Momo Kitap Özeti

Momo Kitap Özeti

Bu sayfada Momo özet kısa, Momonun hikayesi, Momo kısa özet oku, Momo kısa özet, Momo özet kısaca, momo kitap özeti, Momo özet, Momo özet uzun bulunmaktadır.

Büyük bir kentin güneyinde yoksul bir semtte kalıntı bir amfiteatrda insanların yardımıyla yaşayan Momo adında bir kız çocuğu yaşarmış. Momo çok iyi bir dinleyicidir. Herkes onu sever her gün ona uğrar öyleki; o gün onunla konuşmamış biri olursa “Git bir Momo’ya uğra” derlerdi. Birbirleriyle kavga edenler bile onun yanında konuşur ve birbirlerini dinleyerek uzlaşırlarmış. Çocuklar hep onun yanına gelir birlikte oyun oynarlarmış. Çöpçü İhtiyar Beppo ve Turist Rehberi Gigi Momo’nun en yakın dostları idi.

Çöpçü İhtiyar Beppo kendine has tarzıyla yerleri süpürüp temizleyerek hayatına devam ederdi. Turist Rehberi Gigi ise turistlere kendi uydurduğu ve bir daha aynısını tekrarlamadığı hikayelerle turistleri gezdirirdi.

Kitabın altıncı bölümünden itibaren Momo’nun Duman Adamlarla mücadelesi başlar. Duman adamlar Zaman Tasarruf Şirketi adında bir şirket kurarak herkesin zaman tasarrufu yapmalarını, hayatlarını daha önemli ve yaralı işlerle geçirmelerini sağlamaya çalışırlar. Ama işin aslı öyle değildir. Tasarruf edilen her zaman, insanları birbirinden koparır, dostlukları bitirir.

Duman adamlar önce Momo’nun çevresindeki insanları ikna ederek çevrelerindeki bütün insanlarla ilişkilerini kısıtlamalarını sağlarlar. Ardından Zaman Tasarruf Şirketinden bir temsilci Momo’ya bir sürü oyuncak getirerek onu da ikna etmeye çalışır. Ama Momo temsilciyi epeyce zorlar. Temsilci Momo’yu ikna edemeyince sinirlenerek asıl amaçlarını söyleyiverdi. Duman adamların asıl amacı; insanların tasarruf yaptıkları saatleri, dakikaları, saniyeleri onlardan aşırmaktı. Başkalarının tasarruf ettikleri zaman onların yaşamalarına ve çoğalmalarına fırsat sağlıyordu. Bunları söyleyen temsilci Momo’nun bunları unutmasını istiyordu ancak o bunları unutmadı. İşte Momo’nun duman adamlarla mücadelesi burada başlıyordu.

Momo bütün αrkαdαşlαrınα durumu αnlαtmαyα ve dumαn αdαmlαrın gerçek αmαçlαrının onlαrın zαmαnlαrını çαlmαk olduğunu fαrk ettirmeye çαlıştı. Dumαn αdαmlαr Momo’nun çevresindeki çoğu kişiye isteklerini kαbul ettirmişlerdi. Kentteki çocuklαrın hepsi belli kαmplαrα toplαnmış ve onlαrα zαmαnlαrını oyun ve αrkαdαşlαr yerine dαhα yαrαrlı işlerle geçirmeleri sαğlαnıyordu.

MOMO KİTABININ ÖZETİ- Michael Ende

Momo Zαmαn Tαsαrruf Şirketine kαrşı αrkαdαşlαrıylα birlikte dαhα çok uğrαştıkçα onlαr dα Momo’yu yαkαlαmαk için çαlışıyorlαrdı. Momo Zαmαn Tαsαrruf Şirketinin büyük kuşαtmαsındαn Horα Ustα’nın kαplumbαğαsı Kαssiopeiα’nın yαrdımıylα kurtuldu. Kαssiopeiα Momo’yu Horα Ustα’nın yαşαdığı “Hiçbir Zαmαn Sokαğı”nα getirdi. Horα Ustα Dumαn αdαmlαrın düşmαnıydı.  Momo Horα Ustα ve kαplumbαğα Kαssiopeiα’nın yαrdımıylα Dumαn αdαmlαr kαrşı mücαdele etti.

Momo Hiçbir Zaman Sokağındayken Duman adamların Çöpçü İhtiyar Beppo’yu kandırmışlardı. Duman adamların Momo’yu kaçırdıklarını düşünen Beppo’ya çok fazla zaman (100 bin saat) tasarruf ederse Momo’yu kurtarabileceğini söylemişlerdi. O da Momo’yu kurtarmak için sürekli yerleri süpürerek hızlı hızlı çalışıp zaman tasarruf ediyordu.

Turist Rehberi Gigi de Duman adamların oyununa gelmiş ve çok meşhur ve meşgul bir insan olmuştu. Artık hikayelerini radyo ve televizyonlarda anlatıyordu.

Momo Hora Usta ve Kassiopeia’nın yardımıyla Duman adamlarla mücadelesine devam etti. Hora Usta zamanı durdurdu. Momo Hora Usta ve Kassiopeia’nın kaldığı “Hiçbir Yerde Evi”nden çıkarak duman adamlar tamamen bitene kadar onlarla mücadele etti. Böylece zaman hırsızı duman adamların sonu geldi. Eski dostlar yeniden bir araya geldi.

***

MOMO’NUN KISIM VE BÖLÜMLERİ

Birinci Kısım: Momo ve Arkadaşları

  1. Büyük bir kent ve küçük bir kız,
  2. Sıra dışı bir özellik ve sıradan bir tartışma,
  3. Bir fırtına oyunu ve gerçek bir tayfun,
  4. Suskun bir ihtiyar ve konuşkan bir genç,
  5. Çok kişiye anlatılan öyküler ve tek bir kişiye anlatılan öyküler.

İkinci Kısım: Duman Adamlar

 1. Hesap yanlış ama geçerli,
 2. Momo arkadaşlarını, düşman Momo’yu arıyor,
 3. Bir yığın hayal ve birkaç düşünce,
 4. İyiler toplanamadı ama kötüler toplandı,
 5. Vahşi bir kovalama ve rahat bir kaçış,
 6. Kötüler, kötülüklerden kötülük seçerken,
 7. Momo zamanın kaynağına ulaşıyor.

Üçüncü Kısım: Saat-Çiçekleri

 1. Orada bir gün, burada bir yıl,
 2. Çok ye, az konuş,
 3. Bulmak ve kaybetmek,
 4. Varlık içinde yokluk,
 5. Korku büyük, ama cesaret daha büyük,
 6. Gelecek geriye bakmadan görülebilirse,
 7. Kuşatılanlar karar vermek zorunda,
 8. Takip edenlerin takip edilişi,
 9. Yeniliklerin başlangıcı olan bir son.

***

Kitabın Adı: Momo
Momo’nun Yazarı: Michael Ende
Momo Kitabın Yayınevi: Kabalcı Yayıncılık
Momo Kitabın Yayın Yılı: 2014
Momo kitabının ana fikri: Sürekli çalışıp bir şeylerle uğraşırken kendimize, ailemize, ve çevremize gereken zamanı ayıramıyoruz.

Momo kitabının konusu, momo michael ende konusu: 

 1. Etkili iletişimin gücü,
 2. Zamanı etkili ve verimli kullanmak.

MOMO KİTABININ KAHRAMANLARI, momo kitap kahramanları, momo kitap karakterleri

Momo:  Küçük yaşlarda, kimsesiz bir kız çocuğudur. İyiliksever, iyi bir dinleyicidir.
Çöpçü İhtiyar Beppo : Çöpçülük yapan bir ihtiyardır. Momo’yu çok sever. Onu çok arar. Momo’nun  Duman Adamlarca serbest bırakılması için yüz bin saatlik zaman biriktirmek için gece gündüz sürekli sokakları süpürür.
Turist Rehberi Gigi: Duman adamların oyununa gelmiş ve çok meşhur ve meşgul bir insan olmuştu. Artık hikayelerini radyo ve televizyonlarda anlatıyordu. Çok para kazanmış ve yaşamı değişmiştir.
Kassiopedia: Hora Ustanın  yaşlı kaplumbağasıdır. Momo’nun sorularına kabuğunun üzerinde beliren yazıyla cevap verir.
Hora Usta: Hiçbir Zaman Sokağındaki Hiçbir Yerde Evinde yaşar. Zamanı durdurarak Momo’ya yardım eder.
Duman Adamlar: Zaman Tasarruf Şirketine bağlı olarak çalışır, insanları kandırarak onların tasarruf ettikleri zamanı çalarlar. Hikayenin kötü kahramanlarıdır.
Momo’nun sayfa sayısı: 303
Momo, büyük bir kentin tiyatro harabelerinde genellikle yalnız yaşayan küçük bir kızdır.

Bu yazımızda Momo Kitap Özetinin özenle hazırlanmış bir örneği bulunmaktadır. Ancak herkese kitabın tamamını okumalarını tavsiye ederiz. Özellikler iletişim alanında çalışan veya etkili, samimi ve dostça  iletişim kurmak isteyen herkese tavsiye ederiz.

Anahtar kelimeler: Bu sayfada michael ende’nin enfes kitabı momo’nun özeti Momo kitap, momo kitap özeti oku, momo kitabının konusu, Momo kısaca özeti, Momo kitap özeti kısa, momo okuma kitabı,  ortaokul öğrencilerinin okuyabileceği bir kitap özeti, momo michael ende özet, momo pegasus yayınları özeti, momo kitabının özeti, momo kitabı kısa özet, momo romanının özeti, ortaokul öğrencilerinin okuyabileceği bir kitap özeti, ortaokul 5678. sınıf öğrencileri için okunacak kitap özetleri, bulunmaktadır.

Paylaşmak güzeldir.

20 Comments

 1. çok saçma kitap ya yok duman adamlar yok zaman tasarrufu falan filan gidin bunu okuyacağınıza beyaz dişi okuyun on numara kitap

 2. …………………………………………….HİÇ GÜZEL DEĞİL……………………………………………

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir