Mustafa Kemal’in Hayatı-Mavi Gözlü Çocuk: Mustafa-Mustafa Da Çocuktu

Mustafa Kemal’in Hayatı-Mavi Gözlü Çocuk: Mustafa-Mustafa Da Çocuktu

Bu sayfada Atatürk’ün çocukluk hayatı, Mustafa Kemal’in çocukluk hayatı, Atatürk’ün doğumu, ailesi ve çocukluğu hakkında bilgi bulunmaktadır.

ATATÜRK ANNE BABA
Atatürk’ün ailesi

Mustafa Kemal 1881’de Selanik’te doğdu. Annesi Zübeyde Hanım, babası Ali Rıza Bey’dir.

Rumeli’nin fethi sırasında Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanımın ailesi Konya ‘dan, babası Ali Rıza Bey’in ailesi Aydın’dan Rumeli’ye göç etmişlerdir.

Mustafa’nın Makbule dışında Fatma, Ahmet, Ömer ve Naciye isimli dört kardeşi daha olmuş ancak bu kardeşler çeşitli sebeplerle küçük yaşlarda hayatlarını kaybetmişlerdir.

Ali Rıza Bey bir müddet devlet memurluğu yaptıktan sonra ticaret yapmış, ileri görüşlü bir insandır. Zübeyde Hanım okur-yazar, geleneklerine bağlı bir hanımefendidir.

Mustafa’nın babası ölünce Zübeyde Hanım çocuklarıyla, çiftçilik yapan kardeşinin yanına yerleşir. Ancak Mustafa’nın eğitimden geri kalmaması için yeniden Selanik’e döner ve Mustafa eğitim hayatına devam eder.

İlkokulu bitirdikten sonra bir yıl kadar Selanik Mülkiye Rüştiyesine devam eder. ancak gözü askeri okuldadır. Komşularının asker okula giden çocukları izin günlerinde gelince onu askeri üniformayla görmesi Mustafa’yı etkiler. gizlice askeri rüştiye sınavlarına girer ve kazanır. annesini ikna ettikten sonra kaydını yaptırır. bundan sonra etiğim hatayı askeri okullarda devam edecektir.

Mustafa Kemal aile hayatına büyük önem vermiştir. Latife Hanım’la evlenirken nikah törenine beraber katılmışlar, yurt gezilerine de eşiyle birlikte çıkmıştır.

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir