Sofie’nin Dünyası Özet ve Karakter Analizi

Sofie’nin Dünyası Özet

Kitap başladığında Sophie Amundsen Norveç’te yaşayan on dört yaşında bir kızdır. Garip bir felsefe yazışma kursuna başlar. Her gün posta kutusuna birkaç soru içeren bir mektup gelir ve daha sonra günün ilerleyen saatlerinde sorular tarafından gündeme getirilen felsefeci fikirlerini açıklayan birkaç daktilo edilmiş sayfa içeren bir paket gelir. Başlangıçta bilmiyor olsa da, Sophie daha sonra ona öğreten filozofun adının Alberto Knox olduğunu öğrenir. Paketleri köpeği Hermes aracılığıyla gönderir. Alberto öncelikle felsefenin hayata son derece ilgili olduğunu ve varlığımızı sorgulayıp düşünmezsek gerçekten yaşamadığımızı Sophie’ye söyler. Daha sonra batı felsefesinin tarihine geçer. Alberto, Sophie’ye insanların dünyadaki süreçler için doğal açıklamalar bulmaya çalışmadan önce sahip oldukları eski mitler hakkında bilgi verir. Daha sonra değişimle ilgilenen doğa filozofları hakkında bilgi edinir. Sonraki Alberto, Demokritus’u ve kader kavramının yanı sıra tüm doğanın altında yatan bölünemez atomların teorisini anlatır.

Felsefe kursunu alırken aynı zamanda Sophie, Sophie’nin bakımına gönderilen Hilde Møller Knag’a garip bir kartpostal alır. Kartpostal Hilde’nin babasından ve Hilde’ye mutlu bir doğum günü diler. Sophie kafası karışır ve Hilde’nin adının yazılı olduğu bir atkı bulduğunda daha da fazla karışır. Ne olduğunu bilmiyor ama Hilde’nin ve felsefe kursunun bir şekilde bağlantılı olması gerektiğinden emin. Hiçbir şey bilmediğini bilmek için yeterince bilge olan Sokrates hakkında bilgi edinir. Daha sonra Alberto ona bir video gönderir, bu video onu günümüz Atina’sında gösterir ve bir şekilde eski Atina’ya geri döner gibi görünür. Fikirler dünyası hakkında Plato ve daha sonra Aristoteles hakkında bilgi edinir, Aristoteles Plato’yu eleştirdi, doğal dünyanın çoğunu sınıflandırdı ve mantığımızı ve kavramlar teorimizi kurdu.

Daha sonra, Sophie’nin eğitimi devam ederken, Hilde durumu daha karmaşık hale gelir. Hilde’ye daha fazla kartpostal bulur ve bazıları hatta 15 yaşına basacağı gün olan 15 Haziran’da bile tarih atılmıştır. Sorun, 15 Haziran’ın hala bir aydan fazla bir süre uzakta olmasıdır. En iyi arkadaşı Joanna ile bunlardan bazılarını keşfeder ve kartpostallardan biri Hilde’ye bir gün Sophie ile tanışacağını ve ayrıca Joanna’yı da anacağını söyler. Kızların çözemediği garip şeyler oluyor. Sophie’nin annesiyle olan ilişkisi, hem Alberto ile olan yazışmayı gizlemeye hem de annesi üzerinde felsefi düşüncelerini uygulamaya çalışırken biraz gerginleşir. Bu arada, Alberto Sophie’ye İsa’yı ve Hint-Avrupa ve Sami kültürünün buluşmasını öğretir. Aziz Augustine, Aziz Aquinas ve Orta Çağ’da gerçekleşen Yunan felsefesinin hristiyanlaştırılması hakkında bilgi edinir. Bu zamana kadar, Sophie Alberto ile tanışmıştır ve felsefenin ona olan garip şeylerle son derece ilgili olacağını ima etmeye başlar.

Sophie, Rönesans’taki insanlık odaklılığı ve Barok’un uçları hakkında bilgi edinir ve daha sonra Alberto bazı anahtar filozoflara odaklanır. Acilen, en azından şüphe edebileceğini bildiği için şüphe eden Descartes hakkında ona bilgi verir. Hilde’nin babasının üzerlerinde inanılmaz bir gücü olduğu anlaşıldıkça Spinoza’ya geçerler. Daha sonra Sophie empiricistler hakkında bilgi edinir. Locke, doğal haklara inanıyordu ve bildiğimiz her şeyin deneyimden kazanıldığını düşünüyordu. Kant üzerinde önemli bir etkisi olan Hume, eylemlerimizin duygular tarafından yönlendirildiğini gösterdi ve deneyimlerimize dayalı yasalar yapmamız konusunda uyardı. Ancak Berkeley, Sophie için en önemli olanıdır çünkü belki de tüm hayatlarımız Tanrı’nın aklının içindedir. Ve Alberto, hayatlarının Hilde’nin babası Albert Knag’ın aklının içinde olduğunu söylüyor.

Bu noktada hikaye Hilde’nin bakış açısına geçer. 15 yaşına bastığı gün olan 15 Haziran’da, Hilde babasından Sophie’nin Dünyası adlı bir doğum günü hediyesi alır. Okumaya başlar ve büyülenir. Sophie’nin geri kalan hikayesini Hilde’nin perspektifinden takip ediyoruz. Hilde, Sophie’nin var olduğundan, sadece bir kitaptaki bir karakter olmadığından emin olur. Alberto’nun Albert Knag’ın aklından kaçma planı vardır ve bunun olabilmesi için felsefe kursunu bitirmeleri gerekmektedir. Sophie’ye Aydınlanma ve insancıl değerleri ve Kant’ın empiricist ve rasyonalist düşüncenin birleşmesi hakkında bilgi verir. Sophie’nin hayatındaki şeyler tamamen çılgına dönmüştür ama Sophie ve Alberto bir şeyler yapmanın bir yolunu bulmaları gerektiğini biliyorlar. Bu, Hilde’nin babası eve döndüğü gece, 15 Haziran gecesi gerçekleşmek zorunda olacak. Romantizmin dünya ruhu, Hegel’in tarihin diyalektik görüşü ve Kierkegaard’ın bireyin varlığının birincil olduğuna dair inancı hakkında bilgi edinirler. Bu arada, Hilde babasının eve dönüşü için bir sürpriz planlıyor. Marx, Darwin, Freud ve Sartre’ye aceleyle geçerler, Hilde’nin babasının bildiği her şeyi yapmalarına rağmen kaçma planı yapmak için umutsuzlar. Sonra Sophie’nin Dünyası’nın sonunda, Hilde’nin okuduğu kitapta, 15 Haziran’da Sophie için bir parti sırasında Alberto ve Sophie kaybolur. Hilde’nin babası eve gelir ve kitap hakkında konuşurlar ve Hilde, Sophie’nin bir yerlerde var olduğundan emindir. Bu arada, Sophie ve Alberto’nun yeni bir varlığı vardır – Albert Knag’ın aklından kaçmışlardır ancak diğer insanlara görünmezler ve onların içinden geçebilirler. Sophie, Hilde ve babasının dünyasına müdahale etmeyi denemek istiyor ve kitabın sonunda bunu nasıl yapacağını öğreniyor.

Sofie’nin Dünyası Karakter Analizi

Sophie Amundsen

Sophie, Sophie’nin Dünyası’nın baş kahramanıdır. On dört yaşında, meraklı ve enerjik bir kızdır ve on beş yaşına gelmeden hemen önce hayatının Albert Knag’ın icadı olduğunu öğrenir. Sophie bunu ve daha birçok şeyi Albert Knag’ın öğretmeni olarak icat ettiği filozof Alberto Knox’tan öğrenir. Sophie yalnızca Alberto’dan bir şeyler öğrenmiyor; aynı zamanda onu sorguluyor ve uygulayacak kendine ait fikirleri olduğunu gösteriyor. Hikayenin sonunda Sophie bir filozof olduğunu gösteriyor çünkü olaylara farklı bir perspektiften bakabilme yeteneğine sahip ve ne düşünüyorsa ona göre hareket edebiliyor. Sophie arkadaş canlısı ama o kadar da sosyal değil; sohbet etmekten çok iç gözlem yapmayı tercih ediyor. Aslına bakılırsa Sophie, felsefe öğrenmeye başlayınca yakın arkadaşı Joanna’yı neredeyse unutuyor. Sophie kritik bir konumdadır ve değer verdiği kişileri esirgemez. Annesi kitap boyunca Sophie’nin eleştirilerini dinlemek zorunda kalıyor ve Joanna ile Alberto da bu eleştiriden adil bir pay alıyor. Sophie sabit fikirlidir ve yalnızca düşündüğünü söylemekle ilgilenir.

Alberto Knox

Sophie’nin öğretmeni Alberto Knox ideal filozofu temsil ediyor. Asla çabuk yargılamaz ve her zaman ne yaptığını düşünür. Alberto, varlığının Albert Knag’ın zihninden kaynaklandığını anlamasına yardımcı olduğu için felsefeye tutkuyla inanıyor. Alberto mükemmel bir öğretmen çünkü Sophie’yi işleri kendi başına düşünmeye zorluyor ve onun için işleri kolaylaştırmıyor ama aynı zamanda onu önemsiyor ve onun öğrenmesini istiyor.

