Othello Özet ve Karakter Analizi

Othello Özet

Othello arasındaki tartışmanın ortasında başlıyor , Venedik’te bir sokakta, zengin bir adam olan Roderigo ile Iago . yardım etmesi için Iago’ya para ödüyor Roderigo, Desdemona ile evlenmesine evlendiğini yeni öğrenmiştir Othello ile . Ancak Roderigo, Desdemona’nın , Iago’nun gönülsüzce sancak olarak görev yaptığı general lehine kendisini devreden Othello’dan nefret ettiğini söylüyor . Iago, yakın zamanda teğmenlik pozisyonu için deneyimsiz asker Michael Cassio’nun .

Görünmeyen Iago ve Roderigo, Brabantio’ya kızı Desdemona’nın Moor Othello tarafından çalındığını ve onunla evlendiğini haykırır. Brabanzio, kızının gerçekten de kayıp olduğunu anlar ve Othello’yu bulmak için birkaç polis toplar. Othello’ya olan nefretinin bilinmesini istemeyen Iago, Roderigo’yu terk eder ve Brabanzio onu görmeden aceleyle Othello’ya geri döner. Cassio, Othello’nun pansiyonuna dükten gelen acil bir mesajla gelir: Türklerin Kıbrıs’ı yakında işgal etmesi konusunda Othello’nun yardımına ihtiyaç vardır. Kısa bir süre sonra Brabanzio, Roderigo ve diğerleriyle birlikte gelir ve Othello’yu kızını büyücülük yoluyla çalmakla suçlar. Othello’nun dük ile konuşmak üzere yola çıktığını öğrenen Brabanzio, toplanan senato önünde Othello’yu suçlamaya karar verir.

Brabanzio’nun planı ters teper. Dük ve senato Othello’ya karşı oldukça sempatik. Kendi adına konuşma şansı verilen Othello, Desdemona’yı büyücülükle değil, seyahat ve savaş maceralarıyla ilgili hikayelerle etkileyip kazandığını açıklıyor. Dük, Othello’nun açıklamasını ikna edici bulur ve bu noktada Desdemona, evlilikteki seçimini savunmak ve babasına artık kocasına bağlı olduğunu duyurmak için içeri girer. Brabanzio hayal kırıklığına uğradı ancak razı oldu ve senato toplantısının devam etmesine izin verdi. Dük, adaya doğru yola çıkan Türklere karşı savunmaya yardım etmek için Othello’nun Kıbrıs’a gitmesi gerektiğini söylüyor. Desdemona, kocasına gezisinde eşlik etmesi konusunda ısrar eder ve o gece yola çıkmaları için hazırlıklar yapılır.

Ertesi gün Kıbrıs’ta iki bey, Kıbrıs Valisi Montano ile birlikte kıyıda duruyor. Üçüncü bir bey gelir ve Türk filosunun denizde fırtına nedeniyle mahvolduğunu bildirir. Gemisi aynı kaderi paylaşmayan Cassio kısa süre sonra gelir, ardından Iago, Roderigo, Desdemona ve Emilia’yı Iago’nun karısı taşıyan ikinci bir gemi gelir. İndiklerinde Othello’nun gemisi görülür ve grup limana gider. Othello’yu beklerken Cassio, Desdemona’nın elini sıkarak onu selamlar. Onları izleyen Iago, izleyicilere Cassio’yu tuzağa düşürmek için “bu kadar küçük bir ağ” kullanarak elini tutacağını söyler (II.i. 169 ).

Othello gelir, karısını selamlar ve o akşam Kıbrıs’ın Türklerden kurtuluşunu kutlamak için şenlik düzenleneceğini duyurur. Herkes gittikten sonra Roderigo, Iago’ya Othello’nun evliliğini bozma şansının olmadığından şikayet eder. Iago, Roderigo’ya, Desdemona’nın “spor eylemi nedeniyle kanı donuklaştığında” Othello’ya olan ilgisini kaybedeceğini ve başka bir yerde cinsel tatmin arayacağını garanti eder (II.i. 222 ). Ancak Iago, “başka bir yerin” muhtemelen Cassio’yla olacağı konusunda uyarıyor. Iago, Roderigo’ya, akşam eğlencelerinde Cassio ile kavga başlatarak Cassio’yu utandırması gerektiğini öğütler. Kendi kendine konuşan Iago, izleyicilere Cassio’yu ortadan kaldırmanın Othello’yu mahvetme planının ilk önemli adımı olduğunu açıklıyor. O gece Iago, Cassio’yu sarhoş eder ve ardından Roderigo’yu onunla kavga etmesi için gönderir. Görünüşe göre Roderigo tarafından kışkırtılan Cassio, Roderigo’yu sahne boyunca kovalar. Vali Montano, Cassio’yu bastırmaya çalışır ve Cassio onu bıçaklar. Iago, kasabayı alarma geçirmesi için Roderigo’yu gönderir.

Alarm çalar ve daha önce evliliğini tamamlama planlarıyla ayrılan Othello, kısa süre sonra kargaşayı yatıştırmak için gelir. Othello kavgayı kimin başlattığını öğrenmek istediğinde Iago, “arkadaşı” Cassio’yu olaya dahil etme konusunda isteksizmiş gibi davranır, ancak sonunda tüm hikayeyi anlatır. Othello daha sonra Cassio’yu teğmen rütbesinden alır. Cassio son derece üzgündür ve herkes gittikten sonra Iago’ya itibarının sonsuza kadar mahvolduğundan yakınır. Iago, Cassio’ya Desdemona’yı aracı olarak kullanarak Othello’nun gözüne tekrar girebileceğine dair güvence verir. Kendi kendine konuşmasında Iago, Othello’yu kıskandırmak için Cassio ve Desdemona’yı sevgili olarak çerçeveleyeceğini söyler.

Uzlaşma çabası içinde Cassio, bazı müzisyenleri Othello’nun penceresinin altında çalmaları için gönderir. Ancak Othello, müzisyenlere gitmelerini söylemek için palyaçosunu gönderir. Desdemona ile bir görüşme ayarlamayı ümit eden Cassio, Othello’ya hizmet eden köylü palyaçodan Emilia’yı kendisine göndermesini ister. Palyaço gittikten sonra Iago yanından geçer ve Cassio’ya, Cassio’nun Desdemona ile özel olarak konuşabilmesi için Othello’yu yoldan çekeceğini söyler. Othello, Iago ve bir beyefendi kasabanın bazı surlarını incelemeye giderler.

Desdemona, Cassio’nun isteğini oldukça anlayışla karşılar ve Othello’nun eski teğmenini affetmesi için elinden geleni yapacağına söz verir. Cassio ayrılmak üzereyken Othello ve Iago geri döner. Kendini tedirgin hisseden Cassio, Othello’yla konuşmadan ayrılır. Othello, karısından yeni ayrılanın Cassio olup olmadığını sorar ve Othello’nun kıskançlık ateşini tutuşturmaya başlayan Iago şöyle yanıt verir: “Hayır, elbette, bunu düşünemiyorum, / Onun bu kadar suçlu bir şekilde kaçacağını / Seni görünce geliyor” (III.iii. 37–39 ).

Othello üzülür ve huysuzlaşır ve Iago, Cassio ile Desdemona’nın bir ilişkiye bulaştığını öne sürerek hem Cassio’yu hem de Othello’yu ortadan kaldırma hedefini daha da ileri götürür. Desdemona’nın Cassio’yu tekrar teğmen olarak görevlendirmesi için Othello’ya yalvarması, Othello’nun karısının sadakatsiz olduğu yönündeki inancını neredeyse anında artırır. Othello’nun Iago ile konuşmasının ardından Desdemona, Othello’yu akşam yemeğine çağırmaya gelir ve onun kendini iyi hissetmediğini fark eder. Başına sarması için ona mendilini uzatır ama o mendilin “çok küçük” olduğunu fark eder ve yere düşmesine izin verir (III.iii. 291 ). Desdemona ve Othello akşam yemeğine giderler ve Emilia mendili alır ve izleyicilere Iago’nun her zaman ondan mendili kendisi için çalmasını istediğini söyler.

Iago, Emilia’nın Desdemona ile olan ilişkisinin “kanıtı” olarak Cassio’nun odasına diktiği mendili ona vermesiyle çok mutlu olur. Othello “gözle kanıt” talep ettiğinde (III.iii. 365 ) karısının sadakatsiz olduğunu söyleyen Iago, Cassio’nun “sakalını sildiğini” gördüğünü söylüyor (III.iii. 444 ) Desdemona’nın mendiliyle birlikte; Othello’nun ona verdiği ilk hediye. Othello, karısından ve Cassio’dan intikam almaya yemin eder ve Iago da ona yardım edeceğine yemin eder. Othello akşamın ilerleyen saatlerinde Desdemona’yı gördüğünde ondan mendili ister, ancak mendilin yanında olmadığını söyler ve Cassio adına davasını sürdürerek konuyu değiştirmeye çalışır. Bu Othello’yu daha da öfkelendirir ve dışarı fırlar. Daha sonra Cassio sahneye çıkar ve odasında bulduğu mendili merak eder. Bir fahişe olan Bianca tarafından karşılanır ve ondan mendili alıp nakışını kendisi için kopyalamasını ister.

Iago’nun entrikaları sayesinde Othello kıskançlığa o kadar kapılır ki transa girer ve epilepsi nöbeti geçirir. Yerde kıvranırken Cassio gelir ve Iago ona konuşmak için birkaç dakika sonra geri gelmesini söyler. Othello iyileştiğinde Iago ona Cassio ile planladığı toplantıyı anlatır. Othello’ya yakınlarda saklanmasını ve Iago’nun Cassio’dan Desdemona ile olan ilişkisinin hikayesini çıkarmasını izlemesini söyler. Othello duyma mesafesinin dışında dururken Iago, Bianca hakkında bilgi almak için Cassio’ya baskı yapar ve Cassio’nun gülmesine ve Othello’nun şüphelerini doğrulamasına neden olur. Daha sonra Bianca, Desdemona’nın mendiliyle içeri girer ve Cassio’yu, başka bir kadın tarafından kendisine verilen bir aşk simgesinin nakışının kopyasını yaptığı için azarlar. Desdemona, Lodovico’yla içeri girdiğinde ve Lodovico daha sonra Othello’ya Venedik’ten onu eve çağıran ve yerine Cassio’yu getiren bir mektup verdiğinde, Othello sınırı aşar, Desdemona’ya saldırır ve ardından fırtına gibi dışarı çıkar.

O gece Othello, Desdemona’yı fahişe olmakla suçlar. Emilia’nın masum olduğuna dair desteklediği itirazları görmezden geliyor. Iago, Desdemona’ya Othello’nun devlet meselelerinden dolayı üzgün olduğu konusunda güvence verir. Ancak o gecenin ilerleyen saatlerinde Othello, Desdemona’ya uğursuz bir şekilde onu yatakta beklemesini ve Emilia’yı göndermesini söyler. Bu arada Iago, hâlâ şikayetçi olan Roderigo’ya her şeyin planlandığı gibi gittiğine dair güvence verir: Desdemona ve Othello’nun gitmesini önlemek için Roderigo’nun Cassio’yu öldürmesi gerekir. O zaman aşkına giden açık bir yola sahip olacaktır.

Iago, Roderigo’ya Cassio’yu pusuya düşürmesi talimatını verir, ancak Roderigo hedefini ıskalar ve onun yerine Cassio onu yaralar. Iago, Cassio’yu yaralar ve kaçar. Othello, Cassio’nun çığlığını duyduğunda, Iago’nun Cassio’yu söylediği gibi öldürdüğünü varsayar. Lodovico ve Graziano kargaşanın neyle ilgili olduğunu görmek için içeri girerler. Iago kısa bir süre sonra içeri girer ve Cassio’nun öldürdüğü saldırgan Roderigo’yu “keşfederken” sahte bir öfkeye kapılır. Cassio yarasını sarmaya götürülür.

Bu arada Othello, yatak odasında uyuyan karısının başında durup onu öldürmeye hazırlanıyor. Desdemona uyanır ve Othello’ya yalvarmaya çalışır. Masum olduğunu iddia ediyor ama Othello onu boğuyor. Emilia, Roderigo’nun öldüğü haberiyle içeri girer. Othello, Cassio’nun da ölüp ölmediğini sorar ve Emilia onun ölmediğini söyleyince utanır. Öldürüldüğünü haykıran Desdemona, ölmeden önce intihar ettiğini iddia ederek hikayesini değiştirir. Emilia, Othello’ya ne olduğunu sorar ve Othello, Desdemona’yı sadakatsizliği nedeniyle öldürdüğünü söyler ve Iago bunu onun dikkatine sunar.

Montano, Graziano ve Iago odaya gelirler. Iago, ne yaptığını anlayan Emilia’yı susturmaya çalışır. İlk başta Othello, mendili kanıt olarak göstererek Iago’nun doğruyu söylediğinde ısrar ediyor. Emilia ona mendili nasıl bulduğunu ve Iago’ya verdiğini anlattığında Othello ezilir ve ağlamaya başlar. Iago’yu öldürmeye çalışır ama silahsızlanır. Iago, Emilia’yı öldürür ve kaçar, ancak Iago’yu esir tutarak geri dönen Lodovico ve Montano tarafından yakalanır. Yarası nedeniyle şu anda sandalyede olan Cassio’yu da getiriyorlar. Othello, Iago’yu yaralar ve silahsızlanır. Lodovico, Othello’ya yargılanmak üzere onlarla birlikte Venedik’e dönmesi gerektiğini söyler. Othello, nasıl anılmak istediğini anlatan bir konuşma yapar ve ardından üzerine sakladığı kılıçla kendini öldürür. Oyun Lodovico’nun konuşmasıyla sona eriyor. Othello’nun evini ve eşyalarını Graziano’ya verir ve Iago’nun idam edilmesini emreder.

Othello Karakter Analizi

Othello

Oyunun baş kahramanı ve kahramanı. Hıristiyan bir Mağribi ve Venedik ordularının generali olan Othello, etrafındaki herkesin saygı duyduğu, etkili ve fiziksel olarak güçlü bir figürdür. Yüksek statüsüne rağmen yaşı, askerlik yaşamı ve ırkı nedeniyle güvensizliklere kolay yem oluyor. Asteğmen Iago’nun, karısı Desdemona’ya olan aşkını güçlü ve yıkıcı bir kıskançlığa dönüştürmek için kullandığı “özgür ve açık bir doğaya” sahiptir.

Desdemona

Venedik senatörü Brabanzio’nun kızı. Oyun başlamadan önce Desdemona ve Othello gizlice evlenir. Desdemona birçok yönden stereotipik olarak saf ve uysal olmasına rağmen aynı zamanda kararlı ve kendine hakimdir. Evliliğini savunma, Iago’yla müstehcen şakalar yapma ve Othello’nun anlaşılmaz kıskançlığına onurlu bir şekilde karşılık verme konusunda aynı derecede yeteneklidir.

Iago

Othello’nun sancağı (eski veya sancaktar olarak da bilinen bir iş) ve oyunun kötü adamı. Iago yirmi sekiz yaşındadır. Othello’nun ölümünü istemesinin görünen nedeni, teğmenliğe terfi ettirilmesi olsa da, Iago’nun motivasyonları hiçbir zaman çok açık bir şekilde ifade edilmiyor ve manipülasyon ve yıkımdan kaynaklanan takıntılı, neredeyse estetik bir zevkten kaynaklanıyor gibi görünüyor.

Cassio

Othello’nun teğmeni. Cassio, yüksek konumu Iago’nun çok kızdığı genç ve deneyimsiz bir askerdir. Gerçekten Othello’ya bağlı olan Cassio, Kıbrıs’ta sarhoş bir kavgaya bulaştığı ve teğmenlik görevini kaybettiği için son derece utanır. Iago, Othello’nun Desdemona’nın sadakati konusundaki güvensizliklerini kullanmak için Cassio’nun gençliğini, yakışıklılığını ve Desdemona ile olan arkadaşlığını kullanır.

Emilia

Iago’nun karısı ve Desdemona’nın hizmetçisi. Alaycı, dünyevi bir kadın, metresine derinden bağlı ve kocasına güvenmiyor.

Roderigo

Desdemona’nın kıskanç talibi. Genç, zengin ve aptal Roderigo, Iago’ya tüm parasını verirse Iago’nun Desdemona’nın elini kazanmasına yardım edeceğine inanıyor. Othello, Desdemona ile evlenip onu Kıbrıs’a götürdüğünde defalarca hüsrana uğrayan Roderigo, Iago’nun Cassio’nun Desdemona için başka bir potansiyel rakip olduğunu belirtmesinin ardından Iago’nun Cassio’yu öldürmesine yardım edecek kadar çaresiz kalır.

Bianca

Kıbrıs’ta bir fahişe veya fahişe. Bianca’nın en sevdiği müşterisi, onunla evlilik vaatleriyle dalga geçen Cassio’dur.

Brabanzio

Desdemona’nın babası, biraz yaygaracı ve kendini beğenmiş bir Venedik senatörü. Othello’nun bir arkadaşı olan Brabanzio, generalin kızıyla gizlice evlenmesiyle ihanete uğradığını hisseder.

Venedik Dükü

Venedik’teki resmi otorite olan dük, bir kamu ve askeri hizmetçi olarak Othello’ya büyük saygı duymaktadır. Oyundaki birincil rolü, I. Perde, sahne iii’te Othello ile Brabanzio’yu barıştırmak ve ardından Othello’yu Kıbrıs’a göndermektir.

Montano

Othello’dan önceki Kıbrıs valisi. Onu ilk olarak II. Perde’de savaşın durumunu anlatırken ve Venedik gemilerini beklerken görüyoruz.

Lodovico

Brabanzio’nun akrabalarından biri olan Lodovico, Venedik’ten Kıbrıs’a elçilik yapıyor. IV. Perde’de Kıbrıs’a, Othello’nun yerine vali olarak Cassio’nun getirildiğini bildiren mektuplarla gelir.

Graziano

Lodovico’ya Kıbrıs’a kadar eşlik eden Brabanzio’nun akrabası. Final sahnesindeki kaosun ortasında Graziano, Desdemona’nın babasının öldüğünden bahseder.

Palyaço

Othello’nun hizmetkarı. Palyaço yalnızca iki kısa sahnede görünse de, görünüşleri ana olay örgüsünün aksiyonu ve sözlerini yansıtıyor ve çarpıtıyor: Örneğin, III. Perde, IV. Sahne’deki “yalan” kelimesi üzerine yaptığı kelime oyunları, Othello’nun bu kelimenin iki anlamını karıştırdığının habercisidir. Perde IV, sahne i’deki kelime.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Hukuk Bürosu mide ameliyatı Transplante Capilar Turquia Transplante Capilar dentco clinicpark BahçeHavuz www.okeyoyna.com www.bodyloveinc.com Deneme bonusu veren siteler deneme bonusu bonus veren siteler deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusportali.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler betwoon deneme bonusu veren siteler