Renklerden Moru Özet ve Karakter Analizi

Renklerden Moru Özet

kahramanı ve anlatıcısı Celie, filmin Renk Mor , fakir, eğitimsiz, on dört yaşında bir gençtir. Georgia kırsalında yaşayan siyahi bir kız. Celie mektup yazmaya başlıyor Tanrı’ya çünkü babası Alphonso onu dövüyor ve tecavüz ediyor. Alphonso Celie’yi zaten bir kez hamile bıraktı. Celie bir kız çocuğu doğurdu. babasının çaldığı ve muhtemelen ormanda öldürdüğü kişi. Celie babasının da çaldığı ikinci bir çocuğu var, bir erkek çocuğu. Celie’nin anne ağır hastalanır ve ölür. Alphonso eve yeni bir şey getiriyor karısı ama Celie’yi taciz etmeye devam ediyor.

Celie ve onun zeki, güzel küçük kız kardeşi Nettie, Sadece Bay ______ olarak bilinen bir adamın Nettie ile evlenmek istediğini. Bay ______ var Shug Avery adında bir aşık, şehvetli bir salon şarkıcısı. Celie’yi büyülüyor. Alphonso, Nettie’nin evlenmesine izin vermez ve onun yerine Bay ______’a “çirkin” Celie’yi gelin olarak teklif eder. Bay ______ sonunda teklifi kabul eder ve Celie’yi zor ve keyifsiz bir duruma sürükler. evli hayat. Nettie, Alphonso’dan kaçar ve ona sığınır. Celie’nin evi. Bay ______ hala Nettie’yi arzuluyor ve o ilerlediğinde kendi güvenliği için kaçar. Netti’den bir daha haber alamıyorum. Celie onun öldüğünü varsayar.

Bay ______’nin kız kardeşi Kate, Celie için üzülüyor ve şöyle söylüyor: onun suiistimallerine boyun eğmek yerine Bay ______’ye karşı savaşmasını istedi. Bay ______’nin oğlu Harpo, iri, cesur bir kıza aşık olur Sofya adı. Shug Avery yerel bir barda şarkı söylemek için şehre gelir ama Celie’nin onu görmeye gitmesine izin verilmiyor. Sofya hamile kalır ve evlenir Harpo. Celie, Sofia’nın Harpo’nun meydan okuması karşısında hayrete düşüyor ve Bay ______’nin Sofya’ya aşağılık muamelesi yapma girişimleri. Harpo’nun Sofya’yı boyun eğdirmeye yönelik girişimler sürekli olarak başarısızlıkla sonuçlanıyor, çünkü Sofya fiziksel olarak ikisi arasında açık ara daha güçlü olanıdır.

Shug hastalanır ve Bay ______ onu evine alır. Shug başlangıçta Celie’ye kaba davranır ama iki kadın arkadaş olur. Celie, Shug’a bakma sorumluluğunu üstlenirken. Celie kendini delicesine aşık buluyor Shug’la birlikteydi ve ondan cinsel olarak etkileniyordu. Harpo’dan bıktım Ona boyun eğdirmek için sürekli girişimlerde bulunan Sofia, Onun çocukları. Birkaç ay sonra Harpo bir juke dükkanı açar. Shug her gece şarkı söylüyor. Celie’nin ona karşı hisleri konusunda kafası karışıyor Shug.

Shug, Bay ______’nin dövüldüğünü öğrenince kalmaya karar verir. Shug uzaktayken Celie. Shug ve Celie’nin ilişkisi yakınlaşır ve Shug, Celie’ye seks hakkında sorular sormaya başlar. Sofya geri dönüyor Bir ziyarete gider ve hemen Harpo’nun yeni kız arkadaşı Squeak ile kavga eder. Bir gün kasabada belediye başkanının eşi Bayan Millie, Sofia’dan çalışmasını ister. onun hizmetçisi olarak. Sofia şımarık bir şekilde “Hayır, hayır” diye cevap veriyor. Belediye başkanı ne zaman itaatsizliği nedeniyle Sofia’ya tokat attı, o da darbeye kapıyı çalarak karşılık verdi belediye başkanı düştü. Sofya hapse gönderilir. Squeak’in alma girişimleri Sofia’nın serbest bırakılması nafile. Sofya on iki yıl çalışma cezasına çarptırıldı belediye başkanının hizmetçisi.

