Oliver Twist Özet ve Karakter Analizi

Oliver Twist Özet

Oliver Twist’in doğduğu yer 1830’ların İngiltere’sinde bir çalışma evi. Onun annesi, Adını kimsenin bilmediği sokakta bulunan ve hemen ardından ölen Oliver’ın doğumu. Oliver hayatının ilk dokuz yılını genç yetimler için kötü yönetilen bir yuva ve daha sonra başka bir yere transfer edilir yetişkinler için çalışma evi. Diğer çocuklar Oliver’a soru sorması için zorbalık yaptıktan sonra Yemeğin sonunda daha fazla yulaf ezmesi için, kilise papazı Bay Bumble, Çocuğu elinden alacak kişiye beş sterlin teklif edecek çalışma evi. Oliver vahşi bir adamın yanında çırak olmaktan kıl payı kurtulur baca temizleyicisi ve sonunda yerel bir cenazecinin yanına çırak olarak verilir, Bay Sowerberry. Cenazecinin diğer çırağı Noah Claypole, Oliver’ın annesi hakkında aşağılayıcı yorumlarda bulununca Oliver saldırıyor ona ve Sowerberry’lerin gazabına uğrar. Çaresiz kalan Oliver kaçar şafak vakti ve Londra’ya doğru yola çıkar.

Aç ve bitkin haldeki Oliver, Londra’nın dışında buluşur. Jack Dawkins, kendi yaşında bir çocuk. Jack ona barınak teklif ediyor Velinimeti Fagin’in Londra’daki evi. Görünüşe göre Fagin yetim çocukları kendisi için cep karıştırmaları için eğiten bir kariyer suçlusu. Birkaç günlük eğitimin ardından Oliver yankesicilik görevine gönderilir. diğer iki oğlanla birlikte görev. Mendil salladıklarını gördüğünde Yaşlı bir beyefendiden Oliver dehşete düşer ve kaçar. O yakalanır ancak hırsızlıktan kıl payı kurtulur. Bay. Mendili çalınan adam Brownlow ateşli bir şekilde Oliver evine gider ve onu sağlığına kavuşturur. Bay Brownlow Oliver’ın genç bir kadının portresine olan benzerliği dikkat çekti evinde asılı duruyor. Oliver, Bay Brownlow’un evinde iyi geçiniyor ama iki Fagin’in çetesindeki genç yetişkinler Bill Sikes ve sevgilisi Nancy, yakalanır Oliver ve onu Fagin’e geri götür.

Fagin, bir hırsızlık olayında Sikes’e yardım etmesi için Oliver’ı gönderir. Oliver evin hizmetçisi tarafından vurulur ve Sikes kaçtıktan sonra kaçırılır. Orada yaşayan kadınlar tarafından Bayan Maylie ve evlat edinilen güzeli yeğenim Rose. Oliver’dan hoşlanmaya başlarlar ve o da onunla cennet gibi bir yaz geçirir. kırsaldalar. Ama Fagin ve Monks adında gizemli bir adam Oliver’ı yeniden yakalamaya kararlılar. Bu arada Oliver’ın Annem öldüğünde arkasında altın bir madalyon bıraktı. Rahipler elde eder ve o madalyonu yok eder. Maylie’ler Londra’ya geldiğinde Nancy tanışır. Rose’la gizlice buluşur ve ona Fagin’in tasarımları hakkında bilgi verir, ancak üyelerden biri Fagin’in çetesinden biri konuşmaya kulak misafiri olur. Nancy’nin haberi geldiğinde Açıklama Sikes’a ulaşır, Nancy’yi vahşice öldürür ve Londra’dan kaçar. Suçlu vicdanı ve öfkeli bir kalabalık tarafından takip edilen o, istemeden de olsa kaçmaya çalışırken kendini astı.

Maylie’lerin Oliver’ı yeniden bir araya getirdiği Bay Brownlow, Monks ve Oliver’ın ebeveynliği hakkındaki gerçeği ondan çalıyor. BT Monks’un Oliver’ın üvey kardeşi olduğu ortaya çıktı. Babaları Sn. Leeford, zengin bir kadınla mutsuz bir evliliğe sahipti ve bir ilişkisi vardı. Oliver’ın annesi Agnes Fleming ile birlikte. Monks, Oliver’ın peşinde başından beri üvey kardeşinin mahrum kalmasını sağlama umuduyla aile mirasından payına düşeni aldı. Bay Brownlow Rahipleri zorluyor Oliver’ın hissesini Oliver’a devretmek için. Üstelik keşfediliyor Rose, Agnes’in küçük kız kardeşi, dolayısıyla Oliver’ın teyzesi. Fagin işlediği suçlardan dolayı asılır. Sonunda Bay Brownlow, Oliver’ı evlat edinir ve onlar ve Maylie’ler kırsalda mutlu bir varoluşa çekilirler.

Oliver Twist Karakter Analizi

Oliver Twist

Romanın kahramanı. Oliver bir çalışma evinde doğmuş bir yetimdir ve Dickens bu durumunu yoksullara yönelik kamu politikasını eleştirmek için kullanır. 1830 İngiltere. Romanın ana olayı gerçekleştiğinde Oliver dokuz ila on iki yaşları arasındadır. Hayatının büyük bölümünde zalimce muamele görmesine ve kabalıkla çevrelenmesine rağmen dindar, masum bir çocuktur ve cazibesi birçok zengin hayırseverin dikkatini çekmektedir. Onun gerçek kimliği romanın ana gizemidir.

Fagin

İşbirlikçi bir kariyer suçlusu. Fagin evsiz çocukları yanına alıyor ve onları kendisi için cep toplama konusunda eğitiyor. Aynı zamanda başkalarının çalıntı mallarının da alıcısıdır. Nadiren kendisi suç işliyor, suç işlemek için başkalarını görevlendirmeyi tercih ediyor ve çoğu zaman onun yerine yasal cezaya maruz kalıyor. Dickens’ın Fagin portresi, Yahudi karşıtı stereotiplerin etkisini gösteriyor.

Nancy

Genç bir fahişe ve Fagin’in eski çocuk yankesicilerinden biri. Nancy aynı zamanda Bill Sikes’in sevgilisidir. Sikes, Oliver’a kötü davrandığında Sikes’a olan sevgisi ve ahlaki nezaket duygusu çatışır. Suçlu yaşam tarzına rağmen romanın en asil karakterlerinden biridir. Aslında Sikes, Monks’un planlarını ifşa ettiği için onu öldürdüğünde Oliver için hayatını verir.

Gül Maylie

Agnes Fleming’in kız kardeşi, Rose’un babasının ölümünden sonra Bayan Maylie tarafından büyütüldü. Güzel, şefkatli ve bağışlayıcı bir genç kadın olan Rose, romanın kadın erdemi modelidir. İkisinin akraba olduğu ortaya çıkmadan önce bile Oliver’la sevgi dolu bir ilişki kurar.

Bay Brownlow

Oliver’ın ilk hayırseverliğini yapan varlıklı, bilgili bir beyefendi. Bay Brownlow, Agnes Fleming’in bir portresine sahiptir ve Bay Leeford öldüğünde kız kardeşiyle nişanlıydı. Roman boyunca şefkat ve sağduyuyla davranarak doğal bir lider olarak karşımıza çıkar.

Rahipler

Şiddetli krizlere yatkın ve açıklanamaz bir nefretle dolu, hastalıklı, gaddar bir genç adam. Fagin’le birlikte Oliver’a kötü bir itibar kazandırmak için planlar yapar.

Bill Sikes

Fagin’in çetesinden yetişen acımasız, profesyonel bir hırsız. Sikes, Nancy’nin pezevengi ve sevgilisidir ve hem ona hem de köpeğine tam bir zalimlik ve isteksiz şefkat karışımıyla davranır. Nancy’yi öldürmesi romanda meydana gelen birçok suç arasında en iğrenç olanıdır.

Bay Bumble

Oliver’ın doğduğu düşkünlerevinin kendini beğenmiş, kendini beğenmiş papazı -küçük bir kilise yetkilisi-. Bay Bumble Hıristiyan ahlakını vaaz etmesine rağmen, bakımı altındaki yoksullara karşı şefkatsiz davranıyor. Dickens, adının bariz bir sembolü olduğu kendini beğenmişliğini, açgözlülüğünü, ikiyüzlülüğünü ve çılgınlığını acımasızca hicvediyor.

Agnes Fleming

Oliver’ın annesi. Bay Leeford’a aşık olup ondan hamile kaldıktan sonra, ailesinin itibarını lekelemektense, bir çalışma evinde isimsiz olarak ölmeyi seçer. Emekli bir deniz subayının kızı, güzel ve sevgi dolu bir kadındı. Oliver’ın yüzü onunkine çok benziyor.

Bay Leeford

Romandaki olaylardan çok önce ölen Oliver ve Monks’un babası. O, ailesi onu zengin bir kadınla mutsuz bir evliliğe zorlayan zeki, yüksek fikirli bir adamdı. Sonunda karısından ayrıldı ve Agnes Fleming’le yasadışı bir aşk ilişkisi yaşadı. Agnes’le birlikte ülkeden kaçmayı planladı ama bunu yapamadan öldü.

Bay Losberne

Bayan Maylie’nin aile hekimi. Ateşli ama iyi kalpli yaşlı bir bekar olan Bay Losberne, Maylie’lere ve en sonunda Oliver’a son derece sadıktır.

Bayan Maylie

Nazik, zengin, yaşlı bir kadın, Harry Maylie’nin annesi ve Rose’un evlat edinen “teyzesi”.

Harry Maylie

Bayan Maylie’nin oğlu. Harry, büyük politik hırsları ve kariyer beklentileri olan atılgan bir genç adamdır ve sonunda Rose’la evlenmek için bundan vazgeçer.

Hünerli usta

Fagin’in yankesicilerinin en zekisi. Dodger’ın gerçek adı Jack Dawkins’tir. Dodger, Oliver’dan büyük olmasa da yetişkin bir adam gibi konuşuyor ve giyiniyor. Oliver’ı Fagin ile tanıştırır.

Charley Bates

Fagin’in yankesicilerinden biri. Charley her şeye gülmeye hazır.

Eski Sally

Oliver’ın doğumunda hemşire olarak görev yapan yaşlı bir yoksul. Yaşlı Sally, Oliver’ın kimliğine dair tek ipucu olan Agnes’in altın madalyonunu çalar.

Bayan Corney

Oliver’ın doğduğu çalışma evinin başhemşiresi. Bayan Corney ikiyüzlü, duygusuz ve materyalisttir. Bay Bumble ile evlendikten sonra acımasızca onun peşine düşer.

Nuh Kildireği

Bir hayırsever çocuk ve Bay Sowerberry’nin çırağı. Noah, Oliver’a kötü davranan ve sonunda Fagin’in çetesine katılan, aşırı büyümüş, korkak bir zorbadır.

Charlotte

Sowerberry’lerin hizmetçisi. Charlotte, Noah Claypole’la romantik bir ilişki kurar ve onu körü körüne takip eder.

Toby Crackit

Fagin ve Sikes’in ortaklarından biri, kaba ve pek zeki değil. Toby, Bayan Maylie’nin evine yapılan hırsızlık girişimine katılır.

Bayan Bedwin

Bay Brownlow’un iyi kalpli hizmetçisi. Bayan Bedwin, Bay Bumble’ın Oliver’ın karakteri hakkındaki olumsuz raporuna inanmak istemiyor.

Bull’s-eye

Bill Sikes’in köpeği. Efendisi kadar gaddar olan Bull’s-eye, Sikes’in ikinci kişiliği olarak işlev görür.

Monks’un annesi

Çökmüş bir hayat yaşayan ve kocası Bay Leeford’u yabancılaştıran bir mirasçı. Monks’un annesi, Bay Leeford’un vasiyetini yok etti ve mülkünün bir kısmını Oliver’a bıraktı. Monks’un iğrençliğinin çoğu muhtemelen ondan miras kalmıştır.

Bay Sowerberry

Oliver’ın çıraklık yaptığı cenazeci. Bay Sowerberry, yoksullar için indirimli cenaze törenleri düzenleyerek tuhaf bir yaşam sürse de, Oliver’a karşı nazik ve iyi bir adamdır.

Bayan Sowerberry

Sowerberry’nin karısı. Bayan Sowerberry, kocasını kıkırdayan, acımasız ve yargılayıcı bir kadındır.

Bay Grimwig

Brownlow’un karamsar, huysuz arkadaşı. Bay Grimwig aslında iyi kalplidir ve karamsarlığı çoğunlukla kışkırtıcı bir karakter tuhaflığından kaynaklanmaktadır.

Bay Giles

Bayan Maylie sadık ama biraz kendini beğenmiş bir kahyadır.

Bay Brittles

Bayan Maylie’nin malikanesinin bir nevi tamircisi. Bay Brittles’ın hafif zihinsel engelli olduğu ima ediliyor.

Bayan Mann

Oliver’ın büyüdüğü çocuk çalışma evinin müdürü. Bayan Mann, bakımı altındaki çocukları fiziksel olarak istismar ediyor ve yarı aç bırakıyor.

Bay Gamfield

Acımasız bir baca temizleyicisi. Oliver neredeyse Bay Gamfield’ın çırağı oluyor.

Bet

Fagin’in eski çocuk yankesicilerinden biri, şimdi bir fahişe.

Bay Fang

Oliver’ın yankesicilik suçundan yargılandığı davaya başkanlık eden, sert, mantıksız, güce susamış yargıç.

Barney

Fagin’in suç ortaklarından biri. Fagin gibi Barney de Yahudi.

Duff ve Blathers

Bayan Maylie’nin evine yapılan hırsızlık girişimini araştıran iki beceriksiz polis memuru.

Tom Chitling

Fagin’in çetesinin oldukça sönük bir üyesi. Tom, Fagin’in emirlerini yerine getirdiği için hapiste yattı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Hukuk Bürosu mide ameliyatı Transplante Capilar Turquia Transplante Capilar dentco clinicpark BahçeHavuz gauss ölçümü Antalya Oto Ekspertiz Osmaniye Oto Ekspertiz www.okeyoyna.com www.bodyloveinc.com Deneme bonusu veren siteler deneme bonusu bonus veren siteler deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusportali.com cratosroyalbet betwoon grandpasha giriş deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler betwoon deneme bonusu veren siteler