Kurt Seyt Ve Shura Kitap Özeti- kurt seyit ve şura özeti

Bu sayfada kurt seyt ve shura özet, Kurt Seyit Ve Şura Kitap özeti, kurt seyt ve shura kitap özeti, kurt seyt ve shura roman özeti, Kurt Seyt Ve Shura'nın özeti bulunmaktadır.

Kurt Seyt Ve Shura Kitap Özeti- kurt seyit ve şura özeti

Bu sayfada kurt seyt ve shura özet, Kurt Seyit Ve Şura Kitap özeti, kurt seyt ve shura kitap özeti, kurt seyt ve shura roman özeti, Kurt Seyt Ve Shura’nın özeti bulunmaktadır.

*NERMİN BEZMEN*

Kurt Seyit Ve Şura Kitap Özeti

KİTABIN ÖZETİ:
Kitabın kahramanı Kurt Seyt, Mirza Eminof’un oğlu olarak servet ve ünvanla doğmuştu. Yakışıklı, hırslı ve cesurdu. Çarlık Rusya’sında askerdi. Çar Nikola’nın Muhafız Alayında genç bir Üsteğmen oluşu onu Bolşeviklerin ölüm listesine dahil etmişti.

Kurt Seyt, Rusya’dan İstanbul’a kaçmış, kaçarken getirdiği bir taka dolusu silahı Mustafa Kemal’in Kuva-yi Milliyesine teslim etmiş ve karşılığında hiçbir şey istememişti. Kurt Seyt İstanbul’dan Amerika’ya gitmek ister ancak bu mümkün olmayacaktır.

1924 baharında Kurt Seyt, Shura’ dan ayrılır ve Mürivet ile yeni bir hayata başlar. İstanbul’da Beyoğlu’nda Kırım Lokantası adında bir işletmeyi çalıştırmaya başlar. Kurt Seyt ve karısı Beyoğlu’nun bu canlı, cıvıl cıvıl hayatına ayak uyduramamaktadır. Eşi hamile kalır doğum zamanına yakın eşinin annesi Emine hanım onların evlerine taşınır. Evdeki çatışma artar. Leman ismini verdikleri bir kız çocukları olur. Doğum ile birlikte evde kendini terk edilmiş hisseden Kurt Seyt bir süre evden uzaklaşır. Mürivet bazen kendisi bazen Kurt Seyt’in akrabaları yolu ile kocasını bulur, Kurt Seyt bir şekilde evine döndürür. Mürivet’in annesi de kızının yuvası dağılmasın evlerinde huzursuzluk olmasın diye kızları Fikriye ve Necmiye ile başka eve taşınırlar. Bu arada da ilkbahar biter yaz başlar. Beyoğlu’undaki lokantanın işleri düşer, kapanacaktır. Bu sırada müşterilerinden biri olan Rum Yorgo’nun teklifi ile beraber Caddebostan’ da bir deniz gazinosu açar. Mürivet kocası ile beraber hiçbir zaman o eğlenceli hayata girememiştir. Yaz sona erer. Caddebostan’dan ayrılma vakti gelmiştir. Ayrılırken ortağı ile anlaşmazlığa düşer, varını yoğunu kaybeder.

Kurt Seyt elde kalan parasıyla Ağa Camii’nde bir lokanta açar. Buradan biriktireceği parayla Leginatsa (Leginatsa, Rusya’dan Türkiye’ye göçen insanları Avrupa ve Amerika’ya göçünü sağlayan bir dernektir.) düşlerini gerçekleştirmeye çalışır. Kurt Seyt Amerika’ya gitmek istemektedir. Biriktirdiği paralarla Leginatsa’ya başvurur ve konuyu Mürivet’e açar. Ama buna karşı sert ve anlamsız bir tepki verir Mürivet. Bu hayali de suya düşmüştür. Hatta Leginatsa’da onlara sıra gelmiştir, ama gitmezler. Bu başvuru içinde varını yoğunu harcamıştır. Lokantayı devreder. Aynalı Çeşme’deki evlerinde Mürivet’in annesinin yakınındaki bir eve taşınırlar. Kurt Seyt işsiz kaldığından hazır paralarını yemektedirler. Mürivet bu arada hamiledir, çocuk beklemektedir. Ama Kurt Seyt’e bunu söyleyememiştir. Mürivet kocasının hayallerini yıkmış hem de hamileliğini gizlemiştir. Bir gün kocasına hamileliğini söylemeye karar verir ve söyler. Buna karşılık Kurt Seyt çok büyük bir tepki gösterir. Çünkü herkesin haberi vardır, ama kendisinin haberi yoktur. Kendisini aldatılmış hissetmektedir. Karısından hemen bu çocuğu aldırmasını ister. Mürivet doktora gider. Bunun olamayacağını öğrenir ve kocasına söyler. Kurt Seyt bunun üzerine, bir şeyler yapması gerektiğine karar verir. Gaz satmaya başlar. ilerleyen zamanda ikinci çocukları Şükran dünyaya gelir. Ama artık ekonomik sorunlar iyice büyümüştür. Bir gün Beyoğlu’nda arkadaşlarından birisi ile karşılaşır. Onun teklifi ile ailesine haber vermeden Veli Efendi’de çalışmaya gider. Mürivet kocasının bu gidişi üzerine perişan olur, ancak hiçbir ipucu bulamaz. Bir gün Aziz Çavuş adında birisi kocasından haber getirir. Böylelikle kocasının yerini öğrenmiş olur. Aralıklarla bu kişiden kocası ile ilgili bilgiler gelir. Bir gün Kurt Seyt Mürivet’i yanına çağırır. Mürivet hemen ertesi gün yanına çocukları ve annesini de alarak Veli Efendiye kocasının yanına gider ve beraberce geriye dönerler.

Kurt Seyt, akrabası Yahya’nın yardımı ve biriktirdiği paralarla Küçük Bursa Sokakta bir lokanta açar. 1926’yı 1927’ye bağlayan kış çok iyi geçmiş ve iyi para kazanmıştır. Kurt Seyt, Akar Vapur İşletmelerinin sahipleri Mehmet ve Osman Beylerle yaz için Altınkum’da bir plaj-restoran kurma kararı alırlar.  Yazın başlaması ile beraber bu gazinoyu hemen açarlar. Buranın bütün işletmesini Kurt Seyt yapacaktır. Kurt Seyt; yeni bir amaç ve umutla bu işe sarılır. Evinden uzaklaşarak Rus eğlence anlayışını bu gazinoya taşır ve çok başarılı bir yaz dönemi geçirir. Mürivet zaman zaman çocukları ile gelerek bu eğlencenin içinde bulunur. Bu eğlence anlayışına alışmaya başlamıştır. Mürivet, Kurt Seyt’i mutlu etmek için, bir gün Kurt Seyt’in Aluşta’daki (Kırım’ın Karadeniz kıyısında bulunan bir şehridir) ailesine yazmak için adresi alıp mektup yazar ve gönderir. Mektuba bir süre sonra cevap gelir. Gelen cevap çok sade ve hissizdir. Bu böyle birkaç defa tekrar eder. Sovyet yönetimindeki baba Eminof çok mutludur. Ancak bunlar bir süre sonra Eminof ailesine zarar vermeye başlar. Hatta sonunda Kurt Seyt’in kardeşinin öldürülmesine neden olur.

Kurt Seyt, kış için Pera’da yeni bir lokanta açar ve buradan da iyi para kazanmaya başlar. Buranın yakınlarında bir eve taşınırlar. Çocukları rahat bir hayat sürmektedir. Yazın başlangıcı ile beraber Tomas isimli bir arkadaşı ile beraber Tarabya’da Maksim gazinosu açarlar. Bu gazino kısa bir süre sonra belli başlı bir eğlence yeri olur. Zenginleştikçe huzur azalmaya başlamıştır. Kurt Seyt çok içmeye başlar. Mürivet kocasının çok içtiğini bahane ederek devamlı sorun çıkarmaktadır. İçki ise, Kurt Seyt’i rahatlatan, geçmişe hem yaklaştıran, hem de uzaklaştıran yegane bir araçtır. Bu çatışmaların sonunda Kurt Seyt bütün işi devreder. O şaşalı yerden taşınırlar. Eşinin yanında bulunacağı ve çalışmayacağı kararını alır Kurt Seyt. Yine hazır para yeme zamanları gelmiştir. Zamanla eldeki avuçtaki eriyip gitmiştir. Hazıra dağ dayanmaz. Bunun üzerine Kurt Seyt çalışması gerektiğini görmektedir. Evde şırdan dolması (genelde koyun midesinden yapılan bir yemek) üretmeye başlar. Kısa sürede bu iş tutar fakat çevrede rahatsızlık yaratır. Bu işten kazandığı para ile Acıçeşmeler’e inen sokağın üzerinde bir lokanta açar. Mürivet bu sırada büyük bir rahatsızlık geçirir. Bu hastalık sırasında yine zor duruma düşerler ve lokanta kapanır. Kurt Seyt; Mürivet’in iyileşmesi ile beraber kibrit fabrikasında işe başlar. Büyükdere’ye yerleşirler. Bir süre sonra burada çalışamayacağını anlar ve işten ayrılır. Mürivet onun yerine fabrikaya işe girer ve ilk defa çalışmaya başlar. Kurt Seyt fabrikanın hemen yanında bir lokanta daha açar. Lokanta fabrikada çalışan işçilere bir tabldot gibidir. Çok iyi bir iş değildir. Yine de idare etmelerini sağlamaktadır. 1933’ü 1934’e bağlayan kış ile birlikte yine beklenmeyen olaylar gerçekleşir. Mürivet fabrikada çalışırken bir iş kazası sonucu parmağı kopar. Bir süre sonra Kurt Seyt Rus Sefaretinde (elçilik) işe başlar. Fazla uzun sürmez; çünkü onu casus zannetmektedirler. Bu nedenle işten ayrılıp, tekrar Mürivet’ in annesinin yanına taşınırlar. Mürivet iyileşmiş, Siyon çorap fabrikasında işe girerek evin gelirine katkıda bulunmaya çalışmaktadır. Kurt Seyt’in lokantasında işler kötüye gittiğinden lokantayı satar. Yalnızca Mürivet’ in gelirine kalmışlardır. Kurt Seyt bu durumdan dolayı yıkılır ve evden uzaklaşır. Mürivet uzun süre kocasını arar fakat bulamaz. Kurt Seyt bu arada Zonguldak’ta kömür madenlerinde çalışmaktadır. Buradan biriktirdiği paralarla evine geri döner. Aile yine bir araya gelir. Hemen bu para ile Acıçeşmede en küçük lokantasını açar. Yaz ile beraber işler yine düzelecektir. Akrabası Yahya’nın yardımı ile Florya’da tren istasyonunun gerisinde bir arazi kiralar. Kurt Seyt burada, plajda soğuk yiyecekler, içecekler satıp, akşam ise lokantada eğlenceli bir ortam yaratmıştır. Hatta Gazi Mustafa Kemal’in Florya’da yazı geçirmesi ile Florya canlı bir hayata kavuşmuş. Mustafa Kemal’in de sık sık geldiği bir lokanta halini almıştır. Mustafa Kemal buradaki Kafkasya havasının hayranıdır. Burada mutlu dakikalar geçirmektedir.

İşler bu kadar güzel gitmesine rağmen bir kaza ile yine tersine döner. Kurt Seyt Tren yolunda büyük bir kaza geçirir. Kolları, bacakları, kaburgaları kırılır. Hatta bacağı kesilecektir. Ama ölümü bile göze alarak kestirmez. Kırıkçı bir kocakarı Seyt’in bütün yaralarını iyileştirir. Bu süre içerinde hazır para ile bir kış daha geçer. Yaz ile beraber Florya’daki aynı araziyi kiralar. Eski işine devam eder Kurt Seyt.

16 Haziran 1932’den itibaren nüfus cüzdanlarına T.C. vatandaşı olarak soyadı yazma heyecanı başlamıştır. İşte bu ortamda Rusya’dan göçen insanlar Florya’dan yavaş yavaş kaçarlar, çünkü çalışma izinleri bitmektedir. Vatandaşlığı almamışlardır. Çünkü onların Avrupa’ya Amerika’ya gitmek gibi bir emelleri vardır. Yaz bu arada sona erer, yine hazır para yenmeye başlanır. Talihsizlikler devam ediyordu. Kızları Şükran Tifo’ya yakalanmıştı. Hazır parada burada erimekteydi. Seyt’in akrabası Hasan Kopsel imdatlarına yetişti, bir miktar borç para verdi. Kurt Seyt bu parayla Kayseri’den halı getirerek satmaya başladı. Bu işten iyi para kazanmaya başladı. 1938 yazı Mürivet kızları ile beraber İstanbul’a annesini bırakmaya gitti. Yazın sonunda döndü. Kurt Seyt bu arada iyi bir ticari gelir elde etmeye başladı. Kızları Leman’da iyice güzelleşmiş ve dikkatleri çekmeye başlamıştı.

Almanya’nın 10 Eylül’de Polanya’yı işgali ile karanlık günler yaşanmaya başlamıştı. İşte bu ortamda Kurt Seyt Ankara’nın yiyecek ihtiyacını karşılamaya başlamıştı. Kayseri’den halı getirerek gelir elde etmeye çalışıyordu. Çok sıkıntılı günler geçiriyordu. İşte bu ortamda Leman genç ve güzel bir genç kız olmuştu. Sabahattin adında bir genç ile yaşıyordu. Aralarındaki ilişki ciddi duruma gelmiş ve nişanlanmışlardı. 21 Kasım’dan itibaren ülkede sıkı yönetim ilan edildi. İşte böyle günlerde Leman, Sabahattin’le evlendi. İşte böyle bir ortamda Kurt Seyt yine Kayseri’ye gitmiş malzemelerini almış Ankara’ya dönüyordu. Tren yoluna düşen bir çığ ile yolda kaldılar. Kompartımanındaki genç ve çocuklu bir kadının perişan durumuna ve soğuğun verdiği ortama dayanarak kadına kendi paltosunu vermişti. İşte bu olay onun hayatında olabilecek en zor durumlara düşmesine neden olmuştu. O iyilik yapmıştı, ama kendisine yapabileceği en büyük kötülüğü yaptı, zatürre oldu. Bu hastalık onun hayatında bir daha bir düzen kurulamamasına neden olmuştu. Bir daha iyileşemedi, İstanbul’a döndüler. Yine iyileşemedi, sonunda kızı Leman’la yaşadıkları eşinin çalışmasıyla elde edilen gelirden tedavi edilmek onun yaşama arzularını öldürdü. Hayata bağlılığını koparttı. 25 Ekim 1945 ‘de bu hayata daha fazla devam edemeyeceğine karar verdi ve intihar etti.

KİTABIN ADI      : KURT SEYT & SHURA
Kurt seyit ve şura kitabın yazarı:
NERMİN BEZMEN
YAYIN EVİ           : PMR YAYINLARI
YAYIN TARİHİ     : 2011
Kurt seyit ve şura kitap kaç sayfa: 520
Kurt seyit ve şura kitabın konusu: Birinci Dünya Savaşınınson zamanlarında Çarlık Rusya’sının yaşadığı Bolşevik İhtilali ve Osmanlı İmparatorluğunun son günlerini yaşayacaksınız.
Kurt Seyt Ve Shura KİTABIN ANA FİKRİ
Çarlık Rusya’sının debdebeli yaşantısından Bolşevik ihtilali ile İstanbul’a sürüklenen hayatları anlatıyor. Yeni bir ülkede tutunamayanların göç hikayesidir.
Kurt Seyt Ve Shura KİTABIN KARAKTERLERİ:kurt seyit ve şura kahramanları: Kurt Seyt, Şura, Mürivet, Emine, Leman, Fikriye, Necmiye, Yorgo, Şükran, Aziz Çavuş, Yahya, Mehmet Bey, Osman Bey, Baba Eminof, Tomas, Gazi Mustafa Kemal, Sabahattin.

kurt seyit ve şura NERMİN BEZMEN’in son dönemlerde dizisi çekilmiş eserlerindendir. Bu yazımızda Nermin Bezmen’nin dikkat çeken eseri kurt seyt ve shura’nın özeti, Kurt Seyit Ve Şura Kitap, Kurt Seyt Ve Shura ozeti, kurt seyit ve şura konusu, kurt seyit ve şura yorumları,  Kurt Seyt Ve Shura Kitabı ile ilgili Özet bilgiler, Ortaokul lise öğrencilerinin okuyabileceği kitap özetleri, lise öğrencilerinin okuması gereken bir kitap özeti, 8. Sınıf Ortaokul öğrencilerinin okuyabileceği kitap özetleri, 9 10 11 ve 12. Sınıf lise öğrencilerinin okuması gereken bir kitap özeti bulunmaktadır.

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Hukuk Bürosu mide ameliyatı Transplante Capilar Turquia Transplante Capilar dentco clinicpark BahçeHavuz gauss ölçümü Antalya Oto Ekspertiz Osmaniye Oto Ekspertiz www.okeyoyna.com www.bodyloveinc.com Deneme bonusu veren siteler deneme bonusu bonus veren siteler deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusportali.com cratosroyalbet betwoon grandpasha giriş deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler betwoon deneme bonusu veren siteler