Hilde Møller Knag

Hilde, Albert Knag’ın kızıdır ve Sophie ile Alberto onun eğlenmesi için yaratılmıştır. Sophie gibi o da derin bir düşünür ve kitaptaki felsefe onun ilgisini derinden çekiyor. Hilde aynı zamanda son derece şefkatlidir ve babası onların hayatlarıyla oynarken o da Sophie ve Alberto’ya karşı şefkatlidir. Bağımsızdır ve Lübnan’dan dönüşünde babasına kendi ilacından tattırarak bunu kanıtlamaktadır. Hilde her şeyi enine boyuna düşünür ama aynı zamanda bazen mantığından ziyade içgüdülerine güvenir ve içgüdüsü ona Sophie’nin gerçekten var olduğunu söyler.

Albert Knag

Hilde’nin babası Albert Knag, Sophie ve Alberto’nun varlığının arkasındaki beyindir. Bunları çok sevdiği kızına doğum günü hediyesi olarak yaratıyor. Albert Knag’ın ironik bir mizah anlayışı var ve dünyayı çok önemsiyor. BM için çalışıyor ve insanların barış ve uyum içinde yaşamasını istiyor. Albert ayrıca kızının dünyayı (ve evreni) olduğu gibi özel bir yer olarak görmesini çok istiyor. Onun felsefe öğrenmesini istiyor ki kendisi uygun olduğunu düşündüğü şekilde düşünebilsin ve yaşayabilsin. Alberto gibi o da özünde bir filozoftur ve dünyanın kendisi onun için yeterince eğlencedir.

Sophie’nin annesi

Sophie’nin annesi kitaptaki en komik karakterlerden biri çünkü Sophie’nin felsefi maceralarına bir folyo sağlıyor. Bayan Amundsen, insanlarla hayvanlar arasındaki farklar ve düşünmenin insanı nasıl insan yaptığı hakkında konuşmaya başladığında kızının aklını kaybettiğini düşünüyor. Ne yazık ki o aynı zamanda dünyada düşünmeyenleri de temsil ediyor; Alberto, Sophie’yi uyararak bu nüfusun çoğunluğunu içerdiğini söylüyor.

Joanna

Joanna, Sophie’nin en iyi arkadaşıdır ve her ne kadar bazı şeyleri Sophie’nin düşündüğü gibi düşünmese de sadık ve arkadaş canlısıdır. Ancak Joanna da Sophie’nin annesinin yaptığı gibi felsefeden uzaklaşmayacak. Yani Joanna bir miktar umut vaat ediyor. Belki bir felsefe dersi alsaydı o da Sophie gibi ilerleyebilirdi.

Hilde’nin annesi

Hilde’nin annesi kitapta çok küçük bir karakter. Hilde ile babası arasındaki ilişki çok daha merkezidir, ancak Hilde’nin annesi genellikle kızının hayatında dengeleyici bir etki sağlar. Ne kadar derin bir düşünür olduğunu bilmiyoruz ama eşini ve kızını çok sevdiği aşikar.

Sophie’nin babası

Kitap boyunca Sophie’nin babasından pek bahsedilmiyor. Kızına erkenden bir kartpostal gönderiyor ve ona değer verdiği açık, ancak işi onu yılın büyük bölümünde evden uzakta tutuyor.

Hermes

Hermes, Alberto’nun haberci olarak çalışan, Sophie’ye felsefe derslerini getiren ve daha sonra onu Alberto’ya götüren köpeğidir. Albert Knag, Hilde’ye mutlu yıllar dilemek ve Sophie’nin hayatının devamlılığının bozulmasına yardımcı olmak için Hermes’i kullanır.

Jeremy

Jeremy, Joanna’nın bahçe partisinin sonunda tutkuyla öpmeye başladığı çocuktur. Sophie, Joanna’nın onu partiye istediğini bildiği için onu davet eder.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Hukuk Bürosu mide ameliyatı Transplante Capilar Turquia Transplante Capilar dentco clinicpark BahçeHavuz gauss ölçümü Antalya Oto Ekspertiz Osmaniye Oto Ekspertiz www.okeyoyna.com www.bodyloveinc.com Deneme bonusu veren siteler deneme bonusu bonus veren siteler deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusportali.com deneme bonusu veren siteler cratosroyalbet betwoon grandpasha giriş deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler betwoon deneme bonusu veren siteler