya Abunaser diye anılmaktadır.

Felsefe, mantık, astronomi, müzik alanlarında çok sayıda eser yazsa da bunların çok az kısmı günümüze ulaştı. Yazdığı 160 kadar eser hem Doğu hem Batı bilim dünyasında uzun yıllar temel eser olarak kabul edilmiştir.

Felsefe alanındaki çalışmalarıyla “birinci öğretici” kabul edilen İlk Çağ filozofu Aristo’dan sonra “ikinci öğretici” olarak tanındı.

İnsanlık tarihinin en büyük filozoflarından biri kabul edilen Farabi bütün parasını kitaplara yatırmıştır. Yolda gördüğü, hiç tanımadığı kervanlara para vererek belki bir yıl sonra gelecek belki de hiç gelmeyecek kitaplar sipariş etmiştir.

Ses dalgalarıyla ilgili deneyler yaptı ve müzik aletlerinin yapımı için kurallar belirledi. Seslerin matematiksel ölçümünü yaptı. Kemanın atası olarak bilinen “rebab” isimli müzik aletinin de mucididir.

Farabi 950 yılında Şam’da 80 yaşındayken vefat etti.

Farabi’nin eserleri

  • El Medinet-ül Fazıla (Erdemli Toplum),
  • El Maanî-âl Akl (Aklın Anlamları),
  • El İhsa-ül Ulûm (Bilimlerin Sayımı),
  • Füsus-ül Hikem’dir (Hikmetlerin Özleri),
  • Kitabül Musikiyül Kebir (Büyük Musiki Kitabı),
  • Tasilü’s-Saâde

Bu yazıda Farabi eserleri, Farabi Hakkında araştırma, Farabi Nerelidir, Farabi ile ilgili bilgi, Farabi ile ilgili araştırma bulunmaktadır.

Paylaşmak güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

mıknatıs

almanca alfabesi

Tüyap Çiçekçi 

seo 

içerik

web site 

iktisat