Küçük Prens Kitap Özeti

Küçük Prens Kitap Özeti 

Bu sayfamızda Küçük Prens özeti, Küçük Prens özet kısa, küçük prens oku, Küçük Prens kitap özeti uzun, küçük prens kitap özeti kısa yer almaktadır.

* Antonie De Saint Exupery *

Küçük Prens kitabı 6 yaşında iken yapılmış, avını yutan bir boa yılanının resmini anlatarak başlar. Bundan esinlenerek fil yutmuş bir boa yılanı çizer. Büyüklerin tepkisini sorar. Herkes resmi bir şapkaya benzetir. Hiç kimse onun fil yutan bir boa yılanı olduğunu anlamaz. Hatta ona resmi bırakıp bunun yerine Tarih, Coğrafya, Matematik gibi bilimlerle ilgilenmesini tavsiye ederler. Çocuk bu tavsiyeden etkilenmiş olacak ki ileride bu kitabı yazacak olan yazarımızın resim yeteneği kaybolacaktır.

Yıllar sonra yazarımız büyür ve pilot olur. Sahra Çölü üzerinde giderken bir uçak kazası yapar ve çöle zorunlu şekilde inmek zorunda kalır. Uyurken “Bana bir koyun resmi çizer misin?” diyen Küçük Prens’in sesiyle uyanır. Yazar, farklı bir gezegenden gelen Küçük Prens’e önce fil yutan boa yılanını çizer. Prens, “Ben fil yutan bir boa yılanı istemiyorum” der. Pilot çok şaşırır, çünkü kimse o güne kadar bu resmi anlamamıştır. Bir kaç denemeden sonra kapalı bir kutu çizer, içinde koyun var der. Prens bu resme bayılır.

Küçük Prens kendi hikayesini anlatmaya başlar. Biri sönmüş üç volkanı ve harika, evrende eşi benzeri olmayan bir çiçeği olduğunu sözler. Küçük Prens baobap ağaçlarıyla kaplı küçük bir gezegende tek başına yaşadığını söyler.

Kendine bir uğraş olsun diye ayrıca bilgilerini arttırmak için yaptığı gezileri pilota anlatır. Gezilerinde tanıştığı değişik gezegenlerde birbirinden çok farklı insanları, bu insanların meslekleri, ilgi alanları gibi şeyleri pilota anlatır.

Gezdiği gezenlerin birinde her şeyi yönettiğini ve kontrol ettiğini düşünen bir kral, diğerinde kendini beğenmiş bir adam, bir başkasında sürekli sayılarla ve hesaplamalarla uğraşan bir iş adamı, birinde devamlı fenerini yakıp söndüren bir fenerci ve birinde de devamlı içen bir sarhoşla karşılaşır. En sonuncu gezegende buluşlarını kaybeden bir kaşife rastlar. Kaşif ona dünyaya gitmesini söyler. Böylece prensimizin gittiği yedinci gezegen dünya olur. Dünyada bir tilkiyi evcilleştirir.

Küçük Prens Kitabının Özeti

Tilki ona bir sır verir: En iyi yüreğiyle görebilir insan. Gözler asıl görülmesi gerekeni göremez.” der. Diğer gezegenlerde gördüğü karakterlerin aynısının dünyada binlerce olduğunu görür. Böylece bir yıl kaldığı dünyadan kendi gezegenine dönmek ister. Çünkü orada bakmak zorunda olduğu bir çiçeği vardır. Aslında o çiçekten dünyada binlercesi vardır ama büyükler çiçeklerinin kıymetlerini bilemezler. Ayrılık pilotumuz için zor olur çünkü aradığı konuşma arkadaşını çok geç bulmuştur. Küçük Prens gezegenine döner. Pilot olan yazarımız da uçağı tamir edip ülkesine döner. Hiçbir zaman Küçük Prensi unutamaz ve altı yıl sonra bu hikayeyi kaleme alır.

Kitabın adı; Küçük Prens

Kitabın yazarı; Antonie De Saint Exupery

Kitabın yayınevi; Can yayıncılık

Küçük Prens kitabının sayfa sayısı: 112

Küçük Prens hikayesinin konusu; Küçük Prens adlı bu eser bir çocuğun gözünden büyüklerin bazen hiç farkına bile varmadıkları yanlışlarını anlatır. Küçük Prens adlı kahraman yaptığı gezileriyle yetişkinlerin bakış açılarını öğrenmeye çalışmaktadır. Kitap, çocuk ruhuyla yetişkin anlayışının birbirinden nasıl uzaklaştığını küçük masallarla anlatmaktadır. Çocuklarla yetişkinler arasındaki bakış açısının farklılığı üzerinde durur.

Küçük Prens kitabının ana fikri; Küçük Prens çocukların ve büyüklerin okuyup anlamlar çıkarmaları gereken bir kitaptır. Kitap, büyüklerin düşüncesizce yaptıkları hatalarına, yaptıkları yanlışlıklara eleştirel bir gözle bakmaktadır. İnsanların büyüdükçe çocuk ruhunu ve çocuk psikolojisini nasıl unuttuklarını anlatıyor. Çocukların, yetişkinlerin ve yetişkin olmak üzere olanların okuması gereken küçük bir hikaye.

Küçük Prens kitabının kahramanları, Küçük Prens kahramanları:

Küçük Prens : Gezegeninde güzel bir çiçek ile yaşayan ve çeşitli gezegenleri dolaşan çocuk prenstir. Dünyada pilotla karşılaşan ve ona kendi hikayesini anlatan kahramanıdır.
Yazar (Pilot) : Küçük yaşlardayken resim yapmasına ilgisiz kalınan, büyüyünce pilotluk yapan yazardır. Uçağı bozulduğu için çöle iniş yapmak zorunda kalmıştır. Çölde tanıştığı Küçük Prens onun dostu olur.
Kral : Gezegeninde yalnız yaşayan ve her şeye hakim olduğunu sanan birisidir.

Kendini Beğenmiş Adam : Küçük Prens’in gezdiği bir gezegende tanıştığı kendini çok beğenmiş bir insandır.
Sarhoş : Utancını unutmak için sürekli içki içen hikaye kahramanıdır.
İş Adamı : Sürekli hesap-kitap işleriyle uğraşan, bu işi çok önemseyen bir insandır.
Bekçi : Gezegendeki fenerleri gece-gündüz durumuna göre yakıp söndüren kişidir.
Kaşif: Masa başından kalkmadan kaşiflerin edindikleri bilgileri not alan kişidir.
Demiryolu Makasçısı : Trenleri bazen sağa bazen de sola gönderme işini yapan kişidir.
Satıcı : İnsanlara zaman kazanmaları için su ihtiyacını giderici haplar satan kişidir.

Küçük prens kitap yorumu: Küçük Prens küçük-büyük her yaş grubuna hitap eden önemli bir eserdir. Kitap her yaştan insanın ilgisini çekebilen bir yapıya sahiptir. biraz hayali, biraz esrarengiz bir hikaye. okunmayı gerçekten hak ediyor. Kendi küçük, sayfa sayısı az ama etkisi büyük bir kitap.

Küçük Prens bir çocuk kitabı olsa da her kesimin ilgisini çekmeyi başarmıştır.

Bu yazımızda küçük prens kitabının özeti, küçük prens hikaye kısa özeti, küçük prens’teki karakterler, küçük prens kitabının yazarı, küçük prens kitap özeti kısaca, küçük prenses kitabının özeti kısa, küçük prens kitabı kısa özet, küçük prens kitabının uzun özeti bulunmaktadır.

Paylaşmak güzeldir.

29 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir