Yeşilin Kızı Anne Özet ve Karakter Analizi

Yeşilin Kızı Anne Özet

Matthew ve Marilla Cuthbert, Kanada’nın Prens Edward Adası’ndaki sakin Avonlea kasabasında atalarından kalan Green Gables çiftliğinde yaşayan evlenmemiş kardeşlerdir. Matthew altmış yaşındadır ve çiftlik işlerini tek başına yapamayacak kadar yaşlanmıştır, bu yüzden ona yardım etmesi için bir yetim oğlan çocuğu evlat edinmeye karar verirler. Bu karar, Matthew ve Marilla’nın bir çocuğu yetiştirmeye uygun olmadığını düşünen kasabanın dedikoducusu Bayan Rachel Lynde’i şaşırtır.

Kadınlardan korkan Matthew, tren istasyonuna varır ve bir oğlan çocuğu yerine bir kız yetim bulur; yetimhane yanlışlıkla on bir yaşındaki Anne Shirley’i göndermiştir. Anne’in konuşkanlığı ve ruhu Matthew’u büyüler, o da utangaç bir şekilde Marilla’ya onu tutmak istediğini söyler. Marilla başta tereddüt eder, ama bir deneme süresinden sonra Anne’in kalmasına izin verir.

Anne, yetim olarak yoksul bir hayat yaşamasına rağmen konuşkan ve mutlu bir kızdır. Sosyal inceliklere ve eğitime sahip olmasa da, zengin ve sofistike bir hayal gücü ve iyimser ve cömert bir ruhu vardır. Anne, içgüdülerine göre ve bir görgü kuralları koduna göre değil davrandığı için, istemeden de olsa uygun hanımefendi davranışı beklentilerine meydan okur. Örneğin, ilk kez kiliseye yabani çiçeklerden bir taç takarak gider ve kızıl saçlarıyla dalga geçen Bayan Rachel’e bağırır. Anne, Marilla’ya itaat etmeye ve sosyal davranış kurallarına uymaya çok çalışır, ama birçok hata yapar, kekte vanilya yerine losyon kullanır, erik sosunda bir fare boğulmasına izin verir ve yatmadan önce dua etmeye ilk denemesinde içten ama gülünç bir dua sunar.

Anne, Green Gables’te yaşamadan önce gerçek arkadaşları olmamıştır, bu yüzden hayali arkadaşlar icat etmek zorunda kalmıştır. Avonlea’da, komşusu Diana Barry ile tanışır, Diana hemen onun can dostu olur. Bir öğleden sonra Anne, Diana’yı çaya davet eder ve yanlışlıkla alkolsüz ahududu şurubu yerine kızılcık şarabı verir. Diana sarhoş bir şekilde eve döner ve Diana’nın annesi, Anne’in Diana’yı bilerek sarhoş ettiğini düşünerek kızların konuşmasını yasaklar. Acı verici ayrılık dönemi, Anne’in kız kardeşini, krup hastalığına yakalanmış olan Diana’yı kurtarana kadar sürer, bu da Bayan Barry’nin onu affetmesine neden olur.

Okulda Anne, yakışıklı ve zeki bir çocuk olan Gilbert Blythe ile didişir. İlk tanıştıklarında Gilbert, Anne’i Havuç diye alay eder ve kızıl örgüsünü çeker. Anne kızıl saçlarına çok hassastır ve Gilbert’in takılmaları onu çileden çıkarır. Ona bağırır ve başına bir tebeşir tahtası kırar. Bu olay, romanın sonuna kadar sürecek olan Anne ve Gilbert arasındaki rekabetin başlangıcı olur.

Anne büyüdükçe, melodramatik ve romantik olan çocuksu hevesini kaybeder ve enerjisini akademik çalışmalara verir. Sevgili öğretmeni Bayan Stacy, Anne’in zekasını fark eder ve onu Queen’s Akademisi’ne giriş sınavına hazırlanan özel bir öğrenci grubuna katılmaya teşvik eder. Gilbert Blythe ile uzun süren rekabeti, dört yıl süren karşılıklı sessizlikten sonra, ikisi de Queen’s Akademisi’ne gittiğinde sevgi dolu ve samimi bir rekabete dönüşür. Matthew ve Marilla’yı gururlandırmak için çabalayan Anne, çalışmalarına gönülden sarılır ve dört yıllık bir üniversiteye gitmesine yetecek kadar para sağlayan prestijli Avery Bursu’nu kazanır.

Gelecek planlarından heyecan duyan Anne, Green Gables’a döner. Kalp sorunu olan Matthew, kalp krizi geçirerek ölür. Anne, Marilla’nın kör olma ihtimali olduğunu öğrenince, Green Gables’te kalmaya ve Marilla’ya bakabilmek için yakındaki bir okulda öğretmenlik yapmaya karar verir. Gilbert, onun kararını duyar ve Anne’in Avonlea okulunda öğretmenlik yapabilmesi ve Marilla’ya daha yakın olabilmesi için kendi görevinden vazgeçer. Beş yıl süren rekabetten sonra Gilbert ve Anne yakın bir dostluk kurarlar. Gelecek yolu oldukça daralmış olsa da Anne sonsuza dek iyimser kalır ve geleceği neşeyle düşünür.

Yeşilin Kızı Anne Karakter Analizi

Anne Shirley

Romanın kahramanı. Anne, Matthew ve Marilla Cuthbert tarafından evlat edinilen ve onların Green Gables çiftliğinde büyüyen bir yetimdir. Roman, Anne’nin sosyal hatalar yapmasını ve diğer çocukların büyüdüğü sosyal davranış, din ve ahlak kurallarını hızla özümsemeye çalışmasını konu alıyor. Bu toplumsal gelenekleri kendine özgü duyarlılıklarıyla harmanlamakta zorluk çekiyor. Anne inatçı, tutkulu, sadık ve zekidir. Güzelliği ve fanteziyi seviyor ve iyi bir insan olmak istiyor.

Marilla Cuthbert

Anne’yi büyüten evli olmayan bir kadın. Marilla, evli olmayan erkek kardeşi Matthew ile birlikte Green Gables’ta yaşıyor. Marilla, sert bir yüze ve sıkıca düğümlenmiş saçlara sahip, tüm açılardan ve düz çizgilerden oluşuyor. Bu fiziksel şiddet onun ahlaki ve duygusal ciddiyetini yansıtıyor. Marilla genellikle duygularını ifade etmese de, altında alaycı bir mizah anlayışı ve sevgi dolu bir kalp vardır. Anne’yi katı bir şekilde yetiştirmesine rağmen evlatlık kızını seviyor ve romanın sonunda daha yumuşak ve daha anlamlı hale geliyor.

Matthew Cuthbert

Green Gables’ta kız kardeşi Marilla ile birlikte yaşayan altmış yaşında bir bekar. Matthew acı verici derecede utangaç ve biraz eksantriktir. Kadınlardan korkmasına rağmen Anne’den anında hoşlanır ve Marilla’ya onu evlat edinmesi için baskı yapar. Anne, Matthew’u akraba bir ruh olarak görüyor ve anlayışlı bir kulak istediğinde her zaman ona dönüyor.

Diana Barry

Anne’nin en iyi arkadaşı. Diana, Orchard Slope’taki Green Gables’ın bitişiğinde yaşayan, Anne yaşında tombul, güzel bir kızdır. Diana ve Anne tanıştıktan hemen sonra yakın arkadaş olurlar. Aşk ve dostluk hakkında romantik düşüncelerle dolu olan ikili, birbirlerine sonsuza kadar bağlılık yemini ederler. Hoş bir kız olmasına rağmen Anne’in hayal gücünden, zekasından ve bağımsızlığından yoksundur.

Gilbert Blythe

Yakışıklı, akıllı bir Avonlea çocuğu, Anne kızıl saçlarıyla ilgili onunla dalga geçme hatasını yaptığında Anne’in rakibi haline gelir. Anne, Gilbert’la asla konuşmayacağına yemin eder ve Gilbert onu nehirden kurtardığında bile aralarındaki sessizliği bozmayı reddeder. Anne’nin Gilbert ile olan rekabeti onu akademik kariyeri boyunca motive ediyor. Romanın sonunda rekabet sevgi dolu bir hal aldı ve Anne ile Gilbert arkadaş oldular.

Bayan Rachel Lynde

Kasabanın işgüzarı. Bayan Rachel fikrini söylemekten ve ahlak kurallarını vaaz etmekten daha çok hoşuna giden hiçbir şey yoktur. Uysal kocası Thomas’la birlikte Green Gables’ın bitişiğinde yaşıyor ve kendisi ile Marilla arasında sevgi dolu, kavgacı bir dostluk var. Bayan Rachel politikadan modaya kadar her konuda açık sözlüdür ve çocuğu olmamasına rağmen Anne’i nasıl yetiştireceği konusunda Marilla’ya tavsiyelerde bulunmaktan asla geri durmaz.

Bayan Muriel Stacy

Anne’nin öğretmeni. Bayan Stacy, sevilmeyen Bay Phillips’in ayrılmasının ardından Avonlea öğretmeni olur. Onun alışılmışın dışında, liberal öğretim yöntemleri, muhafazakar Avonlea mütevelli heyetini ve Bayan Rachel’ı endişelendiriyor, ancak tüm öğrencileri onu seviyor. Anne için bir rol modeli ve akıl hocasıdır.

Bayan Allan

Yeni bakanın eşi Bay Allan. Anne, Bayan Allan’a gençliği, güzelliği ve doğal iyiliği nedeniyle hayranlık duyuyor ve rehberlik için sık sık ona başvuruyor.

Bay Alan

Avonlea’nın yeni bakanı. Bay Allan iyi bir adam ve topluluğun doğal bir lideridir. O ve eşi Bayan Allan, kasabanın evrensel onayını kazanıyor.

