Romeo ve Juliet Özet ve Karakter Analizi

Romeo ve Juliet Özet

Verona sokaklarında, Capulet ve Montague’nin kavgalı soylu ailelerinin hizmetkarları arasında başka bir kavga çıkar. Bir Montague olan Benvolio, kavgayı durdurmaya çalışır, ancak aceleci bir Capulet olan Tybalt olay yerine geldiğinde kendisi de çıkmaza girer. Sürekli şiddete öfkelenen vatandaşların savaşan grupları geri püskürtmesinin ardından Verona hükümdarı Prens Escalus, gelecekte barışı bozan herhangi bir kişinin ölümüne karar vererek aileler arasında daha fazla çatışma çıkmasını engellemeye çalışır.

Montague’nin oğlu Romeo , daha önce Romeo’yu bir çınar korusunda üzgünken görmüş olan kuzeni Benvolio ile karşılaşır. Benvolio’nun biraz dürtüklemesinden sonra Romeo, sevgisine karşılık vermeyen Rosaline’e aşık olduğunu söyler. Benvolio ona bu kadını unutup daha güzel bir tane bulmasını öğütler ama Romeo hala umutsuzdur.

Bu sırada Prens’in akrabası olan Paris, Juliet’le evlenmek ister. Babası Capulet, maçtan memnun olmasına rağmen, Juliet henüz on dört yaşında bile olmadığı için Paris’ten iki yıl beklemesini ister. Capulet, geleneksel olarak düzenlediği bir maskeli baloya ve ziyafete davet edilecek kişilerin listesini içeren bir hizmetçiyi gönderir. Paris’in Juliet’in kalbini kazanmaya başlayacağını umarak Paris’i ziyafete davet eder.

Hala Rosaline’i tartışan Romeo ve Benvolio, davetiye listesini taşıyan Capulet hizmetkarıyla karşılaşır. Benvolio, Romeo’nun sevgilisini Verona’nın diğer güzel kadınlarıyla karşılaştırmasına olanak tanıyacağı için katılmalarını öneriyor. Romeo, Benvolio ile ziyafete gitmeyi kabul eder, ancak bu yalnızca listede adını okuduğu Rosaline’nin orada olacağı için olur.

Capulet’in evinde genç Juliet, annesi Leydi Capulet ve hemşiresiyle Paris’le evlenme olasılığı hakkında konuşuyor. Juliet henüz evlenmeyi düşünmemiştir ama ziyafet sırasında Paris’e bakıp evlenmeyeceğini düşünüp düşünmediğini görmeyi kabul eder. abilir ona aşık olmak.

Ziyafet başlıyor. Melankolik Romeo, Benvolio ve esprili arkadaşları Mercutio’yu Capulet’in evine kadar takip eder. Romeo içeri girer girmez Juliet’i uzaktan görür ve anında ona aşık olur; Rosaline’i tamamen unutuyor. Romeo büyülenmiş bir halde Juliet’i izlerken, genç Capulet Tybalt onu tanır ve bir Montague’nin Capulet ziyafetine gizlice girmesine öfkelenir. Saldırmaya hazırlanıyor ama Capulet onu geride tutuyor. Kısa süre sonra Romeo, Juliet’le konuşur ve ikisi arasında derin bir çekim oluşur. Birbirlerinin isimlerini bile bilmeden öpüşürler. Juliet’in hemşiresinden onun ailesinin düşmanı Capulet’in kızı olduğunu öğrenince çılgına döner. Juliet, az önce öptüğü gencin Montague’nin oğlu olduğunu öğrendiğinde aynı derecede üzülür.

Mercutio ve Benvolio, Capulet malikanesinden ayrılırken Romeo, Juliet’i geride bırakamayan meyve bahçesi duvarının üzerinden bahçeye atlar. Saklandığı yerden meyve bahçesinin üstündeki pencerede Juliet’i görür ve onun adını söylediğini duyar. Ona sesleniyor ve birbirlerine aşk yemini ediyorlar.

Romeo, arkadaşı ve itirafçı Rahip Lawrence’ı görmek için acele ediyor; Lawrence, Romeo’nun kalbinin ani dönüşü karşısında şok olmasına rağmen, onların aşkında Capulet ile Montague arasındaki asırlık kavgayı sona erdirme olasılığını gördüğü için genç aşıklarla gizlice evlenmeyi kabul ediyor. . Ertesi gün Romeo ve Juliet, Rahip Lawrence’ın hücresinde buluşur ve evlenirler. Sırrı bilen Hemşire, Romeo’nun düğün gecesi için Juliet’in penceresine tırmanmak için kullanacağı bir merdiveni temin eder.

Ertesi gün Benvolio ve Mercutio, Romeo’nun Capulet’in ziyafetine katılmasına hala öfkeli olan ve Romeo’yu düelloya davet eden Juliet’in kuzeni Tybalt ile karşılaşır. Romeo belirir. Artık Tybalt’ın evlilik yoluyla akrabası olan Romeo, Capulet’e, Romeo’nun neden savaşmak istemediğini anlayana kadar düelloyu ertelemesi için yalvarır. Bu barış çağrısından tiksinen Mercutio, Tybalt’la kendisinin savaşacağını söylüyor. İkili düelloya başlıyor. Romeo, savaşçıların arasına atlayarak onları durdurmaya çalışır. Tybalt, Mercutio’yu Romeo’nun kolunun altından bıçaklıyor ve Mercutio ölüyor. Romeo öfkeyle Tybalt’ı öldürür. Romeo olay yerinden kaçar. Kısa süre sonra Prens, işlediği suçtan dolayı onun sonsuza kadar Verona’dan sürüldüğünü ilan eder. Rahip Lawrence, ertesi sabah Mantua’ya gitmek zorunda kalmadan önce Romeo’nun düğün gecesini Juliet’le geçirmesini ayarlar.

Juliet odasında yeni kocasının gelişini beklemektedir. Hemşire içeri girer ve biraz kafa karışıklığının ardından Juliet’e Romeo’nun Tybalt’ı öldürdüğünü söyler. Perişan haldeki Juliet bir anda kendini akrabasını öldüren bir adamla evli bulur. Ancak yeniden yerleşir ve görevinin aşkına, yani Romeo’ya ait olduğunu anlar.

Romeo o gece Juliet’in odasına gizlice girer ve sonunda evliliklerini ve aşklarını tamamlarlar. Sabah olur ve aşıklar birbirlerini bir daha ne zaman göreceklerinden emin olamayarak vedalaşırlar. Juliet, son olaylardan etkilenen babasının artık üç gün içinde Paris’le evlenmeyi planladığını öğrenir. Nasıl ilerleyeceğinden emin olamayan – ailesine Romeo ile evli olduğunu açıklayamayan, ancak artık Romeo’nun karısı olduğu için Paris ile evlenmek istemeyen – Juliet hemşiresinden tavsiye ister. Juliet’e Romeo ölmüş gibi davranmasını ve zaten daha iyi bir eş olan Paris ile evlenmesini öğütler. Hemşire’nin sadakatsizliğinden tiksinen Juliet, onun tavsiyesini dikkate almaz ve aceleyle Rahip Lawrence’a gider. Mantua’da Juliet’i Romeo ile yeniden bir araya getirmek için bir plan yapar. Juliet, Paris’teki düğününden önceki gece kendisini ölü gibi gösterecek bir iksir içmek zorundadır. Ailenin mezarlığında toprağa verildikten sonra, Rahip ve Romeo onu gizlice geri alacak ve o, ebeveynlerinin kavgalarından uzakta, Romeo ile birlikte yaşamakta özgür olacak.

Juliet eve döndüğünde düğünün bir gün ileri alındığını ve yarın evleneceğini keşfeder. O gece Juliet iksiri içer ve ertesi sabah Hemşire onu ölü olarak bulur. Capulet’ler yas tutar ve Juliet plana göre mezara konulur. Ancak Rahip Lawrence’ın Romeo’ya planı açıklayan mesajı asla Mantua’ya ulaşmaz. Taşıyıcısı Friar John, karantinaya alınan bir evde hapsedilir. Romeo yalnızca Juliet’in öldüğünü duyar.

Romeo yalnızca Juliet’in öldüğünü öğrenir ve onsuz yaşamak yerine kendini öldürmeye karar verir. İsteksiz bir Eczacıdan bir şişe zehir satın alır ve ardından Juliet’in mezarında kendi canına kıymak için hızla Verona’ya döner. Capulet mahzeninin dışında Romeo, Juliet’in mezarına çiçekler saçan Paris’le karşılaşır. Kavga ederler ve Romeo Paris’i öldürür. Mezara girer, Juliet’in cansız bedenini görür, zehri içer ve onun yanında ölür. Tam o sırada Rahip Lawrence içeri girer ve Romeo’nun Paris’i ve kendisini öldürdüğünü anlar. Aynı anda Juliet de uyanır. Rahip Lawrence saatin gelişini duyar. Juliet onunla ayrılmayı reddedince tek başına kaçar. Juliet çok sevdiği Romeo’yu görür ve onun kendisini zehirle öldürdüğünü anlar. Zehirli dudaklarını öper ve bu onu öldürmeyince hançerini göğsüne gömerek vücudunun üzerine düşerek ölür.

Nöbet geliyor, ardından da Prens, Capulet’ler ve Montague geliyor. Montague, Lady Montague’un Romeo’nun sürgününden duyduğu üzüntüden öldüğünü açıkladı. Çocuklarının cesetlerini gören Capulet ve Montague, uzun süredir devam eden kavgalarına son vermeyi ve barışçıl yeni bir Verona’da çocuklarının altın heykellerini yan yana dikmeyi kabul eder.

Romeo ve Juliet Karakter Analizi

Romeo

Montague ve Lady Montague’un oğlu ve varisi. On altı yaşlarında genç bir adam olan Romeo yakışıklı, zeki ve duyarlıdır. Dürtüsel ve olgunlaşmamış olmasına rağmen idealizmi ve tutkusu onu son derece sevimli bir karakter haline getiriyor. Ailesi ve Capulet’ler arasındaki şiddetli bir kavganın ortasında yaşıyor ama şiddetle hiç ilgilenmiyor. Onun tek ilgi alanı aşktır. Oyunun başında Rosaline adında bir kadına deli gibi aşıktır ama Juliet’i görür görmez ona aşık olur ve Rosaline’i unutur. Böylece Shakespeare, Romeo’nun yeni aşkının ne kadar gerçek olduğunu sorgulamamız için bize her türlü nedeni veriyor, ancak Romeo, duygularının ciddiyetini kanıtlamak için aşırılıklara gidiyor. Babasının en büyük düşmanının kızı Juliet ile gizlice evlenir; Tybalt’ın tacizini mutlu bir şekilde karşılıyor; ve sevdiği olmadan yaşamaktansa ölmeyi tercih eder. Romeo aynı zamanda akrabası Benvolio, Mercutio ve Rahip Lawrence’ın da sevecen ve sadık bir arkadaşıdır.

Juliet

Capulet ve Leydi Capulet’in kızı. On üç yaşında güzel bir kız olan Juliet, oyuna aşk ve evlilik hakkında pek az düşünmüş saf bir çocuk olarak başlar ancak ailesinin büyük düşmanı olan Romeo’ya aşık olmasıyla hızla büyür. Aristokrat bir ailenin kızı olduğu için Romeo’nun şehirde dolaşma, gece yarısı duvarlara tırmanma veya kılıç dövüşlerine girme özgürlüğüne sahip değil. Yine de, tüm hayatını ve geleceğini Romeo’ya emanet etme konusunda inanılmaz bir cesaret gösteriyor, hatta kuzeniyle kavgaya karıştıktan sonra onun hakkında çıkan en kötü haberlere bile inanmayı reddediyor. Juliet’in en yakın arkadaşı ve sırdaşı onun hemşiresidir, ancak Hemşire Romeo’ya karşı çıktığı anda Hemşire’yi hayatından çıkarmaya hazırdır.

Rahip Lawrence

Bir Fransisken rahibi, hem Romeo hem de Juliet’in arkadaşı. Nazik, yurttaş düşünceli, ılımlılığın savunucusu ve her zaman bir plana hazır olan Rahip Lawrence, bu birlikteliğin sonunda Verona’ya barış getireceği umuduyla tutkulu aşıklarla gizlice evlenir. Rahip Lawrence, Katolik bir kutsal adam olmasının yanı sıra, görünüşte mistik iksir ve şifalı otların kullanımında da uzmandır.

Mercutio

Prens’in akrabası ve Romeo’nun yakın arkadaşı. Shakespeare’in tüm oyunlarındaki en sıra dışı karakterlerden biri olan Mercutio, hayal gücü, zeka ve zaman zaman tuhaf, iğneleyici bir hiciv ve düşündürücü bir coşkuyla doludur. Mercutio kelime oyunlarını, özellikle de çifte cinsel anlamları sever. Oldukça asabi olabilir ve en son modalardan etkilenen, iddialı veya takıntılı insanlardan nefret eder. Romeo’nun aşkla ilgili romantik fikirlerini yorucu buluyor ve Romeo’yu aşkı basit bir cinsel iştah meselesi olarak görmeye ikna etmeye çalışıyor.

Hemşire

Juliet’in hemşiresi, Juliet’i bebekken emziren ve tüm hayatı boyunca Juliet’e bakan kadın. Kaba, geveze ve duygusal bir karakter olan Hemşire, sık sık yaptığı uygunsuz açıklamalar ve konuşmalarla komik bir rahatlama sağlıyor. Ancak oyunun sonuna yaklaşan bir anlaşmazlığa kadar Hemşire, Juliet’in sadık sırdaşı ve Juliet’in Romeo ile olan ilişkisinde sadık aracıdır. Aşka bakış açısının dünyevi ve cinsel olduğu, Juliet’in ise idealist ve yoğun olduğu göz önüne alındığında, Juliet ile bir tezat oluşturuyor. Hemşire aşka inanır ve Juliet’in yakışıklı bir kocaya sahip olmasını ister ancak Juliet’in aşk için kendini feda etmek isteyeceği fikri onun için anlaşılmazdır.

