Ülke işgal altındayken Mustafa Kemal’in milletvekili seçimleri yaptırarak bir meclis açmaya çalışmasının nedenlerini araştırınız.

Ülke işgal altındayken Mustafa Kemal’in milletvekili seçimleri yaptırarak bir meclis açmaya çalışmasının nedenlerini araştırınız.

Mustafa Kemal’in milletvekili seçimleri yaptırarak bir meclis açmaya çalışmasının nedenleri nelerdir?

Cevap: Mondros Ateşkes Antlaşmasıyla birlikte Anadolu’da işgaller başlayınca İstanbul Hükümeti halkı sükunete davet ediyordu. Askeri teşhis edilmiş, silahları elinden alınmış bir milleti yeniden toplayıp, birlik ve beraberliği sağlamak için bağımsızlıktan ödün vermeyen yeni bir hükümet kurulmalıydı. Osmanlı Mebusan Meclisinde Misakı Milli kararları alınınca İtilaf Devletleri İstanbul’u resmen işgal etmiş meclisi dağıtmıştı. Bu sebeple Mustafa Kemal Türk halkını temsil eden ve onun bağımsızlığını koruyan yeni bir meclisin açılmasına çalışıyordu.

8. sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi 66. Sayfa cevabı, 8. sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi Sayfa 66 cevabı, 8. sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi nev yayınları 66. Sayfa cevabı, 8. sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi Sayfa 66 cevabı nev yayınları

Paylaşmak güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

mıknatıs

almanca alfabesi

Tüyap Çiçekçi 

seo 

içerik

web site 

iktisat