Bayan Barry

Diana’nın annesi. Bayan Barry sert ve affetmez bir kadındır. Çocuklarının katı ve bazen mantıksız kurallara uymasını bekliyor ve Anne hata yaptığında Anne’i hemen kınamaya başlıyor.

Josephine Teyze

Diana’nın eski teyzesi. Josephine Teyze çok zengindir ve Charlotteville kasabasındaki bir malikanede yaşamaktadır. İnsanların kendisine hizmet vermesini beklemeye başladı, ancak bunu yaptıklarında bu onu sıkıyor. Anne’nin canlılığı ve alışılmışın dışındaki çekiciliği Josephine Teyze’yi sık sık ziyarete davet ediyor.

Minnie Mayıs

Diana’nın küçük kız kardeşi. Minnie May, Anne ve Diana’nın dostluğunun yeniden canlandırılmasında oynadığı rol nedeniyle önemli bir karakter. Minnie May krup hastalığına yakalanınca Anne onun hayatını kurtarır. Sonuç olarak Bayan Barry, Anne’e karşı yeni bir saygı kazanır ve Diana’nın Anne ile arkadaşlığını yeniden kurmasına izin verir.

Yakut Gillis

Birçok Gillis kızının en gençlerinden biri. Ruby, büyümeyi ablalarından öğreniyor ve üstün bilgilerini Anne ve onların diğer arkadaşlarıyla paylaşmayı seviyor. Ruby duygusallığa ve histerik nöbetlere eğilimlidir. Yakışıklılığına ve erkek arkadaşlarına derslerinden daha çok önem veriyor.

Josie Pye

Kötü şöhretli Pye ailesinin bir üyesi. Josie, ailesinin kötü itibarını hak ediyor ve sınıf arkadaşlarının hoşlanmamasına neden oluyor. Anne, Josie’ye karşı hayırsever duygular beslemeye çalışır ancak bunu başaramaz.

Jane Andrews

Anne’nin arkadaş grubundaki sade, mantıklı bir kız. Jane özellikle hırslı, yaratıcı ya da güzel değil ama kararlı ve güvenilir.

Charlie Sloane

Anne’in cazibesini fark eden ilk kişilerden biri. Charlie, Anne’e çocukluğundan beri uzaktan hayranlık duyuyor.

Moody Spurgeon MacPherson

Avonlea okulundaki Anne’in sınıfındaki çocuklardan biri ve Queen’s Academy’deki sınıf arkadaşı.

Bay Phillips

Anne’nin Green Gables’daki ilk yılında Avonlea’daki okul müdürü. Bay Phillips dikkatsiz bir öğretmen ve kaprisli bir disiplincidir. Bay Phillips ders zamanını en büyük öğrencisi Prissy Andrews ile flört ederek geçiriyor.

Prissy Andrews

Anne’nin sınıf arkadaşı. Anne, Avonlea Okulu’nda eğitimine başladığında on altı yaşında olan Prissy, öğretmen Bay Phillips’e kur yapacak kadar büyümüş sayılır.

Bayan Thomas

Anne’nin ilk koruyucu ebeveyni. Anne, Bayan Thomas’ı sert ve kaba biri olarak tanımlıyor. Alkolik kocasının ölümünün ardından Bayan Thomas, Anne’den vazgeçer.

Bayan Hammond

Anne’nin ikinci koruyucu ebeveyni. Bayan Hammond, Anne’i hizmetçi olarak kullanıyor ve üç ikiz çocuğuna bakmasını sağlıyor.

Bayan Peter Blewett

Avonlea’da yaşayan bir kadın. Bayan Blewett, Marilla’nın Anne’in yerine bir erkek çocuğu yetim almayı planladığını öğrenince Anne’i bebek bakıcısı olarak almayı teklif eder. Marilla, Anne’i yanında tutmaya karar verir çünkü Bayan Blewett kötü, cimri bir kadındır ve bir çocuğa bakmaya uygun değildir.

Bay Bell

Kilise şefi. Bay Bell her Pazar namaz kıldırır. Anne onun dualarına dayanamıyor çünkü onları duygusuz ve sıkıcı buluyor.

Bay Bentley

Avonlea’da bir bakan. Bay Bentley cemaatine ilham vermek için çok az şey yapıyor ve sıkıcı, uzun vaazlar veriyor.

John Blythe

Gilbert’in babası. Bay Blythe, daha gençken Marilla’ya kur yaptı ama sonunda başka biriyle evlendi. Marilla, Anne’e Bay Blythe ile ilişkisini sonlandırdığı için pişman olduğunu söyler.

Bayan Spencer

Anne’nin yaşadığı akıl hastanesinde bir işçi. Bayan Spencer, istedikleri yetim çocuk yerine Anne’i Matthew ve Marilla’ya getirir.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

www.okeyoyna.com www.bodyloveinc.com Deneme bonusu veren siteler deneme bonusu bonus veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusportali.com cratosroyalbet betwoon grandpasha giriş deneme bonusu veren siteler bonus veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusal.net hondacivictirepressure.com