Tybalt

Bir Capulet, Juliet’in anne tarafından kuzeni. Kendini beğenmiş, modaya uygun, nezaketin ve nezaket eksikliğinin son derece farkında olan bu kişi, saldırganlaşır, şiddete başvurur ve gururunun incindiğini hissettiğinde kılıcını hemen çeker. Kılıcı bir kez çekildiğinde korkulacak bir şeydir. Montagues’den nefret ediyor.

Benvolio

Montague’nin yeğeni, Romeo’nun kuzeni ve düşünceli arkadaşı. Benvolio halka açık yerlerdeki şiddet sahnelerini etkisiz hale getirmek için gerçek bir çaba gösteriyor, ancak Mercutio onu özel hayatta kötü bir öfkeye sahip olmakla suçluyor. Oyunun çoğunu, Romeo Juliet’e aşık olduktan sonra bile Romeo’nun aklını Rosaline’den uzaklaştırmasına yardım etmeye çalışarak geçiriyor.

Capulet

Capulet ailesinin reisi, Juliet’in babası, Leydi Capulet’in kocası ve açıklanamayan nedenlerle Montague’un düşmanı. Juliet’in düşüncelerini ve duygularını pek tanımamasına rağmen kızını gerçekten seviyor ve onun için en iyi şeyin Paris’le “iyi” bir eşleşme olduğunu düşünüyor gibi görünüyor. Çoğu zaman ihtiyatlı davranır, saygıyı ve görgüyü emreder, ancak ikisinden biri eksik olduğunda öfkeye kapılma olasılığı yüksektir.

Leydi Capulet

Juliet’in annesi, Capulet’in karısı. Kendisi de genç yaşta evlenen bir kadın (kendi tahminine göre on dört yaşına yakın bir zamanda Juliet’i doğurmuştur), kızının Paris ile evlenmesini sabırsızlıkla beklemektedir. O, ahlaki ve pragmatik destek için Hemşireye güvenen, etkisiz bir annedir.

Montague

Romeo’nun babası, Montague klanının reisi ve Capulet’in amansız düşmanı. Oyunun başında esas olarak Romeo’nun melankolisinden endişe duyuyor.

Leydi Montague

Romeo’nun annesi, Montague’nin karısı. Romeo’nun Verona’dan sürgün edilmesinin ardından üzüntüden ölür.

Paris

Prens’in akrabası ve Capulet’in en çok tercih ettiği Juliet’in talipidir. Capulet ona Juliet’le evlenebileceğine söz verdikten sonra ona karşı çok küstah davranır ve sanki zaten evlilermiş gibi davranır.

Prens Escalus

Verona Prensi. Mercutio ve Paris’in akrabası. Verona’daki siyasi iktidarın merkezi olarak, ne pahasına olursa olsun halk barışını korumakla ilgileniyor.

Rahip John

Rahip Lawrence tarafından Juliet’in sahte ölüm haberini Mantua’daki Romeo’ya iletmekle görevlendirilen bir Fransisken rahibi. Rahip John karantinaya alınmış bir evde tutulur ve mesaj asla Romeo’ya ulaşmaz.

Balthasar

Romeo’ya Juliet’in ölüm haberini getiren Romeo’nun sadık hizmetkarı, onun ölümünün bir hile olduğunun farkında değildir.

Sampson ve Gregory

Capulet evinin, efendileri gibi Montague’lardan nefret eden iki hizmetçisi. Oyunun başında Montague adamlarından bazılarını başarılı bir şekilde kavgaya kışkırttılar.

Avram

Oyunun ilk sahnesinde Sampson ve Gregory ile kavga eden Montague’nin hizmetkarı.

Eczacı

Mantua’da bir eczacı. Daha zengin olsaydı, ahlakına paradan daha fazla değer verebilirdi ve Romeo’ya zehir satmayı reddedebilirdi.

Peter

Konukları Capulet’in ziyafetine davet eden ve Hemşire’ye Romeo ile buluşması için eşlik eden bir Capulet hizmetçisi. Okuma yazma bilmiyor ve kötü bir şarkıcı.

Rosalin

Oyunun başında Romeo’nun aşık olduğu kadın. Rosaline asla sahneye çıkmaz ama diğer karakterler onun çok güzel olduğunu ve iffetli bir hayat yaşamaya yemin ettiğini söyler.

Koro

Koro, Yunan tiyatrosunda geliştirilen şekliyle oyunun konusu ve temaları hakkında yorumlar sunan bir anlatıcı olarak işlev gören tek bir karakterdir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Hukuk Bürosu mide ameliyatı Transplante Capilar Turquia Transplante Capilar dentco clinicpark www.okeyoyna.com www.bodyloveinc.com Deneme bonusu veren siteler deneme bonusu bonus veren siteler deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusportali.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler