Fıkıh, mezhep, tasavvuf, cem ve musahiplik terimlerinin anlamlarını araştırınız.

Fıkıh, mezhep, tasavvuf, cem ve musahiplik terimlerinin anlamlarını araştırınız.

Fıkıh, mezhep, tasavvuf, cem ve musahiplik ne demektir?, Fıkıh, mezhep, tasavvuf, cem ve musahiplik terimlerinin anlamları

Fıkıh Nedir? : Sözlük anlamı bir şeyi derinlemesine kavramak, anlamak demektir. Terim olarak İslam dinin siyasi ve medeni tüm yönlerini inceleyen ilim dalı demektir.

Mezhep Nedir?:  Sözlük anlamı olarak “görüş, tutum, fikir, takip edilen ve gidilen yol” anlamında kullanılır. İslam dininde yorum farklılıklarının sistematik bir şekilde biçimlenmesi sonucu ortaya çıkan düşüncelere mezhep denir.

Tasavvuf Nedir?: Yüce Allah’ın hoşnutluğunu kazanmak ve ahirette sonsuz mutluluğa kavuşabilmek için ahlakı güzelleştirmeyi, günahlardan arınmayı amaçlar.

Cem Nedir?:  Sözlük anlamı olarak, birlik olma, bir araya gelme demektir.  Alevi-Bektaşi inancında, ibadet için toplanma, bir araya gelmeden yola çıkılarak yapılan törenlere cem denir.

Musahiplik Nedir? (yol kardeşliği): Alevilik-Bektaşilikte çok önem verilen bir yoldur. Birbirini seven,  sayan ve güvenen iki arkadaş musahip tutulur. Bu iki arkadaş evlendiklerinde birbirine arkadaş kardeş olur. Eşleri de birbirine bacı kardeş olur. Alevilikte musahip kardeşlik,  kardeşlikten önce gelir. Çünkü kardeş çocukları birbirleriyle evlenirken musahip çocukları kesinlikle birbirleriyle evlenemezler.

Paylaşmak güzeldir.

6 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir