Uçurtma Avcısı Özet ve Karakter Analizi

Uçurtma Avcısı Özet

Amir , yirmi altı yıl önce, henüz Afganistan’da bir çocukken yaşadığı bir olayı hatırlıyor ve bunun onu bu kişi yaptığını söylüyor. Olaydan önce Baba babası adında iki hizmetkarları var Ali ve oğlu Hasan ile birlikte Afganistan’ın Kabil kentinde güzel bir evde yaşıyor. Etnik bir azınlık olan Hazaralardan olan . Baba’nın yakın arkadaşı Rahim Han da sık sık buralarda oluyor. Afganistan’ın kralı devrildiğinde işler değişmeye başlar. üç oğlanla karşılaşırlar Bir gün Amir ve Hasan oyun oynarken Assef , Wali ve Kamal adında . Assef, bir Hazara’yla takıldığı için Amir’i dövmekle tehdit eder, ancak Hasan, Assef’i durdurmak için sapanını kullanır.

Hikaye, uçurtma dövüşü turnuvasının gerçekleştiği kışa atlıyor. Çocuklar uçurtma iplerini camla kaplarlar ve rakip uçurtmanın ipini kimin kesebileceğini görmek için savaşırlar. Bir uçurtma kaybolduğunda, çocuklar onu kovalar ve geri alır, buna uçurtma koşusu denir. Amir turnuvayı kazanınca Hassan, kaybeden uçurtmayı yönetmeye koyulur. Amir onu arar ve Hasan’ı bir sokağın sonunda sıkışıp kalmış, pantolonu indirilmiş halde bulur. Wali ve Kamal onu tutuyor ve Assef ona tecavüz ediyor. Amir kaçar ve Hasan uçurtmayla ortaya çıktığında Amir ne olduğunu bilmiyormuş gibi davranır. Daha sonra Amir ve Hasan birbirlerinden ayrılır. Suçluluk duygusuyla boğuşan Amir, ya kendisinin ya da Hasan’ın gitmesi gerektiğine karar verir. Hasan’ın yastığının altına para ve saat tıkar ve Baba’ya onu Hasan’ın çaldığını söyler. Baba onlarla yüzleştiğinde Hasan bunu yapmamış olsa da bunu itiraf eder. Kısa bir süre sonra Ali ve Hasan uzaklaşır.

Hikâye Mart 1981’e atlar. Baba ve Amir, Sovyetler tarafından işgal edilen ve savaş alanına dönüşen Kabil’den bir kamyonun arkasında kaçarlar. Cehennem gibi bir yolculuğun ardından Pakistan’a varırlar. İki yıl sonra Baba ve Amir Kaliforniya’nın Fremont şehrinde yaşıyorlar. Baba bir benzin istasyonunda çalışırken Amir liseyi bitirip üniversiteye gider. Baba ve Amir pazar günleri bit pazarında bir şeyler satarlar ve Baba eski bir dostu olan General Taheri ile görüşür. Amir, General Taheri’nin kızı Soraya’yı fark eder. Amir nihayet onunla konuştuğunda General Taheri onu yakalar ve ona işleri yapmanın uygun bir yolu olduğunu söyler. Kısa bir süre sonra Baba’ya akciğer kanseri teşhisi konur. Amir, Baba’ya, Amir’in Soraya ile evlenmesi için General Taheri’nin rızasını alıp almayacağını sorar. General Taheri teklifi kabul eder. Baba’nın sağlığının bozulması nedeniyle düğünü çabuk yaparlar ve Baba bir ay sonra ölür. Amir yazarlık kariyeri üzerinde çalışırken Amir ve Soraya bebek sahibi olmayı başaramaz.

Amir, Rahim Khan’dan bir telefon alır. Rahim Han hasta ve Amir’in kendisini Pakistan’da görmesini istiyor. Amir onunla bir hafta sonra buluşur ve Rahim Khan, Amir’e Kabil’deki yıkımı anlatır. Sovyetlerin devrilmesinden sonra işlerin daha da kötüleştiğini söylüyor. Artık Taliban şiddet yoluyla yönetiyor. Emir’den bir iyilik isteyecek ama önce ona Hasan’dan bahsetmesi gerekiyor. Baba ve Amir Afganistan’dan ayrılırken Rahim Han evlerine göz kulak oldu. Yalnızlıktan ve yaşının ilerlemesinden dolayı Hasan’ı bulmaya karar verdi. Hasan ve Hasan’ın karısı Farzana’yı kendisiyle birlikte Kabil’e dönmeye ikna etti. küçük bir oğulları oldu Farzana ve Hasan’ın sonunda Sohrab adında . Birkaç yıl sonra Rahim Han tıbbi tedavi için Pakistan’a gitti ama Kabil’deki bir komşusundan bir telefon aldı. Taliban Baba’nın evine giderek Hasan ve Farzana’yı vurarak Sohrab’ı yetimhaneye gönderdi.

Rahim Han, Amir’in Kabil’e gitmesini ve Sohrab’ı kendisine bakacak bir çiftin yaşadığı Pakistan’a geri getirmesini istiyor. Amir’e Baba’nın Hasan’ın babası olduğunu söyler ve Amir bunu yapmayı kabul eder. Amir, Afganistan’da Sohrab’ın olması gereken yetimhaneyi bulur ama orada değildir. Yetimhane müdürü, bir Taliban yetkilisinin Sohrab’ı bir ay önce aldığını söyledi. Amir hakemi bulmak isterse ertesi gün maç sırasında futbol stadyumunda olacak. Amir maça gidiyor ve devre arasında Taliban bir erkek ve bir kadını yerdeki deliklere koyuyor ve resmi Amir onları öldüresiye taşlamanın peşinde. Amir, Taliban muhafızlarından biri aracılığıyla yetkiliyle bir toplantı ayarlar.

Buluştuklarında Amir, yetkiliye Sohrab adında bir erkek çocuk aradığını söyler ve görevli, gardiyanlara çocuğu içeri getirmelerini söyler. Sohrab mavi ipek bir kıyafet ve rimel giyiyor, bu onu daha kadınsı gösteriyor ve erkeklere cinsel açıdan cinsel açıdan uzak durmalarını öneriyor. onu istismar et. Yetkili, Amir’in tanıdığı bir şey söylüyor ve Amir birden yetkilinin Assef olduğunu fark ediyor. Assef yarım kalmış bir işi halletmek istediğini söylüyor. Amir’i muştalarla dövüyor, Amir’in kaburgalarını kırıyor ve dudağını yarıyor. Sohrab, Assef’i sapanıyla tehdit eder ve Assef ona saldırdığında Sohrab onu gözünden vurarak Amir ile Sohrab’ın kaçmasına izin verir. Amir hastanede iyileşirken Sohrab’la ilgilenebilecek bir çiftin asla olmadığını öğrenir. Amir, Sohrab’dan ABD’de kendisiyle birlikte yaşamasını ister ve Sohrab da kabul eder.

Evlat edinme görevlileri Amir’e, Sohrab’ın ebeveynlerinin öldüğünü kanıtlayamayacağı için Sohrab’ı evlat edinmenin imkansız olacağını söyler ve Amir, Sohrab’a bir yetimhaneye geri dönmek zorunda kalabileceğini söyler. Amir ve Soraya, Sohrab’ı ABD’ye götürmenin bir yolunu bulur, ancak bunu Sohrab’a söyleyemeden Sohrab kendini öldürmeye çalışır. Yaşıyor ama konuşmayı tamamen bırakıyor. Sohrab’ı Kaliforniya’ya getirdikten sonra bile Sohrab geri çekilmiş durumda. Bir gün diğer Afganlarla birlikte parka giderler. İnsanlar uçurtma uçuruyor. Amir bir tane satın alır ve Sohrab’ın onu kendisiyle uçurmasını sağlar. Başka bir uçurtmayı fark ederler ve onunla savaşırlar. Hasan’ın en sevdiği numaralardan birini kullanarak kazanırlar. Sohrab gülümsüyor ve kaybeden uçurtma serbest kalırken Amir onu Sohrab’a götürmek için yola çıkıyor.

Uçurtma Avcısı Karakter Analizi

Amir

Hikayenin anlatıcısı ve kahramanı. Amir, Kabil’de varlıklı bir iş adamının duyarlı ve zeki oğludur ve yetki duygusuyla büyümektedir. En yakın arkadaşı Hasan’dır ve hem sadık bir arkadaş gibi davranmak hem de Hasan Emir’in babasının sevgisini her gördüğünde kıskançlıktan Hasan’a saldırmak arasında gidip gelir. Amir yetenekli bir hikaye anlatıcısı ve hevesli bir yazardan yayınlanmış bir romancıya dönüşüyor. Babasını memnun etme konusundaki büyük arzusu, romanın başlarındaki davranışının temel motivasyonudur ve Hasan’ın tecavüze uğramasına izin vermesinin de ana nedenidir. O andan itibaren kendini kurtarmanın bir yolunu ararken suçluluk duygusuyla hareket ediyor. Sonuçta bunu cesaret ve fedakarlık yoluyla yapar ve öyküsünü bir tür kefaret olarak anlatır.

Hassan

Amir’in en iyi arkadaşı ve üvey kardeşi, aynı zamanda Baba’nın hizmetkarı. Hasan, Amir’in sadık bir dostu olduğunu defalarca kanıtlıyor; saldırıya uğradığında Amir’i savunuyor ve her zaman dinlemeye hazır oluyor. Onun tanımlayıcı özellikleri cesaret, özveri ve zekadır, ancak zekası kitap tutkusundan ziyade içgüdüseldir, bunun nedeni büyük ölçüde eğitimsiz olmasıdır. Fakir bir etnik Hazara olarak Afgan toplumunda aşağılık biri olarak görülüyor ve sonuç olarak roman boyunca ırkçılığın kurbanı oluyor. Kendisi bu gerçeğin farkında olmasa da Baba’nın gayri meşru çocuğudur ve Ali’nin babalık yapmasıyla büyür. Tecavüze uğraması hikayenin ilk katalizörlerinden biri ve romanın önemli bir kısmında yer almasa da romanın tamamında önemli bir rol oynuyor.

Baba

Emir ve Hasan’ın babası ve zengin, saygın bir iş adamı. Baba her şeyden önce doğruyu yapmaya ve kendi adına düşünmeye inanır ve bu niteliklerini Emir’e aşılamaya çalışır. Ayrıca kimsenin kendisine olan güvensizliğinin onu hedeflerine ulaşmaktan alıkoymasına asla izin vermez. Her ne kadar kökten dinciliğe güvenmese de kendi ahlaki kurallarına uyuyor ve özgüven ve cesaretle hareket ediyor. Gerektiğinde inandığı uğruna hayatını bile riske atmaya hazırdır. Ancak Hazara bir kadından çocuk sahibi olmanın utancı, Hasan’ın kendi oğlu olduğu gerçeğini saklamasına neden olur. Hasan’ı açıkça sevemediği için Emir’e karşı biraz mesafeli davranıyor ve onu sevdiğine şüphe yok ama çoğu zaman ona karşı sert davranıyor.

Ali

Hasan’ın baba vekili ve Baba’nın hizmetçisi. Ali her şeyden çok tevazuuyla tanınır ve Baba’nın hizmetkarı olarak özenle çalışır. Duygularını nadiren dışa vursa da Hasan’ı derinden seviyor. Fakir ve etnik bir Hazara olan bu adam, yüzünün kısmi felcinden muzdarip ve çocuk felci nedeniyle topallayarak yürüyor.

Sohrab

Hasan ve Farzana’nın oğlu. Sohrab birçok açıdan romanda Hasan’ın yerine geçer ve kitabın sonraki bölümlerinde olay örgüsünün merkezi odağını oluşturur. Aynı zamanda etnik bir Hazara’dır ve sapan konusunda çok iyidir. Karakter eğrisi onu normal bir küçük çocuktan, cinsel ve fiziksel istismarın travmatize olmuş bir kurbanına götürüyor ve çok az konuşmaktan hiç konuşmamaya doğru gidiyor.

Assef

Hasan ve Sohrab’ın tecavüzcüsü ve romanın düşmanı. Assef Afganistan’da yanlış olan her şeyi temsil ediyor. Afganistan’ı Hazaralardan kurtarmak isteyen bir ırkçı, pişmanlık duymuyor ve güçsüz olanlara şiddet ve cinsel istismar uygulamaktan hoşlanıyor. Hatta Hitler’in rol model olduğunu iddia ediyor.

Rahim Khan

Baba ve Amir’in arkadaşı. Rahim Han, Baba’nın en yakın sırdaşı ve Baba’nın tüm sırlarını bilen tek kişidir. Amir için o bir baba figürüne hizmet ediyor, çoğu zaman Amir’e arzuladığı ilgiyi veriyor ve Baba’nın duygusal mesafesinin bıraktığı boşlukları dolduruyor.

Farid

Amir’in şoförü ve arkadaşı. Eski bir mücahit savaşçısı olan Farid, ilk başta huysuz ve düşmanca davranır. Ancak Amir’in Sohrab’ı bulup kurtarma arayışında Amir’in değerli ve sadık bir arkadaşı olur. Bir mayın patlamasından dolayı ayak parmakları ve parmakları eksik ve birçok Afgan’ın ülkeyi kasıp kavuran savaş yıllarında karşılaştığı zorlukları temsil ediyor.

Sanaubar

Bir süre Hasan’ın annesi ve Ali’nin karısıydı. Her ne kadar Sanaubar gençliğinde ahlâksızlığıyla meşhur olsa ve Hasan’ı doğduktan hemen sonra terk etse de, romanın ilerleyen bölümlerinde yeniden ortaya çıktığında Sohrab’a şefkatli bir büyükanne olduğunu kanıtlar.

Soraya

Amir’in karısı. Soraya istikrarlı, zeki ve Amir’in ona ihtiyacı olduğunda her zaman yanında. Babası General Taheri gibi iradeli olabiliyor ve Afgan kültüründe kadınlara yönelik muameleden üzüntü duyuyor.

General Taheri

Soraya’nın babası ve Baba’nın arkadaşı. General Taheri zaman zaman kibir noktasına kadar gurur duyuyor ve Afgan geleneklerinin sürdürülmesine büyük değer veriyor. Hem baba hem de koca rolleriyle pek çok açıdan basmakalıp Afgan erkeğidir.

Jamila

General Taheri’nin karısı ve Soraya’nın annesi. Cemile tipik bir Afgan eşi ve annesi rolünü oynuyor. Kocasına sorgusuz sualsiz itaat eder ve kızının evlendiğini görmekten başka bir şey istemez.

Kemal

Amir ve Hasan’ın mahallesinden bir çocuk. Korkak ve konformist olan Kamal, Assef’in Hasan’a tecavüz etmesine yardım eder. Kendisi de tecavüze uğradıktan sonra Afganistan’ı yok eden vahşetin sembolü haline gelir.

Şerif

Soraya’nın amcası. Şerif ilk ortaya çıktığında Süreyya ve Amir’in düğününde sadece küçük bir figürdü. Ancak daha sonra Sohrab’ın Amerika Birleşik Devletleri’ne girmesine yardım etmede etkili olur.

Sofya Akrami

Amir’in annesi. Sofia doğum sırasında ölmüş olsa da Amir onun da edebiyatı kendisi gibi sevdiğini biliyor. Amir romanın çeşitli noktalarında onun hakkında bilgi arar.

Farzana

Hasan’ın karısı ve Sohrab’ın annesi. Farzana kısa bir süreliğine karşımıza çıkıyor ama o dönemde sevgi dolu bir anne olarak tasvir ediliyor.

Hala

Assef’in Hasan’a tecavüz etmesine yardım eden mahalle oğlanlarından biri. Wali konformist olarak tasvir ediliyor.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

www.okeyoyna.com www.bodyloveinc.com Deneme bonusu veren siteler deneme bonusu bonus veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusportali.com cratosroyalbet betwoon grandpasha giriş deneme bonusu veren siteler bonus veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusal.net hondacivictirepressure.com