Shug, yeni kocası Grady ile geri döner. Evliliğine rağmen Shug Celie ile cinsel bir ilişkiyi kışkırtıyor ve ikisi sık sık aynı yatağı paylaşmak. Bir gece Shug, Celie’ye kız kardeşini sorar. Celie, Nettie’nin öldüğünü varsayıyor çünkü ona yazacağına söz vermişti. Celie ama asla yapmadı. Shug, Bay ______’nin çok sayıda saklandığını gördüğünü söylüyor postaya gelen gizemli mektuplar. Shug başardı bu mektuplardan birini eline alır ve onun ondan geldiğini anlarlar. Nettie. Bay ______’nin bagajını arayan Celie ve Shug şunu bulur: Nettie’nin yıllar boyunca Celie’ye gönderdiği düzinelerce mektup. Üstesinden gelmek Celie heyecanla harfleri sırayla okuyor ve nasıl yazılacağını merak ediyor. Bay ______’yi öldürmekten kendini alıkoy.

Mektuplar Nettie’nin bir misyonerle arkadaş olduğunu gösteriyor Çift, Samuel ve Corrine ve onlarla birlikte Afrika’ya seyahat ettiler. bakanlık işi yap. Samuel ve Corrine’in evlat edinilmiş iki çocuğu var. Olivia ve Adam. Nettie ve Corrine yakın arkadaş olurlar ama Corrine Evlat edinilen çocuklarının Nettie’ye benzediğini fark eden Nettie’nin, ve Samuel’in gizli bir geçmişi var. Gittikçe şüphelenen Corrine Nettie’nin ailesi içindeki rolünü sınırlamaya çalışır.

Nettie misyonerlik deneyimi nedeniyle hayal kırıklığına uğrar. Afrikalıları benmerkezci ve inatçı bulduğu için. Corrine hastalanır ateşi olan. Nettie, Samuel’den Olivia’yı nasıl evlat edindiğini anlatmasını ister ve Adam. Nettie, Samuel’in hikayesine dayanarak iki çocuğun aslında Celie’nin biyolojik çocukları, sonuçta hayattalar. Nettie de Alphonso’nun aslında sadece Nettie ve Celie’nin üvey babası olduğunu öğrenir. gerçek babaları değil. Gerçek babaları beyazların tanıdığı bir mağaza sahibiydi. erkekler onun başarısına içerledikleri için linç edildiler. Alphonso Celie’ye söyledi ve Nettie onların gerçek babasıydı çünkü miras almak istiyordu bir zamanlar annelerine ait olan ev ve mülk.

Nettie, Samuel ve Corrine’e burada olduğunu itiraf eder. aslında çocuklarının biyolojik teyzesi. Ağır hasta Corrine reddediyor Nettie’ye inanmak. Corrine ölür ama Nettie’nin hikayesini kabul eder ve ölümünden hemen önce barıştığını hissediyor. Bu sırada Celie ziyarete gelir. Nettie’nin hikayesini doğrulayan Alphonso, kendisinin sadece kadınların üvey babası. Celie ona olan inancının bir kısmını kaybetmeye başlar. Tanrı, ama Shug onun Tanrı’yı ​​kendi yöntemiyle yeniden tasavvur etmesini sağlamaya çalışıyor. yaşlı, sakallı beyaz adamın geleneksel imajından ziyade.

Belediye başkanı Sofya’yı altı aylık kulluktan kurtardı erken. Bir akşam yemeğinde Celie sonunda bastırdığı öfkesini serbest bırakır. Bay ______’a yıllardır uyguladığı tacizden dolayı öfkeyle küfrediyor. Shug duyurdu kendisinin ve Celie’nin Tennessee’ye taşındığını ve Squeak’in onlarla git. Celie Tennessee’de zamanını tasarım ve tasarım yaparak geçiriyor. Kişiye özel tasarlanmış pantolonların dikilmesi, sonunda hobisini işe dönüştürdü. Celie ziyaret için Gürcistan’a döner. ve Bay ______’nin kendi yöntemlerini değiştirdiğini ve Alphonso’nun öldü. Alphonso’nun evi ve arazisi artık onun olduğundan oraya taşınır.

Bu sırada Nettie ve Samuel evlenir ve geri dönmeye hazırlanır. Amerika’ya. Onlar ayrılmadan önce Samuel’in oğlu Adam, Tashi ile evlenir. yerli bir Afrikalı kız. Afrika geleneğini takip eden Tashi, kadın sünneti ve yüzdeki yara izleri gibi acı verici ritüeller. Dayanışma içinde, Adem de aynı yüz yara izi ritüelinden geçiyor.

Celie ve Bay ______ barışır ve gerçekten barışmaya başlarlar birbirinizin arkadaşlığının tadını çıkarın. Artık maddi ve manevi olarak bağımsız, ve duygusal olarak Celie artık Shug’ın geçici flörtlerinden rahatsız olmuyor. genç erkekler. Sofia, Harpo’yla yeniden evleniyor ve şimdi Celie’nin kıyafetlerini giyiyor mağaza. Nettie sonunda Samuel ve çocuklarla birlikte Amerika’ya döner. Duygusal olarak bitkin ama kız kardeşiyle yeniden bir araya gelmenin heyecanı içindeydi. Celie, kendisinin ve Nettie’nin artık yaşlanmış olmasına rağmen hiçbir zaman hayatında kendini daha genç hissetti.

Renklerden Moru Karakter Analizi

Celie

Oyunun kahramanı ve anlatıcısı Mor renk . Celie, üzücü bir kişisel geçmişi olan fakir, eğitimsiz bir Siyah kadındır. Kendisine tecavüz eden ve bebeklerini çalan üvey babasından ve ayrıca istismarcı kocasından sağ kurtuldu. Bir yetişkin olarak Celie, Celie’nin sesini bulmasına yavaş yavaş yardım eden blues şarkıcısı Shug Avery ile arkadaş olur ve yakınlık kurar. Romanın sonunda Celie mutlu, bağımsız ve kendine güvenen bir kadındır.

Nettie

Bay ______’nin başlangıçta evlenmek istediği Celie’nin küçük kız kardeşi. Nettie, Alphonso’dan Bay ______’ya koşar ve daha sonra Bay ______’dan kaçar. Karı-koca misyoner çifti Samuel ve Corrine ile tanışır. Onlarla birlikte vaaz vermek için Afrika’ya taşınır. Nettie, Samuel ve Corrine’in evlatlık çocuklarının (Nettie daha sonra Celie ve Nettie’nin üvey babasının çaldığı ve ardından sattığı Celie’nin biyolojik çocukları olduğunu öğrenir) bakıcısı olur ve onlarca yıldır Celie’ye sadakatle mektuplar yazar. Nettie’nin Afrika’daki deneyimleri romanın kapsamını genişleterek emperyalizm ve pan-Afrika mücadeleleri konularını tanıtıyor.

Bay ______

Yıllarca Celie’ye şiddet uygulayan kocası. İlk adı Albert olan Bay ______, Celie ile evliliği sırasında Shug’un özlemini çeker ve Nettie’nin Celie’ye yazdığı mektupları on yıllar boyunca bagajında ​​saklar. Celie nihayet Bay ______’a meydan okuyup onu istismarından dolayı suçladıktan sonra derin bir kişisel dönüşüm geçirir, hayatını yeniden değerlendirir ve sonunda Celie ile arkadaş olur.

Shug Avery

İlk olarak Bay ______’nin metresi olarak görünen ateşli bir blues şarkıcısı. Shug, Celie’nin arkadaşı ve sonunda sevgilisi olur ve bu arada Celie’nin bağımsız ve iddialı bir kadına dönüşmesine yardımcı olan nazik bir akıl hocası olarak kalır. Shug ilk başta annelik yapacak türden biri gibi görünmüyor, ancak Celie’yi fiziksel, ruhsal ve duygusal olarak besliyor. Shug, Celie’ye geçimini sağlamak için pantolon dikme fikrini verir.

Harpo

Bay ______’nin en büyük oğlu. Harpo’nun eylemlerinin çoğu kalıplaşmış cinsiyet rollerini alt üst ediyor. Celie’ye Sofia’ya olan aşkını itiraf eder, onun kollarında ağlar, yemek yapmaktan ve ev işlerinden hoşlanır, çocuklarını öper ve bağımsız bir kadın olan Sofia ile evlenir. Ancak Bay ______’nin basmakalıp erkek egemenliği beklentileri Harpo’yu Sofia’yı yenmesi gerektiğine ikna eder. Sofia ondan çok daha güçlü olduğu için onu taciz etme çabaları başarısız olur. Romanın sonunda Harpo yollarını değiştirir ve o ve Sofia barışıp evliliklerini kurtarır.

Sofya

Celie ile arkadaş olan ve Harpo ile evlenen iri yapılı, son derece bağımsız bir kadın. Sofia beyazlara, erkeklere ya da ona hükmetmeye çalışan herkese boyun eğmeyi reddediyor. Kasabanın belediye başkanına meydan okuyan Sofia, on iki yıl hapis cezasına çarptırıldı, ancak ceza daha sonra belediye başkanının hizmetçisi olarak on iki yıl çalışmaya çevrildi. Sofya’nın katlandığı zorluklar, direnişin maliyetini ve kültürel ve kurumsal ırkçılıkla mücadelenin zorluklarını hatırlatıyor.

Gıcırtı

Sofia onu terk ettikten sonra Harpo’nun sevgilisi. Siyah ve beyaz kökenli karışık bir kişi olarak Squeak, ırksal kimliğin karmaşık doğasına dikkat çekiyor. Romandaki birçok kadın gibi istismara uğrasa da Squeak de sonunda Celie’ninkine benzer bir dönüşüme uğrar. Gerçek adı Mary Agnes ile çağrılmayı talep ediyor ve şarkıcılık kariyerine devam ediyor.

Alphonso

Celie ve Nettie’nin üvey babası, kız kardeşlerin gerçek babaları olduğunu düşünürler, ta ki Nettie yıllar sonra gerçeği öğrenene kadar. Celie gençken Alphonso, evden çıkana kadar ona tecavüz eder ve taciz eder. Dönüşen Bay ______ ve Harpo’nun aksine Alphonso, ölümüne kadar tacizci olarak kalır. Alphonso öldükten sonra Celie’ye ev ve mülk miras kalır.

samuel

Eşi Corrine ile birlikte Celie’nin biyolojik çocukları Olivia ve Adam’ı evlat edinen bir bakan. Kendini “her yerdeki siyahi insanları ayağa kaldırmaya” adamış bilge, ruhsal açıdan olgun bir Siyah entelektüel Samuel, Corrine, Nettie ve çocukları misyonerlik çalışmaları için Afrika’ya götürür. Nettie’ye, Alphonso’nun biyolojik babası yerine üvey babası olduğunu anlamasını sağlayan hikayeyi anlatır. Corrine’nin ölümünden sonra Samuel, Nettie ile evlenir.

Corrine

Samuel’in karısı. Afrika’ya taşındıktan sonra Corrine, Nettie ile Samuel’in bir ilişkisi olduğuna ikna olarak Nettie’nin ailesindeki rolü konusunda giderek daha fazla şüphelenmeye başlar ve onu kıskanır. Corrine hâlâ Afrika’dayken ateşten ölür ve Nettie ile Samuel’e evlenme fırsatı açar.

Olivia

Celie ve Alphonso’nun Samuel ve Corrine tarafından evlat edinilen biyolojik kızı. Olivia, Olinka köyünün kızı Tashi ile yakın bir kardeşlik ilişkisi geliştirir. Kültürel sınırları aşan bu dostluk, kadınlar arasındaki ilişkilerin gücüne örnek teşkil ediyor.

Adam

Celie ve Alphonso’nun, Olivia gibi, Samuel ve Corrine tarafından evlat edinilen biyolojik oğlu. Adam, Olinka’nın genç kızı Tashi’ye aşık olur. Adem, Tashi ile evlenerek sembolik olarak Afrika ile Amerika arasında köprü kuruyor ve ona olan saygısı ve hürmeti, kadınların erkeklere tabi olduğu yönündeki ataerkil fikirleri yıkıyor.

Tashi

Olivia ile arkadaş olan ve Adam’la evlenen Olinka köylü kızı. Tashi beyaz emperyalist kültüre meydan okuyor ve geleneksel kültürel değerlerin sömürgeciliğe karşı mücadelesini somutlaştırıyor. Kendi kültürünü emperyalist kültürden fiziksel olarak farklılaştırmanın bir yolu olarak iki acı verici Afrika geleneğini (yüzdeki yara izi ve kadın sünneti) yaşamayı seçiyor.

Bayan Millie

Celie’nin yaşadığı kasabanın belediye başkanının karısı. Bayan Millie ırkçı ve küçümseyicidir, ancak Sofia’nın çocuklarının temizliğine ve görgü kurallarına hayran olduğundan Sofia’dan hizmetçisi olmasını ister. Sofia, “Kesinlikle hayır” diye yanıt verir ve önce hapse, sonra da Bayan Millie’nin evine gönderilir ve sonunda orada hizmetçi olarak çalışmaya başlar.

Eleanor Jane

Belediye başkanının kızı. Eleanor Jane, Sofia’ya güçlü bir bağlılık geliştirir ve duygusal destek için ondan yardım ister. Ancak Sofia, Eleanor Jane’in ebeveynlerinin yıllarca maruz kaldığı kötü muamele nedeniyle Eleanor Jane’in duygularına karşılık vermiyor. Romanın sonuna doğru Eleanor Jane, Sofia ve diğer Siyahların uğradığı adaletsizlikleri nihayet anlamaya başlar. Sofya’nın kızı Henrietta’ya bakarak, Sofya’ya yapılan haksız muameledeki rolünün kefaretini ödemeye çalışır.

Grady

Shug’un kocası. Grady sevgi dolu ve tatlı bir adam ama aynı zamanda kadın avcısı. Shug’ın parasını gösterişli bir şekilde harcıyor ve sık sık esrar içiyor. Grady ve Squeak bir ilişkiye başlayınca Shug, Grady ile ilişkisine ilişkin her türlü sorumluluktan kurtulduğu için rahatlamış görünür.

Kate

Bay ______’nin kız kardeşlerinden biri. Kate, Celie’yi kendini savunmaya ve Bay ______’nin tacizlerine karşı çıkmaya teşvik eder.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Hukuk Bürosu mide ameliyatı Transplante Capilar Turquia Transplante Capilar dentco clinicpark BahçeHavuz www.okeyoyna.com www.bodyloveinc.com Deneme bonusu veren siteler deneme bonusu bonus veren siteler deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusportali.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler betwoon deneme bonusu veren siteler