Mucitler Ve Bilim Adamları

Ibilim adamları

Bilim: Evrenin ya da olayların bir bölümünü konu olarak seçen, deneysel yöntemlere ve gerçekliğe dayanarak sonuçlar çıkarmaya çalışan düzenli bilgidir.

Bilim Adamı: Bir soruna çözüm bulmak için harekete geçen kişidir. Bilim insanı. (Sözlük anlamı; Bilimsel çalışma yapan kişi)bili

Not: Bilim adamları amaçlarına birçok deneme ve uzun bir çalışmanın sonucunda ulaşabilmiştir.

Not: Bilim adamları sahip olduğu bilgilerle yetinmeyip, araştırmalar yapar. Kendinden önceki bilgileri de kullanır.

Not: Albert Einstein üç yaşına kadar konuşamamış, dokuz yaşına kadar okuyamamıştır. Bir öğretmeni diğer çocuklara kötü örnek oluyorsun diye okulu bırakmasını istemiştir.

Not: Thomas Edison 7 yaşında okula başlamış ancak 4 ay sonra, algılaması yavaş denilerek okuldan atılmıştır. Gramofonu da bulan Edison aslında işitme engelliydi.

BİLİM ADAMLARI

Thomas Edison kimdir: Ampulü bulmuştur.

Louis Pasteur kimdir: Kuduz aşısını bulmuş ve sütün pastörize edilmesini bulmuştur.

Albert Einstein kimdir: İzafiyet Teorisini ve  madde-enerji  ilişkisini  veren ünlü denklemi ile tanınmaktadır.

Copernicus kimdir: Modern Astronominin (uzay bilimi) kurucusudur. Dünyanın ve diğer gezegenlerin güneş etrafında döndüklerini söyledi.

Galileo kimdir: Dünyanın kendi ekseni etrafında döndüğünü söyledi.

Isaac Newton kimdir:  Yerçekimi Kanunu’nu buldu. Aynalı teleskobu icat etti.

Da Vinci kimdir: Meşhur Mona Lisa resmini yapan bilim adamıdır.

Neva Çiftçioğlu kimdir: NASA’da çalışan ilk Türk kadın bilim adamıdır.

Prof. Dr. Gazi Yaşargil kimdir: Mikro cerrahiyi beyinle ilgili hastalıklarda uygulayarak çok zor ve hassas bölgelerdeki tümörlerin alınabileceğini kanıtlamıştır. Bu başarılarından dolayı  Dünya Beyin Cerrahları Birliği tarafından “yüzyılın adamı” seçilmiştir.

Alexander Fleming kimdir: Öldürücü bakteriyel hastalıklarla savaşabilen ilk antibiyotik olarak tarihe geçen “penisilin”i bulmuştur.

İbn-i Sina kimdir: Özellikle Tıp alanlarda çalışmalar yapmıştır. “Tıbbın Kanunu” adlı eseri XII. Yüzyılda Latince’ye çevrildi.  İbn-i Sina 700 yıl Avrupa’nın tıp hocası oldu.

Cahit Arf kimdir: Şu anda kullandığımız 10 liraların arkasında fotoğrafı yer alan Cahit Arf, dünyaca ünlü bir matematikçimizdir. Kendi adıyla bilinen matematik kuramları ile dünya çapında tanınır.

Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu kimdir: Oktay Sinanoğlu kimya ve biyoloji alanında çalışmaları bulunan bilim insanımızdır. 50 yıldır çözülemeyen bir matematik kuramını bilim dünyasına kazandırarak 28 yaşında profesör unvanını aldı.

Montessori kimdir: Yeni eğitim metotları geliştirdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir