Ben Kirke Özeti ve Karakter Analizi

Ben Kirke Özeti

Babasının sarayındaki gölgelerde, Circe kutsal ailesinin üyeleri tarafından alay ediliyor ve küçümseniyor. Başkalarını memnun etmeye ve değerli hissetmeye çalışıyor, ancak ebeveynleri için sonradan akla gelen bir düşünce ve erkek ve kız kardeşinin acımasız sataşmalarının hedefi olmaya devam ediyor. Circe, Prometheus’un kırbaçlandığını ve korkunç bir kadere mahkum edildiğini görünce babasına meydan okur ve Prometheus’a nektar getirir ve onunla konuşur. Ona diğer tanrılardan farklı olmaya çalışabileceğini öneren ilk varlıktır. Bu etkileşimin Circe üzerinde kalıcı bir etkisi vardır, tıpkı annesi tarafından reddedilen yeni erkek kardeşi Aeëtes’in doğuşu gibi. Aeëtes, Circe’nin tek sevgi ve dostluk kaynağı haline gelirken, tanrıların bahsettiği sırları duyduğunu ortaya çıkarır. anlattığında Circe’ye, Titanlar ve Olimposlular savaşırken dökülen kandan büyüyen sihirli şifalı bitkiler olan pharmaka’yı Circe’nin hayatının gidişatı değişir.

Circe’nin yalnızlığı, kardeşlerinin babalarının sarayını terk etmesiyle daha da büyür. Pasiphaë, Kral Minos ile evlenir ve ayrılır. Helios, Aeëtes’e uzaktaki bir krallığı hediye eder ve Circe’nin kardeşi Perses de ayrılır. Circe, ölümlü denizci Glaucos’la tanışınca arkadaş olurlar ve Circe aşık olur. Bir ölümlüyle asla bir hayat süremeyeceğini bilen Circe, büyükannesi Tethys’ten Glaucos’u tanrıya dönüştürmesini ister. Tethys bunun imkansız olduğunu söyleyince Circe bunun pharmaka aracılığıyla yapılıp yapılamayacağını sorar . Tethys bu fikir karşısında dehşete düşer, ancak Circe ilahi kanın nerede döküldüğünü öğrenir, oraya gider, büyülü çiçekler bulur ve Glaucos uyurken özsuyunun ağzına damlamasına izin verir. Kirke, kibirli, mavi tenli bir deniz tanrısına dönüştüğünde, aşk hayallerinin sonunda gerçekleşeceğine inanır ve Glaukos, ilahi ailenin bir üyesi olarak karşılanır. Ancak Glaucos, Circe ile evlenmek yerine Scylla adında bir periyi seçer. Circe, özellikle Scylla’nın kibirli ve zalim olduğunu düşündüğü için yıkılmıştır. Glaucos’un planlarını başka yöne çevirme arzusuyla Circe, Scylla’nın içeride olduğuna inandığı kadar Scylla’yı dışarıdan çirkin yapacağı fikriyle büyülü özsuyu Scylla’nın yıkandığı bir koya döker. Bunun yerine Scylla, girdabın yakınındaki bir mağarada yaşamak için kaçan korkunç, altı başlı bir canavara dönüşür. Dehşete kapılan ve suçluluk duygusuyla ezilen Circe, Helios’a itiraf eder ve Helios, iddia ettiği şeyin imkansız olduğunu söyler. Ancak Aeëtes Helios’u ziyaret edip kendisinin, kız kardeşlerinin ve erkek kardeşinin hepsinin orada olduğunu söylediğinde olur. pharmakis cadılarıdır. Helios’un Circe’yi hayatında ilk kez ciddiye aldığı, inanılmaz büyü eylemleri gerçekleştirebilen

isteyerek arayan tek kişi olduğu için Circe’nin sürgüne gönderilmesine karar verilir Helios ve Zeus arasındaki bir toplantıda, eczacılığı . Ertesi gün Helios onu sonsuza kadar kalması gereken bir adaya bırakır. Yeni evi Aiaia’da ihtiyacı olan her şeyle dolu güzel bir ev var ve Circe kendini büyücülüğü öğrenmeye ve geliştirmeye adadı. Ancak Circe’nin mutluluğu ve yeni keşfettiği özgürlük duygusu, Hermes’in bir gün ortaya çıkıp Scylla’nın yoldan geçen denizcileri nasıl öldürdüğüne ve yediğine dair haberler de dahil olmak üzere dedikoduları paylaşmasıyla sona erer. Circe ve Hermes sevgili olurlar, ancak ona asla çocuk doğurmayacağını söyler.

Bir gün Daedalus’un bulunduğu bir gemi Aiaia’ya gelir. Circe, onu Pasiphaë’nin Minos’la olan düğününde gördüğünü hatırlıyor ve o hâlâ Pasiphaë’nin kontrolü altında. Circe’nin zalim kız kardeşi Daedalus’u Circe’yi kendisine getirmesi için gönderdi. Circe, Pasiphaë’ye güvenmese de bunu kabul eder ve yarattığı canavarı durdurmaya çalışmak için Scylla’nın bölgesinden geçme fırsatını kullanır. Büyüler başarısız olur ve gemilerindeki denizciler yenir. Scylla’nın dehşetini şahsen görmek Circe’yi suçluluk duygusuna kaptırır. Hamile ve doğum yapan Pasiphaë’nin, Circe’ye, Pasiphaë’nin büyülü bir boğayla çiftleşmesinin sonucu olan Minotaur adında bir canavar olan bebeğini doğurmasına yardım etmesi gerektiğini söylediği Girit’te daha fazla korku sizi bekliyor. Yaratığı kız kardeşinden kestikten sonra Circe ve Daedalus, Minotaur’u bir kafese koyarlar ve Circe, canavarın iştahını her yıl yalnızca bir sezona kadar kontrol edecek bir iksir hazırlar. Daedalus ve Circe sevgili olurlar ve ayrılırken ona bir dokuma tezgahı ve dokuma malzemeleri verir.

Aiaia’ya döndükten sonra Circe, Aeëtes’in kızı Medea ve kocası Jason’la birlikte başka bir gemi gelene kadar her zamankinden daha yalnızdır. Temizlenmeyi istiyorlar ve Circe bunu yapıyor. Daha sonra Medea’nın, altın postunu aldıktan sonra babasının takibini yavaşlatmak için kendi erkek kardeşini öldürdüğünü ortaya çıkarırlar. Çifti gözlemledikten sonra Circe, yeğenine özel olarak Jason’la olan evliliğinin uzun sürmeyeceğini düşündüğünü söyler ve ondan onunla Aiaia’da yaşamasını ve sihirlerini birlikte uygulamasını ister. Medea teklifi küçümser, Jason’a olan sevgisini ve güvenini ilan eder ve Circe’nin yalnız olduğunu söyler. Medea ve Jason ayrılırlar ve kısa süre sonra Aeëtes gelir, Circe’nin çifti alıkoymadığı için öfkelenir. Ancak Circe ilk kez ona karşı çıkar ve ayrılır.

Genç peri Alke hiçbir uyarıda bulunmadan gelir ve ceza olarak Circe’nin yanında yaşamaya gönderildiğini söyler. Tanrılar arasında itaatsiz kızları Aiaia’ya göndermenin iyi bir fikir olduğu söylentisi yayıldıkça daha fazla peri gelir. Hermes ziyarete geldiğinde Circe tüm perilerin varlığından şikayet eder ve Hermes onun donuklaştığını söyler. Sonunda ondan tiksinen Circe, Hermes’e onunla işinin bittiğini söyler. Kaybolduklarını söyleyen denizcilerle birlikte başka bir gemi gelir ve Circe, yardımsever ve yararlı olma ihtimalinden heyecanlanır. Yine de dikkatli olacak kadar akıllıdır ve zarar verme ihtimaline karşı şaraba bir iksir katar. Kaptan, aldığı önlemlere rağmen Circe’e tecavüz eder ve kendisini kurtaracak büyüyü yapamaması için ağzını kapatır. Bittikten sonra bütün erkekleri domuza çevirip katleder. Daha fazla gemi gelir ve Circe tüm denizcileri domuza çevirir, ta ki Odysseus adında bir adam tek başına gelip kıyıda beklerken mürettebatının ziyaret ettiğini söyleyene kadar. Circe ilk kez kendi zekasına uygun birini bulur ve Odysseus’un onunla nasıl konuştuğuna dikkat etmesinden ve büyülü şarabı içmemesinden etkilenir. İlgisini çeken Circe, ekibini eski haline dönüştürür ve bir yıl orada kalırlar, bu süre zarfında Odysseus ve Circe sevgili olurlar. Ona Truva Savaşı da dahil olmak üzere maceralarını ve tanrıça Athena’nın nasıl onun patronu olduğunu anlatır, ancak sonunda karısının ve oğlunun yanına dönmek için ayrılır. Circe’nin haberi olmadan Odysseus’un oğluna hamiledir.

Circe hamileliği boyunca hastadır ve Telegonus’u doğurmakta zorlanır. Her zaman zarar görme tehlikesiyle karşı karşıya gibi görünen zor bir bebek. Tanrıça Athena ziyaret edip bebeği istediğinde Circe, Telegonus’u Athena’dan korumak için tüm adaya büyü yapmak üzere tüm güçlerini toplar. Çocuk, on altı yıl boyunca Aiaia’da sağlıklı ve mutlu büyür, ta ki babasını bulmak istediğini söyleyene kadar. Koruma bölgesini terk ederse başına gelebileceklerden korkan Circe bunu reddeder ve Hermes’in çocuğa gizlice bir tekne yapmasına yardım ettiğini öğrenince öfkelenir. Ancak sonuçta Circe onu durduramayacağını anlar. Tanrıları bile yaralayabildiği söylenen, zehirli kuyruğu olan devasa bir vatoz olan Trygon’a meydan okumak için denizin dibine gider. Kuyruğu kazandıktan sonra, yolculuğuna çıkması için Trygon’un kuyruğuyla Telegonus’a bir mızrak yapar ve Telegonus, Odysseus’la buluşmak için Ithaca’ya doğru yola çıkar.

Uzun günler süren bekleyişin ardından Circe, Telegonus’u evinde karşılar ancak Penelope ve Telemachus’u da yanında getirmiştir. Yolculuğuyla ilgili hikayesi ilerledikçe Telegonus, Odysseus’u kazara mızrakla nasıl öldürdüğünü gözyaşları içinde anlatır. Telemachus babasının ölümünün intikamını almaya çalışmadı, bu yüzden o ve annesi Ithaca’nın öfkeli ve intikamcı vatandaşlarından kaçmak zorunda kaldı. Telegonus onları annesine getirdiğinde Telemachus, Circe’ye babasının paranoyak ve şiddet yanlısı olduğunu söyler ve Penelope, Athena’nın intikam almadığı için Telemachus’u öldürmesinden korktuğunu itiraf eder. Hala şüpheli ve tetikte olmasına rağmen Circe onların kalmalarına izin verir ve Hermes, Athena’nın gelip kendileriyle konuşmasını talep ettiği bir mesajla gelene kadar birlikte barış içinde yaşarlar. Ancak Athena, Telegonus dahil hiçbirine zarar gelmeyeceğine söz verdikten sonra Circe büyüyü bırakmayı kabul eder.

Athena gelir ve Telemachus’a batıda bir krallık teklif eder. O nezaketle reddeder, bu yüzden Athena Telegonus’a teklifte bulunur. Oğlunun Aiaia’da yaşamaktan asla mutlu olmayacağını bilen Circe, isteksizce onu kutsar. Telegonus ayrılır ve Circe onun da dünyayı görmek konusunda çaresiz olduğunu fark eder. Helios’u çağırır ve sürgünden salıverilmesini talep eder, pes edene kadar onu tehdit eder. Circe, Aiaia’yı Penelope’nin gözetimine bırakır ve Telemachus, yolculuğunda Circe’ye katılmak ister. Güç ve bilgelikle geçen uzun bir yaşamın ardından Circe, sonunda Scylla’yı taşa çevirecek bir plan ve iksir yaratır. Uzun süredir ona eziyet eden yükten kurtulan Circe, sonunda kendini özgür hissediyor. O ve Telemachus, büyücülüğünü başlatan büyülü çiçekleri ilk bulduğu yere gitmeden ve ardından Aiaia’ya dönmeden önce sevgili olurlar. Aklında Telemachus’la mutlu bir ölümlü yaşam vizyonu olan Circe, vizyonunu gerçekleştirebilmek için kendisini ölümlü yapacağını umarak büyülü özsuyu içer.

Ben Kirke Karakter Analizi

Kirke

Roman tamamen onun bakış açısından anlatılıyor. Adı şahin anlamına geliyor ve bu onun altın rengi gözlerine ve inanılmaz derecede kaba sesine bir göndermedir; tanrı Hermes’in not ettiği ses, bir ölümlünün sesidir. Ailesi onu daha aşağı bir tanrıça olarak görüyor ve babasının sarayındaki tanrıları ve diğer ilahi varlıkları memnun etmek istiyor. Büyücülük yaparak sevdiği bir ölümlüyü tanrıya ve rakibini de korkunç bir canavara dönüştürdüğü için Aiaia adasına sürgün edilir. Adada güçlerini besliyor. Ölümlüleri domuzlara dönüştürüyor, erkekleri öldürüyor, sevgililer ediniyor ve kendi izolasyonu ve yalnızlığının artan farkındalığıyla mücadele ederken bir oğul doğuruyor. Sevgiyi hem başkalarında hem de kendi içinde arar, ta ki sonunda tanrıların asla değişmedikleri için gerçek anlamda mutluluk bulamayacaklarını anlayana kadar.

Odysseus

Ithaca prensi ve Truva Savaşı’nın kahramanı, Homeros’un The Odyssey adlı eserindeki karaktere dayanmaktadır . Odysseus, adasında Circe’yi ziyaret eder ve ikisi birbirine aşık olur, ancak karısı Penelope ve oğlu Telemachus’u özler. Odysseus ve ekibi Circe’nin yanında bir yıl kalırlar ve Circe onun zekasına ve açık sözlülüğüne hayran kalır ve dünyadaki deneyimleriyle ilgili hikayelerinden keyif alır. Ithaca’daki evine döndükten sonra şiddete başvurur ve paranoyaklaşır ve Circe ile paylaştığı oğlu olduğunu bilmediği Telegonus’a saldırmaya çalışırken öldürülür.

Telemakhos

Ithaca’nın prensi ve Odysseus’un oğlu. Telegonus’un yanlışlıkla babalarını öldürmesinin ardından Telemachus, annesi Penelope ile birlikte Circe’nin adasına kaçar. Sadece babasının evini ele geçiren talipleri öldürmesine yardım ettiği için değil, aynı zamanda masum hizmetçi kadınları öldürdüğü için de kendini suçlu hissediyor. Bu suçluluk yükü, Circe’nin canavar Scylla’yı yaratma konusundaki suçluluğunu yansıtıyor. İkili birbirlerine aşık olur ve hayatlarını birlikte geçirmek isterler.

Telegonus

Circe ve Odysseus’un maceracı oğlu. Ağlayan ve huysuz olan o inanılmaz derecede zor bir bebek. Buna rağmen Telegonus, Circe’nin kalıcı ve kalıcı bir aşk hissetmesini sağlar. Circe, Aiaia’dan ayrılmasına izin vermek anlamına gelse bile her zaman kendi ihtiyaçlarını ve refahını kendi ihtiyaçlarının üstünde tutuyor.

Daedalus

Usta bir mucit ve zanaatkar. Daedalus, Pasiphaë’nin ölümlü tutsağıdır. Circe kız kardeşinin evindeyken onun sevgilisi olur. Circe ayrılırken, onunla birlikte Aiaia’da kullandığı bir dokuma tezgahı gönderir. Circe, Daedalus’u tanıdığı en iyi adamlardan biri olarak hatırlıyor ve roman boyunca diğer erkeklerin karakterini kendi karakteriyle karşılaştırıyor.

Penelope

Odysseus’un karısı ve Telemakhos’un annesi. Penelope, Odysseus’un ölümünden sonra Telemachus’la birlikte Aiaia’ya gelir. İlişkilerinin başlangıcındaki karşılıklı güvensizliğe rağmen Penelope ve Circe iyi arkadaş olurlar ve sonunda Circe ve Telemachus birlikte ayrılınca Aiaia’daki ikamet yerini devralır.

Skylla

Circe’nin kıskançlıktan canavara dönüştüğü güzel bir peri. Circe’nin Scylla’yı öldürücü bir canavara dönüştürmek için Pharmaka’yı kullanmaktan duyduğu suçluluk duygusu, Circe’nin roman boyunca gelişiminin ana motive edici güçlerinden biridir. Circe sonunda Scylla’yı taşa dönüştürür.

Glokos

Circe’nin tanrıya dönüştüğü ölümlü bir balıkçı. Glaucos, Circe’nin ailesi dışında tanıdığı ilk kişidir ve onu sevdiğini düşünür. Bir tanrı haline geldiğinde onu terk eder ve tanrıların ne kadar duygusuz ve bencil olduğunu gösterir.

Hermes

Haberci tanrı ve Circe’nin sevgililerinden biri. Hermes, Circe’ye Scylla’nın yol açtığı yıkımla ilgili bilgiler de dahil olmak üzere dış dünyadan haberler ve dedikodular getirir. Ayrıca Telegonus’un Aiaia’dan ayrılacak bir gemi inşa etmesine de yardım eder.

Athena

Olimpiyat bilgeliği tanrıçası ve Odysseus’un koruyucusu. Athena, Telegonus’un Odysseus’un ölümüne sebep olacağını biliyor ve onu henüz bebekken öldürmenin yollarını arıyor. Circe başlangıçta Athena’ya aşık olsa da sonunda Circe’nin düşmanı olur.

Helios

Güneş tanrısı ve Circe’nin babası. Circe, Helios’un en az sevdiği çocuğudur. Zeus’la savaşmaktan kaçınmak için onu sürgüne gönderir ve tecavüze uğradığında yardımına yetişemez.

Perse

Oceanus’un perisi kızı ve Circe’nin annesi. Perse, Helios’un karısıdır ve bulunduğu konumda kibirli ve güvensizdir. Dört çocuğunun eczacı olmasından gurur duyuyor ancak bunun dışında onlarla gerçek anlamda ilgilenmiyor.

Aeëtes

Güçlü bir sihir uygulayıcısı ve Circe’nin küçük erkek kardeşi. Circe, Aeëtes’i büyütse ve yakın olsalar da Aeëtes, Cochis’te bir krallık kurduktan sonra alaycı ve acımasız hale gelir. O, sonunda Circe’e saldıran güçlü bir büyücüdür.

Prometheus

İnsanlara ateş verdiği için cezalandırılan bir Titan tanrısı. Circe, Prometheus’un halka açık işkencesini ve cezasını izler ve ona gizlice nektar getirir ve onunla konuşur. O, Circe’e göre tüm tanrıların zalimlik konusunda aynı olmadığının kanıtıdır.

Pasiphaë

Circe’nin kız kardeşi, Minos’un karısı, Minotaur’un annesi. Pasiphaë zeki ve zalimdir. Minos’la evlenip Girit’e taşındıktan sonra, başkalarını kendi emirlerini yerine getirmeye yönlendirmek için büyücülüğü kullanır.

Perses

Circe’nin ağabeyi. Circe ile alay eden ve onu küçümseyen aile üyelerinden biridir. İran’da yaşamak için babalarının sarayını terk eder ve söylendiğine göre güçlü bir cadıdır.

Medea

Circe’nin yeğeni ve Aeëtes’in kızı. Babasına ihanet edip kaçmak için kardeşini öldürdükten sonra ritüel ruhani temizlik için Circe’yi ziyaret eden güçlü bir cadıdır.

Jason

Iolcos’un prensi ve Medea’nın kocası. Jason, Aiaia’ya kaçmadan önce Medea’nın yardımıyla Aeëtes’in altın postunu alır. Circe’nin onu uyardığı gibi sonunda Medea’yı terk eder.

Minotaur

Boğa başlı ve insan gövdeli korkunç bir canavar. Pasiphaë ve Minos’un çocuğudur. Circe, açgözlü kana susamışlığını her yıl yalnızca bir mevsimle sınırlı tutmak için bir büyü yapar ve Daedalus onu tuzağa düşürmek için bir labirent inşa eder.

Minos

Girit kralı ve Pasiphae’nin kocası. Minos, Zeus’un babası olduğu bir yarı tanrıdır. Pasiphaë’nin oğlu Minotaur’u beslemek için Atina’dan insan kurban edilmesini talep ediyor.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Hukuk Bürosu mide ameliyatı Transplante Capilar Turquia Transplante Capilar dentco clinicpark www.okeyoyna.com www.bodyloveinc.com Deneme bonusu veren siteler deneme bonusu bonus veren siteler deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusportali.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler